Biblioteka be vandens, šildymo ir elektros

Biblioteka be vandens, šildymo ir elektros

Biblioteka be vandens, šildymo ir elektros

Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Jurdaičių filialas kraustomas į nešildomas, be tualeto, vandens ir elektros patalpas. Jurdaičių socialinės globos namai, kuriuose gyvavo biblioteka, atlieka pastato rekonstrukciją ir neiškėlus nuomininkų jiems grėstų prarasti beveik 84 tūkstančius litų europinių lėšų.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Į neremontuotą pastatą

Jurdaičių kaimo bibliotekoje, daugiau kaip prieš 20 metų įsikūrusioje vietos Socialinės globos namų patalpose, – nerimas ir sujudimas.

Kaimo bendruomenės nariai, vaikai ardo knygų lentynas, krauna į mašiną stalus, kėdes ir gabena juos į nešildomas, be vandens ir kanalizacijos, netgi elektros patalpas.

Tai – buvęs Jurdaičių kaimo mokyklos bei darželio pastatas, kurio vietos bendruomenė dar nespėjo suremontuoti. Rajono vietos veiklos grupei (VVG) pateiktas projektas, pagal kurį gavus lėšų tikimasi atlikti dalinį remontą.

Nėra elektros

„Vandens turiu penkių litrų butelį, prireikus į tualetą turbūt teks bėgioti namo. Žmonės į šaltas patalpas nenorės eiti. Be to, nebelieka internetinės prieigos taško, nes kompiuteriams netinkamos sąlygos,“ – vardijo bibliotekininkė Diana Užkuraitienė.

2011 metais pastatą pagal panaudos sutartį perėmusi bendruomenė elektrą įsivedė tik pirmame aukšte. Bibliotekai, kraustomai į antrą aukštą, įjungti apšvietimo iš pirmojo aukšto nepavyks, nes nepakankama elektros galia.

Moteris pasakojo, kad bibliotekoje bičiuliškai bendraudavo socialinės globos namų ir kaimo gyventojai. Vieni ateidavo paskaityti laikraščių, kiti – pasikeisti knygų ar pasinaudoti internetu. Nesugebantiems dirbti kompiuteriais padėdavo bibliotekos dažni svečiai – mokiniai.

„Bendravimas tarp sveikų ir negalią turinčių žmonių buvo natūrali integracija. Kam reikėjo ją sugriauti?“ – apgailestavo bibliotekininkė.

Žmonės prieškaištauja valdžiai

Vietos gyventojai mano, kad bibliotekos iškraustymas tėra pradinis žingsnis į jos uždarymą. Jurdaičių bibliotekininkė nuo sausio mėnesio dirba nebe pilnu, bet 0,75 etatu.

„Juk ir mes, ir globotiniai esame vieno kaimo gyventojai. Kodėl rajono valdžia nežiūri visų interesų? – retoriškai klausė Dalia Jacevičienė. – Neprieštaraujame dėl kraustymosi, bet turi būti tinkamos patalpos. Ar požiūris, kai nesvarbu, kur biblioteka dėsis, nėra nepagarba kaimo žmogui ir knygai?“

Su „Šiaulių kraštu“ susitikusios gyventojos pasakojo, kad kaime daug vaikų,– geras pusšimtis. Jurdaičiai jaunėja, priešingai nei visas rajonas. Tačiau gyvenimo sąlygos kasmet bloginamos. Uždarė mokyklą, po to – darželį. Atėjo metas ir bibliotekai?

Vienas projektas susikirto su kitu

Gyventojai į biblioteką ateidavo internetu užpildyti deklaracijų, netrukus turėjo būti sudaryta sutartis su mokymo centru iš Šiaulių vesti vietos gyventojams kompiuterinio raštingumo kursus.

To nebebus. Bibliotekos pažangos projektas, prasidėjęs 2011 metų spalį, nutrūko.

Užtat tęsiasi kitas projektas – „Jurdaičių socialinės globos namų rekonstrukcija“, finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis.

Pradėjus šį projektą paaiškėjo, kad nuo 2008 iki 2017 metų sudaryta patalpų nuomos sutartis prieštarauja globos namų nuostatams.

„Mes teikiame globos, o ne nuomos paslaugas, – „Šiaulių kraštui“ bibliotekos iškraustymą pagrindė Jurdaičių socialinės globos namų direktorė Albina Vasiliauskienė. – Tačiau neprieštarautume, kad biblioteka liktų iki patalpų nuomos sutarties pabaigos, jeigu savivaldybė būtų sutikusi sumokėti 83,7 tūkstančius litų.“

Būtent tiek Jurdaičių socialinės globos namai netektų europinės paramos, nes biblioteka, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrės Angelės Bajorienės išaiškinime, atsiųstame rajono savivaldybei, nepatenka į galimų projekto lėšomis renovuoti įstaigų sąrašą. Beveik 84 tūkstančius litų tektų grąžinti ES fondams arba suma būtų išieškota per teismą.

Bibliotekų mažėja

Joniškio rajone per 2010 metus užsidarė trys viešosios bibliotekos filialai Gasčiūnų, Lieporų ir Daukšių kaimuose, nebeveikia Ziniūnų kaimo biblioteka, liko tik sutvarkyti dokumentus.

Pasak bibliotekos direktorės Jovitos Šimkevičiūtės, minėtų trijų kaimų gyventojams paslauga iš dalies išliko – vieną dieną per savaitę (Lieporuose – per dvi savaites) bibliotekininkės atvyksta į knygų išdavimo punktą.

Direktorė tvirtino, kad Jurdaičių bibliotekos uždaryti neketinama. Tą patį „Šiaulių kraštui“ tvirtino savivaldybės administracijos direktorius Voldemaras Bandžiukas.

Autorės nuotr.

KNYGOS: Kol bus iš naujo surinktos lentynos, bibliotekos knygos guli ant palangių.

ABEJONĖS: Jurdaičių socialinės globos namų gyventojai bibliotekininkei Dianai Užkuraitienei sakė abejojantys, ar eis taip toli į biblioteką, nes kai kurie sunkiai vaikšto.

PASIKETIMAI: Jurdaičių socialinės globos namams priklausančiame pastate biblioteka po rekonstrukcijos nebepageidaujama.

KOMPIUTERIAI: Jurdaičių kaimo gyventojos (iš kairės) Dalia Jacevičienė, Sandra Truškauskaitė, Lina Kinčinaitė ir Gražina Truškauskienė ypač apgailestavo, kad biblioteka netenka kompiuterių.

KRAUSTYMAS: Vietos gyventojai atėjo padėti iškraustyti biblioteką.

REALYBĖ: Ant durų liko dabar jau ironiškai skambanti informacija apie nemokamą internetą, kuriuo pasinaudoti nebegalima.

TRŪKUMAI: Biblioteka išsikraustė į bendruomenei skirtas patalpas, kuriose nėra šildymo, vandens, net ir elektros.

NEPAGARBA: Dalia Jacevičienė (dešinėje) mano, kad toks bibliotekos išvarymas į gerokai prastesnes ir tam nepritaikytas patalpas yra nepagarba ir knygai, ir kaimo gyventojams. Šalia – bibliotekininkė Diana Užkuraitienė.

PAGRINDIMAS: Bibliotekos iškraustymą Jurdaičių socialinės globos namų direktorė Albina Vasiliauskienė pagrindė tuo, kad įstaiga teikia globos, o ne nuomos paslaugas.