BETA: prasideda paraiškų, skirtų atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui daugiabučiuose, teikimas

BETA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) informuoja, kad nuo gegužės 28-osios dienos daugiabučių gyventojai jau gali teikti paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose. Svarbu, kad daugiabutis nebūtų prijungtas prie centralizuotų šilumos tinklų, arba būtų gavęs savivaldybės pritarimą, pagrindžiantį, jog atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas daugiabutyje neprieštarauja savivaldybės šilumos ūkio specialiajam planui.

Pagal šį kvietimą planuojantiems diegti atsinaujinančios energijos priemones yra numatyta 30 proc. valstybės parama.

„Mes reguliariai atliekame visuomenės nuomonės tyrimus, o naujausias iš jų atskleidžia, kad daugiabučių namų gyventojų susidomėjimas inovatyviomis energijos taupymo priemonėmis auga kiekvienais metais – šįmet net 64 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų savo name norėtų įsidiegti tokio tipo priemones. Būtent šis kvietimas yra didelis ir svarbus žingsnis siekiant paskatinti gyventojus diegtis alternatyvios energijos šaltinius savo gyvenamuosiuose daugiabučiuose“, – pasakoja BETA direktorius Valius Serbenta.

Anot jo, kalbant apie alternatyvios energijos priemones bei jų plėtrą daugiabučiuose, svarbu pabrėžti ir tai, kad vis didesnė gyventojų dalis suvokia, kad alternatyvių energijos šaltinių panaudojimas ne tik sumažina šildymo sąskaitas, tačiau ir svariai prisideda prie aplinkos apsaugos ir neigiamo poveikio klimatui mažinimo.

Būtent atsinaujinantys energijos ištekliai yra vieni iš pagrindinių ginklų kovojant su šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, nes šie šaltiniai gamina energiją neteršdami gamtos ir į aplinką neišskiria šiltnamio efektą sukeliančio anglies dvideginio bei kitų dujų. Remiantis Europos Komisijos duomenimis, pastatų sektorius suvartoja apie 40 proc. šilumos energijos ir sudaro apie 36 proc. visų anglies dvideginio emisijų Europos Sąjungoje. Dėl to – vienas efektyviausių būdų mažinti šių dujų išmetimą – didinti pastatų energinį efektyvumą. Prie to stipriai prisideda ir daugiabučių modernizavimas.

Pagal kvietime nurodytas sąlygas, kompensacinė išmoka gali būti teikiama tiems paramos gavėjams, kurie jau įgyvendino daugiabučio namo atnaujinimo projektą ir pasiekė ne mažesnį kaip 40 proc. skaičiuojamosios energijos sutaupymą bei ne žemesnę kaip C energinio naudingumo klasę. Taip pat į valstybės paramą gali pretenduoti projektai, kurie šiuo metu yra atnaujinimo etape, o atlikus darbus planuoja pasiekti ne mažesnį kaip 40 proc. skaičiuojamosios energijos sutaupymą ir ne žemesnę nei C energinio naudingumo klasę. Išimtis taikoma tik tiems pastatams, kuriems LR Statybų įstatymu nenustatomi minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai.

Pagal šį kvietimą valstybės parama Klimato kaitos programos lėšomis numatoma šilumos ir karšto vandens, elektros gamybos įrenginių iš atsinaujinančių išteklių (saulės, vėjo, vandens, geotermijos, aerotermijos, vandenilio ar kt.) diegimui ir kitoms, alternatyvios šiluminės ar elektros energijos apsirūpinimo priemonėms, pavyzdžiui biokuro katilų įrengimui ir pan.

Paraiškas šiam kvietimui gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto ir įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, taip pat kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų.

Paraiškas galima teikti Būsto energijos taupymo agentūrai (visuose BETA regioniniuose padaliniuose) iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.

BETA primena, kad šiuo metu taip pat priima paraiškas mažajai renovacijai – daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. kurių laukia iki š. m. liepos 1 dienos visuose BETA regioniniuose padaliniuose. Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas – www.betalt.lt

Užs. Nr. 451895

1 1