Bendrovė gelbėjasi nuo bankroto

Bendrovė gelbėjasi nuo bankroto

Bendrovė gelbėjasi nuo bankroto

Šiaulių statybos bendrovė „Rotonda“ tapo viena iš apskrities įmonių, kuri bando gelbėtis nuo finansinių sunkumų restruktūrizacijos būdu. Vakar teismas iškėlė „Rotondai“ restruktūrizavimo bylą. Ekspertai sako, jog tai – tarsi laikina sutartis tarp įmonės ir jos kreditorių. Apskrityje šiuo metu restruktūrizuojama 17 įmonių. Net 246 įmonių vykdomos bankroto procedūros.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Skolos abipusės

UAB „Rotonda“ dar pernai iki spalio 15 dienos turėjo baigti „Romuvos“ ir Gytarių progimnazijų renovaciją. Sausį moksleiviai įsikėlė į mokyklų pastatus, bet „Romuvoje“ darbai vyksta iki šiol.

„Fasado, cokolio darbai nebaigti, esame nepatenkinti, kaip tvarko gerbūvį. Kai ką jau reikia iš naujo remontuoti, nes langai nekokybiškai sudėti, sporto salės grindų, ant kurių laikė betoną, nesutvarkė, nenudažė“, – piktinosi „Šiaulių kraštui“ Stanislava Prazauskienė, „Romuvos“ progimnazijos direktorė.

Statybininkai pabaigtuves vėl nukelia – įsipareigojo viską baigti iki birželio 1 dienos.

Už darbų vilkinimą abiejuose objektuose Savivaldybė reikalauja mokėti iš viso 350 tūkstančių baudų. Taip pat padengti skolas mokykloms už suvartotą elektrą, šilumą. Vien „Romuvos“ mokyklai ši skola sudaro 15 tūkstančių litų.

Vladas Damulevičius, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius, vakar sušaukė dar vieną pasitarimą dėl nesibaigiančios renovacijos. Jis tvirtina, jog Savivaldybės pozicija nesikeičia – išsireikalaus mokėti baudas ir delspinigius už laiku neatliktus darbus.

„Ne kartą statybininkams sakėme, kad darbų vilkinimas yra nepateisinamas, kad taikysime poveikio priemones“, – sakė V. Damulevičius.

Tačiau ir Savivaldybė dar liko skolinga statybininkams 900 tūkstančių litų už Gytarių mokyklos renovaciją. Juos sumokėtų iki birželio 1 dienos.

Neapžiojo kąsnio

Gytarių progimnazijos renovacija įgyvendinta per du etapus – už beveik 8 milijonus litų, „Romuvos“ – už 4,5 milijono litų.

Ne vien Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigai statybininkams byrėjo. Gytarių progimnazijos pastato renovacijos antrojo etapo darbus finansavo vien Savivaldybė. Jų vertė 3,8 milijono litų.

Rimas Tamulis, neseniai pradėjęs dirbti „Rotonda“ direktorius, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog Savivaldybės reikalaujamas baudas paprašyta apmokėti draudimo kompanijos.

„Bet mes bandome jas užprotestuoti,“ – sakė direktorius.

R. Tamulio aiškinimu, yra daug priežasčių, kodėl bendrovė pateko į sunkią padėtį.

„Laimėdavome darbus su projektavimu už mažiausią kainą, bet paaiškėjo, kad mažiausia kaina – ne pati geriausia kaina, – sakė R. Tamulis. – Darbe pamatai, kad reikėjo kitų sprendimų. Atsiranda naujų dalykų, už kuriuos reikia mokėti. Mažiausia klaida brangiai kainuoja. Finansavimas, kiek dirbome su valdiškais užsakymais, nekada nebuvo geras – ilgos atsiskaitymo procedūros, patikrinimai. O jeigu įmonė neturi pakankamai apyvartos lėšų, įgyvendinti rimtus projektus iškyla sunkumų. Taip mums ir buvo su mokyklomis.“

Restruktūrizavimas – įmonei išsaugoti

Į Šiaulių apygardos teismą su prašymu iškelti restruktūrizavimo bylą kreipėsi tuometinis UAB „Rotonda“ direktorius Vitalis Naujokas.

Naujasis direktorius R. Tamulis, dar nežinodamas, koks bus teismo sprendimas, „Šiaulių kraštui“ teigė, jog restruktūrizavimu tikimasi išsaugoti įmonę, tęsti veiklą.

„Dar dirba 80–90 žmonių, turime šešias rangos sutartis, jas vykdome, – sakė direktorius. – Dirbame Joniškyje, renovuojame namus, Šiauliuose renovuojame profesinio rengimo centrą, projektuojama Radviliškio Nemunėlio mokyklos priestato renovacija.“

Apie skolas subrangovams, kitiems kreditoriams bendrovės vadovas nenorėjo kalbėti. „Šiaulių krašto“ žiniomis, dėl „Rotondos“ neatsiskaitymų ne vienas subrangovas jaučiasi pakliuvęs į spąstus. R. Tamulis tik tvirtino, jog išsaugojus įmonės veiklą, būtų su kreditoriais atsiskaitoma.

Vakar po pietų Šiaulių apygardos teismas priėmė nutartį iškelti bendrovei „Rotonda“ restruktūrizavimo bylą. Restruktūrizavimo proceso administratore paskirta UAB „Ritava“.

Vytautas Jončas, Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene, informavo, jog pagal šią nutartį per šešis mėnesius turi būti parengtas įmonės restruktūrizavimo planas. Administratorius įpareigotas teikti informaciją teismui apie įmonės kreditorių pretenzijas.

Nutartis gali būti skundžiama per 7 dienas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

PROJEKTAS: „Romuvos“ progimnazijos pastato renovacija iki šiol nebaigta. UAB „Rotonda“ pabaigtuves vėl nukėlė – į birželio 1-ąją.

Jono TAMULIO nuotr.

SUTARTIS: Prieš metus UAB „Rotonda“ milijonines rangos sutartis pasirašė Robertas Safranavičius, vienas iš bendrovės akcininkų, tuomet dar ir bendrovės direktorius (kairėje), ir Vladas Damulevičius, Savivaldybės administracijos direktorius, dabar statybininkams turintis daugybę pretenzijų.

Komentaras

Geriau nei bankrotas

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Kęstutis Butkus, bendrovės „Restrus“ atstovas, ilgametis įmonių bankroto ir restruktūrizavimo administratorius, teigia, jog restruktūrizavimas – tai lyg laikinas taikos susitarimas tarp įmonės ir kreditorių:

– Įmonės pačios kreipiasi į teismą dėl restruktūrizavimo, pasinaudoja Restruktūrizavimo įstatymu.

Šios bylos keliamos, kai įmonė susiduria su laikinais finansiniais sunkumais. Nors sunku apibrėžti, kada jie yra laikini? Įmonės pritrūksta lėšų atsiskaityti, bet tikisi, kad tęsdamos veiklą susitvarkys finansinius srautus, atsiskaitys su kreditoriais.

Restruktūrizavimas, mano galva, tai lyg laikinas taikos susitarimas su kreditoriais. Tai geriau, negu įmonės bankrotas. Be to, restruktūrizuojama įmonė tampa atvira – aiškus kreditorių sąrašas, mokėjimo grafikas ir kita.

Tik mažėja galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Ar leisti restruktūrizuojamai įmonei dalyvauti konkursuose, sprendžia viešųjų pirkimų rengėjas.

Skaičiai ir faktai

Šiaulių apskrityje restruktūrizuojamų įmonių šiuo metu yra 17. Šiais metais pradėtas kol kas vienos įmonės – UAB „Pakruojo parketas“ – restruktūrizavimas.

Apskrityje dabar vykdomos 246 įmonių bankroto procedūros.

Tarp šiais metais bankrutavusių didesnių įmonių yra UAB „Justluka“, pernai – UAB „Kužių agroįmonė.“

Šiaulių darbo biržos duomenimis, UAB „Justluka“, nors skelbėsi gegužę atleisianti apie 90 darbuotojų, bet realiai į biržą kreipėsi tik 7. Darbo biržai paaiškinta, jog likusiems darbuotojams siūlomas darbas naujai įkurtoje baldų gamybos įmonėje.

UAB „Kužių agroįmonėje“ dirbo apie 20 darbuotojų, Darbo biržoje registravosi 10.

Šiaulių darbo biržos ir Įmonių bankroto valdymo departamento duomenys