Basakojai pareigūnai uždirba kojinėms

Basakojai pareigūnai uždirba kojinėms

Basakojai pareigūnai uždirba kojinėms

VYRIAUSYBĖ PASKELBĖ, KAD PAREIGŪNŲ VIDUTINĖ ALGA DIDESNĖ UŽ ŠALIES VIDURKĮ

Pareigūnai įspėjamojoje akcijoje, protestuodami dėl mažų atlyginimų, basi rodė savo skurdą. Vyriausybė netrukus paskelbė pareigūnų vidutinių atlyginimų statistiką, kuri liudija, kad vidutinė pareigūnų alga — didesnė už šalies vidurkį. Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis ėmė aiškintis, ar basakojai pareigūnai nepažeidė uniformos dėvėjimo taisyklių. Kas šioje priešpriešoje teisus?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Oficiali statistika ir basos kojos

Kilus protesto akcijoms, Vyriausybė paskelbė vidutinį statutinių pareigūnų darbo užmokestį. Policijos departamentui pavaldžių darbuotojų vidutinis atlyginimas — 2726 litai, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento — 2441 litai. Tokie pareigūnų atlyginimai yra didesni už šalies atlyginimų vidurkį, kuris, Statistikos departamento duomenimis, — 2319 litų.

Pareigūnai, išėję į gatves kiauromis kojinėmis skundėsi, kad kai kurių jų mėnesio alga — tik apie tūkstantį litų. Tai kur tie pinigai dingsta? Gal jie nusėda departamentų valdžios kišenėse, o eiliniams pareigūnams iš tiesų lieka tik kiauros kojinės ir kiauros kišenės?

Vidurkis — per 2000 litų

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė išdėstė realius apskrities policijos pareigūnų atlyginimus.

Patrulių kategorijos pareigūnų — nuo patrulio iki vyriausiojo patrulio — vidutinis mėnesio atlyginimas 2625 litai neatskaičius mokesčių. „Į rankas vidutiniškai jie gauna apie 1995 litus“, — skaičiavo G. Smagriūnienė.

Patrulių kategorijos policininkų pareiginis vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių — 1650 litai, tačiau jie gauna priedus už ištarnautą metų skaičių, laipsnį, kvalifikacinę kategoriją, darbą naktimis ir švenčių dienomis, todėl vidutinis patrulių atlyginimas ir išauga iki 2625 litų.

Kitos kategorijos, apimančios pareigūnus nuo tyrėjų iki vadovų, atlyginimai Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate dar didesni. Be priedų šios kategorijos pareigūnų alga — 2194 litai, o su priedais vidutinė mėnesio alga — 3419 litų. „Į rankas“ šios kategorijos pareigūnai vidutiniškai gauna apie 2500 litų.

„Atlyginimą ypač pakelia darbas švenčių dienomis ir naktimis. Anksčiau jiems dar buvo mokama už viršvalandžius, tačiau dabar už viršvalandžius nebėra iš ko mokėti, todėl pareigūnams rekomenduojama už viršvalandžius pasiimti laisvą dieną. Jeigu nebebus mokama priedų už naktinį darbą ir švenčių dienas, gali būti liūdna“, — teigė G. Smagriūnienė.

Rajonų policininkams atlyginimai kilo

Pasak G. Smagriūnienės, pernai spalio 1-ąją apjungus visus rajonų komisariatus į vieną bendrą Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, rajonų komisariatuose dirbusiems pareigūnams atlyginimai buvo suvienodinti su Šiauliuose dirbusiųjų.

„Todėl rajonų komisariatų pareigūnams atlyginimai net šoktelėjo, nes jie pakilo į aukštesnę apmokėjimo kategoriją tapę apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnais“, — teigė atstovė spaudai.

Tiesa, šiemet nuo visų pareigūnų atlyginimų, lyginant su praėjusiais metais, nukirpta po 50 — 60 litų kiekvienam pareigūnui. Tai susiję su tuo, jog statutinių tarnautojų darbo užmokesčiui šiemet skirta 3 procentais mažiau nei pernai, nors, Vyriausybės teigimu, visoje valstybės tarnyboje darbo užmokesčio fondai šiemet mažėja 10— 12 procentais.

Ugniagesių žirklės

Gintaras Zonis, Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyriausiasis specialistas, pateikė valdybos pareigūnų atlyginimus pagal tris kategorijas.

Žemiausiai atlyginimų grandžiai priskiriamų ugniagesių gelbėtojų Šiaulių apskrities priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių 1908 litai.

Viduriniosios grandies, kuriai priklauso inspektoriai, operacijų vadovai ir kiti panašaus rango pareigūnai, vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių — 3138 litai.

Aukštesniosios grandies, kuriai priklauso skyrių vadovai, komandų viršininkai, valdybos viršininkas bei jo pavaduotojas atlyginimų vidurkis — 4660 litų.

Žemiausią ir aukštesniąją grandį skiria daugiau nei 2700 litų žirklės.

Vadovų daugiau, negu eilinių

Juozas Pocius, Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas įsitikinęs: „Taip yra todėl, kad vadovų daugiau, nei eilinių ugniagesių. Kiek etatų pripūsta, kai įsikūrė valdybą ir prie Šiaulių prijungė rajonų ugniagesius. Atseit — ekonomija, bet realiai — pinigų švaistymas. Kelmėje ar Pakruojyje nuperka prekę už 10 litų ir su sąskaita— faktūra lekia į Šiaulius. Tai kokia čia ekonomija?“.

Pasak J. Pociaus, eilinių ugniagesių gelbėtojų atlyginimus taip pat skiria žirklės, tik kiek mažesnės. „Eiliniai ugniagesiai iš tiesų gauna nuo 1200 litų iki 2000 litų. Bet kad gautum 2000 litų į rankas reikalingas ilgametis stažas, laipsnis, kategorija. Tokių eilinių — nedaug“, — skaičiavo ugniagesių profsąjungos lyderis.

„O žirklės tarp valdžios ir eilinių — visada buvo problema ir ne tik pas ugniagesius“, — tikino J. Pocius.

CITATA: Rajonų komisariatų pareigūnams atlyginimai net šoktelėjo, nes jie pakilo į aukštesnę apmokėjimo kategoriją.

PAREIGŪNAI: Šiaulių apskrities pareigūnai dėl atlyginimų prie Šiaulių apskrities protestavo basi. Pagal pateikiamą oficialią statistiką, kojinėms jiems turėtų užtekti pinigų.

MINISTRAS: Vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio atsakymas protestuotojams: „Skleidžiama dezinformacija menkina pareigūno vardą, o sąmoningas žmonių bauginimas — peržengia visas ribas“.

ELTA nuotr.

 

PROFSĄJUNGA: Juozas Pocius, Šiaulių apskrities ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas, tikina, kad didelės atlyginimų žirklės yra dėl per didelio viršininkų skaičiaus.

Jono TAMULIO nuotr.

INTERVIU

„Pakanka kalti prie kryžiaus policininkus“

Vytauto BAKO, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko, klausėme, kodėl policininkai protestuoja, jeigu Šiaulių apskrities policijos pareigūnų atlyginimas viršija vidutinį šalies atlyginimą?

— Vyriausybė paskleidė informaciją, kad policininkas vidutiniškai uždirba 2700 litų. Aš taip pat pradėjau rinkti informaciją, rengiame peticiją, kurią pasirašys keli tūkstančiai pareigūnų. Turiu skaičius, kad vidutinės grandies policininko, kuris vidutiniškai dirba 10 metų atlyginimas — apie 1600 litų. Tokiam pareigūnui daugiau negalima turėti jokių pajamų.

Už balandžio mėnesį atlyginimai dar labiau mažės, nes vadovai yra priversti taupyti. Policininkų didžiąją atlyginimo dalį sudaro priedai ir priemokos. Laipsniai bus suteikiami, bet kategorijas jau vengiama suteikinėti — taupoma.

Pradedantis policininkas gauna 1200 — 1300 litų į rankas. Premjeras pareiškė, kad sau susimažino atlyginimą 12 procentų. Jo 12 procentų ir yra vidutinis viso mėnesio policininko atlyginimas.

Skirtumas tarp daugiausiai uždirbančių valstybės pareigūnų ir pirminės grandies policininko — 1000 procentų.

— Ar akcijos tikslas tik atlyginimai?

— Tikslas — parodyti visuomenei, kad nuo šiol už viešąjį saugumą nėra atsakinga tik policija, ugniagesiai ar pasieniečiai.

Policininkai jau dalijasi batais, kai kuriuose miestuose benzino gauna tik 30-čiai kilometrų, patrulių kaimiškose vietovėse jau nėra. Vietoj keturių jau budi tik vienas ekipažas. Šios problemos visuomenei iki šiol nebuvo žinomos. Pakanka kalti prie kryžiaus tik policininkus, o valdžiai nusiimti atsakomybę.

— Ministras Raimundas Palaitis, už tai kad pareigūnai protestavo basomis, užsiminė, kad protesto dalyviai gali būti baudžiami už uniformos dėvėjimo taisyklių pažeidimą.

— O kas ministrui belieka? Gerai, kad dar nepagrasino uždaryti dviem paroms į areštinę. Mūsų teisininkai išanalizavo situaciją ir mes esame pasiruošę pareigūnų gynybai.

Aš į pareigūnų susirinkimą žiūriu per susirinkimų laisvės, žmogaus laivės principus. Pareigūnai per pietų pertrauką atėjo su uniformomis. Ar jiems reikėjo persirengti ir ant kaktos užsirašyti — esu policininkas?

Ministras taip tik baugina žmones dėl balandžio 25-osios, kai planuojama nauja protesto akcija.

ELTA nuotr.