Baltarusija rinkimų nuotaikose: sulaikomi stebėtojai ir A. Lukašenkos komandos

EPA-ELTA nuotr.
Šiomis dienomis vyksta išankstiniai Baltarusijos prezidento rinkimai. Pagrindinė rinkimų diena – rugpjūčio 9-oji.

Suranda priežasčių suimti

Baltarusijos aktyvistai iš šalies Teisingumo ministerijos neįregistruoto žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ praneša, kad vykstant išankstiniam balsavimui prezidento rinkimuose masiškai sulaikomi nepriklausomi stebėtojai.

„Apylinkių rinkimų komisijos iškviečia miliciją, teigdamos, kad esą stebėtojai trukdo joms dirbti. Kai kuriose apylinkėse stebėtojams įvairiomis dingstimis, taip pat ir grasinant, kad milicija griebsis jėgos, atimama galimybė būti patalpose ir stebėti išankstinį balsavimą“, – sakoma ketvirtadienį paskelbtame žmogaus teisių gynėjų pranešime.

Anot jų, neretai nepriklausomi stebėtojai neįleidžiami į rinkimų apylinkes, kur jie akredituoti. Jeigu nepriklausomi stebėtojai su tuo nesutinka, tai iškviečiami milicijos darbuotojai, kurie juos išveža į rajoninius vidaus reikalų skyrius surašyti protokolo. Žmogaus teisių gynėjai pažymi, jog sulaikytieji dažniausiai baudžiami pagal straipsnį dėl pareigūno teisėto potvarkio ar reikalavimo nevykdymo, kuris numato baudą arba administracinį areštą.

„Rinkimų apylinkėse masiškai sulaikomi stebėtojai“, – praneša žmogaus teisių gynėjai ir pateikia pavyzdžių iš įvairių Baltarusijos miestų.

A. Lukašenka dalija komandas

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka davė nurodymą partikrinti, ar teisėta jo varžovų rinkimuose iniciatyva organizuoti alternatyvų balsų skaičiavimą naudojant „Messenger“ programėlę.

„Dar viena iškilusi tema, tai – alternatyvus balsų skaičiavimas rinkimų dieną. Ir Generalinė prokuratūra, ir teismai turi įvertinti tokių iniciatyvų teisėtumą. Teismai – jei gaus tokių prašymų“, - pareiškė A. Lukašenka per pasitarimą rinkimų saugumo užtikrinimo klausimais.

Anot A. Lukašenkos, kurį cituoja naujienų agentūra „BelTA“, visiems, kurie balsuos, valdžia turi užtikrinti galimybę „padaryti tai ramiai, šventiškai, nebijant išpuolių ir kišimosi į žmogaus asmeninį pasirinkimą“.

„Aš labai atidžiai stebiu (išankstinį) balsavimą. (Balsuojama) ramiai, gražiai, eina žmonės, niekam netrukdo. Juk mes ne paštu balsuojame, kaip kai kuriose valstybėse. Ant kelmų, garažuose ir gatvėse irgi nebalsuojame. Mes turime rinkimų apylinkių, visi eina ten“, – tikino Baltarusijos prezidentas.

Baltarusijos prezidento rinkimai įvyks rugpjūčio 9 d. Antradienį prasidėjo išankstinis balsavimas, kuris truks iki rugpjūčio 8 d. Ketvirtadienį paskelbtais Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkėjų aktyvumas sudarė 12,75 proc. Kandidatais į Baltarusijos prezidentus įregistruoti penki žmonės, tarp jų – dabartinis valstybės vadovas A. Lukašenka.

Anksčiau opozicinės kandidatės į prezidentus, laikomos pagrindinės A. Lukašenkos konkurentės, Svetlanos Tichanovskajos štabo atstovai pranešė, kad paleista interneto platforma „Balsas“, turinti prisidėti prie rinkimų skaidrumo. Piliečiams balsavimo dieną siūloma nufotografuoti balsalapį su savo sprendimu ir pasiųsti nuotrauką į specialią „Telegram“ ar „Viber“ paskyrą. Iniciatyvos autoriai pažymėjo, jog ji neatstos balsavusių rinkėjų apklausos.