Baltarusija bunda?

EPA-ELTA nuotr.
Alternatyvios apklausos prognozuoja susivienijusios opozicijos kandidatės Svetlanos Tichanovskajos pergalę, tačiau Aliaksandras Lukašenka savo posto greičiausiai neatiduos, nepaisant gausaus baltarusių siekio keistis.
Opozicijos kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja, nusprendusi mesti iššūkį šalies prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, penktadienį pareiškė, kad Baltarusija „atsibunda“, tačiau įspėjo, jog šalies vadovas planuoja suklastoti balsavimą.

Į gatves nekvies

„Žmonės atsibunda, iš naujo atranda savigarbą“, – interviu agentūrai AFP sakė S. Tichanovskaja ir pridūrė, „kad prieš rinkimus kažkas jos šalyje pasikeitė“.

S. Tichanovskaja nusprendė dalyvauti Baltarusijos prezidento rinkimuose po to, kai 41 metų amžiaus jos vyras tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis atsidūrė kalėjime ir negalėjo dalyvauti rinkimuose.

Moteris teigia, kad tikėjosi, jog valdžioje nuo 1994 metų esantis A. Lukašenka suklastos sekmadienio rinkimus.

„Negalėsime užkirsti kelio klastojimui. Per pastarąsias kelias dienas matėme, kaip begėdiškai klastojami šie rinkimai. Nėra vilties, kad jie skaičiuos sąžiningai. Turime būti realistiški“, – sakė S. Tichanovskaja.

Antradienį Baltarusijoje prasidėjo išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose. Oficialiais duomenimis, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkėjų aktyvumas sudarė 22,47 proc. Pagrindinė rinkimų diena – rugpjūčio 9-oji, sekmadienis.

Pasak kandidatės, opozicija atliks alternatyvų balsų skaičiavimą ir žinos, ar rinkimai buvo suklastoti, bet S. Tichanovskaja teigia, kad neragins savo šalininkų eiti į gatves.

„Jie daro viską, kad taikūs protestai taptų kruvinais. O aš šito nenoriu“, – teigė moteris.

„Permainų!“

Panašu, kad baltarusiai ir neraginami vienaip ar kitaip protestuos. Ketvirtadienio vakarą planus surengti S. Tichanovskajos palaikymo mitingą Kijevo skvere Minske sugriovė oficialioji valdžia tuo metu surengusi renginį šeimoms. Į jį neįleisti kandidatės komandos nariai – jie toliau nesiveržė ir apsisuko atgal, paskui juos nusidriekė eisena.

O Kijevo skvere toliau buvę žmonės turėjo klausytis akordeonininko koncerto, tačiau netikėtai garso režisieriai Kirilas Golanovas ir Vladislavas Sokolovskis per kolonėles paleido Viktoro Cojaus dainą „Permainų“, tapusią ne tik Sovietų Sąjungos laisvėjimo bei griūties, bet ir šiandieninės kovos už demokratiją Baltarusijoje simboliu.

Pareigūnai netrukus aparatūrą išjungė, o nepaklusnius garso režisierius sulaikė. Skvere žmonės herojais tapusiems jauniems baltarusiams skandavo „Šaunuoliai!“