
Naujausios
Teisės ar alkoblokas?
– Taigi 12 380 administracinio nusižengimo bylų per 2024 metus. Kokie nusižengimai dominuojantys?
– Iš 12 380 administracinių bylų, kurios išnagrinėtos Šiaulių AVPK Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriuje, per 400 priklauso neblaiviems vairuotojams (dar per 300 baudžiamųjų bylų dėl tokio pažeidimo išnagrinėtos teisme), išnagrinėti keli tūkstančiai važiavimo greičio viršijimo ir kitų Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimo bylų, tūkstančiai smulkių vagysčių ir sukčiavimų, viešosios tvarkos ir rimties trikdymo, savavaldžiavimo, pasipriešinimo policijai atvejų, kitų nusižengimų.
Didžiąją dalį – apie 60 procentų – visų per metus padarytų pažeidimų vis dėlto sudaro KET pažeidimai – vairavimas esant neblaiviam (policija nagrinėja tik tuos pažeidimus, jei girtumas yra iki 1,50 promilės), neturint vairuotojo pažymėjimo, chuliganiškas, pavojingas vairavimas, pakartotiniai pažeidimai ir t. t.
– Kaip sukasi į nusižengimo bylos nagrinėjimą policijoje atvykę pažeidėjai? Juk neretai nuo to paaiškinimo priklauso, kokia nuobauda jam bus skirta.
– Tie, kurie pas mus ateina, dažniausiai būna padarę šiurkščius nusižengimus. Dažniausiai į nagrinėjimą atkeliauja tie, kurie nesutinka su užfiksuotu nusižengimu, pavyzdžiui, nesutinka, kad stovėjo ne vietoje arba neteisingai pasistatė automobilį, arba kad į sankryžą įvažiavo degant raudonam šviesoforo signalui. Arba atvyksta tie, kuriems dėl pakartotinio nusižengimo kyla reali grėsmė prarasti automobilį. Arba važiavimo greičio viršytojai, kuriems gresia vairuotojo pažymėjimo praradimas nuo 1 mėnesio iki pusės metų (tokia nuobauda – už greitį, didesnį negu 50 kilometrų per valandą). Reikėtų žinoti, kad, atvykus į bylos nagrinėjimo posėdį, nuobaudos sušvelninimo galima tikėtis tik įstatymo ribose, iki numatytos sankcijos ribos. Beje, įstatymas numato galimybę pažeidėjui už nesunkų nusižengimą išvis neskirti baudos, tačiau tokiu atveju reikia atitikti tam tikras sąlygas – žmogus negali būti baustas, turi gailėtis, turėti atitinkamą charakteristiką ir t. t.
Kalbant apie KET pažeidėjus, tai jie visada randa pasiaiškinimą. Vienas skubėjo gelbėti draugą, kitas „skrido“ į vaistinę, trečias kažko ieškojo. Pričiupti namo kieme, kaip įprasta, bando įtikinti niekur iš kiemo važiuoti neplanavę, niekam nepakenkę. Beje, ir kieme neblaiviam sėsti prie vairo negalima.
Būna labai pilietiškų kaimynų ar šeimos narių, kurie apie tai praneša. O jau tokiu atveju pareigūnai turi teisę užeiti ir į nuosavą kiemą. Aišku, savo iniciatyva į kiemą neis ir netikrins, tačiau gavę pranešimą – taip. Sankcija griežta, net jeigu užvestu varikliu žmogus sėdėjo tik savo namo kieme.
Yra buvęs atvejis, kad neblaivus žmogus paprašė savo draugą pastumti neužvestą automobilį nuo namo iki namo ir galvojo, kad jis, nors ir sėdi prie vairo, nėra vairuotojas. Deja, automobilio valdymas taip pat užtraukia atsakomybę.
Būna, kad, bandydami sumažinti sankcijos dydį, vairuotojai aiškina prie vairo sėdo išgėrę valerijono tinktūros, giros, bet tikrai ne alkoholio. Arba saldainių su alkoholiu prisivalgę. Tai mitai. Taip, gali žmogus būti paragavęs naminės giros, bet mažai tikėtina, kad jo girtumas viršys 0,4 promilės.
– Administracinio nusižengimo bylos nagrinėjamos ir rašytine tvarka.
– Iš viso išnagrinėjamų bylų skaičiaus didesnė dalis bylų yra išnagrinėjamos rašytine tvarka. Juolab kad gavęs protokolą arba nurodymą žmogus nebūtinai privalo veržtis į komisariatą su paaiškinimais, prašymais ir argumentacijomis, jis tai gali padaryti elektroniniu būdu. Yra galimybė bylą nagrinėti ir nuotoliniu būdu, taupant lėšas ir laiką.
Įstatyme numatyta sąlyga, kad visi procesai gali vykti rašytinio proceso tvarka. Žodine tvarka vyksta tik tada, jei žmogus pareikalauja dalyvauti nagrinėjime ir išdėstyti savo poziciją.
– Pakalbėkime apie atvejus, kai sudaroma galimybė už administracinį nusižengimą sumokėti tik pusę minimalios baudos.
– Įstatymas tokią galimybę numato, esant lengvesniems nusižengimams, pavyzdžiui, tokiems kaip stovėjimas neleistinoje vietoje, šviesoforo nepaisymas ir kitiems, kurie nelaikomi šiurkščiais. Tai vadinama susitaikymu su valstybe. Tokiais atvejais yra siūlomas administracinis nurodymas – pusė minimalios baudos, arba kitais atvejais – minimali bauda.
Jei pažeidėjas sustabdomas realiai, numatytas susitaikymo su valstybe terminas sumokėti baudą – 15 dienų, jei gauna laišką – 30 dienų. Per tą laikotarpį pažeidėjas gali apsispręsti, ar mokėti baudą, ar laukti, kad byla būtų pradėta nagrinėti iš esmės.
Beje, už girtumą, kaip ir kitus šiurkščius nusižengimus, alternatyva – pusė minimalios baudos – nenumatyta.
– Bet štai nutiko gyvenimas... Vairuotojo pažymėjimo praradimas vienam gali kainuoti darbą, kitam santykius šeimoje, trečiam dar kažką. Kaip pasilengvinti liūdną dalią?
– Įstatymas numato alternatyvą ilgesniam vairuotojo pažymėjimo atėmimui metams ir ilgiau. Yra galimybė pusės metų teisių atėmimui, o po pusmečio vienerius metus važinėjant su automobilyje įrengtu alkobloku. Vardan teisingumo turėčiau pasakyti, kad, sutikus įsirengti alkobloką, sumažinamas ne tik teisių atėmimo laikas, bet vairuotojas išvengia ir teisių perlaikymo.
Taigi, jei žmogus, tarkim, pripūtė iki 1,5 promilės, bet policijai pateikė argumentuotus paaiškinimus, prašymus, charakteristikas, tokiu atveju minėta alternatyva gali būti skiriama.
Greitis, girtumas ir pavojingas vairavimas
– Automobilio konfiskavimas – griežčiausia sankcija už KET pažeidimą. Dažnai tenka ją taikyti?
– Per 2024 metus administracinių nusižengimų bylose Šiaulių apskrities policija konfiskavo 90 transporto priemonių, dar 98 bylose skirta konfiskuotino automobilio vertę atitinkanti pinigų suma. Konfiskuotų automobilių vertė įvairi – nuo kelių šimtų iki 20, 50 ar net 100 tūkstančių eurų.
Pastebime, kad labiau išsilavinę, aukštesnes pareigas einantys pažeidėjai pergyvena ir dėl paskirtos baudos, ir dėl vairuotojo pažymėjimo praradimo. Ką jau kalbėti, kad reikia išklausyti dvejus kursus, iš naujo praeiti sveikatos patikrą. Bet tiems, kuriems neįdomu, niekas ir neįdomu. Tokie labiausiai pergyvena dėl automobilio, kad ir supuvusio ar verto 400 eurų, vis tiek tai labai skausminga. Tokie žmonės dažniausiai rašo prašymus, kad tik automobilio nekonfiskuotume.
– Girtumas prie vairo.
– Per 2024-uosius Šiaulių apskrities policija išaiškino 722 neblaivius vairuotojus. Tokių, kurių girtumas neviršijo 1,5 promilės – 410, o girtesnių, kurių atžvilgiu iškeltos baudžiamosios bylos – 312.
Ypač neblaivių padaugėjo gruodžio mėnesį – išaiškinome 37, trys iš jų girti vairavo pakartotinai. Apskritai gruodį išauga ne tik neblaivių vairuotojų, bet ir neturinčiųjų teisės vairuoti skaičius. Daugiau sprendimų gruodį priimama ir dėl automobilio konfiskavimo. Tada prie policijos kabineto sėdi po tris ir po keturis – dalijasi istorijomis, kaip ten kas įvyko, kartais girdime ir juokų. Bet kai išeina iš mūsų, būna, kad ir verkia.
Lengvai išgėrusių daugiausia sustabdoma rytinių reidų metu, žmonės neįvertina išgerto alkoholio kiekio. Nagrinėdami tokių vairuotojų administracines bylas, prisiklausome šypsenas keliančių paaiškinimų. Pavyzdžiui, kad iš vakaro išgėrė alaus bokalą, nes grįžo draugas iš užsienio ir reikėjo jį pasitikti. Kitas, žiūrėdamas krepšinio varžybas, išmaukė tik du bokalus. Nors tiek mes, tie jis žino, kad išgėrus tiek, kiek sako, rytą nustatytas 0,45 ar 0,6 promilės neblaivumas tiesiog neįmanomas. Mediciniškai žiūrint, organizmas per valandą gali išskaidyti nuo 0,15 iki 0,20 promilės, taigi nesunku paskaičiuoti, kokio girtumo žmogus buvo nueidamas miegoti.
Primygtinai sakau: jei ilgiau pavakarojote, tai apie vairą negalvokite bent 10–12 valandų. Reikia suprasti, kad 0,5 promilės nors atrodo ir nėra daug, bet tikrai turi labai didelės įtakos vairuotojo dėmesiui, supratimui, reakcijai.
– Apie kokius dar nagrinėjamus administracinius nusižengimus derėtų pakalbėti?
– Pavojingas vairavimas. Raižo vairuotojai. Reikėtų žinoti, kad atsakomybė už tai sugriežtinta. Kito automobilio lenkimas pagrindiniame kelyje su sankryža traktuojamas kaip pavojingas vairavimas ir galima netekti teisės vairuoti. Mieste šitokių nusižengimų mažiau, bet užmiesčio keliuose labai daug. Jie turi įtakos labai daugeliui eismo įvykių. Kaip kelių transporto priemonių lenkimas.
– Važiavimo greitis. Ar Šiaulių miestas turi, kuo „pasigirti“?
– „Lakūnų“, bandančių pakilti nuo asfalto ir skristi per miestą 120 kilometrų per valandą greičiu, pasitaiko. Probleminė yra Tilžės gatvė ties senuoju viaduku, kur dažnas nori į jį pakilti kuo greičiau, o kartais greičiau ir nusileisti, užmirštant, kad ten veikia greičio matuoklis. Nemažai nusižengimų užfiksuojama ir rankiniais matuokliais. Įsibėgėja vairuotojai ir skrenda iki Pramonės gatvės.
Ta pati problema plačioje Dubijos gatvėje. Nepaisant, kad gatvė – keturių eismo juostų, ten buvo ir tragiškų nelaimių.
Vis dėlto daugiausia pažeidėjų mieste, kurie greitį viršija 20–30 kilometrų. Vadinamųjų „lakūnų“, kurie beveik skrenda, tikrai mažesnė dalis.
– Greičio rekordai priklauso BMW?
– Nepasakyčiau, kad kažkokia markė išskirtinė. Bet kokio šiuolaikiško automobilio greičio pedalą užtenka tik šiek tiek paspausti. Be abejo, kuo galingesnis automobilis, tuo greičiau jis išvysto greitį. O BMW – vienas iš galingesnių, be to, galiniais varomaisiais ratais, mėgstamas jaunimo, nes juo galima apsisukti aplink savo ašį, galima į sankryžą įvažiuoti draguojant. Vis dėlto jei pažiūrėti, kokiais automobiliais dažniausiai pavojingai vairuojama, tai bus nebūtinai BMW. Gali būti bet kuris, kuris turi varomuosius galinius ratus, nes su jais galima padaryti kur kas daugiau „triukų“ negu su varomaisiais priekiniais.
Vagys ir sukčiai žino sumų ribas
– Administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus pareigūnai nagrinėja ir bylas, nesusijusias KET pažeidimais.
– Čia dominuoja smulkios vagystės ir sukčiavimai. Vagystės iš sandėliukų, parduotuvių. Vagys žino, iki kokios sumos galima vogti, kad grėstų tik administracinė atsakomybė, pasiskaičiuoja, kad jos neviršytų.
Būna, kad iš parduotuvės pasiima kažkokį gėrimą ir dešros arba sūrio gabalą ir pasiskaičiuoja, kad neviršytų įstatymu numatytos ribos. Arba tiesiog parduotuvėje suvalgo dešros gabalą, o butelį išsineša. Deja, tai taip pat yra vagystė. Atliekant tyrimą skaičiuojama viskas.
Kita dalis – sukčiavimai. Sumos išviliojamos milžiniškos. Dalis žmonių piktnaudžiauja menkais sukčiavimais – pardavimais internetinėje erdvėje. Padanga, nebenaudojamas buities daiktas, kurio vertė 50–70 eurų, dviratis, kurio vertė 100 eurų – žmonės perka pagal skelbimus, siunčia pinigus, o prekės ir negauna. Panašiai ir parduodant – sukčiai net atsiunčia pavedimų kopijas – jei esveikatai sukuria klonus, ką jiems reiškia kvituką kokį sumaketuoti. Su skelbimais reikia būti atsargiam, kiek įmanoma tikrinti, ieškoti atsiliepimų, neskubėti pervesti pinigų. Lietuva nėra didelė, turime pažįstamų Vilniuje, Kaune, kitur, gal geriau nuvažiuoti ir nupirkti norimą daiktą vietoje.
Tokių nusižengimų tyrimus atlieka Šiaulių miesto ir rajonų policijos komisariatų pareigūnai, kai surenka įrodymus, surašo protokolą, medžiaga perduodama mūsų skyriui. Čia įvertinama, ar buvo nusižengimas ir paskiriama nuobauda.