Autoriai stumiami iš Saulės laikrodžio aikštės

Autoriai stumiami iš Saulės laikrodžio aikštės

Au­to­riai stu­mia­mi iš Sau­lės laik­ro­džio aikš­­tės

Šiau­liuo­se ke­ti­na­ma re­konst­ruo­ti Sau­lės laik­ro­džio aikš­tę. Jos au­to­riai – ži­no­mi ar­chi­tek­tai, ga­vę už šį pro­jek­tą auk­so me­da­lį, mies­to Sa­vi­val­dy­bė­je ne­lai­ko­mi au­to­riais. Esą „jie yra de fac­to au­to­riai, bet de ju­re – ne“. To­kios ving­ry­bės su­ka­mos prieš vie­šų­jų pir­ki­mų kon­kur­są, ku­ria­me pirks ka­pi­ta­li­nio re­mon­to pro­jek­tą. „Ką reiš­kia neį­tei­sin­ta au­to­rys­tė? Pa­gal to­kią lo­gi­ką ir Lau­ry­nas Stuo­ka-Gu­ce­vi­čius ne Vil­niaus ka­ted­ros au­to­rius“, – ste­bi­si vie­nas Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės au­to­rių pro­fe­so­rius Al­gis Vyš­niū­nas.

Ri­ta ŽA­­DEI­­KY­­TĖ

rita@skrastas.lt

Su­ži­no­jo iš ži­­niask­­lai­­dos

Su šiau­lie­čiais ar­chi­tek­tais Al­gi­man­tu Čer­niaus­ku bei Re­mi­gi­ju­mi Ju­rė­la su­si­ti­ko­me prie Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės var­tų. Tre­čia­sis aikš­tės au­to­rius ar­chi­tek­tas-ur­ba­nis­tas pro­fe­so­rius Al­gis Vyš­niū­nas da­bar gy­ve­na Vil­niu­je. Šiau­liuo­se dir­bo Mies­tų sta­ty­bos pro­jek­ta­vi­mo ins­ti­tu­to Šiau­lių sky­riu­je ir kū­rė šią aikš­tę 1981–1986 me­tais. Su juo kal­bė­jo­mės te­le­fo­nu.

A. Čer­niaus­kas ir R. Ju­rė­la apie pla­nuo­ja­mą ka­pi­ta­li­nį aikš­tės re­mon­tą pir­miau­sia su­ži­no­jo ne iš re­mon­to ini­cia­to­rių – mies­to Sa­vi­val­dy­bės, o iš ži­niask­lai­dos. Tai au­to­rius nu­ste­bi­no.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Gied­rė Men­do­za Her­re­ra prieš ku­rį lai­ką ži­niask­lai­do­je pa­vie­ši­no ir re­mon­tui nu­ma­ty­tą su­mą, ir tai, kad bus skel­bia­mas re­mon­to pro­jek­to kon­kur­sas, „bus iš­tai­sy­tas pa­da­ry­tas bro­kas“, „įgy­ven­dins pir­mi­nę pro­jek­to idė­ją“.

Ko­dėl ne­si­kreip­ta į aikš­tės au­to­rius, nes jų kū­ri­nys bus re­mon­tuo­ja­mas?

„Mums paaiš­ki­no, kad mes neį­tei­sin­ti kaip au­to­riai, to­dėl tu­ri­me da­ly­vau­ti kon­kur­se. Tik­rai ne­si­dras­ky­si­me dėl už­sa­ky­mo, bet pa­gar­bos ženk­las – at­si­klaus­ti mū­sų nuo­mo­nės“, – sa­ko ar­chi­tek­tai, prieš 30 me­tų su­kū­rę iš­skir­ti­nį mies­to ob­jek­tą.

Jų pa­pra­šy­ta tik pa­dė­ti pa­reng­ti kon­kur­so są­ly­gas.

A. Čer­niaus­kas tei­gė, kad Sa­vi­val­dy­bė tik Sta­nis­lo­vo Kuz­mos „Šau­lio“ skulp­tū­rą įtrau­kė į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą, o aikš­tę ig­no­ra­vo.

Aikš­tę bu­vo ren­gia­ma­si re­mon­tuo­ti apie 2008–2009 me­tus. Ta­da taip pat bu­vo skel­bia­mas kon­kur­sas pro­jek­tui. A. Čer­niaus­kas da­ly­va­vo kon­kur­se, ta­čiau ne­lai­mė­jo, nes pa­ne­vė­žie­čiai ar­chi­tek­tai pa­siū­lė ma­žes­nę kai­ną.

„Kai ko­le­gos lai­mė­jo kon­kur­są, pra­dė­jo siau­tė­ti: su­pro­jek­ta­vo kios­kus, au­to­mo­bi­lių aikš­te­lę, tur­ge­lį gė­lėms“, – pri­si­mi­nė A. Čer­niaus­kas.

To­kia sve­tim­kū­nių in­va­zi­ja, au­to­rių nuo­mo­ne, bū­tų su­dar­kiu­si ar­chi­tek­tū­ros kū­ri­nį. Ta­čiau tą­kart pra­si­dė­jo eko­no­mi­nė kri­zė, ir aikš­tė ne­bu­vo re­mon­tuo­ta. Pa­ne­vė­žie­čių pro­jek­tas at­gu­lė į stal­čių ir ne­beat­gi­mė.

Rea­bi­li­ta­ci­ja – len­­te­­lė

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja ar­chi­tek­tė Gied­rė Men­do­za Her­re­ra pa­tvir­ti­no, kad Sau­lės laik­ro­džio aikš­tė nė­ra įtrauk­ta į Ne­kil­no­ja­mų­jų kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą.

„O kai ob­jek­tas nė­ra įtrauk­tas į šį re­gist­rą, au­to­rys­tė nė­ra įtei­sin­ta mū­sų tei­si­nė­je ba­zė­je. Jie yra de fac­to au­to­riai, bet de ju­re – ne“, – ko­men­ta­vo ji. To­dėl, pa­sak G. Men­do­zos Her­re­ros, Sa­vi­val­dy­bė ne­ga­lin­ti tie­sio­giai kreip­tis į au­to­rius dėl to, kad jie pa­reng­tų ka­pi­ta­li­nio re­mon­to pro­jek­tą, o pri­va­lo skelb­ti kon­kur­są.

Ji ža­dė­jo, kad ka­pi­ta­li­nio re­mon­to me­tu au­to­riai bus pa­gerb­ti – at­si­ras len­te­lė, kur bus įvar­din­ti aikš­tės au­to­riai, „įvar­din­ti sly­pin­tys se­man­ti­niai klo­dai“.

„Tam tik­ra au­to­rių rea­bi­li­ta­ci­ja yra nu­ma­ty­ta, o au­to­riai ga­li da­ly­vau­ti vie­ša­ja­me pir­ki­me. Ma­to­te, čia yra Eu­ro­pos Są­jun­gos lė­šos, o joms nu­sta­ty­ta pir­ki­mų tvar­ka“, – tei­gė pa­va­duo­to­ja.

G. Men­do­za Her­re­ra įvar­di­jo, kad ka­pi­ta­li­niam aikš­tės re­mon­tui yra nu­ma­ty­ta pu­sė mi­li­jo­no eu­rų pa­gal prie­mo­nę „Mies­tų komp­lek­si­nė plėt­ra“ (UR­BAN), iš šios su­mos bus ski­ria­ma ir ka­pi­ta­li­nio re­mon­to pro­jek­tui ap­mo­kė­ti.

Au­to­rius yra au­­to­­rius

„Ką reiš­kia „neį­tei­sin­ta au­to­rys­tė“? Pa­gal to­kią lo­gi­ką ir Lau­ry­nas Stuo­ka-Gu­ce­vi­čius ne Vil­niaus ka­ted­ros au­to­rius?! – ste­bė­jo­si vie­nas Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės au­to­rių pro­fe­so­rius A. Vyš­niū­nas. – Kai pa­sta­tė­me, au­to­riai bu­vo aiš­kūs, auk­so me­da­liu ap­do­va­no­ti, o da­bar kaž­ko­kie kler­kai pra­de­da imp­ro­vi­zuo­ti!“

Tei­siš­kai au­to­rys­tė at­si­ran­da nuo tos aki­mir­kos, kai kū­ri­nys yra su­ku­ria­mas.

Pro­fe­so­rius įsi­ti­ki­nęs, kad vie­šų­jų pir­ki­mų kon­kur­so są­ly­gos tech­ni­niam ka­pi­ta­li­nio re­mon­to pro­jek­tui pa­reng­ti pri­va­lo bū­ti pa­gal au­to­rių ar­chi­tek­tū­ri­nę idė­ją, o ne val­di­nin­kų no­rus. Tech­ni­nis pro­jek­tas, pa­sak pro­fe­so­riaus, ne­tu­ri bū­ti me­ni­nės idė­jos pro­jek­tas.

„To rei­kia to­dėl, kad ne­pra­dė­tų kaž­kas imp­ro­vi­zuo­ti. O jei­gu no­ri da­ry­ti tech­ni­nius brė­ži­nius – te­gul da­ro. Bet kad ne­bū­tų, kaip praei­tą sy­kį, kai no­rė­jo pa­re­mon­tuo­ti aikš­tę su kaž­ko­kiais kios­kais. Čia tas pa­ts, kaip nuei­ti į pa­veiks­lų ga­le­ri­ją ir pa­re­mon­tuo­ti Ra­fae­lio pie­ši­nius...“ – ste­bė­jo­si A. Vyš­niū­nas.

Tė­vai ne­­da­­ly­­vaus

„Šiau­lių kraš­to“ skai­ty­to­jai jau anks­čiau re­dak­ci­jai pra­ne­šė ma­tę, kad aikš­tę ir jos frag­men­tus fo­tog­ra­fa­vo Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jos G. Men­do­zos Her­re­ros tė­vai, taip pat ži­no­mi šiau­lie­čiai ar­chi­tek­tai Rū­ta ir Ri­man­tas Stuo­pe­liai.

„Ne, jie ne­da­ly­vaus, – sa­kė G. Men­do­za Her­re­ra. – Aš iš tik­rų­jų jų pra­šiau, kad jie įver­tin­tų fi­zi­nę būk­lę. Aš kal­bė­jau ir su Al­giu Vyš­niū­nu, ir su Al­gi­man­tu Čer­niaus­ku, tai ir­gi nie­ko ne­reiš­kia, kad jie tu­rės da­ly­vau­ti ar ne­da­ly­vau­ti kon­kur­se. Ta­ri­ma­sis yra svei­ka, o ne kaž­koks vie­na­ša­liš­kas spren­di­mas. Pas mus ne­daug pro­fe­sio­na­lų. Ne­rei­kė­tų gąs­din­ti vi­suo­me­nės, kad da­bar ims ir pro­jek­tuos tas, kas tei­kė re­ko­men­da­ci­jas, ką ir kaip da­ry­ti.“

Ji pa­brė­žė, kad bū­tent jos ma­ma R. Stuo­pe­lie­nė su­stab­dė pro­jek­to, ku­ris bū­tų pa­kei­tęs aikš­tės vei­dą, įgy­ven­di­ni­mą be­veik prieš de­šimt me­tų.

„Prak­tiš­kai“ nie­kas ne­­si­­kei­­čia

G. Men­do­za Her­re­ra ti­ki­no, kad „ne­bus ri­zi­kuo­ja­ma ir per­ka­ma pi­giau­sia kai­na“. Esą bus „tai­so­ma“ jau pa­reng­ta pir­mi­nė pro­jek­ta­vi­mo už­duo­tis. „Pa­si­tai­sę kal­bė­si­mės su au­to­riais, kad jie pa­teik­tų sa­vo pa­sta­bas.

Ka­pi­ta­li­nio re­mon­to pro­jek­tas lai­mė­to­jas bus pri­sta­to­mas vi­suo­me­nei ir Ar­chi­tek­tų są­jun­gai. Tik­rai tai ne­tu­rė­tų su­kel­ti pa­si­pik­ti­ni­mo, kad čia kaž­kas dar­ko me­no kū­ri­nį“, – ko­men­ta­vo Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja.

„Yra nu­ma­ty­tas ka­pi­ta­li­nis re­mon­tas – tai reiš­kia, kad tai, kas bu­vo pa­da­ry­ta, jo­kie pa­ra­met­rai, pra­ktiš­kai, – nie­kas ne­si­kei­čia. Bus tik at­sta­to­mi kai ku­rie ele­men­tai, ku­rie ne­bu­vo įvyk­dy­ti pa­gal rea­lų pro­jek­tą“, – tei­gė pa­va­duo­to­ja G. Men­do­za Her­re­ra.

Ka­pi­ta­li­nio re­mon­to me­tu bus pa­ga­min­ti ir įkom­po­nuo­ti skai­čiai prie įė­ji­mo iš S. Šal­kaus­kio gat­vės į aikš­tę ir šven­tyk­lo­je prie šal­ti­nė­lio, ku­rie bu­vo nu­ma­ty­ti pir­mi­nia­me pro­jek­te, bet ne­pa­da­ry­ti sta­tant aikš­tę.

Iki Šiau­lių 780 me­tų ju­bi­lie­jaus esą bus su­spė­ta tik su­reng­ti tech­ni­nio pro­jek­to ren­gi­mo kon­kur­są, o aikš­tės re­mon­tas gal­būt pra­si­dės tik po ju­bi­lie­ji­nių „Šiau­lių die­nų“ šį rug­sė­jį.

Is­to­ri­ja su­ka­si ra­­tu

Vi­si trys au­to­riai už Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės su­kū­ri­mą ne­ga­vo nė cen­to, ta­čiau pir­mie­ji iš ar­chi­tek­tų (po­ka­rio lai­ko­tar­piu) ga­vo TSRS Me­nų aka­de­mi­jos auk­so me­da­lį.

Sim­bo­liš­ka, kad Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės kū­ri­mas 1981–1986 me­tais ir­gi va­di­no­si ka­pi­ta­li­niu re­mon­tu. Tuo me­tu čia bu­vo au­to­mo­bi­lių tech­ni­nių ap­žiū­rų aikš­te­lė ir ne­va ji tu­rė­jo bū­ti re­mon­tuo­ja­ma. Iš tik­rų­jų mies­tas no­rė­jo įam­žin­ti 750 me­tų ju­bi­lie­jų.

Nau­jus ob­jek­tus pro­jek­tuo­ti ir sta­ty­ti ga­lė­jo tik va­di­na­ma­sis „Miestp­ro­jek­tas“ (Mies­tų sta­ty­bos pro­jek­ta­vi­mo ins­ti­tu­tas), o ka­pi­ta­li­nius re­mon­tus, ka­pi­ta­li­nę sta­ty­bą at­lik­da­vo tuo­me­ti­nis „Komp­ro­jek­tas“. Vi­si trys au­to­riai ta­da dir­bo Mies­tų sta­ty­bos pro­jek­ta­vi­mo ins­ti­tu­to Šiau­lių sky­riu­je. A. Čer­niaus­kas bu­vo gru­pės va­do­vas.

Pa­gal ta­da ga­lio­ju­sias tai­syk­les aikš­tės pro­jek­ta­vi­mą bu­vo nu­tar­ta ati­duo­ti „Komp­ro­jek­to“ ar­chi­tek­tams, ta­čiau A. Čer­niaus­kas nu­ste­bi­no pa­ža­dė­jęs, kad jų ar­chi­tek­tų ko­man­da pa­da­rys pro­jek­tą už dy­ką. Bu­vo su­kirs­ta ran­ko­mis: pi­ni­gus už aikš­tę per­ve­dė „Komp­ro­jek­tui“, o rea­lius dar­bus da­rė „Miestp­ro­jek­to“ ar­chi­tek­tai.

Pi­ni­gų bu­vo ne­daug, ta­čiau idė­jų – pil­nos gal­vos.

Ar­chi­tek­tai pa­sa­ko­jo, kad trin­ke­lių pa­si­rin­ki­mas bu­vo „vie­nos iš vie­nų“, laik­ro­džio ra­tas apie ko­lo­ną – iš gra­ni­to at­lie­kų, skulp­tū­ros ko­lo­na – be­to­ni­niai ren­ti­niai.

Švies­tu­vų no­rė­ta ak­me­ni­nių. Švies­tu­vų gal­vos – au­to­ri­niai ar­chi­tek­tų kū­ri­niai, ta­čiau žal­va­ri­niai dir­bi­niai iš aikš­tės nuim­ti dėl sau­gu­mo.

Kiek­vie­na aikš­tės de­ta­lė liu­di­ja apie iš­skir­ti­nę ar­chi­tek­tū­ri­nę min­tį, sim­bo­li­nę reikš­mę, me­ni­nę, kul­tū­ri­nę ir is­to­ri­nę ver­tę.

Anuo­met ar­chi­tek­tams te­ko įro­di­nė­ti, ko­dėl jie duo­bė­je sta­to ko­lo­ną, ko­dėl aikš­tė­je nė­ra ideo­lo­gi­nės min­ties, ko­dėl iš Eže­ro gat­vės ne pla­tus, o kla­si­ki­nis an­ti­ki­nis įė­ji­mas. Brėž­ne­viz­mo pi­ko me­tu rei­kė­jo ap­gin­ti šven­tyk­lą, ku­ri yra tiks­li Žu­kaus­kų mau­zo­lie­jaus ša­lia esan­čio­se se­no­sio­se ka­pi­nė­se ko­pi­ja.

„Am­fi­teat­ras – de­mok­ra­ti­jos for­ma. Ne­ma­nau, kad at­si­tik­ti­nai čia vy­ko pir­mie­ji Są­jū­džio mi­tin­gai Šiau­liuo­se. Aikš­tė jun­gia Šiau­lių mies­to praei­tį – se­ną­sias ka­pi­nes, eže­rą ir šiuo­lai­ki­nį mies­tą. Tai yra mies­to praei­ties ir da­bar­ties, gam­tos ir ur­ba­nis­ti­kos su­si­kal­bė­ji­mas. Su ja ne­ga­li­ma elg­tis bet kaip. To­dėl bend­ra­dar­bia­vi­mas, ta­ri­ma­sis su au­to­riais prieš ką nors da­rant ne­tu­ri bū­ti joks in­kog­ni­to bent jau iš pa­gar­bos kū­ri­niui“, – įsi­ti­ki­nę au­to­riai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

AIKŠ­TĖ: Sau­lės laik­ro­džio aikš­tė Šiau­liuo­se su­kur­ta 750-osioms Sau­lės mū­šio ir mies­to me­ti­nėms.

PA­GAR­BA: Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės au­to­riai (iš kai­rės) Re­mi­gi­jus Ju­rė­la ir Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas įsi­ti­ki­nę, kad ta­ri­ma­sis su kū­ri­nio au­to­riais yra pa­gar­bos ženk­las ir ga­ran­ti­ja, kad ne­bus ki­ša­ma­si į kū­ri­nio me­ni­nę idė­ją.

ŠVIES­TU­VAI: Au­to­riai no­rė­jo, kad švies­tu­vai bū­tų ak­me­ni­niai, bet te­ko ga­min­ti be­to­ni­nius. Žal­va­ri­nės švies­tu­vų ke­pu­rės, ku­rios yra nuim­tos dėl va­gys­čių.

AT­NAU­JI­NI­MAS: Au­to­riai su­tin­ka, kad aikš­tę bū­ti­na at­nau­jin­ti nu­va­lant lai­ko ir žmo­nių pa­lik­tus ženk­lus.

AK­MUO: Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės au­to­riai me­na, kad ak­me­ni­nes plokš­te­les laik­ro­džio „ci­ferb­la­tui“ api­brėž­ti ga­vo vos ne iš at­lie­kų.

DE­TA­LĖS: Kai ku­rios aikš­tės de­ta­lės nu­lup­tos.

ŠVEN­TYK­LA: Au­to­riams brėž­ne­viz­mo pi­ko me­tu pa­vy­ko įro­dy­ti, kad aikš­tė­je rei­kia šven­tyk­los. Ji at­si­ra­do. Au­to­riai bu­vo su­ma­nę, kad rei­kia iš­nau­do­ti į aikš­tę bu­vu­sias at­ves­tas du­jas, no­rė­ta, kad čia deg­tų au­ku­ras, ta­čiau po­li­ti­niai funk­cio­nie­riai ne­lei­do. Ta­da au­to­riai ra­do išei­tį – įren­gė šal­ti­nė­lį.

PO­ZI­CI­JA: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Gied­rė Men­do­za Her­re­ra tei­gia, kad au­to­rys­tė neį­tei­sin­ta „tei­si­nė­je ba­zė­je“.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

AU­TO­RYS­TĖ: Sau­lės laik­ro­džio aikš­tės au­to­rius pro­fe­so­rius Al­gis Vyš­niū­nas ste­bė­jo­si, kad au­to­riai tu­ri kaž­kaip įtei­sin­ti sa­vo au­to­rys­tę: „Pa­gal to­kią lo­gi­ką ir Lau­ry­nas Stuo­ka-Gu­ce­vi­čius ne Vil­niaus ka­ted­ros au­to­rius?!“

As­me­ni­nės nuo­tr.

IS­TO­RI­JA: Prieš 30 me­tų (iš kai­rės) ar­chi­tek­tas Al­gis Vyš­niū­nas, „Šau­lio“ skulp­tū­ros au­to­rius skulp­to­rius Sta­nis­lo­vas Kuz­ma (1947–2012), ar­chi­tek­tai Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas ir Re­mi­gi­jus Ju­rė­la prie sim­bo­li­nės šven­tyk­los.

STA­TY­BOS: Sau­lės laik­ro­džio aikš­tė kur­ta 1981–1986 me­tais. Ruoš­ta­si 750 me­tų mies­to ju­bi­lie­jui.

PA­SI­KEI­TI­MAS: Sau­lės laik­ro­džio aikš­tė bu­vo įreng­ta vie­toj bu­vu­sios au­to­mo­bi­lių tech­ni­nių ap­žiū­rų aikš­te­lės.