Aukštelkė pašviesėjo – išvalytas šiukšlynas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Visą savaitę Aukštelkėje, Vienybės ir Ateities gatvių kampe plušėjo komunalininkų technika – išardytas „garsiausias“ Šiaulių rajono sąvartynas.
Panašu, kad Šiaulių rajono Aukštelkės gyvenvietės Ateities ir Vienybės gatvių gyventojams ateina švaresni laikai. Daugiau nei 15 metų vieno kaimyno kieme ir prieigose kauptas technikos, plastiko, stiklo, tepalų, padangų ir viso kito „gėrio“ sąvartynas aptvarkytas. Panaikinus atliekas aplink sodybą, buvo apgenėti ir dešimtmečius netvarkyti pakelės medžiai.

Šiaulių kaimiškosios seniūnijos seniūnas Ričardas Šiumberevičius užtikrino, kad nuo šiol vieši plotai aplink šiukšlių kaupiko sodybą bus akylai stebimi ir tvarkomi nelaukiant, kol atliekos užims dalį gyvenvietės kelio, kaip buvo nutikę šiuokart.

Išvalyta „šiapus tvoros“

Šiaulių rajono savivaldybės paskelbtą konkursą laimėjusios UAB „Kuršėnų komunalinis ūkis“ vyrai Aukštelkėje darbuojasi nuo pat šio savaitės pirmadienio: nuo senos surūdijusios technikos, supuvusių šiukšlių, kitų atliekų išvalytas Vienybės ir Ateities gatvių kelkraštis. Atliekos išgabentos pasitelkus sunkiasvorį bendrovės transportą.

Tvarkytojams „talkino“ ir pats aukštelkiškių susierzinimą daugybę metų kėlusio turto šeimininkas – anot darbininkų, vyras vienas pakelėje dūlėjusias „brangenybes“ pasiskubino išgabenti į metalo supirktuvę, kitus, sunkiau pajudinamus daiktus, perkraustė į sodybos kiemą, kuriame jau ir taip sunku atrasti laisvesnės vietos. Anot komunalininkų, šeimininkas net dėkojęs jiems už pagalbą.

Penktadienį, išvalius minėtų gatvių pakeles, darbininkai ėmėsi medžių, prie kurių per aukštelkiškio „turtus“ niekas daugelį metų negalėjo nė prieiti – vakar šie medžiai buvo apgenėti.

R. Šiumberevičius pažadėjo, kad artimiausiu metu bus „reanimuota“ ir Vienybės bei Ateities gatvių danga – gatvės bus nugreideriuotos, jei prireiks, bus atvežta skaldos.

Seniūno teigimu, kad sutvarkyta teritorija nuo šiol bus akylai stebima. Su Kuršėnų komunaliniu ūkiu esą sutarta reguliariai „užmesti“ akį ir, pastebėjus, kad aukštelkiškis atliekas vėlei pradeda kaupti, nedelsiant jas išgabenti.

„Baigus visus darbus, sutvarkytose vietose bus įkaltos lentelės su užrašais, kad rikiuoti šiukšles griežtai draudžiama“, – sakė seniūnas.

Anot jo, Vienybės ir Ateities gatvių pakelių ir dalies kelio išvalymo darbai – pirmas tvarkymo etapas. Ateityje ketinama svarstyti, kaip išvalyti smarkiai užterštą teritoriją „už kiemo tvoros“.

Šių metų vasario pabaigoje Šiaulių rajono savivaldybė paskelbė rangovo konkursą viešųjų erdvių Aukštelkėse išvalymui. Konkursą laimėjo Kuršėnų komunalinis ūkis, kuris darbus įsipareigojo atlikti už beveik 40 tūkstančių eurų.

Ir kurgi mes gyvename?

Kad Aukštelkės gyventojai tapę kaimyno netvarkos įkaitais „Šiaulių kraštas“ rašė dar 2010-aisiais, o paskui ir 2017 metais. Tąkart važiuojamoje kelio dalyje savo „turtus“ išsirikiavęs ir tuo grėsmę eismo saugumui sukėlęs aukštelkiškis sulaukė policijos nutarties konfiskuoti transporto laužą. Šešiolikos neeksploatuojamų transporto priemonių išgabenimu užsiėmė Mažeikių rajono UAB.

Tada neapsieita be policijos įsikišimo, mat senų „gaziukų“, „belorusų“, „Zil“ markės automobilių savininkas buvo sugalvojęs būdą, kaip išsaugoti bent dalį konfiskuotinų automobilių – paslėpė atokesnėse gyvenvietės vietose.

Užslėptus „turtus“ nutarties vykdytojai surinko. Iškraustymo procese aktyviai dalyvavo ir pats šiukšlintojas. Jis įsitikinęs, kad valdininkai sugalvojo brutalų būdą su juo, savanoriu ir visą kaip Lietuvai nusipelniusiu vyru, susidoroti: sunaikinti jo verslą, numauti paskutines kelnes.

„Kas vyksta? Grįžo sovietmetis ir sugalvojo mane išbuožinti. Viskas. 12 metų buvau savanoriu, užsiėmiau antrinių žaliavų surinkimo ir antikvarinių mašinų remonto verslu. Dabar kimba, nenori savanoriui duoti gabalėlio valstybinės žemės, – „Šiaulių kraštui“ prieš penkerius metus aiškino šeimininkas. – Kur mes gyvenam – Mėnulyje ar Marse? Skundikų valstybė.“

Dėl „antikvarinių“ transporto priemonių konfiskavimo savininkas tada nurodė patyręs maždaug 10-ies tūkstančių eurų žalą.

Administracinė byla policijoje dėl neeksploatuojamų transporto priemonių laikymo bendro naudojimo vietose po gyventojų skundo pradėta 2015 metų balandį. Šeimininkas tada taip pat buvo įpareigotas apie gresiančią atsakomybę ir įpareigotas patraukti lūženas nuo kelkraščio. Tačiau įpareigojimo nepaisė. Buvo paskirta bauda.

Tačiau 2016 metų sausio 25 dieną policijai pranešta, kad aukštelkiškio kieme ir gatvėje šiukšlių, buitinių atliekų ir automobilių kalnai pučiasi. Policijoje ir vėl buvo užvesta byla, sąvartyno „direktoriui“ paskirta administracinė bauda su transporto priemonės konfiskavimu. Šį policijos nutarimą pažeidėjas apskundė teismui, kuris paliko galioti paskirtą 140 eurų baudą, tačiau nepalaimino turto konfiskavimo. „Verslininkas“ įpareigotas pašalinti visas neeksploatuojamas transporto priemones nuo valstybinės žemės. Nutarties jis taip ir neįgyvendino. Po dar vieno policijos įspėjimo apsišvarinti, 2016 metų gegužės 25-ąją vėl paragintas pašalinti automobilius. Tačiau susitarimas ir vėl nuėjo perniek.

Išnaudojus visas priemones, 2016-ųjų rugsėjį aukštelkiškiui darkart surašytas protokolas, nutarta konfiskuoti 16 įvairių transporto priemonių, sandėliuotų valstybės žemėje. Nutartis, pažeidėjui apskundus, vėl pateko į Šiaulių apylinkės teismą. Gruodžio 28 dieną teismo sprendimus vis skundęs vyras išgirdo neskundžiamą Šiaulių apygardos teismo nutarimą: policijos nutartis konfiskuoti gyventojui priklausantį turtą yra teisėta.