Aukštasis mokslas: darbo rinkai ar Darbo biržai?

Aukštasis mokslas: darbo rinkai ar Darbo biržai?

Aukš­ta­sis moks­las: dar­bo rin­kai ar Dar­bo bir­žai?

Pas­kel­bus Lie­tu­vo­je aukš­to­jo moks­lo per­tvar­ką, dau­ge­lio akys nu­kry­po į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą. Ver­ti­ni­mo žirk­lės di­džiu­lės: nuo mer­dė­ji­mo iki Šiau­lių re­gio­no gel­bė­to­jo. O rea­ly­bė ba­lan­suo­ja tarp dar­bo rin­kos ir Dar­bo bir­žos.

Apie Šiau­lių aukš­to­jo moks­lo si­tua­ci­ją po­kal­bis su ki­tos Šiau­lių aukš­to­sios mo­kyk­los – Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos – di­rek­to­re Na­ta­li­ja ŠE­DŽIU­VIE­NE.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

– Kai Prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis pa­skel­bė aukš­to­jo moks­lo per­tvar­kos star­tą, dau­ge­lio akys nu­kry­po į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, ėmė jį gel­bė­ti. Ko­dėl apie Šiau­lių vals­ty­bi­nę ko­le­gi­ją – ty­la?

– To­dėl, kad Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos gel­bė­ti ne­rei­kia. Ste­biu šią si­tua­ci­ją ir su­pran­tu, ko­dėl vi­sų akys nu­kry­po į silp­nes­nį.

Prob­le­mos uni­ver­si­te­te pra­si­dė­jo ne šian­dien. Tai – bu­vu­sių va­do­vų val­dy­mo klai­dos. Ne kar­tą te­ko dis­ku­tuo­ti, kaip ga­li­ma nuo 12 tūks­tan­čių stu­den­tų su­ma­žė­ti iki 2,5 tūks­tan­čio?

Ta­da, kai uni­ver­si­te­tas pir­ko di­džiu­lius pa­sta­tus, rei­kė­jo pa­si­žiū­rė­ti į 1991 me­tų gims­ta­mu­mo ro­dik­lius Šiau­liuo­se ir ap­skri­ty­je, pri­dė­ti de­vy­nio­li­ka me­tų ir iš kar­to bū­tų bu­vę aiš­ku, kad tuo­se pa­sta­tuo­se ne­be­bus kam mo­ky­tis.

Ko­le­gi­ja taip pat iš­gy­ve­na de­mog­ra­fi­nės si­tua­ci­jos pa­sek­mes – stu­den­tų skai­čius ma­žė­ja. Ta­čiau, jei­gu ša­lies mo­kyk­lo­se kas­met abi­tu­rien­tų skai­čius ma­žė­ja 10–12 pro­cen­tų, tai į mū­sų ko­le­gi­ją sto­jan­čių­jų ma­žė­ja tik 5–7 pro­cen­tais. Tai ro­do di­dė­jan­tį ko­le­gi­jos po­pu­lia­ru­mą. Šiuo me­tu mes tu­ri­me 2 332 stu­den­tus (2011 me­tais tu­rė­jo­me 2 667 stu­den­tus).

Daug ką pa­sa­ko ir ki­ti skai­čiai: pa­vyz­džiui, Šiau­lių uni­ver­si­te­tui iš­lai­ky­ti vals­ty­bė 2015 me­tais sky­rė apie 5,7 mi­li­jo­no eu­rų, o Šiau­lių vals­ty­bi­nei ko­le­gi­jai – apie 2 mi­li­jo­nus. 2017 me­tams uni­ver­si­te­tui skir­ta 3,988 mi­li­jo­no eu­rų vals­ty­bės asig­na­vi­mų, ko­le­gi­jai – 1,855 mi­li­jo­no eu­rų, nors stu­den­tų skai­čius mū­sų aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se la­bai pa­na­šus.

Šiau­lių vals­ty­bi­nė­je ko­le­gi­jo­je 65 pro­cen­tai stu­di­juo­ja vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­se vie­to­se. Šiau­lių uni­ver­si­te­te tas pro­cen­tas žy­miai ma­žes­nis. Tai ro­do, kad pro­fe­si­nės stu­di­jos yra rei­ka­lin­ges­nės dar­bo rin­kai.

– Kas le­mia, ar ab­sol­ven­tai po stu­di­jų eis į dar­bo rin­ką ar į Dar­bo bir­žą?

– Apie 80 pro­cen­tų mū­sų stu­den­tų sėk­min­gai įsi­dar­bi­na. Apie 20 pro­cen­tų – tę­sia stu­di­jas, au­gi­na vai­kus, iš­vyks­ta dirb­ti į už­sie­nį. Jei­gu mū­sų ab­sol­ven­tai ir užei­na į Dar­bo bir­žą, tai tik tam, kad gau­tų so­cia­li­nes ga­ran­ti­jas, kol ieš­ko­sis dar­bo, nes jie bet kur nei­na – įver­ti­na siū­lo­mą at­ly­gi­ni­mą, įmo­nės re­pu­ta­ci­ją.

Mes tu­ri­me per 300 ne po­pie­ri­nių, o rim­tų par­tne­rių, ku­rie prii­ma į sa­vo įmo­nes stu­den­tus pra­kti­kai, dar­bui. Darb­da­viai sa­ko, kad mū­sų ko­le­gi­jos ab­sol­ven­tai po ke­lių die­nų adap­ta­ci­jos pra­de­da dirb­ti.

Mes tik­rai ne­lau­kia­me, kol į vie­ną ar ki­tą spe­cia­ly­bę po ke­le­rius me­tus nie­kas ne­bes­to­ja. Ro­tuo­ja­me stu­di­jų pro­gra­mas, pa­vyz­džiui, vie­nais me­tais mes prii­ma­me į Elekt­ros ener­ge­ti­kos stu­di­jų pro­gra­mą, o ki­tais – į Elekt­ros au­to­ma­ti­kos. To­kių elekt­ros in­ži­ne­ri­jos spe­cia­lis­tų la­bai rei­kia ir mū­sų ant­ra­kur­siai jau dir­ba, ži­no, kur po tre­čio, bai­gia­mo­jo, kur­so žmo­gus bus rei­ka­lin­gas.

Ar­ba tu­rė­jo­me stu­di­jų pro­gra­mą „Bib­lio­te­kų iš­tek­lių val­dy­mas“, ta­čiau ją per­tvar­kė­me ir tu­ri­me In­for­ma­ci­jos pa­slau­gų val­dy­mo pro­gra­mą – ab­sol­ven­tai tu­ri pla­tes­nes ga­li­my­bes pri­tai­ky­ti sa­ve bib­lio­te­ko­se, ar­chy­vuo­se ar mu­zie­juo­se.

Šiau­lių re­gio­ne yra per 250 trans­por­to įmo­nių, vi­siš­kai aiš­ku, kad toms įmo­nėms rei­kia lo­gis­tų, to­dėl pra­dė­jo­me reng­ti Trans­por­to lo­gis­ti­kos spe­cia­lis­tus.

– Uni­ver­si­te­tas tu­rė­jo stip­rią pe­da­go­gi­nę kryp­tį, stip­rias spe­cia­lio­sios pe­da­go­gi­kos, li­tua­nis­ti­kos stu­di­jas, ta­čiau jie rin­ko­si ne tai, ką tu­rė­jo ge­riau­sia. Kaip el­gė­si ko­le­gi­ja?

– Su uni­ver­si­te­tu pa­si­ra­šė­me bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tį dar 2002 me­tais ir pa­si­sa­kė­me, kad no­rint bū­ti rei­ka­lin­giems re­gio­ne, mes ne­tu­rė­tu­me dub­liuo­ti stu­di­jų pro­gra­mų, o tu­rė­tu­me už­pil­dy­ti sa­vo ni­šas.

Ta­čiau kei­tė­si nuo­sta­tos ir vie­nu me­tu uni­ver­si­te­tas nu­ta­rė, kad jie neiš­si­vers be tų pa­čių stu­di­jų pro­gra­mų, ko­kias tu­ri Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja. Tar­ki­me, uni­ver­si­te­tas vi­sa­da bu­vo stip­rus ren­giant so­cia­li­nius pe­da­go­gus, o ko­le­gi­ja – so­cia­li­nius dar­buo­to­jus. Uni­ver­si­te­tui pa­si­ro­dė, kad jiems ir­gi rei­kia reng­ti so­cia­li­nius dar­buo­to­jus. Taip sto­jan­čių­jų po­ten­cia­las iš­si­sklai­dė: uni­ver­si­te­tas ne­su­ren­ka pil­nų gru­pių ir pas mus su­ma­žė­jo sto­jan­čių­jų.

Ar­ba, pa­vyz­džiui, ko­le­gi­ja vi­sa­da ren­gė la­bai pa­klau­sius ki­ne­zi­te­ra­pi­jos spe­cia­lis­tus, uni­ver­si­te­tas taip pat pra­dė­jo reng­ti ki­ne­zi­te­ra­peu­tus. At­si­ti­ko taip, kad jie šio­je spe­cia­ly­bė­je per 3 priė­mi­mo me­tus ne­ga­vo nė vie­no stu­di­jų krep­še­lio, nes stip­riau­sie­ji ren­ka­si Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tą ar­ba Vil­niaus uni­ver­si­te­tą, o mū­sų ko­le­gi­jo­je šio­je stu­di­jų pro­gra­mo­je per 80 pro­cen­tų stu­den­tų gau­na vals­ty­bės fi­nan­sa­vi­mą, bet da­lis stu­den­tų „ati­trauk­ta“ nuo ko­le­gi­jos.

Uni­ver­si­te­tai tu­ri au­to­no­mi­ją, bet ji kaž­ko­dėl vei­kia tik vie­na kryp­ti­mi: vei­kia taip, kaip no­ri. O kai ky­la pro­ble­mų – pa­dė­ti jau tu­ri vi­si.

– Ko­kios prie­žas­tys lė­mė, kad ne­ma­žai uni­ver­si­te­to dės­ty­to­jų, moks­li­nin­kų pe­rė­jo dirb­ti į Šiau­lių vals­ty­bi­nę ko­le­gi­ją?

– Ne­ma­nau, kad tik dėl di­des­nio at­ly­gi­ni­mo, vi­sa­da mo­ka­mo lai­ku. Ko­le­gi­jo­je dir­ba ir aka­de­mi­ko, ir pro­fe­so­riaus, ir do­cen­to var­dus bei moks­li­nius laips­nius tu­rin­tys žmo­nės. Ka­dan­gi jiems pri­trūks­ta ad­re­sa­tų, su ku­riais ga­lė­tų da­lin­tis sa­vo ži­nio­mis uni­ver­si­te­te, jie atei­na į ko­le­gi­ją ir ma­to, kad čia tik­rai nie­kuo ne pra­stes­ni stu­den­tai, nei uni­ver­si­te­te.

Tai le­mia ir vi­siš­kai ki­tos dės­ty­to­jų ga­li­my­bės to­bu­lė­ti.

Ko­le­gi­jos dar­buo­to­jai taip pat pui­kiai ver­ti­na­mi Šiau­lių uni­ver­si­te­te: kai uni­ver­si­te­tui rei­kė­jo ras­ti stu­di­jų pro­rek­to­rių, be­veik dvi­de­šimt­me­tį gy­vuo­jan­tis uni­ver­si­te­tas to­kio žmo­gaus pas sa­ve ne­ra­do – pa­si­kvie­tė bū­tent Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos ka­ted­ros ve­dė­ją Re­mi­gi­jų Bub­nį.

– Uni­ver­si­te­tas ne vie­ne­rius me­tus ti­ki­si pa­pil­dy­ti sa­vo biu­dže­tą už­sie­nio stu­den­tų pi­ni­gais. O ko­le­gi­ja?

– Ša­lies ko­le­gi­jo­se už­sie­nio stu­den­tų skai­čius su­da­ro apie 1,3 pro­cen­to vi­sų stu­di­juo­jan­čių, o Šiau­lių vals­ty­bi­nė­je ko­le­gi­jo­je – 1,8 pro­cen­to. Pag­rin­di­nis stu­den­tų srau­tas į mū­sų ko­le­gi­ją – iš Uk­rai­nos. Jau esa­me iš­lei­dę vie­ną uk­rai­nie­čių sta­ty­bi­nin­kų lai­dą. Da­lis jų li­ko dirb­ti Lie­tu­vo­je, ki­ti iš­vy­ko į Eu­ro­pą su Eu­ro­po­je pri­pa­žin­tu mū­sų ko­le­gi­jos aukš­to­jo moks­lo dip­lo­mu.

Šiuo me­tu tu­ri­me stu­den­tų iš Uk­rai­nos, stu­di­juo­jan­čių au­to­mo­bi­lių tech­ni­nį eksp­loa­ta­vi­mą ir fi­nan­sus.

Tu­ri­me Ru­si­jos, Ita­li­jos pi­lie­čių. Moks­lo me­tų pra­džio­je, kaip ir uni­ver­si­te­tas, tu­rė­jo­me ir stu­den­tų iš In­di­jos ir Ne­pa­lo, bet da­bar ne­be­tu­ri­me: iš­vy­kę švęs­ti sa­vo re­li­gi­nių šven­čių jie į Lie­tu­vą ne­beg­rį­žo, kiek ži­no­me, jie yra Vo­kie­ti­jo­je.

– Ar ko­le­gi­ja jau­čia ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bių pa­ra­mą?

– Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja tu­ri su­tar­tis su vi­so­mis ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bė­mis, daug bend­rau­ja­me, bend­ra­dar­biau­ja­me, ap­skri­ties ra­jo­nų me­rai vyk­do sa­vo pa­ža­dą – Šiau­lių vals­ty­bi­nė­je ko­le­gi­jo­je ge­riau­siai be­si­mo­kan­tiems iš sa­vo ra­jo­no mo­ka sti­pen­di­jas. Per 2016 me­tus tu­rė­jo­me 26 stu­den­tus, ku­rie ga­vo var­di­nes sa­vi­val­dy­bių, įvai­rių fon­dų sti­pen­di­jas.

Bet mes esa­me ge­ro­kai už ap­skri­ties ri­bų. Per­nai bu­vo už­da­ry­ta Že­mai­ti­jos ko­le­gi­ja. Ji tu­rė­jo sa­vo pa­da­li­nius Tel­šiuo­se ir Ma­žei­kiuo­se. Šiau­lių vals­ty­bi­nė ko­le­gi­ja pe­rė­mė abu pa­da­li­nius tuo­se mies­tuo­se ir ten vyk­do­me stu­di­jas. To­dėl per­nai pa­si­ra­šė­me su­tar­tis su Tel­šių, Plun­gės, Ma­žei­kių ir Tau­ra­gės sa­vi­val­dy­bė­mis.

Tik ką pa­si­ra­šiau su­tar­tis, kad pra­de­da­me vyk­dy­ti ir ne­for­ma­laus ug­dy­mo pro­gra­mas Ma­žei­kiuo­se ir Tel­šiuo­se, pa­vyz­džiui, slau­gy­to­jų, so­cia­li­nių dar­buo­to­jų pa­dė­jė­jų.

– Ar ne­jau­čia­te, kad ke­ti­na­ma paau­ko­ti ko­le­gi­ją pri­jun­giant ją prie uni­ver­si­te­to, kad Šiau­liai iš­lik­tų uni­ver­si­te­ti­nis mies­tas?

– Vie­šai iš nie­ko ne­gir­dė­jau apie to­kius ke­ti­ni­mus. Pir­miau­sia uni­ver­si­te­to ir ko­le­gi­jos stei­gė­jai yra skir­tin­gi: uni­ver­si­te­to – Sei­mas, o ko­le­gi­jos – Vy­riau­sy­bė.

Rei­kia su­vok­ti, kad Šiau­lių uni­ver­si­te­tas vyk­do iš­li­ki­mo, iš­gy­ve­ni­mo stra­te­gi­ją, o ko­le­gi­ja ieš­ko, ne kaip iš­gy­ven­ti, o kaip su­stip­rin­ti po­zi­ci­jas, plė­to­ti veik­lą.

Ne­su gir­dė­ju­si pa­sau­ly­je ana­lo­gų, kad prie silp­nos stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jos bū­tų pri­jung­ta stip­ri, stu­di­jų ko­ky­bę ga­ran­tuo­jan­ti, po­pu­lia­res­nė ir tarp stu­di­juo­jan­čių, ir dar­bo rin­ko­je ins­ti­tu­ci­ja.

Jei­gu kam ir kil­tų to­kia min­tis – paau­ko­ti ko­le­gi­ją, kad iš­lik­tų uni­ver­si­te­tas, rei­kė­tų su­vok­ti pa­sek­mes: ne­liks nei uni­ver­si­te­to, nei ko­le­gi­jos – ir ta­da Šiau­lių re­gio­ne ap­skri­tai ne­liks aukš­to­jo moks­lo.

Aki­vaiz­du, kad vis dau­giau jau­nuo­lių, bai­gu­sių uni­ver­si­te­tą, vėliau pamato, kad su universiteto diplomu atsidūrus Darbo biržoje, reikia profesijos ir ren­ka­si stu­di­jas ar­ba pro­fe­si­nė­je mo­kyk­lo­je, ar­ba ko­le­gi­jo­je. Vien šiais moks­lo me­tais į ko­le­gi­ją atė­jo 16 Šiau­lių uni­ver­si­te­tą bai­gu­sių ab­sol­ven­tų.

Gy­ve­ni­mas ro­do, kad rei­kia ne teo­re­ti­kų, o pra­kti­kų. Pa­vyz­džiui, iš 660 šiais moks­lo me­tais į mū­sų ko­le­gi­ją įsto­ju­sių stu­den­tų – 101 jau yra bai­gęs pro­fe­si­nio ren­gi­mo mo­kyk­las. Jie atė­jo gi­lin­ti sa­vo pro­fe­si­nių ži­nių ir to­kios ten­den­ci­jos yra vi­sa­me pa­sau­ly­je.

Uni­ver­si­te­te vi­sų pir­ma tū­ri bū­ti plė­to­ja­mas moks­las, tu­ri dirb­ti moks­li­nin­kai. Kiek šian­dien Šiau­liuo­se, re­gio­ne yra ži­no­mų moks­li­nin­kų ir kiek Šiau­lių uni­ver­si­te­tas „da­ro“ moks­lo? Pa­ro­dė, pa­pa­sa­ko­jo apie van­de­ni­liu va­ro­mą au­to­mo­bi­lį ar­ba ga­li­my­bę aki­mi val­dy­ti prie­tai­sus, bet re­zul­ta­to tai juk ne­tu­ri­me – tų prie­tai­sų mū­sų gy­ve­ni­me nė­ra.

Ma­nau, kad rei­kia pa­lauk­ti šių me­tų sto­ji­mo į aukš­tą­sias mo­kyk­las re­zul­ta­tų ir ta­da vis­kas at­si­stos į sa­vo vie­tas – tu­rės ar ne Šiau­lių uni­ver­si­te­tas stu­den­tų? Tik sto­jan­tie­ji pa­ro­do aukš­to­sios mo­kyk­los rei­ka­lin­gu­mą.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos di­rek­to­rė Na­ta­li­ja Še­džiu­vie­nė sa­ko, kad šian­die­ni­nis jau­ni­mas yra la­bai reik­lus ir ak­lai stu­di­jų ne­be­si­ren­ka.

Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos di­rek­to­rė Na­ta­li­ja Še­džiu­vie­nė sa­ko, kad vis­kas dėl aukš­tų­jų mo­kyk­lų paaiš­kės po sto­ji­mo į aukš­tą­sias mo­kyk­las re­zul­ta­tų šią va­sa­rą.