
Naujausios
Aukciono plaktuką sustabdė tautininkai
Šiaulių rajono savivaldybei besirengiant pardavinėti prieškariu statytą išvaizdų pastatą istorinėje Šiaulių vietoje ir jau skaičiuojant būsimą naudą – teko sustoti. Atkurtos Tautininkų sąjungos nariai paskutinę minutę sužinoję, kad pastato laukia aukciono plaktukas, pareiškė, jog pastatas turi būti sugrąžintas šiai politinei organizacijai, nes jis buvo pastatytas už Lietuvių tautininkų sąjungos lėšas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Nustebino paskutinę minutę
Antradienį Tarybos posėdžio metu politikai turėjo balsuoti, ar papildyti viešajame aukcione parduodamų savivaldybės objektų sąrašą dar dviem objektais – 1905 metų statybos buvusiu Gruzdžių ligoninės pastatu ir 1928 metų statybos modernistinės architektūros pastatu Aušros alėjoje 21, Šiauliuose.
Apie ketinimus parduoti pastarąjį „Šiaulių kraštas“ rašė praėjusį šeštadienį ("Šiaulių rajonas kraustosi į Kuršėnus"). Iš šio pastato į Kuršėnus kraustoma rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Kultūros skyrius, kai kurie specialistai, o Savivaldybė jį ruošiasi parduoti.
Prieš Tarybai teikiant balsuoti, ar papildyti parduodamų objektų sąrašą, pirmininkaujantis posėdžiui rajono meras Antanas Bezaras pranešė, kad yra atvykęs svečias ir nori kažką pasakyti.
Į tribūną stojo iš Vilniaus į posėdį atvykęs Nepriklausomybės akto signataras, ekonomikos mokslų daktaras, Tautininkų sąjungos narys, o 2015–2017 metais buvęs ir jos pirmininku Audrius Rudys.
„Ar svarstant buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad šis pastatas prieškario metais buvo pastatytas už Lietuvių tautininkų sąjungos lėšas?“ – Tarybos narius klausimu nustebino A. Rudys.
Jis citavo Tautininkų sąjungos turimus dokumentus, kad pastatas 1940 metų liepos 20 dienos „Neveikiančių draugijų turto paskirčiai nustatyti komisijos“ sprendimu buvo perduotas Lietuvos komunistų partijai su visomis teisėmis ir prievolėmis.
Bandyta susigrąžinti prieš 26-erius metus
A. Rudys teigė, kad 1991 metų pradžioje atkurta Lietuvių tautininkų sąjunga buvo kreipusis į Šiaulių miesto valdybą „prašydama grąžinti pastatą Tautininkų sąjungai, kaip teisėtai savininkei“.
„Tačiau dėl tuo metu veikusių nekilnojamojo turto grąžinimo nuostatų, jeigu norimi grąžinti nacionalizuoti objektai yra naudojami kultūros, švietimo reikalams, jie tiesiog natūra nebuvo grąžinami. Šiaulių miesto valdyba tautininkams atsiuntė raštą, kad pastatas yra Šiaulių rajono balanse, o patalpomis naudojasi įvairios Šiaulių rajono organizacijos ir restitucija neįvyko“, – dėstė 26-erių metų senumo įvykius A. Rudys.
Jis teigė, kad pagal tuo metu galiojusius įstatymus tai buvęs teisėtas ir teisingas atsakymas Tautininkų sąjungai. Bet dabar tautininkus pasiekusi informacija, kad „kultūros ir švietimo įstaigos iškraustomos ir pastatas parduodamas“.
„Vadinasi, dabar pirmiausia turėtų būti svarstomas grąžinimo tautininkams, kaip prieškariu turėtos nuosavybės savininkams, klausimas“, – rajono tarybos nariams pareiškė A. Rudys.
A. Rudys Tarybos nariams parodė storoką voką, kuriame, pasak jo, sudėti nuosavybę įrodantys dokumentai. Jis vardijo, kad turi dokumentus, kurie įrodo, kad būtent Tautininkų sąjungos lėšomis ir „atskirų žmonių aukomis“ buvo pastatytas šis pastatas.
Restitucija ar pardavimas – po trijų mėnesių
A. Rudys Tarybos narių paprašė „atidėti sprendimą šio pastato klausimu“, nes tautininkai esą ką tik sužinojo, kad pastatas yra parduodamas ir nori laiko parengti dokumentus, kad pastatas būtų sugrąžintas jiems.
„Situacija įdomi...“ – po A. Rudžio kalbos nustebusiems Tarybos nariams replikavo meras A. Bezaras.
Meras paprašė Savivaldybės Teisės ir personalo administravimo skyriaus vedėjos Jurgitos Mickūnės pirminio komentaro – ką daryti tokiu atveju.
Vedėja teigė, kad Tautininkų sąjunga „iš karto negalės pateikti prašymo grąžinti“, kadangi yra praleistas nuosavybės grąžinimo terminas. Savivaldybės teisininkė paaiškino, kad tautininkai turės kreiptis į teismą „dėl termino atnaujinimo prašymui pateikti“.
„Jeigu teismo sprendimas bus teigiamas ir bus atnaujintas terminas prašymui pateikti, tada bus svarstoma, ar yra reikiami dokumentai. Tai labai ilgas procesas“, – komentavo J. Mickūnė.
Tarybos nariai svarstė atidėti klausimo sprendimą, Savivaldybės teisininkė pasiūlė atidėti „tik tam tikram laikui, nes neterminuotas atidėjimas vilkintų klausimo sprendimą“.
Tarybos narys valstietis Martynas Rusteika teigė, kad „turime savo planų dėl to pastato paskirties“, todėl ilgai atidėlioti sprendimo nereikėtų.
Konservatorius Alfredas Jonuška siūlė suteikti „realius šansus, nerodyti nepadorios iniciatyvos – atimti, parduoti, pasipelnyti“.
Kelis kartus balsuojant Taryba nusprendė atidėti sprendimą įtraukti ar nebeįtraukti į parduodamų aukcione objektų sąrašą trims mėnesiams.
„Ar teisingai supratau, kad Taryba po trijų mėnesių grįš prie pastato pardavimo klausimo, jeigu nebus pradėti kiti restitucijos procesai?“ – pasitikslino A. Rudys.
„Taip“, – patvirtino meras A. Bezaras.
Spręs teismas
Po posėdžio A. Rudys parodė turimų dokumentų, kad pastatas prieškariu priklausė Tautininkų sąjungai, kopijas. Šie dokumentai tautininkų buvo surinkti kreipiantis dėl pastato restitucijos 1991 metais.
Tarp dokumentų – ir tarpukario, ir pokario, ir nepriklausomybės atkūrimo laikų dokumentai.
Tautininkų sąjungos kreipimasis į Šiaulių miesto valdybą 1991 metais. 1940 metų liepos 20 dienos numatytų nacionalizuoti objektų sąrašas. Dokumentas, pateiktas atkurtos Lietuvos Vyriausybei, kad po nepriklausomybės atgavimo suburta organizacija perima Lietuvių tautininkų sąjungos tęstinumą.
Tarp dokumentų kopijų – iš 1934 metų notaro patvirtinti dokumentai, kuriuose parašyta, kad buvo vykdoma šio pastato statyba pagal Lietuvių tautininkų sąjungos užsakymą.
Tautininkų sąjungos valdybos narių posėdžio, vykusio 1935 metais, dokumento kopija, kurioje rašoma, kaip atsiskaityti su pastato statybos rangovu. Dokumente minima, kad pastato statybos rangovui atiduotas atlyginimas 76 500 litų, minimos ir kitos sumos.
„Manau, kad realu pastatą susigrąžinti, bet gali iškilti įvairių teisinių niuansų, kurie gali būti ir sunkiau įveikiami. Spręs teismas“, – sakė A. Rudys.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Zigmo RIPINSKIO nuotr.
Kol pastatas tarnavo kultūros reikmėms ir čia veikė Šiaulių rajono kultūros skyrius, viešoji biblioteka, restitucija neįvyko. Vos tik sumanius pastatą parduoti, pasirodė galimi savininkai.
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Audrius Rudys, vos suspėjęs į Šiaulių rajono savivaldybės Tarybos posėdį, sakė paskutinę minutę iš Šiaulių tautininkų vadovo Reimundo Varapicko sužinojęs apie Savivaldybės norą parduoti tautininkams priklausiusį pastatą.