Augant šildymo kainoms, gyventojai vis dažniau susimąsto apie būsto renovaciją

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Praėjusį žiemos sezoną šildymo kainos gerokai paaugo ir, tikėtina, kad sparčiai augs toliau. Dėl šios priežasties vis daugiau renovuotinų daugiabučių gyventojų apsvarsto galimybę modernizuoti savo būstą ir įsidiegti atsinaujinančius energijos šaltinius.

Rinkos tyrimų bendrovė, Aplinkos projektų valdymo agentūros(APVA) iniciatyva, atliko kiekybinį visuomenės nuomonės tyrimą, kurio duomenimis kiek daugiau nei pusė (56 proc.) renovuotinų daugiabučių gyventojų nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos galvoti apie būsto atnaujinimą.

„Nerenovuotų daugiabučių gyventojai už šildymą moka 2-3 kartus didesnes sąskaitas, nei tie, kurie jau atsinaujino savo gyvenamuosius namus arba gyvena naujos statybos būstuose. Kainoms už šildymą augant, vienintelis būdas žymiai sutaupyti– atnaujinti savo daugiabutį, taip padidinant jo energinį efektyvumą. Pradėjus rūpintis savo namo modernizacija dabar, ateityje nebereikės jaudintis dėl sąskaitų už šildymą“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.

Susidomėjimas daugiabučių modernizacija auga

Šiauliuose daugiabučių modernizaciją atstovaujančios bendrovės specialistė Judita Kivyliūtė pastebi, kad gyventojų susidomėjimas renovacija auga. Tai gali būti susiję tiek su augančiomis šildymo kainomis, tiek su nuolatiniu būstų renovaciją administruojančios įmonės darbu, viešinant programą ir jos naudas.

„Dažniausiai daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojus susimąstyti apie galimybę atnaujinti savo namą paskatina didelės sąskaitos už šildymą ir temperatūrų skirtumas kambariuose ar butuose šildymo sezono metu. Ne ką mažiau svarbi priežastis, skatinanti gyventojus atnaujinti savo daugiabutį namą, yra siekis kompleksiškai sutvarkyti savo daugiabučio namo inžinerines sistemas, apšiltinti ir pakeisti stogo dangą, langus, duris“, – pasakoja J. Kivyliūtė.

Atsinaujinantys energijos šaltiniai vis dar skinasi kelią į gyventojų širdis

Atliktas tyrimas parodė, kad net 80 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų, kurie būtų linkę modernizuoti savo būstą, nurodo, kad šildymo kainų augimas skatina juos atnaujinant būstą diegti alternatyvius energijos šaltinius: saulės jėgaines, geoterminį šildymą, šilumos siurblius ir pan.

J. Kivyliūtės teigimu, Šiaulių miesto daugiabučių namų gyventojai dažniausiai nepatikliai žiūri į atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą jų namuose. Žinoma, yra daugiabučių namų gyventojų, kurie labai nori ir skatina kaimynus domėtis atsinaujinančių šaltinių nauda, skatina šias priemones įtraukti į rengiamą projektą, tačiau tokių daugiabučių namų yra labai mažai.

„Aštuntojo kvietimo naujasis reikalavimas, kai atnaujinamo (modernizuojamo) daugiabučio namo plotas didesnis kaip 1500 m², projekte turi būti numatyta įrengti saulės elektrinę bendrosioms pastato reikmėms, išskyrus tuos atvejus, kai elektrinei įrengti nėra techninių galimybių, sukėlė nemažai klausimų daugiabučių namų gyventojams ir diskusijų susirinkimų metu rengiant modernizavimo investicijų planą“, – pasakoja specialistė.

Pašnekovė pratęsia, kad atsinaujinančių šaltinių įdiegimas kiekviename daugiabutyje vertinamas skirtingai, galutinį atsakymą dėl atsiperkamumo lems ir butų savininkų vartojimo įpročiai, ir namo geografinė padėtis. Šiuos dalykus būtina apskaičiuoti.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Užs. Nr. 509608

1 1