
Naujausios
Audra sriubos puode
Šiaulių mokyklose — naujas vajus: derinami sveiko maisto valgiaraščiai, iš kurių gali išnykti sriubos. Sveikatos apsaugos ministerija jų į privalomų valgiaraščio patiekalų sąrašą neįtraukė. Nūnai mokyklos galės pačios nuspręsti: duoti vaikams sriubos ar neduoti?
Jokio šokolado ir saldainių
Šokiruojanti statistika apie mokinių sveikatą ir mitybos įpročius paskatino šalies bendrojo lavinimo mokyklų moksleivių maitinimo tvarkos permainas.
Nuo šio rugsėjo mokyklose jokio šokolado, jokių traškučių, saldainių, šokoladu ar kremu aplietų bandelių, gazuotų ir energinių gėrimų, kavos, rūkytos žuvies, maisto, pagaminto iš genetiškai modifikuotų organizmų, arba maisto, į kurio sudėtį įeina genetiškai modifikuotų organizmų ir kitų „nesveikų“ produktų.
Sveikatos apsaugos ministerija iš privalomų valgiaraščio patiekalų sąrašo išbraukė ir sriubas. Mokykloms palikta pačioms nuspręsti: duoti vaikams sriubos ar neduoti.
Reformai nepasiruošta
Ką apie naują tvarką mano mokyklų vadovai?
Vytautas Giedraitis, Šiaulių mokyklų vadovų asociacijos prezidentas, „Romuvos“ gimnazijos direktorius, kalbėdamas apie naujus pokyčius, sutinka — reikėjo atkreipti dėmesį į moksleivių maitinimą, tačiau, jo nuomone, reforma “nuleista“ per staigiai, jai iš esmės nepasiruošus.
„Mokyklos turi ribotas galimybes gaminti maistą pagal naujausius technologinius reikalavimus. Mes neturime prietaisų, pavyzdžiui, šviežioms sultims spausti, daržovių apdorojimo mašinų, kai kurios mokyklos netgi stokoja indų.
Tokie sprendimai turėtų atsirasti ne staiga, o palaipsniui, kad galima būtų kurti programas, o steigėjai ieškotų lėšų mokykloms aprūpinti,„ — “Šiaulių kraštui“ sakė direktorius.
Šiuo metu gimnazija su tiekėjais peržiūri produktų asortimento sudėtį. Gimnazija nemano atsisakyti sriubos, bet klausimas turės būti suderintas su mokyklos bendruomene.
Šiuo metu ant šimtų technologinių kortelių pasirašinėjantis mokyklos vadovas suka galvą, ko vertas jo, nespecialisto, parašas? V. Giedraičio nuomone, valgiaraščius turėtų tvirtinti sveikatos ar maisto ir veterinarijos specialistai.
Rūpesčių kelia ir pietų kaina. Šiuo metu mokinio pietūs kainuoja 3-4 litai. Pašnekovo teigimu, naivu tikėtis, kad už tris litus pavyks išsaugoti kokybę ir kiekybę, o valgyklos sugebės už nustatytas sumas patiekti vaikams ekologiško ir sveiko maisto.
„Maistą mokykloms tiekiančios įmonės bus priverstos ieškoti būdų, kaip suktis iš keblios padėties ir nebūtinai tai bus pati geriausia išeitis moksleivių atžvilgiu“, — sakė V. Giedraitis.
Gana skeptiškai gimnazijos vadovas vertina ir „nesveikų“ maisto produktų automatuose panaikinimą, mat vaikai per pertraukas šturmuoja kioskus ir prekybos centrus “ir ten vis tiek prisiperka visokių “čipsų“ bei limonadų.“
Svarbiau būtų pamaitinti visus
„Jovaro“ pagrindinėje mokykloje mokiniai jau maitinami sveiku maistu.
„Dėl sriubos dar galvojam. Tarsimės su tėvais. Pernai dvi klasės tėvų pageidavimu buvo atsisakiusios sriubos, bet vėliau vėl grįžo prie įprasto pietų raciono,“ — sakė mokyklos direktorius Arvydas Kukanauza.
Kadangi daugėja socialiai remtinų šeimų, pernai mokykla sriubą dalijo nemokamai. Tiems vaikams, kurių šeimos gyvena sunkiau, sriuba labai pagelbėdavo.
„Mes negalime visomis priemonėmis lygiuotis į Europą. Žinoma, kuo sveikiau maitinsimės, tuo sveikesnis bus žmogus. Bet aš turiu kitokią nuostatą: šiuo metu daug svarbiau būtų ne diegti sveiko maisto programas, o pasirūpinti, kad mokyklose visi be išimties vaikai, tegu ir už mažesnę kainą, būtų pamaitinti, nes dalis jų lieka visai nevalgę“, — direktorius tikisi, kad šis nemažai diskusijų sukėlęs įsakymas bus pakoreguotas.
Lazda perlenkta
„Bus velniava. Apverčiami visos mitybos pagrindai. Įsivaizduojat, dabar mes užkišim vaikus sausu daviniu!“ — gydytoja Elena Mockuvienė, Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narė, neslėpė esanti šokiruota “naujos reformos išmislų“. — Įsivaizduojat, tų mokyklų, globos namų, kuriuose vaikai ir mokosi, ir gyvena vaikai, tiktai vieną kartą per savaitę turės galimybę suvalgyti bandelę, o saldainio ant stalo visai nebematys — visa tai išimta. Jokio riebalo, jokio angliavandenio... Vadinasi, išvirsi vištą, o sultinį — lauk, pagal juos taip reikia daryti? Neįsivaizduoju, kas tokius įsakymus sugalvojo, ar jie bent prisiima atsakomybę už vaikus?“
Kritikuodama naują tvarką, E. Mockuvienė prisiminė neseniai kilusį vajų dėl nemokamo pradinukų maitinimo, „kuris tiktai visus išnervino.“ Mokyklų vadovams reikėjo iš pagrindų keisti virtuvės įrangą, buvo priimta žmonių, paskui teko juos atleisti.
„Ateina naujas politikas, paleidžia reformą, paskui vėl atšaukia, bet žmonėms tai reikia dirbti“, — gydytoja teigė įsitikinusi, jog tokia reforma vaikų sveikatą ne tiek pataisys, kiek pagadins.
Sriuba neuždrausta
Asta Lesauskienė, Šiaulių miesto Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja, patikino: sriuba nėra įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus pavyzdinius valgiaraščius, bet tai nereiškia, kad ją draudžiama gaminti. „Siekiant, kad sriubos būtų kokybiškos, ne iš kažkokių kaulų nuvirtos, mokykloms reikės papildomai padirbėti, sukurti receptūrą ir suderinti su Visuomenės sveikatos centru,“ — sakė A. Lesauskienė.
Specialistė taip pat nemano, kad mokykloms kils papildomų problemų, bandant prisitaikyti prie bendros tvarkos. Pasitvirtinant valgiaraščius, rekomenduojama neskubėti, tartis su bendruomene ir tėvais.
Tokios pat nuomonės yra ir Jūratė Karalevičienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus, su kuriuo derinami mokyklų sudaryti valgiaraščiai, vedėja.
„Aš nesuprantu, kodėl keliamas ažiotažas? Mokyklos turės užsisakyti sveikesnius produktus, bet argi tai problema? Dvi mokyklos jau atnešė suderinti valgiaraščius su sriuba. Juk argi gerai, kuomet sriubos būdavo verdamos su visokiais sintetiniais priedais, paskaninus jas “kubeliais“ ir gliutomatais, energetine prasme visiškai nevertingos?“ — retoriškai klausė J. Karalevičienė ir pažymėjo: gerai, kad mokyklose pradėta ugdyti ir maitinimosi kultūra. Sveikos sriubos turėtų būti verdamos iš daržovių, trintos, jose galėtų būti mėsos.
Beje, specialistė pripažino: jeigu mokykla nuspręstų sriubos atsisakyti, liktų nuskriausti tie vaikai, „kurie tiktai ją su duonos riekele ir valgydavo.“
TVARKA: Mokyklų valgyklose nuo šio rugsėjo diegiama sveiko maitinimo tvarka: sakoma „ne“ kavai, arbatai, keptiems kotletams, o dėl sriubos mokyklos turės apsispręsti.
ALKIS: Arvydas Kukanauza, Šiaulių „Jovaro“ pagrindinės mokyklos direktorius, prisiminė, jog pernai kai kurie vaikai nemokamai dalijamos sriubos prašydavo po kelis kartus.
ATSAKOMYBĖ: Gydytoja Elena Mockuvienė, Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narė: „Neįsivaizduoju, kas tokius įsakymus sugalvojo, ar jie bent prisiima atsakomybę už vaikus?“
PIETŪS: Jovaro pagrindinėje mokyklos mokiniai jau valgo sveikus pietus. Tiesa, sriuba į valgiaraštį kol kas neįtraukta, ar jos reikia, bus tariamasi su tėvais.
Jono TAMULIO, redakcijos archyvo nuotr.