Audinių ferma išdygs be leidimo?

Audinių ferma išdygs be leidimo?

Audinių ferma išdygs be leidimo?

Šiaulių rajono Žeimių kaimo gyventojai sukilę – kaimynystėje verslininkas Darius Karlinskas planuoja auginti tūkstančius audinių.

Fermai statytis neketina prašyti leidimo, juoba paisyti kaimynų protestų, bet tvirtina: „Viskas bus daroma pagal įstatymą.“

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Taps smarvės įkaitais

Ginkūnų seniūnijoje, Žeimių kaime, D. Karlinskas yra įsigijęs beveik 10 hektarų žemės ūkio paskirties žemės. Kol kas tik rengia kaimo plėtros žemėtvarkos projektą ūkininko sodybos vietai parinkti.

Projektas nėra patvirtintas, tačiau žemės sklype jau stumdomos.

Sunerimę ir pasipiktinę artimiausi D. Karlinsko  kaimynai  kreipėsi į redakciją.

„Ar veikia Lietuvoje įstatymai? Ar galima statybą pradėti be projekto?“ – piktinosi žmonės.

„Kol kas matau, kad įstatymai neveikia“, – teigė Mindaugas Kavaliauskas, kurio sklypas ribojasi su D. Karlinsko sklypu.

M. Kavaliauskas, Žeimiuose įsigijęs per 2 hektarų sklypą, svarstė  įsirengti kaimo turizmo sodybą. Sumanymas žlugs, jeigu šalia atsiras audinių ferma.

„Mano sklypas taps bevertis“, – sakė ūkininkas.

Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė, su kuria važiavome savo akimis pamatyti, kas vyksta, prognozavo: „Visi Žeimiai taps negyvenama sala, bus įkalinti smarvės, kas čia norės gyventi, sklypai nuvertės.“

Seniūnės tikinimu, vyraujantys vėjai yra tokie, kad Žeimių link neš kaimo pašonėje ant kalniuko planuojamos statyti audinių fermos smarvę.

Jau dabar kaimas iš tos pačios pusės jaučia Ginkūnų paukštyno kvapus, nors paukštynas yra už poros kilometrų.

„Buvau nuvažiavusi pažiūrėti audinių fermų prie Kužių, smarvė, kirų pulkai skraido, kaip virš sąvartyno“, – dalijosi įspūdžiu seniūnė.

V. Kvasienė neslepia, jog pati Žeimiuose gyvena, žino, jog D. Karlinskas kaltina ją asmeniniu suinteresuotumu. Bet tvirtina, jog palaikytų gyventojų priešinimąsi, jeigu čia ir negyventų.

Manė, jog atšoks

Dar sausį Žeimių gyventojai protestavo prieš verslininko planus, surinko per šimtą parašų.

Metų pradžioje Ginkūnų seniūnijoje svarstant D. Karlinsko planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą neigiamą išvadą teikė Šiaulių visuomenės sveikatos centras.

Verslininkas tada teikė visuomenei svarstyti planą auginti 5000 vienetų motininių ir 1000 vienetų patinų veislinę bandą, statyti iš viso 66 medines stogines, kurių ilgis 80 metrų, o plotis – per 3 metrai.

Iš viso jose buvo numatoma įrengti 25 tūkstančius vietų. Sanitarinę apsauginę zoną buvo siūloma mažinti iki 30 metrų. Standartinė sanitarinė apsauginė zona audinėms auginti yra 300 metrų.

Visuomenės sveikatos centras siūlymui mažinti apsauginę zoną nepritarė ir padarė vienareikšmę išvadą: tokia ūkinė veikla yra neleistina pasirinktoje vietoje.

Žeimių gyventojai manė, jog taškas padėtas. Bet D. Karlinskas šiomis dienomis savo sklype  pradėjo stumdyti žemes.

Stiprus užnugaris

„Klausiau, ką daro? Aiškina, jog žolės čia neaugins, audinės bus“, – piktinosi prieš D. Karlinsko sklypą, kitapus kelio, gyvenantis žeimiškis.

Kaimo gyventojai svarsto, jog verslininkas turįs stiprų užnugarį.

Jo tėvas Povilas Karlinskas yra Ginkūnų bendruomenės pirminininkas.

Šiauliuose P. Karlinskas žinomas kaip motokroso entuziastas, įrenginėjęs trasas be jokių leidimų, kol galų gale jas įsiteisinęs su Vilniaus pagalba.

Svarstant sūnaus planus Ginkūnų seniūnijoje,  P. Karlinskas žmonėms viešai yra pareiškęs: „Mums nereikia jūsų pritarimo.“

Ginkūnų seniūnė V. Kvasienė tik atsidūsta: „Kur Karlinskai – ten problemos.“

Paskutinis pavyzdys – P. Karlinsko vadovaujamos bendruomenės su europine parama įgyvendintas Ginkūnų S. ir V. Zubovų pagrindinės mokyklos stadiono renovacijos projektas.

„Už 300 tūkstančių litų užsėjo žole, krepšinio aikštelę iškėlė, neliko nei bėgimo takų, nei šuoliaduobių“, – sakė seniūnė.

Pats P. Karlinskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog sūnaus planais domisi, mat toje sodyboje su audinėmis gal net apsigyvens. O stadionas dar nebaigtas, 2013 metais juo bus galima naudotis: „Žolė turi susigulėti, sutvirtėti.“

Stebi ir laukia

Kęstutis Lukšas, Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius, domėjosi, kokius darbus D. Karlinskas yra pradėjęs.

Direktoriaus žiniomis, kol kas jokia statyba nekvepia. Būsimas ūkininkas savo sklype tik nuėmęs „augalinį sluoksnį“.

„Jeigu jam, kaip ūkininkui, įstatymas tai leidžia, tai mes neturime galių stabdyti veiklą – prisiteis per teismą“, – aiškino K. Lukšas.

Direktorius tik įsipareigoja procesą stebėti: „Jeigu jis ten nors kuolą įkas ar pradės betonuoti – įsikišime. Jeigu norės statytis pastatą, tai mes turėsime derinti techninį projektą, bet kol kas nieko nėra.“

Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Janina Tamošiūnienė neatmeta, jog D. Karlinskas savo planus gali įgyvendinti.

Tokią galimybę turėtų susimažinęs planuojamų auginti žvėrelių skaičių.

„Bet gavęs neigiamą mūsų išvadą pakartotinai nesikreipė, o turėtų kreiptis, iš naujo nagrinėtume“, – sakė J. Tamošiūnienė.

Statybai, anot jos, ir teritorijos planas, su kuriuo turi būti supažindinta visuomenė, ir techninis projektas reikalingi.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Poveikio aplinkai ir normatyvų skyriaus vedėja Nijolė Martinaitienė „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog po Visuomenės sveikatos centro neigiamos išvados aplinkosaugininkams nėra tikslo pradėti derinimo proceso.

„Bet jeigu kreiptųsi, tai būtų paprašyta informacijos atrankai dėl ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo, – sakė N. Martinaitienė. – Namą ar klėtį ūkininko sodyboje galima be mūsų derinimo statyti, bet ne fermą.“

Leidimo neprašys

D. Karlinskas „Šiaulių kraštui“ patvirtino neatsisakąs ketinimo auginti audines. Tam 10 hektarų įsigijęs, išvystęs veiklą planuoja gauti europinę paramą.

„Viską darysiu ir statysiu kaip priklauso – pagal visus įstatymus ir reikalavimus, – tikino verslininkas. – Dabar tik žemes stumdau, kad galėčiau įvažiuoti į sklypą.“

Žvėrelių kiekis, anot jo, bus toks, kad sanitarinės apsauginės zonos bus išlaikytos: „Nė tų kelių nedaryčiau, jeigu neišlaikyčiau.“

Bet tuo pat metu teigė, jog kaip numatė turėti audinių narvus su 25 tūkstančiais vietų, taip ir turės. Esą tik realiai tiek audinių vienu metu nebus.

Savivaldybės leidimo nė neketina prašyti: „Čia Savivaldybės nė nereikia, nes ten ne statyba bus, o tik nesudėtingi statiniai. Laukia Savivaldybė techninio projekto? Tegu įstatymus skaito. Nereikės nei leidimo, nei techninio projekto. Yra įstatymai – ir mes jiems nenusižengiame.“

Kad artimiausias kaimynas nepatenkintas, tai pats kaltas. Siūlęs jam nepirkti šalia sklypo, siūlęs jį net perpirkti. „Bet tik tvirtino, jog neleis man statytis“, – sakė D. Karlinskas.

Žeimiai esą jokių kvapų nejaus: „Bus viskas pagal Europos reikalavimus: nei kvapo, nei kirų, nieko. Viskas uždara, kaip priklauso. Žeimiai nuo vištų daugiau jaus kvapą, nei nuo audinių.“

Ūkininko sodybos žemėtvarkos projekto patvirtinimo sulauks ir dar šiais metais pradės narvus statyti.

Tokie įstatymai

Sigitas Brazauskas, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas, „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog D. Karlinskas turi galimybę statyti audinių narvus be leidimo.

„Pasirenka vietą ūkininko sodyboje, jeigu išlaiko visas sanitarines apsaugines zonas iki kaimynų, gali nesudėtingus statinius statytis – tai ne mūsų išgalvota, toks Statybos reglamentas“, – sakė specialistas.

Statybos reglamentas leidžia nesudėtingus statinius statytis kaime be statybos leidimo ir be projekto, jeigu tai nėra saugotina teritorija.

„Yra tik statinių grupės: I grupė – iki 50 kvadratinių metrų, o II grupė – iki 80 kvadratinių metrų, – aiškino specialistas. – Vieną tokį narvą pastato ir gali daugiau jų statyti, tik kad nepažeistų trečiųjų asmenų interesų.“

Dėl D. Karlinsko sklype Žeimiuose stumdomų žemių, Valstybinė statybos inspekcija sulaukė skambučių karštąja linija. Bet statybos požymių D. Karlinsko sklype specialistas nenustatęs, o žemes stumdyti nuosavame sklype nedraudžiama.

Jono TAMULIO nuotr.

 

BULDOZERIS: Žeimių kaimo pašonėje stumdomos žemės įrengti įvažiavimą į ūkininko sodybą, kurioje, nepaisydamas Žeimių gyventojų protestų, verslininkas Darius Karlinskas planuoja statyti audinių fermą.

 

KAIMYNYSTĖ: Žeimių kaimui už kelių šimtų metrų gresia audinių fermos kaimynystė.

 

ĮKAITAI: Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė teigia, jog čia atsiradus audinių fermai, vyraujantis vėjai smarvę neš Žeimių kaimo link.

KLAUSIMAS: Žeimių gyventojas Mindaugas Kavaliauskas klausia: „Pažiūrėsime, ar veikia Lietuvoje įstatymai, kol kas to nematau.“