
Naujausios
KAIP GYVENI, ŽMOGAU
„Atsikandę“ asfalto renkasi kaimą
Vos tris kilometrus nuo Šiaulių ribos nutolusi Šiaulių rajono Aukštelkės gyvenvietė neseniai sulaukė dar vienos statybų bangos – šiek tiek atsigavusios po didžiosios ekonominės krizės jaunos šeimos statosi modernius namus. „Atsikandę“ asfalto, jie keliasi gyventi į buvusią kolūkinę gyvenvietę šalia miško, Bubių „jūros“ ir kaimo pakraštyje romiai besiganančių karvių. Kai kitose rajono mokyklose trūksta vaikų, Aukštelkės naujakuriai stoja į eilę, kad jų vaikas patektų į darželį.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Zet“ retai sutinka dinozaurų
Nuo autobusų stotelės viena iš jaukių Aukštelkės gatvelių namo žingsniuoja mergina. Šešiolikmetė pakelia akis tik tada, kai užkalbiname. Grįžta iš vienos Šiaulių gimnazijų namo.
Gimė ir gyvena Aukštelkėje. Draugų čia neturi, nes jos draugai gyvena Šiauliuose.
Paauglių, jaunimo Aukštelkėje yra? Nežino, nebendrauja. Jeigu važiuoja daugiau bendraamžių autobuse rytais į pamokas Šiauliuose – tai, spėja, tikriausiai yra ir bendraamžių.
Aukštelkėje mokyklos niekada nelankė, nes tėvai dirbo Šiauliuose, tai visada nuveždavo. „Neturiu jokios informacijos apie Aukštelkės mokyklą“, – šypsosi mergina.
Kas domina? Technologijos.
Ką veikia po pamokų? Daro namų darbus.
Po studijų žada grįžti į Aukštelkę? Taip. Aplankyti tėvų.
O ateityje gyventi Aukštelkėje? Neeee. Čia net ne miestas. Tam yra užsienis ir didmiesčiai. Ne Šiauliai.
Kodėl kitur, ne namie? Ten, sako, geresnės sąlygos. Plius požiūris. Be to, didesniuose miestuose daugiau darbo.
„Tiesiog!.. Tėvams kitaip, bet mes tai – nauja karta! Dabar naujų technologijų daug. Tėvai juk senesnio požiūrio... Penkiasdešimtmečiai tikrai atsilikę, kai tiek naujų technologijų kuriasi. Tėvai dar tik mokosi su jomis gyventi, o mes užaugome su naujausiomis technologijomis. Ir ateitis dėl naujų technologijų juk nenuspėjama“, – šypsosi šešiolikmetė.
Vardija, kodėl jos ateityje Aukštelkės nėra. Mažai žmonių. Kai mažai žmonių – mažas atlygis.
Kuo norėtų būti užaugusi? Nežino, nes dar neapsisprendė.
Skaičiuojame, ji – Z ("Zet") kartos.
– Tai dabar tiesiai prie technologijų? – klausiame atsisveikindami.
– Pabaikit!.. Aš kartais ir daržus raviu! Nes juk... reikia! – atsisveikina skambiu juoku mergina. Atsisveikinant kvatojamės – iš paauglės žvilgsnio galėjome išskaityti, kad gatvėje nepažįstamą žmogų užkalbinti gali tik seniai išnykę dinozaurai.
Į kaimą iš miesto vos išsiveržė
Gali būti, kad savų braškių šiemet neteks daug ragauti – šaltis be sniego bus priveikęs uogienojus. Poniai Dalinai belieka tik nurinkti sausus braškių kelmiukus – dauguma jų nerodo jokios gyvybės.
Senjorė Dalina dėkoja likimui, kad jos dukra Audronė su žentu Juozu prieš 30 metų pasirinko gyvenimą ne daugiabutyje, o nuosavame name Aukštelkėje. Tuoj po Nepriklausomybės atgavimo išėjusi į pensiją iš kolūkio buhalterės pareigų atvažiavo iš Joniškio rajono pas vaikus į – Aukštelkę.
Dukros šeima – didžiajame name, jai įrengtas – mažesnis. Ant savo žemės – karaliai! Neduokdie, jeigu reikėtų žiūrėti pro buto langą į gryną orą ir medžius, kai kojos nebe tokios greitos.
Prie pokalbio prisijungia žentas Juozas, jam 62-eji. Šiauliuose turi nuosavą verslą. Aukštelkę pasirinko 1988 metais, kai dar dirbo „Nuklono“ gamykloje inžinieriumi ir su šeima gyveno vieno kambario bute.
„Vos išsiveržėme iš miesto į kaimą! Tais laikais buvo didžiulis skandalas keltis iš miesto į kaimą! Kaime buvo galima gyventi tik tokiu atveju, jeigu dirbai kolūkyje! Kryptis buvo ne – iš miesto, o – į miestą! Reikėjo tarybinei pramonei darbo rankų“, – paaiškina ponas Juozas.
Jis patikina, kad prieš 30 metų už tvoros buvę plyni laukai, o dabar galo gatvelėms nematyti. Viena statybų banga Aukštelkėje buvusi kolūkio laikais, kai beveik lygioje vietoje išdygo gyvenvietė.
Kita statybų banga Aukštelkę buvo užplūdusi, pasak Juozo, „prichvatizacijos“ laikotarpiu, kai žmonės norėjo realizuoti savo pinigus – tai postsovietinio laikotarpio statybos.
O naujausieji statybų laikai Aukštelkėje buvo atsigavę iki ekonominės krizės.
Aukštelkės namuose, o ne ant asfalto užaugo abu Juozo ir Audronės vaikai. Bet Aukštelkę, tėvo pasakojimu, jie greitai išaugo, nes kaime mokslininkams nebūtų ką veikti. Fizikos mokslą pasirinkęs sūnus Alfredas ir organizacinę psichologiją pasirinkusi dukra Viktorija savo gyvenimus kuria Vilniuje.
Išsilaisvina net akmenys
„Nė sekundei nepasigailėjome, kad pasirinkome kaimą. Kai mieste „atsikandi“ asfalto, labai vertini, kad gali būti laisvas, nes viską savo turi“, – pasakoja Juozas.
Šeima pamažu namą „iš apleistos beveik balandinės be langų ir durų“ pavertė patogiu gyventi. Vienas pirmiausių darbų Juozui buvo įsirengti suomišką pirtelę – pirtis be garo nuosavuose namuose tada buvusi retenybė ir Aukštelkėje buvusi viena pirmųjų.
Juozas pasakoja, kad Aukštelkė anuomet buvusi Šiaulių žalioji zona, miestas plėtęsis būtent į šią pusę, nes vyraujant vakarų vėjams čia daug grynesnis oras, nei kitoje Šiaulių pusėje, kur tas pats vakaris nešiodavo į priemiesčius ne visai taurius buvusio pieno kombinato kvapus.
„Savo kieme – šviežios daržovės, uogos, vaisiai. Krutėjimas gamtoje – į sveikatą. Nori – dviračių taku gali ir į mišką, ir į Šiaulius nuvažiuoti. Puikus susisiekimas su Šiauliais visomis transporto priemonėmis. Pilna laisvė!“ – privalumus vardija Juozas.
Net prekybos centrų koncentracija Šiauliuose, pasak Juozo, sutirštinta būtent į Aukštelkės, Bubių pusę.
Trūkumų Aukštelkė turi?
„Darbo vietų būtų gerai. Kokia nors gamyklėlė būtų labai gerai. Čia dauguma ir anksčiau, ir dabar atsikėlusių gyventi turi kažkokius versliukus Šiauliuose“, – sako Juozas.
– Kokią matote Aukštelkės ateitį? – teiraujamės.
– Aukštelkės, kaip ir Šiaulių, ir visos Lietuvos ateitis priklauso nuo labai didelių dalykų. Priklausys, kokia pasaulinė politika bus vykdoma... Vis tik Šiauliai yra karinis oro uostas, o dabartinė politinė situacija nėra raminanti. Jeigu kas... pirmiausia smogtų Šiauliams.
Pokalbį vis pertraukia šuns lojimas.
„Kaimynų šuo čia trukdo mums, nes mūsų šuo labai ramus“, – mirkteli Juozas ir vedasi prie savo šuns.
Iš po dekoratyvinio krūmo pirmiausia pasimato dubenėlis, o po to ir „šuo“ – akmeninė linksmo kiemo sargo skulptūrėlė, kurią iš Latvijos pajūrio akmenukų ir nereikalingos armatūros pagamino pats Juozas. Tik kai Juozas siūlo savo „šuniui“ dubenėlį, pamatome, kad jame ir maistas – akmeninis.
Dar iš akmenų jis yra sukūręs sodybai pagražinti gėlių, kurios konkuruoja su iš Maroko šeimos parsivežtomis agavomis.
„Čia tokia laisvė, kad gali sirgti net akmenlige – kurti iš akmenų“, – atsisveikina šeimininkas, kuris Aukštelkės ramybės nekeistų į nieką.
Kai namas perauga žmogų
Ponia Stefanija rymo prie vartelių ir tik ranka numoja, kai teiraujamės, ar gera gyventi Aukštelkėje. Gera buvo tada, kai didžiulis šeimos namas buvo pilnas gyvybės. Savo didelį namą, į gatvės pusę žvelgiantį didžiuliu balkonu, trimis didžiuliais langais, Stefanija su vyru statėsi apie 1975-uosius. Čia užaugo trys jų vaikai.
„Likau viena. Žinot, šalta vienai tokiame name, nes didžiulę pensiją turėtumei gauti, kad apšildytumei tokį namą“, – linguoja galva aštuntą dešimtį pradėjusi Stefanija.
Ji jau galvojanti, kaip namą parduoti.
Gatvelės kaimynai, jos bendraamžiai, taip pat pardavinėja namus. Kas prašo 40 tūkstančių eurų už dviskliautį mūrinuką, kas šiek tiek daugiau, nes ne vienišų pensininkų svajonė leisti vienatvę šaltame name.
Stefanijos ir jos senų kaimynų svajonė – visada šiltas vieno kambario butukas.
Kalėdas atpažįsta iš kanopėlių ir letenėlių
Sukame į naujausių Aukštelkės namų kvartalą. Modernūs namai toli „išėjo“ už „kolūkinės“ Aukštelkės ribų, susirikiavo į dailias gatveles, kuriose tetrūksta tik asfalto. Visa kita čia namus besistatantys žmonės jau rado.
Ponia Nora praveria aukštus vartus, kai labinamės per tvorą.
Trijų vaikų mama vardija, kodėl pradėjo statytis namą Aukštelkėje ir prieš 10 metų jame apsigyveno. Šalia didelis miestas, geras kelias. Nora važiuodavo dviračių takų į darbą Šiauliuose. Pirmyn ir atgal – 25 kilometrai. Savo kiemas po kojomis. Miškas šalia.
Moteris pasakoja, kad atsikėlus į Aukštelkę pasikeitė viskas, net šeimos Kalėdos. Su vaikais kasmet eina į mišką ir iškelia kalėdinę puotą žvėreliams su kopūstų lapais, obuoliais ar morkomis. Kai dar kartą ateina aplankyti miško, visada bando atpažinti, kieno kanopėlės ar letenėlės – kas buvo atėjęs švęsti Kalėdų, kurias surengė jų šeima.
„Kiekvienam aišku, kad ant savo žemės, gryname ore augę vaikai užauga kitokie. Yra skirtumas, ar augdamas vaikas mato besiskleidžiantį obels žiedą ar televizioriaus, kompiuterio ekraną. Nesakau, kad mūsų vaikai nesinaudoja kompiuteriais, bet jie mieste būtų turėję tik kompiuterius“, – šypsosi trijų vaikų mama.
Investicijos
Pasiteiravus, ar tėvai, keldamiesi iš miesto, nebijojo įsidarbinti savo vaikų vairuotojais, į pokalbį įsijungia sodybos šeimininkas Irmantas. Apdovanojęs nuoširdžia šypsena teiraujasi, kas gali būti tėvams brangiau už vaikus?
Dar labiau šeimai smagu, kad jau yra eilė į Aukštelkės darželį – kaime daugėja vaikų. Vaikai lankė Aukštelkės mokyklą ir nė karto nepasigailėjo – mokslai nenukentėjo, o jų vaikai gavo daug nuoširdaus mokytojų dėmesio. Šeimos įsitikinimu, vaikai mažesnėse klasėse gauna daugiau mokytojų dėmesio ir žmogiškos šilumos. Tėvai neabejoja, kad jų vaikai auga sveikesni ir dėl to, kad nemažai laiko praleidžia lauke.
Šeimai smagu ir dėl kaimynų – visa gatvė naujų namų, beveik vien jaunos šeimos su mažais vaikais. Dalis naujų šiuolaikiškų namų – emigracijoje dirbančiųjų investicijos tėvynėje. Dalyje namų žmonos vienos augina vaikus, kol vyrai dirba užsienyje.
Didžiuliu privalumu šeima laiko pabėgimą iš amžinai automobiliais perpildytų daugiabučių kiemų.
„Kiekvieną vakarą stresas, nes nežinai, kur rasi vietos pastatyti mašiną, ar teks sukti ratus ieškant tarpelio. Žiemą atsikasi sniegą, bet užstato ir vėl stumdaisi“, – su šypsena prisimena ponia Nora.
Moteriai įstrigo, kad nuo pirmos dienos visi sutikti kaimynai Aukštelkėje sveikinasi, kas, kad nepažįsta – greitai susipažino.
„Ką jau kalbėti apie mus, jeigu Aukštelkė traukia net užsieniečius. Mūsų kaime gyvena vokietis! Ir jam čia labai patinka! Čia tėra vienintelis minusas – mūsų gatvėje nėra asfalto!“ – sako Nora ir Irmantas. Tikisi, kad jų anūkai jau nebežinos, jog kažkada tarp Šiaulių ir Aukštelkės dar buvo laukai.
Kas buvo, kai nieko nebuvo
Greitkeliu Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas Aukštelkės gyvenvietės nepastebėtos taip greitai nebepralėksi – dabar išmanusis šviesoforas priverčia sustoti. Maždaug prieš pusšimtį metų čia plytėjo dirbami laukai. O viešai prieinami istoriniai šaltiniai teigia, kad tik 1962 metais tuometinio mokyklos direktoriaus Prano Dargužo ir „Auksinės varpos“ kolūkio pirmininko Juozo Norkevičiaus rūpesčiu dabartinėje Aukštelkėje buvo skirti pirmieji sklypai individualių namų statyboms.
Jeigu koks automobilis paspaus greičiau, išmanusis šviesoforas „pagaus“ paskui greituolį važiuojančius ir gal net suspėsi pasigrožėti Aukštelkės Šv. Antano Paduviečio bažnyčia. Ji čia seniausia ir daugiausiai menanti. Viešai prieinami istoriniai šaltiniai liudija, kad apie 1764 metus Aukštelkės dvare buvo pastatyta koplyčia. Antano Radavičiaus rūpesčiu 1885 metais pastatyta mūrinė koplyčia. Audrų apdraskyta ant kalno stovinti koplyčia Pirmojo pasaulinio karo mūšiuose sugriauta ir atstatyta tik 1932 metais, o tik po Antrojo pasaulinio karo koplyčią imta vadinti bažnyčia.
Visa kita, kas buvo šiose vietose seniau – nusinešė istorijos vėjai.
Nebeliko Aukštelkės dvaro, kuris minimas nuo 1795 metų, o pats Aukštelkės vardas, kildinamas iš žodžių „aukštas“ ir „elka“ arba „alka“ – susirinkimas, šventa vieta, žinyčia, mena dar senesnius – pagoniškus laikus. Ir pakalnėje tekantis upeliukas vadinamas Šventupiu gali būti irgi ne atsitiktinai.
Nors pirmosios žinios apie Aukštelkės kaime pradėjusią veikti mokyklą siekia 1925–1936-uosius metus, bet mokykla savo pastato neturėjo – veikė ūkininko Antano Petrausko name. Tik 1940 metais prasidėjo dabartinio Aukštelkės mokyklos pastato statyba, 1953 metais pristatytas antrasis mokyklos aukštas.
Aukštelkėje dar veikia Socialinės globos namai. Jie buvo įsteigti 1949 metais buvusiame dvare.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Tokia, plento perpus perskirta Aukštelkė pažįstama keliaujantiems magistrale Ryga – Kaliningradas.
Katytė užšoka ant ponios Dalinos kelių ir apsikabina šeimininkę. Senjorė bijo net įsivaizduoti, ką ji veiktų, jei būtų tekę senti bute ir gamtą matyti pro daugiabučio langą.
Į kaimą iš miesto prieš 30 metų pabėgęs Juozas prie savo sukurto šuns. Vyras juokiasi, kad kaime atsiveria kūrybiškumas ir net galimybė susirgti „akmenlige“ – kūryba iš akmens.
Trijų vaikų tėvai Nora ir Irmantas prieš dešimt metų pasirinko gyvenimą kaime.
Aukštelkėje puikiai dera ir kaimas, ir miestas – modernūs namai ir kaimiški darbai.
Aukštelkės pakraštyje, prie miško, peizažas lyg iš kelių pasaulių: karvių ferma ir Neringą primenantys namų stogai.
Gyvenvietės pakraščiuose, arčiau gamtos, parduodami sklypai.
Aukštelkės mokykloje, menančioje XX amžiaus vidurį, daugėja vaikų.