Atominis monstras šalia Vilniaus pradės darbą rytoj?

Mariaus MORKEVIČIAUS (ELTA) nuotr.
Baiminamasi, kad pusšimčiu kilometrų nuo Vilniaus pastatyta Astravo atominė elektrinė yra kaip tiksinti bomba.
Branduolinio kuro krovimo į Baltarusijos atominės elektrinės pirmojo bloko reaktorių pradžia (fizinis paleidimas) numatyta penktadienį, rugpjūčio 7-ąją. Tai naujienų agentūrai TASS pranešė šaltinis, susipažinęs su darbų jėgainėje grafiku.

Spėlionės tvyro ore

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerijos spaudos sekretorė Olga Kozlovič informavo, kad blokas parengtas fiziniam paleidimui – paruoštos technologinės sistemos ir įranga fizinio paleidimo pradžiai, atlikti jų bandymai, jėgainės personalas per specialias treniruotes ruošėsi kuro krovimo operacijoms.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Dainius Gaižauskas užsiminė, kad elektrinės fizinis paleidimas gali įvykti šį penktadienį.

Liepos viduryje Rusijos valstybinės korporacijos „Rosatom“ vadovas Aleksejus Lichačiovas pranešė, jog tikimasi pradėti AE pirmojo bloko fizinį paleidimą rugpjūčio pradžioje.

Elektrinės paleidimas pagal rinkimų datą

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Astravo AE paleidimas formuojamas pagal Baltarusijos prezidento rinkimų datą.

„Šitas visas paleidimo procesas projektuojamas pagal rinkimų tvarkaraštį, o ne pagal saugumo reikalavimų įgyvendinimą, tai atsako į daugelį klausimų. Kad ir kaip čia būtų, ar šiomis dienomis, ar poryt, bet fizinis paleidimas nėra tas, apie kurį reikėtų kalbėti, nes yra dar energetinis ir komercinis paleidimai. Tam apie pusę metų dar gali praeiti laiko“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė L. Linkevičius.

„Fizinis daugiau technologinis paleidimas, jis negamina produkcijos šitas objektas ir reikalavimai galėtų būti ne tokie griežti, tačiau tam reikia stipriai ruoštis ir niekas nepašalino trūkumų, ir niekas neatsakė į klausimus, kurie buvo iškelti tarptautinių organizacijų, Europos Komisijos. Visa situacija išlieka, kokia ir buvo“, – kalbėjo jis.

Ministro teigimu, kol kas nėra aišku dėl Astravo AE ekonominio pagrįstumo.

„Akivaizdu, kad niekas neatsakė ir į klausimus, kaip ekonominis pagrįstumas šito projekto atrodo. (...) Pagal visus požymius matome, kad tai nėra ekonominis projektas, o geopolitinis. Šių santykių su Rusija kontekste, vargu, ar paleidimas objekto atrodys kaip šventė, man nelabai panašu į tai“, – sakė L. Linkevičius.

Prezidentūra: tai – tik pasirodymas

Prezidento patarėjas, Nacionalinio saugumo grupės vadovas Darius Kuliešius sako, kad realiai Astravo AE galėtų pradėti veikti tik šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.

„Mūsų žiniomis, realus atominės veikimas gali būti ne anksčiau kaip šių metų pabaigoje – kitų metų pradžioje. Tai, kas gali įvykti artimiausiu metu, yra susiję su artėjančiais šį savaitgalį rinkimų planais, kai galbūt yra noras nukirpti objekto atidarymo juostelę.

Šitas etapas būtų pirmas viso didelio proceso etapas, apie kurį specialistai sako, kad tai prilygtų lygintuvui reikalingos elektros galios dydžio veikimui“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė D. Kuliešius.

Kaip pasiruošti Lietuvai?

Kalbėdamas apie Lietuvos pasiruošimą elektrinės paleidimui, jis akcentavo, kad Valstybės gynimo taryboje buvo aptariama apie tai, ką galima atlikti geriau.  

„Apie tai, kad reikia geriau pasiruošti, buvo kalbama Valstybės gynimo tarybos posėdyje prieš tris savaites, buvo įvardyta, kad yra reikalinga patikrinti esamus planus, kaip jie veiktų realioje aplinkoje. Reikia patikrinti rezervus, ar mes juos turime. Reikia įvertinti, ar žmonės esant reikalui būtų aprūpinti reikalingomis medicinos priemonėmis“, – sakė prezidento patarėjas.

D. Kuliešius taip pat nurodė, kad situacijos valdymas dviem lygiais – nacionaliniu ir savivaldybių – turi likti.  

„Dviejų lygių veikimas turi išlikti, sistema yra gera, yra Vyriausybės lygmuo ir savivaldybių lygmuo. Vyriausybei tiksliai, aiškiai žinoti, kokioje savivaldybėje, koks yra realus poreikis, galbūt yra sunku, todėl turi būti tas dviejų lygių veikimas, kuomet savivaldybės rūpinasi savo planais, jų įgyvendinimu, Vyriausybė turi nacionalinio lygio programą ir veiksmų planą“, – nurodė D. Kuliešius.

Baltarusija 2 400 megavatų galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Jėgainę sudarys du 1 200 megavatų galios blokai.