Atestatas rankose, kur toliau?

Atestatas rankose, kur toliau?

Ates­ta­tas ran­ko­se, kur to­liau?

Šią sa­vai­tę abi­tu­rien­tai šven­čia bran­dos ates­ta­tų įtei­ki­mą. Va­kar slėp­da­mie­si po skė­čiais ir šo­ki­nė­da­mi per ba­las į Šiau­lių kon­cer­tų sa­lę „Sau­lė“ sku­bė­jo Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos abi­tu­rien­tai, mo­ky­to­jai, moks­lei­vių ar­ti­mie­ji, drau­gai. Bai­gian­tie­ji gim­na­zi­ją – ku­pi­ni vil­čių: vie­ni ti­ki­si sėk­min­gai įsto­ti į no­ri­mas spe­cia­ly­bes čia, Lie­tu­vo­je, ki­ti lai­mę ban­dys už­sie­ny­je.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Bu­vo ir šim­tu­kų, ir ape­lia­ci­jų

Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­ją šie­met bai­gė 175 abi­tu­rien­tai. De­vy­ni iš jų ga­vo ates­ta­tus su pa­gy­ri­mu. Gim­na­zis­tai iš bran­dos eg­za­mi­nų su­rin­ko 45 šim­tu­kus – dau­giau­siai iš vi­sų Šiau­lių gim­na­zi­jų. Trys „ja­no­nie­čiai“ – Ro­kas Kran­ka­lis, Da­nu­tė Vai­te­kū­nai­tė ir Do­na­tas Ta­mo­šaus­kas – su­rin­ko po tris šim­tu­kus, sep­ty­ni – po du, 22 – po vie­ną. Ge­riau­si re­zul­ta­tai – iš ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no (22 šim­tu­kai) ir iš ang­lų kal­bos (15 šim­tu­kų).

Vi­si abi­tu­rien­tai iš­lai­kė bran­dos eg­za­mi­nus, nors pen­kiems ir pri­rei­kė pa­kar­to­ti­nės se­si­jos – te­ko per­lai­ky­ti lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­ną.

„Vie­nas net ga­vo de­vin­tu­ką. Keis­ta, kad jam ne­pa­vy­ko iš­lai­ky­ti vals­ty­bi­nio eg­za­mi­no. Eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai kar­tais mus ste­bi­na“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė gim­na­zi­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Zi­ta Stan­ke­vi­čie­nė.

Trys mo­ki­niai bu­vo pa­tei­kę ape­lia­ci­jas dėl lie­tu­vių kal­bos vals­ty­bi­nio bran­dos eg­za­mi­no įver­ti­ni­mo. Iki va­kar jos dar ne­bu­vo iš­nag­ri­nė­tos.

Pa­sak pa­va­duo­to­jos, dėl vė­luo­jan­čių eg­za­mi­nų re­zul­ta­tų ates­ta­tai bu­vo spaus­di­na­mi iki pat šven­tės pra­džios, o tiems, ku­rių ape­lia­ci­jų re­zul­ta­tai dar nė­ra aiš­kūs, iš­duo­ti va­di­na­mie­ji ates­ta­to pro­jek­tai. Tik­rie­ji ates­ta­tai bus įteik­ti vė­liau, kai tik bran­dos eg­za­mi­nų duo­me­nų ba­zė­je bus įkel­ti ver­ti­ni­mai.

Toks eg­za­mi­nų re­zul­ta­tų vė­la­vi­mas dau­giau­siai rū­pes­čių su­ke­lia tiems, ku­rie pla­nuo­ja stu­di­juo­ti už­sie­ny­je. Kai ku­rie už­sie­nio uni­ver­si­te­tai pra­šė pa­teik­ti ates­ta­tų ko­pi­jas iki lie­pos 10 ar net 5 die­nos.

„Įdo­miau­sia, tai, kad kai tė­vai krei­pia­si į Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ją, juos nu­krei­pia į mo­kyk­lą, ir mes tam­pa­me si­tua­ci­jos įkai­tai. Mi­nis­te­ri­jo­je tė­vams nie­kas ne­paaiš­ki­na, kad mes ates­ta­to ne­ga­li­me at­spaus­din­ti, kol re­zul­ta­tai neat­si­ran­da duo­me­nų ba­zė­je“, – pro­ble­mas var­di­jo pa­va­duo­to­ja.

Į šven­tę su­si­rin­ko be­veik vi­si

Nors ne­re­tai abi­tu­rien­tai ne­lau­kia ates­ta­tų įtei­ki­mo šven­tės ir iš­vyks­ta va­sa­rą pa­dir­bė­ti į už­sie­nį, Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos abi­tu­rien­tai į šven­tę, Z. Stan­ke­vi­čie­nės ži­nio­mis, su­si­rin­ko be­veik vi­si – trū­ko vos ke­lių mo­ki­nių.

Ates­ta­tų įtei­ki­mas – iš­skir­ti­nė šven­tė. Abi­tu­rien­tai, ypač mer­gi­nos, į ją rin­ko­si įspū­din­gai pa­si­puo­šę. Daž­nas su­sto­da­vo nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti prie fo­to­sie­ne­lės, ant ku­rios pui­ka­vo­si skai­čius 166. Tiek abi­tu­rien­tų lai­dų jau yra iš­lei­du­si se­niau­sia Šiau­lių gim­na­zi­ja.

Pa­si­džiaug­ti Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­ja tik­rai tu­ri kuo – šie­met ją bai­gia vi­sas bū­rys gim­na­zi­ją ir Šiau­lius Lie­tu­vo­je gar­si­nan­čių mu­zi­kan­tų, spor­ti­nin­kų, jau­nų­jų moks­li­nin­kų.

Šim­tu­ki­nin­kė ap­si­spręs­ti pla­nuo­ja po me­tų

Pa­kal­bi­no­me į šven­tę sku­ban­čius abi­tu­rien­tus apie atei­ties pla­nus, eg­za­mi­nų re­zul­ta­tus.

Šim­tu­kus iš lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros, ang­lų kal­bos ir ma­te­ma­ti­kos su­rin­ku­si ge­riau­sia gim­na­zi­jos 166 lai­dos moks­lei­vė Da­nu­tė Vai­te­kū­nai­tė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai ją ten­ki­na, nors ket­vir­tas šim­tu­kas bū­tų ne­pa­mai­šęs. Iš is­to­ri­jos eg­za­mi­no mer­gi­nai iki šim­to pri­trū­ko tik 12 ba­lų.

Pak­laus­ta, kur pla­nuo­ja stu­di­juo­ti, Da­nu­tė nu­ste­bi­na at­sa­ky­mu: „Dar ne­ži­nau, ką no­riu stu­di­juo­ti, to­dėl nu­spren­džiau, kad op­ti­ma­liau­sias va­rian­tas bū­tų pa­siim­ti lais­vus me­tus. Ka­dan­gi vė­liau no­rė­čiau stu­di­juo­ti Pran­cū­zi­jo­je, Pa­ry­žiaus Sor­bo­nos uni­ver­si­te­te, tai me­tams va­žiuo­siu į Pran­cū­zi­ją pa­dir­bė­ti šei­mo­je auk­le, kad ge­riau pra­mok­čiau pran­cū­zų kal­bos.“

D. Vai­te­kū­nai­tė pran­cū­zų kal­bos mo­kė­si gim­na­zi­jo­je ir šių me­tų ko­vą Lie­tu­vos mo­ki­nių pran­cū­zų kal­bos olim­pia­do­je tarp tris­de­šim­ties stip­riau­sių ša­lies moks­lei­vių užė­mė ant­rą­ją vie­tą.

Mer­gi­na taip pat yra il­ga­me­tė mu­ša­mų­jų inst­ru­men­tų an­samb­lio „Rit­mas ki­taip“ na­rė. Da­nu­tė dar svars­to, ar tęs mu­zi­kės ke­lią, ar rink­sis dai­lę, mat yra bai­gu­si Šiau­lių dai­lės mo­kyk­lą, o gal­būt pa­suks tiks­lių­jų moks­lų ke­liu.

Kas – Lie­tu­voj, kas – į Da­ni­ją

„No­rė­čiau stu­di­juo­ti ma­te­ma­ti­ką Vil­niaus uni­ver­si­te­te. Blaš­kiau­si tarp me­nų, fi­lo­so­fi­jos, psi­cho­lo­gi­jos ir ma­te­ma­ti­kos, bet pa­si­li­kau prie tiks­lių­jų moks­lų. Eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai ge­ri, tad ti­kiuo­si įsto­ti“, – sa­ko Jus­ti­na Ka­pi­lo­vai­tė.

Pak­laus­ta, ar ne­svars­tė ga­li­my­bės iš­vyk­ti stu­di­juo­ti į už­sie­nį, mer­gi­na sa­ko, kad jai pa­tin­ka Lie­tu­vo­je, be to, ne­ti­ki, kad už­sie­ny­je stu­di­juo­ti bū­tų pi­giau. Jei­gu ten stu­di­jos ne­mo­ka­mos, tuo­met pra­gy­ve­ni­mas bran­gus.

„Daug kas iš­va­žiuo­ja gal­būt to­dėl, kad už­sie­nis – eg­zo­ti­ka, bet ma­nau, kad stu­di­jų ko­ky­bė Lie­tu­vo­je kar­tais net ge­res­nė ne­gu už­sie­ny­je, to­dėl ne­ma­tau rei­ka­lo iš­va­žiuo­ti. Ta­čiau tei­gia­mai ver­ti­nu tuos, ku­rie iš­vyks­ta tam, kad į Lie­tu­vą par­vež­tų nau­jo­vių, kaž­ko švie­žio“, – sa­ko Jus­ti­na.

Lu­kas Bu­čins­kas pla­nuo­ja stu­di­juo­ti eko­no­mi­ką Da­ni­jo­je, ta­čiau dėl pa­si­rink­tos spe­cia­ly­bės dar nė­ra vi­siš­kai tik­ras. Dau­gu­ma Lu­ko kla­sės drau­gų liks stu­di­juo­ti Lie­tu­vo­je, ke­le­tas, kaip ir jis, vyks į ki­tas ša­lis.

Į Da­ni­ją vai­ki­ną vi­lio­ja ne tik ne­mo­ka­mos stu­di­jos, bet ir ti­ki­si ge­res­nės jų ko­ky­bės. Kaip ir ki­ti, be­si­ren­gian­tys stu­di­juo­ti už­sie­ny­je, Lu­kas vė­liau nu­sta­ty­to ter­mi­no pa­tei­kė do­ku­men­tus, nes dar ne­bu­vo vi­sų eg­za­mi­nų re­zul­ta­tų, ta­čiau ti­ki­si, kad su­lauks kvie­ti­mo stu­di­juo­ti.

Už­kal­bin­ta links­mai nu­si­tei­ku­si abi­tu­rien­tų tri­ju­lė juo­kau­ja, jog ar­ti­miau­si pla­nai – „lėk­ti į va­sa­rą“.

Jur­gis Šven­tic­kas sa­ko neap­sisp­ren­dęs, ką ir kur stu­di­juos, pa­si­tars su tė­vais, o ta­da žiū­rės. Pa­tei­kė do­ku­men­tus į vie­ną Ams­ter­da­mo (Ny­der­lan­dai) mo­kyk­lą, į kū­no kul­tū­ros spe­cia­ly­bę, ta­čiau ne­pa­te­ko tarp 30-ies ge­riau­sių. Vil­ties pa­tek­ti dar yra, jei­gu kas nors at­si­sa­kys stu­di­jų.

„Jei­gu ne­pa­tek­siu ten, gal net da­ry­siu per­trau­ką ir lai­ką skir­siu spor­tui. Esu krep­ši­nin­kas“, – sa­ko vai­ki­nas.

„La­bai grei­tai šie me­tai pra­bė­go, bet tai ne­sut­ruk­dė su­pla­nuo­ti sa­vo to­li­mes­nės atei­ties. Pla­nuo­ju pa­si­lik­ti Šiau­liuo­se ir tre­jus me­tus stu­di­juo­ti ko­le­gi­jo­je, o vė­liau – Vil­niu­je ar Kau­ne“, – atei­ties pla­nais da­li­ja­si Ka­ro­li­na Kal­vai­ty­tė.

Pak­laus­ti, ar eg­za­mi­nų re­zul­ta­tai ne­pa­ko­re­ga­vo stu­di­jų pla­nų, abi­tu­rien­tai at­vi­rau­ja, jog ti­kė­jo­si ge­res­nių re­zul­ta­tų, ypač nu­vy­lė lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros eg­za­mi­no re­zul­ta­tai.

Me­da Bur­gai­lai­tė, pla­nuo­jan­ti stu­di­juo­ti Vil­niaus uni­ver­si­te­te vers­lo va­dy­bą, sa­ko, kad pra­stes­nis lie­tu­vių kal­bos eg­za­mi­no re­zul­ta­tas ga­li su­kliu­dy­ti pa­tek­ti į ne­mo­ka­mą stu­di­jų vie­tą, ta­čiau pa­si­rink­tą spe­cia­ly­bę stu­di­juos, net jei teks mo­kė­ti už moks­lą.

Ko pa­lin­kė­tų sa­vo drau­gams?

„Pro­tin­gai pa­si­rink­ti to­li­mes­nį ke­lią. Vi­sų pir­ma gal­vo­ti apie per­spek­ty­vą, ne­si­leis­ti bū­ti spau­džia­miems tė­vų ir rink­tis tai, kas pa­tin­ka ir šiais lai­kais tin­ka“, – sa­ko Ka­ro­li­na.

„Kad po pu­sės me­tų ne­rei­kė­tų nu­trauk­ti stu­di­jų“, – pri­du­ria Jur­gis.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Iš kai­rės: Ka­ro­li­na Kal­vai­ty­tė, Me­da Bur­gai­lai­tė ir Jur­gis Šven­tic­kas bend­ra­moks­liams lin­kė­jo pro­tin­gai pa­si­rink­ti to­li­mes­nį ke­lią, kad vė­liau ne­rei­kė­tų gai­lė­tis.

Jus­ti­na Ka­pi­lo­vai­tė sa­ko ne­svars­čiu­si ga­li­my­bės stu­di­juo­ti už­sie­ny­je, jai pa­tin­ka Lie­tu­vo­je.

Lu­kas Bu­čins­kas pla­nuo­ja stu­di­juo­ti Da­ni­jo­je.

Pas­vei­kin­ti Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos abi­tu­rien­tų ga­vus ates­ta­tus į kon­cer­tų sa­lę „Sau­lė“ su gė­lė­mis ir do­va­no­mis sku­bė­jo gim­na­zis­tų ar­ti­mie­ji ir drau­gai.

Dau­ge­lis su­sto­da­vo nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti prie fo­to­sie­ne­lės su Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos 166 lai­dos ženk­lu.

Ge­riau­siai be­si­mo­kiu­siai Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos 166 lai­dos abi­tu­rien­tei Da­nu­tei Vai­te­kū­nai­tei šven­tė­je įteik­tas ne tik ates­ta­tas, bet ir rė­mė­jų įsteig­tas pi­ni­gi­nis pri­zas.