
Naujausios
8 meniniai akcentai už milijoną eurų
Miesto plėtros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Mantas Antanavičius informavo, kad laukiama autorių arba jų grupių pasiūlymų, kuriuos teikiant būtų atsižvelgta į jų numatytas vietas aikštėje. Architektas Vytenis Rudokas, rengdamas Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projektą, suprojektavo vietas meniniams akcentams, o statybos metu buvo įrengti kubai, ant kurių ir turėtų atsirasti meniniai kūriniai.
„Visi aštuoni meniniai akcentai turėtų būti kaip vientisa idėja, vienas bendras meninis sprendimas – 8 kūrinių kompleksas arba meninių kūrinių kompozicinė grupė“, – aiškino M. Antanavičius.
Pasiūlymų bus laukiama iki birželio 26 dienos per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą. Meninėms idėjoms įgyvendinti numatoma skirti iki milijono eurų.
Idėjos bus vertinamos pagal tam tikrus kriterijus: vientisa architektūrinė idėja, socialinis paveikumas, estetika, kuriamos aplinkos kokybė, ekonominis pagrįstumas.
Šio konkurso prizinis fondas – 11 000 eurų. Pirmos vietos laimėtojui numatyta 5 000 eurų premija, antros vietos – 3 000, trečios vietos – 2 000 eurų. Taip pat numatytos dvi paskatinamosios premijos po 500 eurų ketvirtą ir penktą vietas užėmusiems dalyviams.
Su nugalėtoju bus pasirašoma sutartis, kuri apims meninės idėjos įgyvendinimo projekto parengimą bei pačių meninių kūrinių sukūrimą. Kai kurie šalies skulptoriai turi patirties su Šiaulių miesto savivaldybe, jog pasirašyta sutartis dar nereiškia, kad projektas bus įgyvendintas, pavyzdžiui, paminklo Tautos laisvei projektas.
Anot Savivaldybės atstovo, aštuonių meninių akcentų sukūrimo sutarties galiojimo laikas – net 5 metai, kad autoriai galėtų išsamiai ir kokybiškai sukurti meninius kūrinius ir jie vientisai įsilietų į Prisikėlimo aikštę.
Svarbiausi Šiaulių įvykiai atskirais istorijos amžiais
Kuriant idėjas, konkurso dalyviams siūloma pasigilinti į „Aušros“ muziejaus studiją, kurioje apibrėžti svarbiausi miesto istoriniai įvykiai atskirais amžiais.
„Iki konkurso buvo atliktas didelis darbas – parengta galimybių studija siekiant išryškinti kiekvieno Šiaulių miesto šimtmečio išskirtinius istorinius įvykius, svarbius miestui ir kraštui. Tai vertinga medžiaga ne tik šiam konkursui. Ji bus skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje, ir ją kūrybiškai galima taikyti ne tik šiam idėjų konkursui“, – spaudos konferencijoje akcentavo Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė.
„Aušros“ muziejaus studijoje įvardyti svarbiausi Šiaulių miestui ir kraštui įvykiai.
13 amžiuje – Saulės mūšis, pirmasis Šiaulių vardo paminėjimas istoriniuose šaltiniuose, Karalienė Morta ir jos galimas ryšys su Šiauliais.
14 amžiuje – kovos su Kryžiuočių ordinu.
15 amžiuje – parapijos įkūrimas Šiauliuose ir pirmosios katalikų bažnyčios statyba, christianizacijos procesas, krašto raidos posūkis Vakarų civilizacijos link.
16 amžius – pirmasis Šiaulių pažymėjimas žemėlapyje, Šiaulių ekonomijos įsteigimas.
17 amžius – mūrinės bažnyčios statyba – Šiaulių Šv. Petro ir Povilo katedros pradžia, kunigas Petras Tarvainis ir jo knygos ,,Linksmasis pasveikinimas“ išleidimas – pirmasis silabinio eiliavimo pavyzdys lietuvių literatūroje.
18 amžius – Šiaulių savivaldos teisių atnaujinimo privilegija, Antano Tyzenhauzo valdymas ir reformos Šiauliuose – miesto plano ir architektūros pokyčiai, Šiaulių reparticijos įkūrimas – miestas tampa administraciniu, teisminiu Žemaitijos centru. Dar vienas įvykis – 1794 metų Tado Kosčiuškos sukilimas, kurio pradžia buvo Šiauliuose.
19 amžius – 1830–1831 metų sukilimas, kai Šiaulių kautynėse buvo nulemtas jo likimas. Įkurta Šiaulių berniukų gimnazija, ji tapo anticarinio pasipriešinimo židiniu, lėmusiu lietuvių tautinį atgimimą ir nepriklausomos valstybės atkūrimą. Šiaulių tapsmas pramonės miestu.
20 amžius – didžiųjų Šiaulių gegužinių reikšmė Lietuvos valstybės atkūrimo procese, „Šiaulių respublika“ ir Šiaulių savivaldos kūrimasis Nepriklausomoje Lietuvoje, pirmoji amžiaus pusė – Šiaulių kultūrinis ir intelektualinis aukso amžius. Šiauliai – miestas Feniksas.