Architektas tapo atpirkimo ožiu

Architektas tapo atpirkimo ožiu

Architektas tapo atpirkimo ožiu 

Šiauliuose šalia Kaštonų alėjos iškilsiančio kvartalo planavimo organizatoriai — verslo bendrovės ir Savivaldybė nebesusikalba. Atpirkimo ožiu tapęs arhitektas Kajetonas Jurėnas tai sieja su artėjančiais Seimo rinkimais.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Direktorius nesusipažino

Viešam svarstymui plano koncepciją vakar Savivaldybėje pristatyti pasirengęs architektas Kajetonas Jurėnas ir susirinkusieji jos klausytis išgirdo, jog viešo svarstymo nebus.

Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Rasa Budrytė argumentavo, jog Savivaldybės administracijos direktorius, kuris yra vienas iš planavimo organizatorių, nėra supažindintinas su sprendiniais. Esą raštu buvo pareikalauta tai padaryti iki viešo koncepcijos svarstymo. Be to, sprendiniai nebuvę laiku viešai iškabinti.

K. Jurėnas apstulbo: „Koncepcija buvo laiku iškabinta, tik gal ne 8 valandą ryto. Savivaldybės, vieno iš planavimo organizatorių, patalpose šitas darbas kabėjo tiek, kiek reikia, bet aš nė vienos pastabos negirdėjau. Kaip kitaip reikėjo susiderinti?“

„Jūsų vizito nebuvo“, — nukirto diskusijas R. Budrytė.

Beveik 1,7 hektaro teritorijos tarp Vilniaus, Salantų gatvių, Aušros ir Kaštonų alėjų planavimo organizatoriai yra uždarosios akcinės bendrovės „Senasis dvaras“ , “Lintanas“ ir Savivaldybės administracijos direktorius. Kvartalas planuojamas privačių bendrovių lėšomis, planą rengia K. Jurėno architektūros ir dizaino studija.

Daugiaaukštis ir daugiafunkcinis kompleksas

Plano rengėjai siūlo kvartalą užstatyti dideliu, skirtingų aukščių daugiafunkciniu kompleksu, kuriame būtų ir gyvenamosios patalpos, ir biurai, ir komercinės patalpos, viešbutis. Siūlomas maksimalus pastatų aukštingumas — iki 44,5 metro. Kvartalas būtų užstatytas iki „istorinės“, pasak K. Jurėno, Vilniaus gatvės ribos. Dėl to Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaras susiaurėtų.

Planuojama iki 1000 vietų įrengti automobiliams statyti: iškiltų daugiaaukštis 299 vietų garažas, o po kompleksu būtų įrengtos požeminės automobilių stovėjimo aikštelės. Numatoma iki keturių juostų platinti Salantų gatvę, rekonstruoti jos ir Aušros alėjos sankryžą, platinti Aušros alėją.

Stringa dėl rinkimų?

Ne pirmą kartą stringa kvartalo detaliojo plano viešas svarstymas. Liepą per pirmąjį svarstymą planavimo organizatoriai susipainiojo, ką svarsto: sprendinius ar koncepciją? Pareikalauta pirmiausia teikti koncepciją.

Savivaldybės blaškymąsi K. Jurėnas sieja su artėjančiais Seimo rinkimais, prognozuoja, kad tik po jų reikalai pajudės. Architekto nuomone, kvartalas galėtų tapti traukos centru, atgaivinti didžiųjų prekybos centrų „nusiurbtą“ Vilniaus gatvės bulvarą. Juolab kad ties būsimu kvartalu prasidės bulvaro dalies rekonstrukcija. K. Jurėnas abejoja, ar be naujų traukos centrų į rekonstrukciją sudėti 20 milijonų litų atgaivins bulvarą.

Tuo tarpu Savivaldybės architektams ir miestiečiams daugiausiai klausimų kyla dėl miesto centre atsirasiančių naujų pastatų aukštingumo, eismo organizavimo ir valstybinės žemės sklypų likimo. K. Jurėno duomenimis, šioje teritorijoje tarp privačių sklypų „išsibarstę“ trys valstybinės žemės sklypai, vienas iš jų nuomojamas. Jų visų bendras plotas 49,2 aro.

Verslininkai siekia juos prisijungti. Savivaldybės administracija reikalauja valstybinėje žemėje planuoti atskirus sklypus, kad galėtų juos parduoti aukcione.

K. Jurėno nuomone, valstybinės žemės sklypai čia būtų tokie, kad tiktų nebent „šašams“ pastatyti.

R. Budrytė svarsto, jeigu galima verslininkams vienur prijungti po kelis arus valstybinės žemės, tai gal galima iš nuomojomo valstybinio sklypo kelis arus ir „atjungti“?

„Plano rengėjas galėjo į šią problemą pasižiūrėti kūrybiškiau“, — sakė “Šiaulių kraštui“ R. Budrytė.

Šiaulių miesto politikai kvartalo planavimą palaimino šių metų pradžioje. Verslininkai nuo pat pradžių neslėpė tikslo čia statyti daugiaaukščius ir prisijungti laisvos valstybinės žemės arus. Nepaisant to, Taryba kvartalo planavimą leido pradėti, panaikinusi ankstesnius su šia teritorija susijusius detaliuosius planus. Politikai taip pat sutiko, kad planavimą finansuotų jo iniciatorės privačios bendrovės.

DISKUSIJA: Architektas Kajetonas Jurėnas prie kvartalo maketo nespėja atsakinėti į miestiečių klausimus — plano rengėjas dar nežino, jog paskelbtas viešas svarstymas vėl žlugs.

 

ARGUMENTAI: Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Rasa Budrytė skelbia, viešas svarstymas neįmanomas — dėl teikiamo varianto, kuris kabojo Savivaldybėje, nesusitarta, jo valdininkai nematė, nederino, nesusipažino.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.