Architektai: bulvaro projektas vilčių nepateisins

Architektai: bulvaro projektas vilčių nepateisins

Ar­chi­tek­tai: bul­va­ro pro­jek­tas vil­čių ne­pa­tei­sins

Šiau­lių re­gio­ni­nė ar­chi­tek­tū­ros ta­ry­ba (RAT) siū­lo to­bu­lin­ti Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ro re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tą. Eks­per­tų nuo­mo­ne, pro­jek­to spren­di­niai nea­ti­tin­ka ar­chi­tek­tū­ros ko­ky­bės rei­ka­la­vi­mų ir ne­bus pa­siek­ti ke­lia­mi tiks­lai.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

„Rei­kia to­bu­lin­ti“

„Rei­kia pro­jek­tą to­bu­lin­ti – ki­to­kio siū­ly­mo ir ne­ga­li­me teik­ti, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ Šiau­lių RAT pir­mi­nin­kė Gied­rė Men­do­za Her­re­ra, in­for­muo­da­ma apie eks­per­tų ver­ti­ni­mo iš­va­das. – Su­ra­šė­me, kas ne­ge­rai. Bet nuo li­ni­jų tai­sy­mo nie­kas ne­pa­si­keis, nes fun­da­men­ta­lūs, kon­cep­tua­lūs da­ly­kai neišsp­ręs­ti – vi­siš­kai ig­no­ruo­tas ur­ba­nis­ti­nis kon­teks­tas.“

Kri­ti­ka ad­re­suo­ta ir Sa­vi­val­dy­bei – trū­ko jos tar­pi­nin­ka­vi­mo, ly­de­rys­tės.

„Su­dė­ti lū­kes­čiai, jog bul­va­re at­si­ras dau­giau gy­vy­bės, bet ne nuo trin­ke­lių ji at­si­ran­da, – pa­brė­žė ta­ry­bos pir­mi­nin­kė. – Tai su­dė­tin­gas dau­gias­luoks­nis pro­ce­sas. Jei­gu Sa­vi­val­dy­bė nu­me­ta vis­ką spręs­ti pro­jek­tuo­to­jams, ne­pa­de­da tar­tis su vi­so­mis suin­te­re­suo­to­mis ša­li­mis, tai ga­lų ga­le vi­sos pu­sės lie­ka ne­pa­ten­kin­tos.“

RAT iš­va­dos ir re­ko­men­da­ci­ja yra pa­teik­tos mies­to Sa­vi­val­dy­bei, pro­jek­tuo­to­jams ir Ar­chi­tek­tų rū­mams. Pro­jek­tą ver­ti­no pa­ty­rę ar­chi­tek­tai: Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas, Rū­ta Stuo­pe­lie­nė, Da­rius Ja­ku­baus­kas, Kęs­tu­tis Česnaus­kas, And­rius Ve­ry­ga, Vy­te­nis Ru­do­kas, Ra­mū­nas Ba­nys, Ilo­na Vaz­no­nie­nė, Dai­va Bič­kie­nė.

Kas to­liau?

„Sa­vi­val­dy­bė tu­ri pa­sa­ky­ti, ką da­rys to­liau. Tai ne­be pro­jek­tuo­to­jų klau­si­mas, – sa­kė RAT pir­mi­nin­kė. – Bet pro­jek­tas jau vė­luo­ja dvi­gu­bai ar net tri­gu­bai, tad sun­ku pa­sa­ky­ti, kiek abi ša­lys bus suin­te­re­suo­tos jį tai­sy­ti. Pas­ku­ti­nis ter­mi­nas pa­teik­ti tech­ni­niam pro­jek­tui, kiek ži­nau, bu­vo šių me­tų ba­lan­džio 10 die­na.“

Kai bu­vo ren­gia­mos pro­jek­ti­nės už­duo­tys bul­va­ro re­konst­ruk­ci­jai, G. Men­do­za Her­re­ra dir­bo Sa­vi­val­dy­bė­je Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja, ku­ra­vo ar­chi­tek­tū­ros rei­ka­lus.

Ji at­me­ta prie­kaiš­tus, kad pro­jek­ti­nė už­duo­tis ga­lė­jo bū­ti blo­gai pa­reng­ta.

„Prie­kaiš­tas ne tuo ad­re­su, nes ne pa­gal už­duo­tį bu­vo pro­jek­tuo­ta, jos tie­siog ne­skai­tė – štai kur vi­sa pro­ble­ma, – tvir­ti­no G. Men­do­za Her­re­ra. – Ver­ti­ni­mą at­li­ko­me pa­gal kel­tas pro­jek­ti­nes už­duo­tis.“

Ver­ti­ni­mas – griež­tas

RAT iš­va­do­se kons­ta­tuo­ja­ma, kad „pro­jek­tas ne­pa­sieks jam ke­lia­mų tiks­lų, nes neiš­nau­do­ja Šiau­lių bul­va­ro bei jo priei­gų, kaip pa­grin­di­nės mies­tie­čių gy­ve­ni­mo ar­te­ri­jos is­to­ri­nio ir so­cio­kul­tū­ri­nio po­ten­cia­lo.“

Da­ro­ma iš­va­da, jog pro­jek­ti­niai spren­di­niai nea­ti­tin­ka ar­chi­tek­tū­ros ko­ky­bės rei­ka­la­vi­mų, ku­riuos reg­la­men­tuo­ja Ar­chi­tek­tū­ros įsta­ty­mas.

Pab­rė­žia­ma, jog pro­jek­to au­to­riai ne­nus­ta­tė pės­čių­jų gat­vės ur­ba­nis­ti­nės struk­tū­ros ypa­tu­mų. Pas­ta­bos iš­sa­ky­tos pra­ktiš­kai dėl vi­sų for­muo­ja­mų erd­vių: „Gai­džio laik­ro­džio", P. Vi­šins­kio aikš­čių, aikš­tės prie vieš­bu­čio „Šiau­liai“ ir ki­tų. Atk­rei­pia­mas dė­me­sys į ne­pa­kan­ka­mai įver­tin­tą is­to­ri­nio ir kul­tū­ros pa­vel­do kon­teks­tą.

„Pa­si­rink­tas ke­lias nu­skur­di­na pa­čią vie­šo­sios erd­vės idė­ją, – tei­gia­ma iš­va­do­se. – Neiš­nau­do­ja­mi Vil­niaus gat­vė­je esan­tys to­kie ob­jek­tai, kaip Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jus, „Va­le­ri­jo­no“ vais­ti­nė, in­dust­ri­nio pa­vel­do po­žy­mių tu­rin­tis „Verps­to“ fab­ri­ko komp­lek­sas, Dvi­ra­čių mu­zie­jaus ir Šiau­lių uni­ver­si­te­to Tech­no­lo­gi­jų fa­kul­te­to ga­li­ma si­ner­gi­ja bei vie­šų ren­gi­nių ga­li­my­bė prieš jų pa­sta­tus, Rū­dės upe­lio is­to­ri­ja ir Šiau­lių mo­der­niz­mo ar­chi­tek­tū­ros po­ten­cia­las.“

Ak­cen­tuo­ja­ma, jog rei­kė­jo nu­ma­ty­ti at­ski­ras erd­ves ir spren­di­mo bū­dus įvai­rioms funk­ci­joms: pa­sy­viam ir ak­ty­viam poil­siui, tran­zi­tui ir kt.

Pro­jek­to au­to­riai neiš­siaiš­ki­nę esa­mos ka­vi­nių kon­cent­ra­ci­jos, ne­pa­tei­kia vi­zi­jos, ar no­ri­ma in­ten­sy­vin­ti pės­čių­jų srau­tus, ar su­lai­ky­ti prie tam tik­rų ob­jek­tų ir ko­kio­mis prie­mo­nė­mis.

Ig­no­ruo­ja­mas se­zo­niš­ku­mo po­vei­kis bul­va­ro gy­ve­ni­mui, ne­siū­lo­ma, kaip tą gy­ve­ni­mą pra­tęs­ti kuo il­giau.

„At­virkš­čiai, abe­jo­ti­nais tiek funk­ci­jos, tiek erd­vės for­ma­vi­mu žel­di­ni­mo spren­di­mais už­ker­ta­mas ke­lias pe­ri­met­ri­nio už­sta­ty­mo pir­mų­jų aukš­tų funk­ci­jos vys­ty­mui­si, mies­to gy­vy­bin­gu­mui ska­tin­ti“, – tei­gia eks­per­tai.

Ne­tin­ka­mu lai­ko­mas spren­di­mas ta­šy­to gra­ni­to dan­gą įreng­ti bul­va­ro at­kar­po­je tarp Til­žės ir Va­sa­rio 16-osios gat­vių.

„Čia ta­šy­to gra­ni­to dan­ga ap­sun­kins sklan­dų ju­dė­ji­mą pa­kan­ka­mai il­ga­me bul­va­ro ruo­že tiek pės­tie­siems, vai­kų ve­ži­mė­liams, tiek spe­cia­lių po­rei­kių žmo­nėms“, – pa­brė­žia eks­per­tai.

To­kia dan­ga ne­de­rė­tų su anks­čiau at­nau­jin­ta bul­va­ro da­li­mi, ku­rio­je se­no­jo gat­vės grin­di­nio ta­šy­ti ak­me­nys yra su­dė­ti tik į va­žiuo­ja­mą­sias at­kar­pas Dva­ro ir Var­po gat­vė­se.

Pa­ta­ria­ma „Gai­džio laik­ro­džio" ir P. Vi­šins­kio aikš­čių žel­di­ni­mo spren­di­nius keis­ti at­si­žvel­giant į vers­lo po­rei­kius bei ga­li­mą funk­ci­nę plėt­rą to­se erd­vė­se.

Pab­rė­žia­ma, jog Drau­gys­tės pro­spek­to ir Vil­niaus gat­vės san­kir­tos (fon­ta­no aikš­tės prie vieš­bu­čio) spren­di­nys tu­rė­tų bū­ti pa­teik­tas vi­sai ur­ba­nis­ti­nei erd­vei, ne­pa­lie­kant pri­va­čių skly­pų be spren­di­nių (vieš­bu­čio „Šiau­liai“ ir gy­ve­na­mo­jo na­mo Vil­niaus g. 100).

Kons­ta­tuo­ja­ma, jog ne­spren­džia­mi įė­ji­mai į at­ski­rus pa­sta­tus, ne­pa­tei­kia­mas joks spren­di­mo bū­das, kaip at­ski­ri ob­jek­tai šią pro­ble­mą spręs pa­sta­to vi­du­je. Nea­na­li­zuo­ja­mi ir ne­spren­džia­mi Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jaus ir Dvi­ra­čių mu­zie­jaus priei­na­mu­mo klau­si­mai.

„Nu­si­ša­li­ni­mas nuo pro­ble­mos spren­di­mo atei­ty­je ją tik paašt­rins, – per­spė­ja­ma iš­va­do­se. – Šio­je pro­jek­ta­vi­mo sta­di­jo­je sa­vi­val­dy­bė, kaip už­sa­ko­vas, tu­ri ga­li­my­bę pa­dė­ti spręs­ti šią pro­ble­mą komp­lek­siš­kai, ne­pa­lie­kant jos at­ski­riems tur­to sa­vi­nin­kams atei­ty­je.“

Kons­ta­tuo­ja­ma, jog nė­ra pa­tei­kia­ma nei esa­mų, nei siū­lo­mų me­ni­nių ak­cen­tų sche­ma, neaiš­ki jų pa­nau­do­ji­mo kon­cep­ci­ja.

„Pa­tei­kia­mi pro­jek­ti­niai spren­di­niai me­džia­gų, žel­di­nių, at­ski­rų ar­chi­tek­tū­ri­nių ele­men­tų pra­sme, su­da­ro chao­tiš­ką įspū­dį“, – tei­gia­ma iš­va­do­se.

Kai ką to­bu­lins

Pro­jek­to au­to­rė kau­nie­tė ar­chi­tek­tė As­ta Kiau­nie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog į kai ku­rias re­ko­men­da­ci­jas rea­guos.

„Kai ku­rie pa­ste­bė­ji­mai tei­sin­gi, bet keis­ti spren­di­nių iš es­mės, kad rei­kė­tų juos iš nau­jo teik­ti eks­per­ti­zei – tai to ne­da­ry­si­me“, – pa­ti­ki­no pro­jek­tuo­to­ja.

Ne­su­tin­kan­ti su iš­va­da, kad pro­jek­tui stin­ga vien­ti­sos idė­jos. Ne­keis spren­di­nio dėl aikš­tės erd­vės prie vieš­bu­čio, neat­si­sa­kys ir ak­me­ni­nio grin­di­nio at­kar­po­je tarp Til­žės ir Va­sa­rio 16-osios gat­vių. To­kio grin­di­nio pa­rei­ka­la­vęs Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­rius.

„Tai, be­je, vie­nin­te­lis pa­vel­do­sau­gos rei­ka­la­vi­mas“,– in­for­ma­vo ar­chi­tek­tė.

Su­tin­kan­ti su pa­sta­bo­mis, kad rei­kia spręs­ti lau­ko ka­vi­nių bei pa­sta­tų pir­mų­jų aukš­tų funk­cio­na­lu­mo pro­ble­mą, to­dėl pro­jek­to spren­di­nius pa­pil­dy­tų at­ski­ra sche­ma.

Ką da­rys Sa­vi­val­dy­bė?

„Do­ku­men­tą ga­vo­me, per­duo­tas Ar­chi­tek­tū­ros sky­riui ana­li­zuo­ti ver­ti­ni­mo pa­grįs­tu­mą. Jei­gu iš­va­dos pa­grįs­tos, at­si­žvelg­si­me, jei­gu ne – at­sa­ky­si­me“, – in­for­ma­vo „Šiau­lių kraš­tą“ Ma­ri­jus Ve­lič­ka, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas.

Jis pa­brė­žė, jog RAT iš­va­dos yra tik re­ko­men­da­ci­nės. Pats ma­no, jog vė­lai tei­kia­mos ir yra „per­tek­li­nės“.

„Pro­jek­tas vi­sas ren­gi­mo ir svars­ty­mo sta­di­jas jau yra praė­jęs. Su ar­chi­tek­tų bend­ruo­me­ne taip pat bu­vo svars­ty­tas. Bet tų iš­va­dų lau­kė­me, at­si­žvelg­da­mi į ob­jek­to svar­bą,“ – paaiš­ki­no M. Ve­lič­ka.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šio­je bul­va­ro at­kar­po­je nuo „Gai­džio laik­ro­džio" iki Va­sa­rio 16-osios gat­vės su­pro­jek­tuo­ta iš­grįs­ti ta­šy­to gra­ni­to ak­me­ni­mis.

Kau­nie­tė ar­chi­tek­tė As­ta Kiau­nie­nė, pro­jek­tuo­jan­ti Vil­niaus gat­vės bul­va­ro re­konst­ruk­ci­ją, su­tin­ka, jog eks­per­tų iš­va­do­se „kai ku­rie pa­ste­bė­ji­mai tei­sin­gi“.

Gied­rė Men­do­za Her­re­ra, Re­gio­ni­nės ar­chi­tek­tū­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kė, sa­ko, jog pro­jek­tas „nuo li­ni­jų tai­sy­mo“ ne­pa­si­keis, nes neišsp­ręs­ti fun­da­men­ta­lūs da­ly­kai.