Ar visi pradinukai žais šachmatais?

Ar visi pradinukai žais šachmatais?

Ar visi pradinukai žais šachmatais?

Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas Aleksandras Černovas užsimojo mokyklose įvesti privalomąjį šachmatų mokymą, kaip jau yra ne vienoje pasaulio šalyje. Programa „Šachmatai mokyklose“ gali įsigalioti po dvejų metų. Mokytojai būgštauja: ne visi yra matę šachmatų lentą.

Justina DIKŠAITĖ

justina@skrastas.lt

Pradinukams – privaloma, kitiems – pasirenkama

„Prieš savaitę kalbėjau su švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu. Jis labai teigiamai žiūri į idėją mokyklose mokyti žaisti šachmatais. Ministras paskyrė žmogų, kuris dirba su federacija ir padeda realizuoti šią mintį“, – sakė Lietuvos šachmatų federacijos (LŠF) vadovas A. Černovas.

Svarstoma, kiek valandų per savaitę turėtų būti skiriama šachmatų pamokoms, taip pat kas mokys vaikus – pradinių klasių mokytojai ar iš sporto mokyklų ateinantys šachmatų treneriai.

„Švedijos mokyklose žaisti šachmatais apmokomi pradinių klasių mokytojai. Kitose šalyse mokoma kombinuotai – pradmenų išmoko mokytojas, žaidimo subtilybių – ateinantys treneriai. Taip galvojame padaryti ir Lietuvoje“, – teigė A. Černovas.

Mokytojams ir treneriams atlyginimas už mokymą būtų mokamas taip, kaip dabar – iš valstybės biudžeto. „Federacija atlyginimų nemokės, tai jai būtų per didelė našta“, – sakė LŠF prezidentas.

Jo teigimu, pradinukams šachmatų mokymas būtų privalomas, o vyresniems – pasirenkamas dalykas. Nuo 5 klasės šachmatus pamėgę vaikai gali lankyti sporto mokyklose veikiančius šachmatų būrelius.

Vadovėlius šachmatų pamokoms LŠF prezidentas žada versti iš anglų ir rusų, net švedų kalbos. „Taip pat labai geras yra Lietuvos šachmatininkės K. Marijos Kartanaitės vadovėlis, kurį tikrai galėsime pritaikyti pamokose“, – sakė A. Černovas.

„Šachmatų nauda niekas neabejoja. Pasaulyje daugybė žmonių žaidžia šachmatais ir nebūtinai profesionaliai. Šachmatais žaidė karvedys Napoleonas Bonapartas, žaidžia Arnoldas Švarcnegeris, Silvestras Stalonė, Arvydas Sabonis, – vardijo A. Černovas. – Šachmatai visai neblogai gali praversti mąstančiam žmogui“.

Projektas dar nėra parašytas.

„Mokymo programą parengsime savo lėšomis“, – teigė LŠF prezidentas.

Svetur seniai mokoma

Profesionali šachmatininkė šiaulietė V. Čmilytė-Nielsen sako, kad Turkijoje, Indijoje, Gruzijoje, Armėnijoje jau seniai šachmatų mokoma mokyklose. Anglijoje – šachmatai yra vienas iš pasirenkamųjų dalykų.

Anot didmeistrės, Švedijoje šachmatais lavinamas vaikų mąstymas.

„Šachmatai sparčiai populiarėja ir Prancūzijoje. Korsikoje šachmatai naudojami kaip auklėjamoji priemonė, padedanti susikaupti karšto temperamento žmonėms. Juk šachmatai moko pirma pagalvoti, tik po to imtis veiksmų“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Nuo šešerių šachmatais žaidžianti šiaulietė net neabejoja šio žaidimo nauda.

„Pati kas kartą įsitikinu, kad šachmatai man padėjo pažinti žmonių kūno kalbą, nuspėti aplinkinių veiksmus“, – sakė profesionalė.

Tyrė naudą

Šiaulių sporto mokyklos „Dubysa“ šachmatų ir šaškių trenerė Sandra Laurutienė turi 21 metų trenerės patirtį, yra išugdžiusi ne vieną pasaulio jaunių šaškių čempioną: Domantą Norkų, Simoną Kulakauskaitę, Mildą Jocaitę.

2010 metais rašydama magistro darbą S. Laurutienė tyrė šachmatų ir šaškių naudą jaunimui.

„Rėmiausi rusų mokslininkais. Analizavau 9–18 metų moksleivius, kurie šachmatais žaidžia ne trumpiau kaip dvejus metus“, – sakė trenerė.

Apibendrinusi atliktą tyrimą, S. Laurutienė įsitikino, kad šachmatai daugiausiai naudos turi dėmesio koncentracijai ir skatina vaizdinę atmintį.

„Taip pat žaidimas šachmatais praverčia gyvenime – padeda matyti daugiau išeičių, numatyti žingsnį į priekį. Manau, kad šachmatų pamokos būtų protingas žingsnis“, – sakė S. Laurutienė.

Trenerė įsitikinusi, kad pradinukus šachmatų turėtų mokyti tik tie pedagogai, kurie patys žaidžia šachmatais.

„Jeigu mokytojas net nėra lietęs šachmatų, tada jį turi pavaduoti šachmatų treneris. Krūvio mes turime pakankamai. Bet jei atsiras dar viena papildoma pamoka ar kelios – ištversime“, – sakė S. Laurutienė.

„Išmokyčiau tik pagrindų“

Šiaulių Centro pradinės mokyklos 4 klasės pradinio ugdymo mokytoja Danutė Gvergždienė šachmatais išmoko žaisti vaikystėje, leisdama laiką su mama.

„Pagrindų savo auklėtinius galėčiau mokyti, bet tik ne sudėtingų ėjimų, – sakė mokytoja. – Tačiau supraskime, kad yra mokytojų, kurios nėra šachmatų lentos mačiusios“.

Jos nuomone, per savaitę užtektų vienos šachmatų pamokos, kadangi negalima perkrauti vaikų.

Pasak mokytojos, svarbu, kad ši idėja – įvesti privalomą šachmatų mokymą – laikui bėgant neišsisemtų. „Šachmatai kaip ir muzika – teikia visapusę naudą, bet ne visiems tinka ir patinka. Manau, būtų geriausia, jei privalomai šachmatų būtų mokoma tik pirmoje klasėje, o vėliau būtų steigiamos sportinės šachmatų klasės ir vaikus mokytų tik treneriai“, – siūlė pedagogė.

Mokytoja prieštarautų, jei šachmatais būtų norima pakeisti kūno kultūros pamokas: „Vaikai ir taip nusisėdi. Jiems reikia daugiau judėti“.

Pavyzdžių jau yra

Centro pradinėje mokykloje pernai metais pusmetį nemokamai šachmatų pradinukus mokė V. Čmilytė-Nielsen, Viktoras Čmilis.

Dabar mokykloje yra įkurta šaškių klasė, kurioje tris kartus per savaitę mokoma žaisti šachmatais, šaškėmis – dukart. Į mokyklą ateina „Dubysos“ treneriai, iš Centro pradinės mokyklos atlygio jie negauna. Mokykla tik suteikia patalpas, kad po pamokų pradinukai čia pat vietoje galėtų žaisti šachmatais ir jiems nereikėtų niekur keliauti.

Jono TAMULIO nuotr.

PAVYZDYS: Šiaulietė didmeistrė Viktorija Čmilytė sako, kad Lietuvai pavyzdžiu yra daugelis šalių, kurių mokyklose žaisti šachmatais mokoma ištisus dešimtmečius.

Autorės nuotr.

MOKYTOJA: Šiaulių Centro pradinės mokyklos 4 klasės mokytoja Danutė Gvergždienė mano, kad pradinio ugdymo mokytojai vaikus gali mokyti tik pagrindų, po to mokymą turi perimti patyrę treneriai.

Asmeninės nuotr.

SUMANYTOJAS: Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas Aleksandras Černovas sumanė Lietuvoje įvesti privalomą šachmatų mokymą.

TRENERĖ: Magistro darbą apie šachmatų naudą vaikams rašiusi ir juos tyrusi ilgametė šachmatų bei šaškių trenerė Sandra Laurutienė nustatė, kad šis žaidimas padeda sutelkti dėmesį.