Ar trečias paminklo „Tautos Laisvė“ konkursas nemeluos?

Rolando PARAFINAVIČIAUS nuotr.
Ekspertų komisija didelio pasirinkimo neturėjo – konkursui pateikti tik du pasiūlymai.
Šių metų vasarą Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė trečia konkursą paminklui „Tautos Laisvė“ idėjai ir projektui sukurti. Lapkričio 29 dieną paskelbtas Vertinimo komisijos sprendimas – konkursą laimėjo projektas „Laisvės siekis“.

 

Vertinimo komisija didelio pasirinkimo neturėjo – konkursui pristatyti tik du darbai, kurių devizai LAISVĖS SIEKIS 2222222 ir LAISVĖS OBELISKAS 2022022. Tuo tarpu 2021 metais vykusiame konkurse buvo pateikti net aštuoni projektai, o 2019 metų konkurse – penki.

Paminklo „Tautos Laisvė“ idėjos ir projekto paieškos užtruko penkerius metus, prireikė trijų konkursų, kol pagaliau buvo rastas sprendimas ir išrinktas projektas, kuris tikimasi, kad šį kartą jau bus įgyvendintas reprezentacinėje Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštėje.

Konkurso vertinimo komisiją sudarė žinomi savo srities specialistai: pirmininkas architektas Audrys Karalius, nariai – skulptorius prof. Gediminas Karalius, skulptorius Algirdas Bosas, architektai doc. Saulius Pamerneckis ir Vytenis Rudokas, Šiaulių miesto vyriausioji architektė Vilija Vaičekauskienė. Recenzentai – skulptorius Algirdas Kuzma ir architektė Giedrė Mendoza Herrera, Artūras Preikšaitis.

Nutarta, kad paminklai atitinka konkurso sąlygų reikalavimus, techniškai įgyvendinami ir harmoningai užbaigia aikštės ansamblį. Komisija aptarė, kad laimėtojas – LAISVĖS SIEKIS 2222222 – atitinka šiandienos estetiką ir šiuolaikinėms išraiškos priemones, atrodo lengvesnis ir jaunatviškesnis. Lietuvos istorijos raida pateikiama kaip erdvinis modelis. Smailios piramidės forma susišaukia su Šiaulių katedros bokšto smaile. Išlaikoma stiliaus vienovė bei lakoniška meninė kalba. Minimalistinė forma palieka erdvės individualiems pamąstymams. Neapsunkinama informacijos pertekliumi. Derinamos dvi medžiagos – betonas ir nerūdijantis plienas, išnaudojamos plieno savybės. Meninės priemonės yra valdomos ir prasmingai panaudotos.

Vertinimo komisijos pirmininkas architektas Audrys Karalius pažymėjo, kad konkurso sąlygos buvo labai „diktatūriškos“, nurodant beveik visus parametrus, nepaliekant vietos kūrybai, tačiau liko patenkintas įdomiu ir kūrybingu sprendiniu.

Konkurso darbai bus eksponuojami Šiaulių dailės galerijoje.

Toliau konkurse dirbs viešųjų pirkimų komisija, kuri atplėš pateiktus prie projektų vokus, išnagrinės, ar abu pasiūlymai atitinka reikalavimus ir tuomet paskelbs jų autorius.

2019 metais konkursas buvo paskelbtas neįvykusiu, nes komisija nusprendė, kad nė vienas iš 5 pateiktų paminklo idėjos variantų netinka būti įgyvendintas. 2021 metais buvo paskelbtas nugalėtojas – projektas „Aušra“. Šis projektas liko neįgyvendintas, nes kilus nesutarimams tarp konkurso laimėtojo (idėjos techninio projekto rengėjo) ir Savivaldybės sutartis su juo buvo nutarta. Dėl to abi pusės kaltino viena kitą. Gali būti, kad šis skandalas įtakojo, kad šį kartą konkursui buvo pateiktos vos dvi paminklo idėjos.