
Naujausios
Ar Šiauliai nusipelnė „Kretino“?
Gūdžiu sovietmečiu Šiaulius vadavęs iš pilkos kasdienybės dizaineris Vilius Puronas yra sukūręs gausybę šypseną keliančių ir mąstyti verčiančių objektų. Legendinio šiauliečio fantazija nesiliauja stebinusi ir dabar. Jis sukūrė daugiaprasmį skulptūrinį objektą „Kretinas“. Tik ar Šiauliai nusipelnė jo „Kretino“?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Ką pasakys „Kretinas“?
Dizaineris, dailininkas, kultūros istorikas mėgėjas, kraštotyrininkas Vilius Puronas užsuka į redakciją nešinas pluoštu nuotraukų, kuriose – jo kūriniai.
Jis Šiauliams sukūrė ir realizavo su bendraautoriais miesto identitetą formavusius objektus – laikrodį „Gaidys“, tūrinės reklamos, sieninės fasadų tapybos kūrinių Šiaulių pėsčiųjų bulvare. Jie pagrindinę miesto gatvę padarė išskirtinę tuometėje Sovietų Sąjungoje.
Idėjų nestokojantis Šiaulių legendų medžiotojas, ir pats jau tapęs legenda, atėjo nešinas naujausio savo kūrinio „Kretinas“ nuotrauka.
Kol kas šis kūrinys stūkso dirbtuvėse. Jis, kaip ir daugelis pastarojo meto darbų, pagamintas iš skardos ir netauraus metalo. Tačiau, kaip ir visi V. Purono kūriniai, yra vertingas savo daugiaprasmiškumu, šmaikščiu požiūriu į kasdienybę ir laikmetį.
„Dabartinis kūrybinis pasaulis kuria, pavyzdžiui, performansus, kurie tą pačią akimirką, kai tik jos baigiamos kurti, tampa nebe vertybėmis. Taigi menas yra melas, bet teisesnis už tiesą. Stebėdamas meną, jauti, kaip vibruoja pasaulis, matai daug dalykų“, – apie idėją kurti daugiaprasmius skulptūrinio dizaino akcentus sakė V. Puronas.
Skulptūrinis objektas „Kretinas“ taip pat daugiaprasmis, gausybė reikšmių užkoduota ir jo keistame pavadinime. Kretinas – todėl, kad kreta, dreba, nes yra pagamintas iš spyruoklių. Kretinas gali reikšti ir Kretos gyventoją. Taip pat išvertus iš rusų kalbos žodis „кретин“ gali reikšti buką, kvailą žmogų.
Dizaineris pasakoja, kad šio skulptūrinio akcento tikrasis pavadinimas bus „Cretinus closeticus“.
Dizaineris vardija, kad šioje skulptūroje gali būti atspindėtas ir laikmetis, ir miestą valdantieji. Kas konkrečiai? V. Puronas nelinksmai šypsosi.
Jo nuomone, „Kretinui“ vietą, kur stovėti, parinks laikas, nes jis „pagal prasmę gali stovėti ir prie Savivaldybės, ir turguje, ir Lietuvos dizaino muziejuje“.
Dizaineris projektuoja ne skulptūrą, o santykį
V. Puronas lenkia pirštus, kokiais epitetais jis yra pravardžiuojamas, kai garsina miestą savo šmaikščiais kūriniais ir kūrybinę energiją skiria tam, kad žmonės mąstytų.
„Projektuodamas, pavyzdžiui, „Lapę“, kurią žino daugybė Lietuvos žmonių ir užsienio turistų, aš projektavau ne lapę, o klausimą – kodėl lapė? Kas geriau pažadins smalsumą žmogui domėtis, koks buvo geležinio vilko vaidmuo Lietuvos istorijoje, jei ne tokie mano keliami klausimai. Čia yra mano kuriamų skulptūrinių akcentų esmė“, – atskleidė V. Puronas.
O gaminti tuos akcentus taip pat ėmėsi pats, nes tiesiog neturėjo skulptoriaus.
V. Puronas akcentavo, kad daugeliui svarbių, esminių dalykų pastebėti žmonėms trukdo požiūris.
„Požiūris trukdo matymui, štai kodėl kai kurie mano kūrinėliai yra suprojektuoti psichologiniam smūgiui“, – sakė idėjų nestokojantis dizaineris.
Šiauliečiai dar prisimena dabartinės Šiaulių valdžios ir jai palankių šiauliečių akcijas prieš žinomą kūrėją, kai jis buvo tampomas po teismus, leidžiant tūkstantines sumas iš biudžeto už tai, kad buvo iškėlęs prie savo dirbtuvės langų plakatą „Šiauliai – universitetinis miestas“. Plakatas buvo nuimtas už miesto biudžeto pinigus.
Demonstratyviai buvo griaunamas prie Šiaulių arenos stovėjęs jo kūrinys „Penktasis kėlinys“, o požiūris į dizainerio meną buvo demonstruojamas pastačius prie jo kūrinio klozetą gamtiniams reikalams atlikti. Dalis jaunų šiauliečių, stačiusių klozetą legendiniam Šiaulių dizaineriui, šį kovą dalyvaus savivaldos rinkimuose – rengiasi eiti valdyti miesto ūkio ir biudžeto.
„Pavydą reikia užsitarnauti, o po to srėbti“, – dar vieną sentenciją, išbandytą savo kailiu, pagarsino V. Puronas. Ir pridūrė, kad menkinantiems jį žmonėms tai „yra vienintelis būdas jiems save realizuoti“.
„Kai tą dalyką supranti, liūdnai šypteli, todėl, kad mūsų tautą numatyta supjudyti, siūloma diskutuoti apie skulptūras miestų aikštėse, bet juk siūloma ne diskusija, o konfliktas. Kita vertus, aš negaliu diskutuoti apie skulptūrą su žmogumi, kuris penkerius metus nesimokė meno“, – nelinksmai šypsosi šiaulietis, neįtikęs dabartinei Šiaulių valdžiai.
Dizaineris, kraštotyrininkas V. Puronas prieš pat Naujuosius metus baigė rašyti knygą apie Lietuvos riteriją. Vienas iš Lietuvos riterijos priesakų skamba taip: „Prieš praeitį nusiimk kepurę, prieš ateitį – atsiraityk rankoves“.
Reikėjo kitiems, bet ne saviems
Per pastaruosius ketverius metus V. Puronas sukūrė 18 kūrinių, dalis iš jų pastatyti kituose šalies miestuose, dalis – Šiauliuose. Pakruojyje – „Henkaus Hepenčkaus“ skulptūra, Naisiuose – „Karališkųjų žalčių šeimyna“, Šeduvoje – „Stačiagalvis“, o į Baisogalą perkeltas „Penktasis kėlinys“, stovėjęs prie Šiaulių arenos.
V. Purono sukurtas skulptūrinis akcentas, skirtas 1863 metų sukilėliams, iškeliavęs į Pajevonis Vilkaviškio rajone. Ši vieta pasirinkta todėl, kad ten dar gajus žmonių atsiminimuose, užrašuose 1863 metų sukilimas ir kovos su caro kariuomene.
Prieš pat Naujuosius dar vienas V. Purono darbas išvežtas į Raseinius, nes raseiniškiai didžiuojasi, kad būtent jie pirmieji išleido lietuvišką pašto ženklą lygiai prieš 100 metų. Pirmasis lietuviškas pašto ženklas datuojamas 1919 metų 1 mėnesio 19 dieną.
Taip pat jau yra sukurtas jaunavedžių kryžius, skirtas Gruzdžiams.
„Gruzdžių klebonas labai gerai paskaičiavo – jeigu jaunimas eina pas jį tuoktis, kodėl nepadarius šventoriuje zonos, kur jaunieji galėtų įsiamžinti. Jaunasis su jaunąja atsistoja ant kryžiaus pakylos, ant širdučių pritvirtinamos jų vardų pirmosios raidės, o vestuvių palyda stovi aplink ir fotografuojasi!“ – pasakojo V. Puronas.
Laukia savo laiko
Dalis V. Purono kūrinių, kaip ir daugiaprasmis „Kretinas“, dar laukia savo laiko ir Šiaulių bei šiauliečių dėmesio.
Kai kurie jo darbai neseniai buvo pastatyti ir Šiauliuose, bet, dizainerio teigimu, "taip, kad niekas net nepastebėtų".
Per praėjusias Užgavėnes buvo sudeginta Morė, kuriai šmaikštumo nestokojantis dizaineris buvo davęs vardą "Padla". Šiemet Ginkūnų kapinėse buvo pastatytas V. Purono sukurtas stovas kapų žvakėms, žvakidėms, kurios gali būti panaudojamos ne vieną kartą.
Tačiau didesnieji V. Purono kūriniai, kurie galėtų, pasak autoriaus, garsinti Šiaulius ir taip nešti miestui naudą, Šiauliams kol kas nereikalingi.
Vienas tokių – "Baziliskas", kuris kalba, dūmus leidžia. Jo, pasak V. Purono, prašė jau trys šalies miestai, bet V. Puronas jį kūrė Šiauliams ir laukia būtent miesto dėmesio.
Dėmesio ir savo vietos laukia V. Purono sukurtas "Kardas". Laukia ir "Bitinėlis", kuris yra sukurtas legendai atminti, kaip virš Šiaulių atskrido didžiulis vandens ežeras ir kabojo virš miesto, kol žmonės neatspėjo jo vardo. Kai kažkas iš senųjų šiauliečių sušuko "Bitinėlis!", didžiulė vandens masė nukrito ant žemės ir Šiauliai turi ežerą, kuris nuo seno buvo vadinamas Bitinėlio, vėliau Talšos, o dabar – Talkšos ežeru.
"Gal ateis laikas pastatyti ant Talkšos ežero švyturį, kuris šviestų žiemos vakarais ant ežero ledo čiužinėjantiems ir slidinėjantiems, o vasaromis tiktų iš viršaus filmuoti vandens sporto renginius. Idėja yra", – sako žinomas dizaineris.
Atsitokėjimo laukia ir 1 JAV centas
Savo eilės kelerius metus laukia ir V. Purono sukurtas atminimo ženklas 1 JAV centui. Niekaip nesurandama pagarbios vietos jam Šiauliuose pastatyti, kad būtų matomas ir lankomas turistų, kurie žinią apie tai, kad Šiauliai yra įžymios visame pasaulyje monetos autoriaus vaikystės miestas.
"Laukiu ir aš, nes siūloma prekė – pigi. Bet iš tikrųjų ji yra brangi ir pasauliniu lygmeniu", – sako V. Puronas.
Būtent V. Puronas surado ir išpopuliarino faktą apie tai, kad 1 cento JAV monetą sukūręs skulptorius Viktoras Dovydas Breneris Šiauliuose praleidęs vaikystę ir vėliau išvykęs į JAV, ten 1907-aisiais sukūrė vieno cento monetą, vadinamąjį Linkolno centą, nes jis yra skirtas 16-ojo JAV prezidento Abraomo Linkolno gimimo 100-osioms metinėms.
V. D. Brenerio sukurtas 1 centas – seniausiai naudojamas dizainas JAV monetų kalyklos istorijoje.
Dizainerio V. Purono sukurtas atminimo ženklas šiai istorinei monetai padėjo Šiauliams gauti dar vieną unikalią kolekciją. Amerikos lietuviai atvežė į Šiaulius unikalią pasaulyje kolekciją 1 JAV cento monetų, leistų JAV monetų kalykloje nuo 1907 iki 1917 metų. Tokios kolekcijos pasaulyje egzistuoja tik dvi – Čikagos muziejuje ir Šiauliuose.
Asmeninio archyvo nuotr.
Dizainerio Viliaus Purono skulptūrinis objektas „Kretinas“ – daugiaprasmis. Jis ir kreta, ir simbolizuoja kvailą, buką žmogų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vilius Puronas prie savo kūrinio „Penktasis kėlinys“ šalia Šiaulių arenos. Dabar šis kūrinys – Baisogaloje.
1 JAV centui ir jo kūrėjui skirtas Viliaus Purono darbas laikinai buvo pastatytas prie Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos.
Dizaineris Vilius Puronas nenustoja kurti skulptūrinių objektų, kurių paskirtis – padėti žmonėms mąstyti ir susimąstyti.