Ar rūpesčio raukšles pakeis šypsena?

Ar rūpesčio raukšles pakeis šypsena?

Ar rū­pes­čio raukš­les pa­keis šyp­se­na?

Šiau­lių so­cia­li­nis vei­das sens­ta ir rū­pes­čių raukš­lės tik gi­lė­ja. Apie tai kal­ba­mės su Edi­ta ČI­ČE­LIE­NE, Šiaulių miesto sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos So­cia­li­nių rei­ka­lų de­par­ta­men­to So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja, at­li­ku­sia mies­to so­cia­li­nės būk­lės ana­li­zę. Mies­tas trau­kia­si, o vai­kų ir suau­gu­sių­jų, ku­riems rei­kia pa­gal­bos, ne­ma­žė­ja.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Spar­čiai ma­žė­ja­me

– Ko­dėl gi­li­no­tės į Šiaulių mies­to so­cia­li­nę būk­lę?

– Ana­li­zė pa­da­ry­ta tei­kiant mies­to Ta­ry­bai tvir­tin­ti so­cia­li­nių pa­slau­gų pla­ną. Šie­met iš mies­to biu­dže­to so­cia­li­nėms pa­slau­goms ski­ria­ma 2,4 mi­li­jo­no eu­rų, o su vi­sais ki­tais fi­nan­sa­vi­mo šal­ti­niais – 4,5 mi­li­jo­no eu­rų. Ki­tais me­tais iš biu­dže­to jau rei­kės 2,9 mi­li­jo­no eu­rų, nes po­rei­kis tik di­dė­ja.

Ki­ta ver­tus, pa­ti no­rė­jau pa­ma­ty­ti, ko­kia yra si­tua­ci­ja, nes šio­je sri­ty­je esu nau­jas žmo­gus. Da­vė pe­no ir pa­mąs­ty­ti, ir veik­los kryp­tims.

Vaiz­das nė­ra ne­ti­kė­tas – mies­tas ma­žė­ja ir sens­ta. Nuo 2011 me­tų gy­ven­to­jų mies­te su­ma­žė­jo dau­giau nei 10 tūks­tan­čių – 9 pro­cen­tais.

Per­nai Šiau­liuo­se gy­ve­no 102,9 tūks­tan­čio gy­ven­to­jų, o šie­met jau ko­ne dviem tūks­tan­čiais ma­žiau – tik 101,2 tūks­tan­čio gy­ven­to­jų. Dar esa­me did­mies­tis, bet to­kiais ma­žė­ji­mo tem­pais grei­tai 100 tūks­tan­čių ne­liks.

Pa­ne­vė­žys tiek gy­ven­to­jų jau ne­be­tu­ri, bet dar lai­ko­mas did­mies­čiu, gal ir Šiau­liams šis sta­tu­sas iš­liks.

Trau­kia­mės dėl emig­ra­ci­jos. Per­nai dėl to mies­tas ne­te­ko 926 gy­ven­to­jų.

– Kaip pa­gal am­žių šiau­lie­čiai pa­si­skirs­tę?

– Jau­ni­mo, vai­kų ma­žė­ja. Vai­kai su­da­ro 17 pro­cen­tų, pen­si­nin­kai – 22 pro­cen­tus. Dar­bin­go am­žiaus gy­ven­to­jų yra 61 pro­cen­tas, bet dir­ban­čių – tik per 55 pro­cen­tai. Ne­dar­bas šiuo me­tu su­da­ro 5,7 pro­cen­to.

Iš­lai­ko­mų žmo­nių dau­gė­ja. Šim­tui dar­bin­go am­žiaus žmo­nių ten­ka 51 iš­lai­ko­mas žmo­gus: 22 vai­kai (iki 15 me­tų) ir 29 pen­si­nin­kai (65 me­tų ir vy­res­ni). Prieš pen­ke­rius me­tus te­ko 47 (21 vai­kas ir 26 pen­si­nin­kai).

– Ar di­dė­ja so­cia­li­nių pa­slau­gų po­rei­kis?

– Di­dė­ja. Pas­lau­gų inf­rast­ruk­tū­ra su­kur­ta, tei­kia­me 17 pa­slau­gų rū­šių: nuo kon­sul­ta­vi­mo, bend­ra­vi­mo iki in­teg­ra­lios pa­gal­bos na­muo­se ir glo­bos.

Suau­gu­sių­jų su ne­ga­lia yra be­veik 9 tūks­tan­čiai, vai­kų su ne­ga­lia – 657.

Per­nai dėl neį­ga­lu­mo nu­sta­ty­mo krei­pė­si be­veik 1 000 as­me­nų.

Ir suau­gu­siems neį­ga­lie­siems, ir tė­vams, au­gi­nan­tiems neį­ga­lius vai­kus, rei­kia so­cia­li­nės pa­gal­bos.

So­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos – taip pat mū­sų aki­ra­ty­je. Jų dras­tiš­kai dau­gė­ja, po tra­giš­kų įvy­kių su­stip­ri­nus dė­me­sį vai­ko ap­sau­gai.

Per­nai so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų bu­vo 254, jo­se au­go 350 vai­kų. Šie­met bus jau 320 to­kių šei­mų su 435 vai­kais.

Su šio­mis šei­mo­mis dir­ba 25 so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ir dar dau­giau jų rei­kia. Jie pa­de­da ir šei­mos pi­ni­gė­lius skai­čiuo­ti, ir vai­kus pri­žiū­rė­ti, ir tė­vus į dar­bo bir­žą pa­ly­di.

Bir­že­lio mė­ne­sį pra­dė­jo veik­ti bend­ruo­me­ni­niai šei­mų na­mai – pie­ti­nė­je mies­to da­ly­je ir cent­ri­nė­je. Vi­soms šei­moms tei­kia­mos pa­slau­gos.

Di­di­na­me pa­slau­gų priei­na­mu­mą, so­cia­li­nės prie­žiū­ros pa­slau­gas so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­moms. Šias pa­slau­gas tei­kia trys įstai­gos: So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras – mies­to cent­re, Vai­kų glo­bos na­mai – pie­ti­nė­je mies­to da­ly­je ir „SOS vai­kų kai­mas“ – Rė­ky­vo­je, Zok­niuo­se.

Dir­ba­me su sig­na­li­nė­mis šei­mo­mis, kad jos ne­pa­tek­tų į so­cia­li­nės ri­zi­kos gru­pę. Nuo to nė vie­na šei­ma neapd­raus­ta. Iš­gy­ve­na kri­zes dėl ar­ti­mų­jų mir­ties, sky­ry­bų, ne­te­kę dar­bo ar kai ne­be­su­si­kal­ba su paaug­liu vai­ku.

Nor­ve­gų pa­tir­tis ro­do, kad toks pre­ven­ci­nis dar­bas la­bai su­ma­ži­na iš­lai­das, ku­rių rei­kia so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­moms pa­dė­ti.

Nor­ve­gai, pa­vyz­džiui, yra nu­sta­tę, jog vi­sos jau­nos šei­mos tu­ri išei­ti po­zi­ty­vios tė­vys­tės kur­sus. Mi­li­jo­nus tam me­tė ir tai pa­si­tei­si­no.

Glo­bo­ja­mų vai­kų ne­ma­žė­ja

– Vai­kų glo­bos na­mai, ti­ki­na­ma, tu­ri iš­nyk­ti, gal ma­žiau vai­kų ne­ten­ka tė­vų glo­bos?

– Ne ma­žiau, o dau­giau. Šie­met vai­kų glo­ba nu­sta­ty­ta jau be­veik tiek pat vai­kų, kiek per vi­sus praė­ju­sius me­tus. Per­nai to­kių vai­kų bu­vo 44.

– Ką da­ro­te, kai rei­ka­lau­ja­ma ne­di­din­ti vai­kų skai­čiaus glo­bos na­muo­se?

– Ieš­ko­me glo­bė­jų pir­miau­sia tarp ar­ti­mų­jų, bir­že­lį pra­dė­jo veik­ti bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai „SOS vai­kų kai­mas“ – ten siun­čia­me.

So­cia­li­niai glo­bė­jai ren­gia­mi. Bet kol kas tik ke­li yra pa­reiš­kę no­rą lai­ki­nai tap­ti so­cia­li­niais glo­bė­jais ir vis dar ne­si­ryž­ta pra­dė­ti. Už kiek­vie­ną vai­ką mo­kė­tu­me mi­ni­ma­lų at­ly­gi­ni­mą plius įsi­kū­ri­mo pi­ni­gus ir vai­ko glo­bos pi­ni­gus.

Bu­vo­me nu­ma­tę lai­ki­nuo­sius glo­bė­jus įdar­bin­ti So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­re, bet įsta­ty­mas mums ran­kas su­ri­šo. Priim­ta So­cia­li­nių pa­slau­gų įsta­ty­mo nuo­sta­ta, jog jie pri­va­lo dirb­ti pa­gal in­di­vi­dua­lios veik­los pa­žy­mą. Žmo­nes tai stab­do, nes pa­tys tu­rės skai­čiuo­ti, kiek mo­kė­ti mo­kes­čių.

Kū­di­kių na­mai, Vai­kų glo­bos na­mai už­pil­dy­ti. Nuo 2020 me­tų Vai­kų glo­bos na­muo­se ga­lės gy­ven­ti tik 20 vai­kų, šiuo me­tu yra daugiau kaip 60.

Su­ka­me gal­vas, ką da­ry­ti. Tu­rės at­si­ras­ti dau­giau bend­ruo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų, ku­riuo­se ga­li gy­ven­ti iki 8 vai­kų.

Nors mū­sų Vai­kų glo­bos na­muo­se vai­kai gy­ve­na at­ski­ruo­se ko­te­džuo­se po 8, tu­ri ir so­cia­li­nę dar­buo­to­ją – sa­vo ma­mą. Bet vis tiek tu­rė­tu­me juos iš­skirs­ty­ti, ka­dan­gi tie ko­te­džai sto­vi vie­no­je vie­to­je. Kau­nas, pa­vyz­džiui, per­ka bu­tus.

– Tai Vai­kų glo­bos na­mų ko­te­džai liks tuš­ti?

– Ne­liks. Mies­to Ta­ry­ba dar šiais me­tais tu­rė­tų pa­tvir­tin­ti Vai­kų glo­bos na­mų per­tvar­kos pla­ną, svars­to­me, ko­kias pa­pil­do­mas so­cia­li­nes pa­slau­gas jie ga­lė­tų teik­ti, kad ga­lė­tu­me pa­nau­do­ti su­kur­tą inf­rast­ruk­tū­rą ir dar­buo­to­jų kom­pe­ten­ci­ją.

Pa­ly­di­mo­sios glo­bos, ku­ri rei­ka­lin­ga vai­kams, su­lau­ku­siems pil­na­me­tys­tės ir pa­lie­kan­tiems vai­kų na­mus, ne­tu­ri­me. Juos ap­gy­ven­din­tu­me at­si­lais­vi­nu­siuo­se ko­te­džuo­se, kol pa­tys ga­lės įsi­kur­ti, pa­si­rengs sa­va­ran­kiš­kai gy­ven­ti.

Se­ne­lių na­mų ne­sta­tys

– Jei­gu mies­tas sens­ta, gal sta­ty­si­me nau­jus se­ne­lių glo­bos na­mus?

– Vals­ty­bės po­li­ti­ka ki­to­kia – deins­ti­tua­li­za­ci­ja. To­dėl tu­rė­tų iš­nyk­ti ne tik vai­kų glo­bos na­mai, per­žiū­ri­mos nuo­sta­tos dėl vi­sų glo­bos na­mų.

Vyk­do­ma po­li­ti­ka – kuo dau­giau teik­ti bend­ruo­me­ni­nių pa­slau­gų.

Vie­ni­šų se­ny­vų žmo­nių dau­gė­ja. Jau­ni emig­ruo­ja, pa­lie­ka tė­vus.

Te­kia­me in­teg­ra­lios pa­gal­bos as­mens na­muo­se pa­slau­gas. Bet į jas dar žiū­ri­ma su abe­jo­ne: ko­kia čia pa­gal­ba na­muo­se – ati­da­vei tė­vus į glo­bos na­mus, ir ra­mu.

Aiš­ki­na­me, kad ga­li­me į na­mus atei­ti su vi­sa ko­man­da – ir so­cia­li­nis dar­buo­to­jas, ir slau­gy­to­jas. Me­di­ci­ni­nę pa­gal­bą teik­ti, pa­ly­dė­ti pas gy­dy­to­ją, na­mus su­tvar­ky­ti, dra­bu­žius iš­skalb­ti, nu­pirk­ti pro­duk­tų, val­gį pa­ga­min­ti.

Šios pa­slau­gos tei­kia­mos as­me­nims su ne­ga­lia ir vai­kams, se­ny­vo am­žiaus as­me­nims. Na­muo­se pa­slau­gos teik­tos 268 gy­ven­to­jams. Mo­kes­tis už jas ne­di­de­lis.

Rė­ky­vo­s glo­bos na­muo­se da­bar yra 40 vie­tų, Sa­va­ran­kiš­ko gy­ve­ni­mo na­muo­se – 94 vie­tos, ir vi­sos už­pil­dy­tos. „Go­dos“ die­nos cent­rą, ku­ris tei­kia pa­slau­gas psi­chi­nę ne­ga­lią tu­rin­tiems, lan­ko 70 žmo­nių.

Glo­bos na­mai gal vi­siš­kai ir neiš­nyks, nes dau­gė­ja neį­ga­lių as­me­nų, ku­riems rei­ka­lin­ga nuo­la­ti­nė prie­žiū­ra.

Prob­le­ma ky­la su žmo­nė­mis, tu­rin­čiais psi­chi­nę ne­ga­lią, nes už­si­da­rė Psi­chiat­ri­jos li­go­ni­nės Šau­kė­nų glo­bos sky­rius, ku­ria­me tu­rė­jo­me 20 vie­tų, o Aukš­tel­kės glo­bos na­muo­se – ei­lės.

Pa­gal ES di­rek­ty­vas esą žmo­gus ne­ga­li bū­ti vi­siš­kai ne­veiks­nus. Bu­vo at­ve­jis, kai ri­bo­tas veiks­nu­mas nu­sta­ty­tas as­me­niui, pri­pa­ži­nus, kad jam rei­kia prie­žiū­ros tik dėl fi­nan­si­nių rei­ka­lų. Ka­dan­gi iš kar­to iš­lei­džia vi­są pen­si­ją, tai tu­ri bū­ti tik rū­pin­to­jas, ku­ris pa­dė­tų jam iš­leis­ti po 5 eu­rus per die­ną.

Au­tis­tų dau­gė­ja, ir jiems, ir jų tė­vams taip pat rei­ka­lin­ga pa­gal­ba.

Kad tė­vai ga­lė­tų at­si­kvėp­ti, sa­vo li­go­niu­ką ra­miai pa­lik­ti, Kū­di­kių na­muo­se tu­ri­me įstei­gę gru­pę. „Go­dos“ die­nos cent­ras pa­de­da suau­gu­siems su psi­chi­ne ne­ga­lia.

– Gal lie­pia­ma ir Nak­vy­nės na­mus nai­kin­ti?

– Ne. Nak­vy­nės na­mų nie­kas ne­nai­ki­na. Po re­konst­ruk­ci­jos ten da­bar yra 130 vie­tų. Ap­nak­vin­di­na­mi be­na­miai ga­li atei­ti bet ku­riuo pa­ros me­tu. Ga­li­ma ir lai­ki­nai gy­ven­ti, bet ne vi­si to no­ri – ki­toks gy­ve­ni­mo bū­das priim­ti­nes­nis ir jo ne­no­ri keis­ti.

Bend­ruo­me­nės po­žiū­ris tu­ri keis­tis

– Vals­ty­bė už­si­brė­žu­si, kad so­cia­li­nė pa­gal­ba bū­tų kuo ar­čiau žmo­gaus. Kiek pa­tys esa­me vie­ni ki­tiems jaut­rūs?

– Bend­ruo­me­ni­nė inf­rast­ruk­tū­ra ne taip grei­tai ku­ria­si, kaip no­rė­tų­si.

Tu­rės at­si­ras­ti ir bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai, ir gru­pi­niai gy­ve­ni­mo na­mai as­me­nims su psi­chi­ne ne­ga­lia. Juos taip pat tu­ri­me in­teg­ruo­ti į vi­suo­me­nę.

Šiau­liuo­se ne­pa­vy­ko įsteig­ti na­mų nu­teis­tie­siems, pri­žiū­ri­miems Pro­ba­ci­jos tar­ny­bos.

Ma­nau, kad pa­tys tu­ri­me keis­tis. Su­vok­ti, kad vi­si esa­me šiau­lie­čiai, kad čia – mū­sų žmo­nės ir tu­ri­me jais rū­pin­tis.

Yra gra­žių pa­vyz­džių. So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras su­ren­gė so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų vai­kų sva­jo­nių iš­si­pil­dy­mo ak­ci­ją. Šiau­lie­čiai iš­pil­dė vi­sas vai­kų su­ra­šy­tas sva­jo­nes. Do­va­no­jo žais­lus, ro­ges – vis­ką, apie ką vai­kai sva­jo­jo.

Vie­nai mer­gai­tei do­va­ną įteik­ti atė­jo vi­sa šei­ma – tė­vai ir du vai­kai. Do­va­nų dė­žė bu­vo ko­ne di­des­nė už pa­čią mer­gai­tę.

Kad mies­tas nu­sto­tų trauk­tis, rei­kia, kad jau­ni žmo­nės čia ma­ty­tų atei­tį, ži­no­tų, kad čia ga­li mo­ky­tis ir gaus dar­bą, kad ga­lės iš­lai­ky­ti šei­mą. O jei­gu tė­vai su­si­rgs, ga­lės gau­ti pa­gal­bą, tu­rės, kam juos pa­lik­ti ir išei­ti į dar­bą.

At­ro­do, tai pa­pras­čiau­si da­ly­kai. Bet, štai, uni­ver­si­te­tas smau­gia­mas, o stu­den­tai gy­vy­bės įne­šė. Jei­gu mums ne­be­rei­kia re­gio­ne in­te­lek­tua­lų, uni­ver­si­te­to, tai bent ko­le­gi­ją iš­lai­ky­ki­me, dar­bi­nin­kus pa­si­li­ki­me – Pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­rą.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

At­li­ku­si Šiau­lių mies­to so­cia­li­nės būk­lės ana­li­zę, Edi­ta Či­če­lie­nė įsi­ti­ki­no, kad pen­si­nin­kų yra dau­giau ne­gu vai­kų, o so­cia­li­nių pa­slau­gų po­rei­kis tik di­dė­ja.

Edi­ta Či­če­lie­nė, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių rei­ka­lų de­par­ta­men­to So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja, ma­no, kad mies­tas nu­sto­tų trauk­tis, jei jau­ni žmo­nės čia ma­ty­tų atei­tį.

* 2016 me­tais į Šiau­lių mies­tą at­vy­ko 1 472 as­me­nys, iš­vy­ko 2 401 as­muo (–929).

Pa­ly­gin­ti su ki­to­mis Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bė­mis, iš sep­ty­nių sa­vi­val­dy­bių Šiau­lių mies­tas per­nai bu­vo pir­mo­je vie­to­je pa­gal emig­ra­vu­sių į už­sie­nį gy­ven­to­jų skai­čių.

* 2016 me­tais Šiau­liuo­se gy­ve­no 15 996 vai­kai (iki 14 me­tų), 22 987 pen­si­nio am­žiaus as­me­nys ir 63 998 dar­bin­go am­žiaus as­me­nys. Vai­kai su­da­rė 17,51, dar­bin­go am­žiaus as­me­nys – 61,19, pen­si­nio am­žiaus as­me­nys – 22,32 pro­cen­to vi­sų Šiau­lių mies­to gy­ven­to­jų.

* 2016 me­tais Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je bu­vo 318 vai­kų, ku­riems nau­jai nu­sta­ty­ta glo­ba (rū­py­ba), iš jų – 203 glo­bo­ja­mi šei­mo­se, 28 vai­kai – šei­my­no­se (V. Gu­mu­liaus­ko šei­my­no­je „Vai­ko švie­sa“, D. Gu­mu­liaus­kie­nės šei­my­no­je „Vai­ko drau­gas“, M. Ra­mo­nie­nės šei­my­no­je, R. Ra­mo­no šei­my­no­je), 87 vai­kai – glo­bos įstai­go­se. 4 mies­to vai­kai, ku­rie glo­bo­ja­mi įstai­go­se, bu­vo įvai­kin­ti.

Šal­ti­nis: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės 2017 me­tų so­cia­li­nių pa­slau­gų pla­nas