Ar neliks šiauliečiai be dantų?

Ar neliks šiauliečiai be dantų?

Ar neliks šiauliečiai be dantų?

Šiaulių miesto valdžia kone pusmetį sprendžia, ar jungti Odontologijos polikliniką prie Centro poliklinikos. Pacientams dėl pertvarkos niekas neturėtų keistis. Aiškinama, jog priešinasi odontologai, užsiimantys ir privačia praktika, todėl nenorintys „griežtesnės rankos“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Klaus kolektyvo

Apie Odontologijos poliklinikos reorganizavimą prabilta dar gegužę, kai iš posto pasitraukė ilgametė įstaigos vadovė Danutė Šapalienė. Nuo to laiko įstaiga dirba be nuolatinio vadovo.

Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius dabar mano, jog neaiški situacija per ilgai užsitęsė.

„Kolektyvo nuomonės niekas nėra išklausęs, – sakė „Šiaulių kraštui“ G. Karalevičius. – Reikia leisti jam pačiam apsispręsti, nes Savivaldybė įstaigai pinigų nei pridės, nei atims.“

Meras Justinas Sartauskas frakcijų seniūnų sueigoje jau pasiūlė susitikti su poliklinikos darbuotojais.

Konservatorių frakcijos seniūno Jono Bartkaus nuomone, pertvarka stringa tik dėl viešų ir privačių interesų susikirtimo .

„Tie, kurie turi savo darbą ar privačias klinikas ir tik „paukštelį“ ateina čia užsidėti, tie ir nori atskiros poliklinikos“, – teigė J. Bartkus.

Jo nuomone, Savivaldybės administracijos reikalas – situaciją išsiaiškinti ir siūlyti racionalų sprendimo būdą.

Netenka pacientų

Centro poliklinika pati neteikia odontologijos paslaugų, savo pacientus, kurių turi per 50 tūkstančių, deleguoja Odontologijos poliklinikai. Ši už juos gauna finansavimą iš Ligonių kasų.

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius politikus įtikinėjo, jeigu Centro poliklinika norėtų pati teikti odontologijos paslaugas, negalima būtų to uždrausti. Tada Odontologijos poliklinika netektų pacientų ir žlugtų.

Dainų poliklinikai odontologijos paslaugas leista teikti dar prieš ketverius metus. Tada Odontologijos poliklinika neteko kelių dešimčių tūkstančių pacientų. Juos dar yra „išsivedę“ ir privatūs šeimos gydytojų centrai, įsteigdami savo odontologijos kabinetus.

Taip per penkerius metus specializuota poliklininka prarado trečdalį pacientų.

„Pakibtų“ antrojo lygio paslaugos?

Tačiau Odontologijos poliklinika vienintelė mieste teikia specializuotas (antrojo lygio) odontologijos, taip pat dantų protezavimo paslaugas, kurias kompensuoja Ligonių kasos.

Mieste nė vienas privatus odontologijos kabinetas dėl antro lygio paslaugų teikimo nėra sudaręs sutarčių su Šiaulių teritorine ligonių kasa.

Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Ieva Andruškevičiūtė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pirminės sveikatos priežiūros centrams neprivaloma teikti antrojo lygio paslaugas.

„Kas neprivaloma, tas paprastai ir neapsimoka, – teigė I. Andruškevičiūtė. – Viskas priklausytų nuo Centro poliklinikos vadovo pozicijos. Jeigu neliks specializuotos poliklinikos, ar neteks pacientams važiuoti protezuoti dantų į Vilnių, Kauną ar Panevėžį?“

Nori stabilumo

Odontologijos poliklinikos laikinoji vadovė Dalia Gureckienė „Šiaulių kraštui“ teigė, jog kolektyvas nori vieno – dirbti stabiliai. Ji mano, jog stabilumą užtikrintų įstaigos jungimas prie Centro poliklinikos.

Odontologijos poliklinika pacientų turi 58 tūkstančius, dirba 104 darbuotojai. Iš jų dešimt – administracijoje.

Praėjusią savaitę laikinoji vadovė pati inicijavo darbuotojų susirinkimą. Dauguma balsavo už jungimąsi prie Centro poliklinikos.

D. Gureckienė neigė, jog pertvarkai priešinasi gydytojai, užsiimantys privačia praktika. Nors dauguma dirba ir privačiuose kabinetuose.

„Kam jungimas nepatiks, galės išeiti“, – mano D. Gureckienė.

Niekas nesikeistų

Centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog laikosi neutralios pozicijos.

Tikino, jeigu bus nuspręsta įstaigų nejungti, odontologijos kabinetų Centro poliklinikoje nepradės steigti. Jeigu įstaigos bus jungiamos, pacientams niekas nesikeis. Antrojo lygio odontologijos paslaugos būtų integruotos į Centro poliklinikos paslaugas. Centro poliklinika ir dabar teikia kai kurias specializuotas paslaugas.

„Tik reikėtų daiktus vadinti tikraisiais vardais, – sakė M. Maželis. – Odontologijos poliklinika jau seniai dirba kaip mūsų padalinys, nes esame jai delegavę savo pacientus. Mes sujungti ir stogais, ir vamzdžiais.“

Vadovas jungimo procesą pradėtų nuo Odontologijos poliklinikos veiklos audito: „Pirmiausia padarytume auditą: ir dėl gydytojų darbo valandų, ir dėl medžiagų naudojimo.“

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys „Šiaulių kraštą“ taip pat patikino, jog dėl poliklinikų jungimo pacientams problemų nekils.

„Išliktų ir pirmojo, ir antrojo lygio odontologijos paslaugos, ir protezavimo programa, – sakė P. Nainys. – Su Centro poliklinika būtų sudarytos sutartys dėl jų finansavimo. Odontologų, teikiančių tokias paslaugas, labai trūksta, galėtume su visais norinčiais sutartis sudaryti.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

POZICIJA: Centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis laikosi neutralios pozicijos, bet sujungus įstaigas pirmiausia atliktų Odontologijos poliklinikos auditą.

PERSPEKTYVA: Odontologijos polikliniką norima jungti prie kaimynės – Centro poliklinikos.