APVA dalinasi naujiena apie planuojamas daugiabučių modernizacijos finansavimo sąlygas

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) džiaugiasi galėdama pranešti, kad Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) pradeda įgyvendinti 2021–2027 m. investicijų programą daugiabučių modernizavimo srityje atnaujindama finansines priemones naujo laikotarpio lėšomis. Kokia šių finansavimo priemonių reikšmė?

Nors Daugiabučių namų renovacijos programa įgyvendinama jau daug metų, paskola vis dar yra didžiausia kliūtis gyventojams, trukdanti rinktis renovaciją. Supratimas, kad paskolą reikės grąžinti atgraso žmones planuoti buto modernizaciją, tad viliamasi, kad VIPA finansinis įsitraukimas padės gyventojams apsispręsti žengti ryžtingą žingsnį renovacijos link.

„Finansavimo sąlygose numatyta, jog paskolų metinė palūkanų norma neviršys 3 proc. 20 metų laikotarpiui. Svarbu paminėti, jog šios sąlygos yra lengvatinės kreditavimo sąlygos – joms nėra taikomi jokie sutarčių pasirašymo, administravimo, išankstinio kredito grąžinimo, paskolos išmokėjimo ir kitokie mokesčiai. Taip pat gyventojai galės atidėti ir palūkanas – t. y. jeigu jie jau pradėjo įgyvendinti projektą, yra pasirašyta rangos darbų sutartis, pradedami apmokėjimai už rangos darbus, paskolos įmokų mokėjimai gali būti atidėti. Juos reikėtų pradėti mokėti, kai daugiabutis jau yra atnaujintas ir yra gauta valstybės parama“, – pasakoja APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Ji informuoja, kad sąlygose numatoma, jog paskola ar jos dalis gali būti grąžinta anksčiau nustatyto laiko, netaikant papildomų mokesčių. Gyventojams taip pat papildomai yra suteikiama 30 proc. dydžio subsidija, kurią gavus, atitinkamai mažėja ir paskolos dydis.

Taip pat APVA praneša, jog Europos investicijų banko (EIB) valdomas Europos Sąjungos Modernizavimo fondas daugiabučių atnaujinimui Lietuvoje skirs 58 mln. Eur. Tai leis atnaujinti kelis šimtus daugiabučių visoje šalyje ir sutaupyti apie 20 tūkst MWh energijos bei beveik 5 tūkst. tonų CO2 per metus. Finansavimas bus skiriamas tik B arba aukštesnę energinio naudingumo klasę pasiekusiems projektams.

Susipažinkite su dar daugiau finansavimo privalumų

Gvidas Dargužas, VIPA generalinis direktorius, tvirtina, jog yra dar daugiau finansavimo privalumų. Sąlygose nurodyta, jog gyventojams nereiks įkeisti buto, nes paskola yra „pririšama“ prie konkretaus būsto. Tai reiškia, kad keičiantis buto savininkui, tolimesnis įsipareigojimas mokėti paskolą pereina naujam savininkui.

„Svarbu paminėti ir tai, jog finansavimas nuo šiol bus teikiamas tik projektams, kurie po atnaujinimo pasieks B arba A energinio efektyvumo klasę. 192 mln. Eur – būtent tokia yra LR Aplinkos ministerijos skiriama finansavimo lėšų suma, su kuria startuosime, nes nuo kitų metų įsijungs ir tarptautinių įstaigų lėšos bei mūsų pritrauktos investicijos. Bendrai per 7 metus planuojame beveik 1 mlrd. Eur – t.y. 980 mln. Eur investicijų daugiabučiams atnaujinti“, – teigia G. Dargužas.

Planuojant teikti paraišką dėl valstybės paramos, daugiabučių atnaujinimo projektų administratoriai turi kreiptis į APVA ir susiderinti investicinius projektus, o tada gali kreiptis į VIPA dėl paskolos.

Sąlygos galioja keliems kvietimamas

„Svarbu akcentuoti, kad VIPA paskelbtos finansavimo sąlygos dėl lengvatinių kreditų teikimo daugiabučių namų atnaujinimui taikomos ne tik praėjusių metų pabaigoje skelbtam kvietimui, bet ir šių metų vasario 22 d. paskelbtam A klasės kvietimui“, – teigia G. Burbienė.

Taip pat praėjusių metų pabaigoje paskelbtas kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pratęstas iki š. m. gegužės 31 d., tad gyventojai, norintys gauti paramą, turės pasiekti B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Užs. Nr. 529002

1 1