Apskrities likvidatoriai pradėjo darbą

Apskrities likvidatoriai pradėjo darbą

Apskrities likvidatoriai pradėjo darbą

Vakar pirmą kartą posėdžiavo Šiaulių apskrities viršininko administracijos likvidavimo darbo grupė. Prasideda įstaigų perdavimas ir turto dalybos. Apskričių administracijos turi būti likviduotos iki kitų metų liepos 1 dienos.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Dirba suinteresuotieji

Likvidavimo darbo grupei vadovauja apskrities viršininkas Rimundas Domarkas. Grupėje dirba suinteresuotieji perimti apskrities funkcijas — savivaldybių, ministerijų ir kitų valstybės institucijų atstovai.

Pagrindinė apskričių funkcija — žemės reikalai — skaidoma valstybei ir savivaldybėms. Tačiau savivaldybėms atiteks tik miestų žemė.

Apskrityje tokių miestų įvardijama keturiolika. Tarp jų nėra, pavyzdžiui, Žagarės. Miestas esą yra tik tas, kuris turi ne mažiau kaip 3 tūkstančius gyventojų. Žagarėje, nors tai vienas seniausių šalies miestų, gyventojų yra tik 2,5 tūkstančio.

Joniškio rajono meras Romaldas Gadeikis abejojo tokiu kriterijumi, juoba, kad Žagarė pagal galiojančius įstatymus laikoma miestu. Vidaus reikalų ministerijos atstovas sutiko, jog reikėtų vadovautis įstatymu.

Visa kita žemė būtų valstybės. Jos reikalus tvarkytų Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Dar kalbama ir apie viešosios įstaigos Žemės fondo steigimą. Jis esą spręstų „specifinius“, bet per pasitarimą neįvardytus, žemės klausimus.

Šiaulių apskrityje žemės nuosavybės teisės atkurtos į 99,4 procento ploto, kurį pretenduoja susigrąžinti savininkai. Miestuose — į 94 procentus, Šiauliuose–į 92 procentus. Privačios žemės sudaro 63 procentus visos apskrities žemės, o privatūs miškai — 24 procentus. Miestų žemė užima tik 2 procentus visos žemės. Miestuose privačios žemės yra apie 22 procentus, Šiauliuose — 20 procentų.

„Kur žmogus eis? — klausė Radviliškio rajono vicemeras Jonas Povilaitis. — Vėl jį siuntinėsime, sakysime, kad dėl kaimo žemės esame niekuo dėti? Teks į Vilnių važinėti?“.

Atsiras regioniniai padaliniai

Žemėtvarkininkai vieni iš tų, kurie naikinant apskričių administracijas, išsaugos darbą. Dalis liks dirbti regioniniame Nacionalinės žemės tarnybos padalinyje, dalis pereis į savivaldybes.

Apskrityje žemėtvarkininkų ir žemėtvarkos skyrių etatai tik ką buvo naikinami, atleidžiamas 61 specialistas. Dabar skaičiuojama, jog jų reikės daugiau, nei yra likę. Iš likusių 64,5 etato 51 bus perduotas Nacionalinei žemės tarnybai, 13,5 etato — savivaldybėms. Bet regioniniam padaliniui, tvirtinama, reikėtų apie 80 specialistų etatų.

Išliks statybos inspekcijos darbuotojai — bus perkelti dirbti į Valstybinę statybos inspekciją. Taip civilinės saugos specialistai, kurie būtų perkeliami į Apskrities priešgaisrinę gelbėjimo valdybą. Čia atsirastų atitinkamas skyrius.

Tikimasi, kad bus reikalingas ir švietimo inspekcijos regioninis padalinys, pavaldus Švietimo ir mokslo ministerijai.

Likvidatoriui teks jungti ligonines

Keturias ligonines nuspręsta jungti į vieną. Šiaulių apskrities ligoninės, kuri taps pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai, filialais taptų Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninė, Šiaulių apskrities psichiatrijos ir Šaukėnų psichiatrijos ligoninės.

Ministerija prašo ligonines jungti nelaukiant liepos 1 dienos. „Kitų rankomis ir aš norėčiau tai atlikti“, — sakė R. Domarkas, kuriam teks imtis šio darbo.

Iš apskrities įstaigų naikinama vienintelė — Visuomenės sveikatos ugdymo centras. Kitos išdalijamos savivaldybėms ar ministerijoms.

Savivaldybėms atitektų vaikų globos namai, specialiosios mokyklos, išskyrus Gruzdžių socializacijos centrą. Taip pat kai kurios kultūros įstaigos. Dalybų sąrašas yra paskelbtas, bet jis negalutinis. Anot R. Domarko, jis keičiasi „veikiant lobistams“. Todėl Šiaulių apskrities viešoji Povilo Višinskio biblioteka, kurią buvo numatyta perduoti Šiaulių miestui, greičiausiai bus perduota Kultūros ministerijai.

Šiaulių meras Genadijus Mikšys klausė, kas bus, jeigu miesto Taryba nesutiks kokios įstaigos perimti. Pavyzdžiui, Šiaulių filharmonijos?

„Mes perimtume tik pavadinimą, — tvirtino meras, — nes Filharmonijos pastatas yra mūsų, turime ir savo Koncertinę įstaigą.“

„Spręs Vilnius, gal likviduos“, — sakė R. Domarkas.

Merams labiausiai rūpėjo, kas dengs išlaidas, susijusias su įstaigų turto perėmimu ir perregistravimu? Ar bus lėšų perduodamoms žemėtvarkos funkcijoms vykdyti?

Turto daugybė

Visiškai neaišku, kam atiteks buvusios Savanoriškos draugijos armijai ir laivynui remti turtas. Šio turto apskrityje yra daugiau nei už 5 milijonus litų. Tarp jų lėktuvai, sklandytuvai, motokroso, kartingų trasos, net viešbutis Šiauliuose bei alaus baras Radviliškyje.

Šis turtas daugeliu atveju nuomojamas fiziniams ar juridiniams asmenims. Savivaldybėms šiuo metu jo atiduoti neįmanoma, nes tai prieštarautų įstatymui, reglamentuojančiam šio turto naudojimą.

Kova dėl apskrities pastato jau prasideda. Šiaulių rajono savivaldybė yra parašiusi oficialų prašymą jai perduoti pastatą. Anot rajono mero Algimanto Gaubo, nuo sausio 1 dienos Savivaldybė galėtų perimti aptarnaujančio personalo darbuotojus iš apskrities — valytojas, kiemsargius, budinčiuosius.

Tačiau neoficialiomis žiniomis, apskrities pastato nori ir Teisingumo ministerija, kad sukeltų čia Šiaulių teismus.

Darbo grupės narių nuomone, teismams pastatą atiduoti netikslinga. Jame liks dirbti regioniniai inspekcijų padaliniai. Tik manoma, kad pastato šeimininkas turėtų būti vienas.

Ministerijų atstovų teigimu, visus regioninius padalinius aptarnautų viena sekretorė ar sekretorius. Bet R. Domarkas patarė neturėti tokių iliuzijų: „Gal iš pradžių taip ir bus, bet vėliau kiekvienas turės savo sekretorę.“

Viršininkas gali tikėtis darbo

R. Domarkas pabrėžė, jog naikinima tik administracija, ne apskritis. Regiono reikalus ir toliau spręs Regiono plėtros taryba. Tarybai aptarnauti bus teigiamas biuras, kuris taps Vidaus reikalų ministerijos padaliniu. Šiauliuose tokiame biure dirbtų penki darbuotojai.

Biuro vadovo pareigybė bus politinio pasitikėjimo. Jį vidaus reikalų ministras suderinęs su Ministru Pirmininku.

R. Domarkas „Šiaulių kraštui“ neneigė, jog gali tikėtis tokių pareigų. Bet esą neaišku dar, kokį įstatymą dėl apskričių reformos priims Seimas.

Kol kas vis dar nežinoma, kiek konkrečiai darbuotojų reikės atleisti, kokių sumų reikės išeitinėms kompensacijoms. „Matote, tik pradedame dirbti, dar skaičiuojame, kiek reikės etatų funkcijoms toliau vykdyti.“

LIKVIDATORIUS: Šiaulių apskrities viršininkas Rimundas Domarkas dabar — likvidatoriaus vaidmenyje.

 

SAULĖLYDIS: Apskrities saulėlydžio klausimus darbo grupėje sprendžia savivaldybių vadovai, ministerijų atstovai ir apskrities administracijos padalinių vadovai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.