Apskrities audinių fermose kol kas ramu

VMVT nuotr.
Kol kas koronavirusas aptiktas tik vienoje šalies audinių fermoje. Šiaulių apskrityje kol kas ramu.
Dėl praėjusią savaitę viename Jonavos rajono audinių ūkyje patvirtinto COVID-19 ten jau nugaišo ir buvo nugaišinta apie du tūkstančius audinių. Panašiu metu pasklido informacija, kad koronavirusas nustatytas ir keliems Radviliškio rajone esančių audinių fermų darbuotojams. Kokia padėtis šiose fermose?

Nedirbo su gyvais žvėreliais

Koronavirusas diagnozuotas dviem Pavartyčiuose įsikūrusios UAB „Šiaurinė lapė“ darbuotojams – abu jie prie gyvų žvėrelių nedirbo, vienas darbuotojas dirbo kailiukų lupimo ceche. „Šiaurinė lapė“ šiuo metu gyvų audinių apskritai neturi – neseniai baigėsi jų sezoninis auginimas.

Kitoje Radviliškio rajono UAB „Furm Farm LT“, kur šiuo metu laikoma apie 74 000 brangiakailių žvėrelių, koronavirusas diagnozuotas vienam darbuotojui – jis taip pat dirbo prie kailiukų lupimo ir tiesioginio kontakto su žvėreliais neturėjo.

Anot A. Teišerskio, po padidinamuoju stiklu atsidūrusioje bendrovėje „Furm Farm LT“ praėjusią savaitę krito apie 30 audinių, o tai esą yra normalus ir įprastas kritimų skaičius.

Apie padidėjusius žvėrelių kritimus kituose Šiaulių apskrities audinių ūkiuose informacijos negauta.

„Nuolatos akcentuojame augintojams: pastebėjus bent kiek didesnį kritimų skaičių bematant informuoti veterinarijos specialistus – taip siekiama užkirsti galimybę koronavirusui, jei toks būtų nustatytas, plisti“, – sakė VMVT Šiaulių departamento vadovas.

Stebėjimas – sustiprintas

O štai Jonavos rajone jau paskelbta savivaldybės lygio ekstremalioji situacija, kuri, tikimasi, leis tinkamai suvaldyti audinių ūkyje nustatytą ir toliau plintantį koronaviruso protrūkį.

Užkrėstame Jonavos rajono audinių ūkyje, kuriame laikyti įmonėms UAB „Danmink“ ir AB „Vilkijos ūkis“ priklausantys gyvūnai, audinių gaišinimas vykdomas suderinus veiksmus su VMVT Kauno departamentu.

SARS-CoV-2 viruso paveiktam ūkiui šiuo metu yra pritaikyti veiklos apribojimai, uždraustas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas, dezinfekuojamos ūkio patalpos ir technika, ribojamas asmenų patekimas į ūkį.

VMVT turimais duomenimis, artimiausiu metu šiame ūkyje turėtų būti nugaišinta apie 30 tūkstančių audinių, augintų kailiams, kurių gaišenos arba iš jų gauti kailiai turės būti laikomi atskirame šaldiklyje ūkio teritorijoje iki bus priimtas atskiras sprendimas dėl tolesnio kailių realizavimo ar apdirbimo. Likusius žvėrelius, veislinį branduolį, tikimasi išsaugoti, kad ūkis galėtų tęsti veiklą.

VMVT informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje yra 70 veikiančių kailinių žvėrelių ūkių, visuose vykdoma sustiprinta gyvūnų sveikatos būklės stebėsena. Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) atliktu rizikos vertinimu, COVID-19 virusas, nustatytas audinių ūkiuose, nekelia pavojaus žmonių sveikatai.