Apleistų sodybų šeimininkų ieško elektrikai

Apleistų sodybų šeimininkų ieško elektrikai

Apleistų sodybų šeimininkų ieško elektrikai

Vakarų skirstomųjų tinklų bendrovė ieško buvusių klientų, kurie daugiau kaip trejus metus nenaudoja elektros energijos. Kiek žmonių šiandien gyvena be elektros ir kodėl? Šie klausimai atvedė prie seniai ištušėjusių kaimo sodybų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Sunykęs kaimas

Dvi buvusios elektros vartotojos — iš Sneigių kaimo, Šiaulių rajone Kužių seniūnė Jolanda Rudavičienė tokių Sneigių gyventojų, kurių pavardes minime, negirdėjusi. Sodybų tame kaime gal viena likusi.

„Seniūnijoje žmonių, gyvenančių be elektros yra, bet tai — pačių žmonių kaltė, nesumoka mokesčių, — sako J. Rudavičienė. — Turime dabar vieną projektą, pagal kurį žmonėms bus pajungta elektra.“

Pro Kužius važiuojame seniūnės nurodytu keliu Sneigių sodybų ieškoti. Pakelės sodyboje klausiame vyrų, bet jie Sneigių kaimo nežino. Tik pagal suminėtas pavardes atseka, ko ieškome. Vienas iš jų pasisiūlo padėti.

Pakeliui pasakoja, jog kaime pilna apleistų sodybų. Pats gyveno sodyboje, kuri dabar stovi išdaužytais langais. Šeimininkė iš sodybos iškrausčiusi, norėjo parduoti — nepardavė. Mūsų palydovas kažkada elektriku bendrovėje dirbo, dabar bedarbis, sveikata sušlubavusi. Mokesčių už elektrą kas mėnesį neįstengia mokėti. Bet ilgai skolų nekaupia: „Moku kas du mėnesius“.

Randame vienos VST ieškomos moters anytą. Sūnaus šeima iš tiesų gyvenusi Sneigiuose. Bet marti niekada nebuvusi sodybos šeimininke. Glaudėsi su mažais vaikais lūšnoje, nuomojo ją iš sodybos šeimininko. Žemės ūkio bendrovė pagailėjusi, kitą būstą suteikusi.

„Marti mokesčius mokėjo savo vardu, tai gal dėl to ieško, — svarstė moteris. — Bet seniai ten elektra išjungta, gali ir laidus kirpti, niekas ten nebegyvena.“

Apie kitą elektros tiekėjų ieškomą moterį verbūniškė pasakoja liūdną istoriją. Su anstoliais prieš keletą metų buvo iškeldinta. Nuo to laiko niekas apie ją nežino.

Karpomų laidų daugės

Danutė Krivickienė, VST Kuršėnų skyriaus Abonentinio skyriaus specialistė, teigia, jog tokie atvejai kaip Sneigių kaimo gyventojų — dar vienetiniai.

Sneigių kaime vienai sodybai elektra buvo atjungta dar 2002 metais, kitai — 2004 metais. Jeigu niekas neatsilieps, bus nuimti ir elektros tinklai šių sodybų link.

Anksčiau tai buvo daroma be jokių skelbimų, kai klientai elektros energijos realiai nebenaudodavo daugiau kaip 36 mėnesius.

„Kai nemokama už elektrą trejus metus, dažnai ir tų namų šeimininkų nebėra, ir iš namų likę tik plytos ar pamatai, — sako D. Krivickienė. — Neretai turto paveldėtojai nesitvarko dokumentų, motyvuodami, kad brangiai kainuoja, patys siūlo viską griauti. Sako, jog niekas į kaimus pamiškėse neis gyventi.“

Anot D. Krivickienės, kol kas ilgai nenaudojančių elektros klientų nėra daug. O kiek yra Šiaulių rajone gyventojų nebeįstengiančių kas mėnesį mokėti elektros mokesčių?

„Nė neklauskite, — sako specialistė. — Tokių, kurie nemoka jau tris mėnesius — keli tūkstančiai. Iš viso Šiaulių rajone turime 12 tūkstančių klientų.“

Šiuo metu tiekėjams privaloma mokesčius mokėti kas mėnesį. Trys mėnesiai yra ta riba, po kurios sulaukiama įspėjimo, nesusimokėjus, atjungiama elektra, o po to užgrūna ir teismai dėl skolos.

„Dabar ypač daug nemokių žmonių, nes jie nebeturi darbo, nebeturi pajamų, — sako D. Krivickienė. — Kad dėl sunkmečio patys atsisakytų elektros tiekimo, tokių dar nėra. Nukirpsi laidus, o paskui už pajungimą reikės mokėti.“

 

TVARKA: Elektros laidai apleistų sodybų link karpomi, kai jų šeimininkai ar paveldėtojai daugiau kaip trejus metus elektros nenaudoja.

 

Jono TAMULIO nuotr.

citata: Kai nemokama už elektrą trejus metus, dažnai ir tų namų šeimininkų nebėra, ir iš namų likę tik plytos ar pamatai.„