Apleistų sklypų savininkams grūmojama dideliais mokesčiais

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vedėjas Linas Gadliauskas ragina šiauliečius susitvarkyti savo žemės sklypus nelaukiant Savivaldybės įspėjimų.
Jau dešimtus metus Šiaulių miesto savivaldybė bando priversti miestiečius susitvarkyti nenaudojamus ir apleistus žemės sklypus. Ir šią vasarą Savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyrius kartu su Rėkyvos ir Medelyno seniūnijomis vykdys patikrinimus, kurių tikslas – nustatyti nenaudojamus ir neprižiūrimus žemės sklypus, valdomus privačios nuosavybės teise ar nuomojamus iš valstybės. Jų savininkams ar naudotojams Savivaldybės tarybos sprendimu už nenaudojamą žemės sklypą taikomas padidintas iki 4 procentų žemės mokesčio tarifas, kai įprastai jis siekia 1 procentą, arba didesnis nuomos mokestis už valstybinę žemę.

Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vedėjas Linas Gadliauskas spaudos konferencijoje aiškino, kad tokių patikrinimų tikslas – išvengti gaisrų atvirose vietovėse, įvairių parazitų platinamų ligų, kitų kylančių pavojų dėl nepjautos žolės, netvarkomų teritorijų, taip pat mažinti gyventojų nepasitenkinimą apleistais kaimynų sklypais.

Šiais metais vėl bus sudaromi nenaudojamų žemės sklypų sąrašai, o į šiuos sąrašus įtrauktų žemės sklypų valdytojams bus siunčiami pranešimai ir duota laiko susitvarkyti.

Vedėjas sukonkretino, kad nuo birželio 1 iki 20 dienos bus atliekami patikrinimai ir sudaromi pirminiai sąrašai. Iki 30 dienos jų savininkams ar valdytojams bus siunčiami laiškai su įspėjimais susitvarkyti. Laiškai bus siunčiami registruotu laišku arba elektroniniu paštu.

L. Gadliauskas akcentavo, kad yra savininkų, kurie išsideklaruoja gyvenamąją vietą Šiauliuose, nurodydami, kad išvyko į užsienį, tačiau adreso kitoje šalyje nepraneša. Tokiu atveju teisiškai yra laikoma, kad informacija savininkui pranešta, Savivaldybės tinklalapyje paskelbus netvarkingų sklypų sąrašą.

„Man labai keista, kai žmonės vėliau aiškina, kad manęs neinformavo, tarsi nežinotų, kad turimą žemės sklypą reikia tvarkyti ir prižiūrėti“, – stebėjosi vedėjas.

Rugpjūtį Savivaldybėje sudaryta komisija įvertins savininkų pastangas, aplinkybes ir pateiks jau galutinį netvarkomų sklypų sąrašą, kuriame įrašytiems sklypams bus taikomi padidinti mokesčiai.

Skyriaus vadovas pasidžiaugė, kad dauguma žemės sklypų savininkų ar naudotojų į raginimus susitvarkyti sureaguoja. Pavyzdžiui, 2022 metais pirminiame sąraše buvo įrašyti 295 sklypai, galutiniame liko 35. 2020 metais – taip pat 35 sklypai iš 253.

Į nenaudojamų žemės sklypų sąrašus įtraukiami apleisti, neprižiūrimi žemės sklypai. Pagrindiniai nenaudojamų žemės sklypų požymiai: sklypas nešienaujamas, jame kaupiamos šiukšlės, atliekos, sklypas apaugęs menkaverčiais krūmais, jame formuojamas sąvartynas, laikomos statybinės arba teršiančios aplinką medžiagos ar daiktai (akivaizdžiai netvarkingos, techninių reikalavimų neatitinkančios transporto priemonės, jų dalys), padrikai išpiltas statybinis laužas.

Anot vedėjo, piktybiškai kasmet nesitvarkančių savo teritorijų savininkų mieste beveik nėra. Valstybinė mokesčių inspekcija turi ryšius su užsienio šalimis ir padidintus mokesčius už netvarkingus žemės sklypus paprastai išieško.

Taip pat vedėjas perspėjo, kad tvarkyti savo sklypus reikia visus metus. Už apsileidimą gyventojai gali sulaukti baudų: už pirmą kartą 20-140 eurų, už pakartotinį nusižengimą – nuo 140 iki 600 eurų.

L. Gadliauskas kvietė gyventojus nebūti abejingais ir padėti nustatyti mieste netvarkomus, apleistus žemės sklypus. Informaciją apie privačios nuosavybės teise valdomus ar iš valstybės nuomojamus nenaudojamus sklypus žmonės gali pateikti Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriui ir seniūnijoms elektroniniu paštu, taip pat per Savivaldybės tinklalapio platformą „tvarkaumiesta“ arba trumpuoju telefono numeriu 1863.