Apie lietuvių kalbą – tautos ir valstybės išlikimo garantą

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Seimo narys Stasys Tumėnas kviečia visuomenę paminėti lietuvių kalbos paskelbimo valstybine 35-metį ir padiskutuoti, kaip mūsų kalba tampa varymo iš Lietuvos objektu.

Spalio 27 dieną 14 valandą Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyks konferencija-diskusija „Lietuvių kalba – tautos išlikimo garantas“. Jos iniciatorius Seimo narys Stasys Tumėnas spaudos konferencijoje paaiškino, kad šio renginio ištakos – 1988 metai, kai Šiaulių inžinierių namai kartu su tuometinio Šiaulių pedagoginio instituto kalbininkais, suburtais profesoriaus Kazimiero Župerkos, Saulės Laikrodžio aikštėje surengė kalbos šventę, kurioje dalyvavo tūkstančiai žmonių.

Tuomet buvo priimta rezoliucija, skirta Aukščiausiajai Tarybai, dėl lietuvių kalbos išlikimo. Greitai AT priėmė Konstitucijos pataisą, kurioje lietuvių kalbai buvo suteiktas valstybinis statusas.

Šiųmetinio renginio tikslas – ne tik paminėti šio įvykio 35-metį, bet ir atkreipti dėmesį į lietuvių kalbos situaciją šiandien.

Anot parlamentaro, spalio 27 dieną vyksiantis renginys atkartos prieš 35 metus vykusios šventės scenarijų, tik renginio mastas bus kiek mažesnis.

„Nusprendėme paminėti šitą sukaktį, nes mūsų lietuviškas žodis, deja, po 35 metų tapo varymo iš Lietuvos objektu“, – sakė S. Tumėnas.

Supratę, kad Saulės Laikrodžio aikštėje renginio šaltą rudenį suorganizuoti nepavyks, jį rengia P. Višinskio viešojoje bibliotekoje. Parlamentaras pasidžiaugė sulaukęs palaikymo iš bibliotekos, nes finansavimo šiam renginiui neturi. Jis organizuojamas miesto šviesuomenės jėgomis.

Atidarant renginį koncertuos Gegužių progimnazijos tautinių šokių kolektyvas „Juostinas“ ir folkloro ansamblis „Gasužis“.

Konferencijos-diskusijos dalyviai išklausys tris pranešimus: profesoriaus Kazimiero Župerkos „Mes pasiryžom“, mokslų daktaro Vytauto Rubavičiaus „Ar bevaliojame būti lietuviai?“ ir mokslų daktarės Ritos Miliūnaitės „Kalbos gyvybė ir galia: kaip išlaikyti ir stiprinti?“.

Diskusijoje apie lietuvių kalbos išlikimą kalbės pranešimų autoriai, profesorės Giedrė Čepaitienė ir Genovaitė Kačiuškienė, Algirdas Malakauskas, docentas Juozas Pabrėža, profesorius ir režisierius Gytis Padegimas, Vaclovas Vingras, Lietuvių kalbos instituto atstovai.

Kaip ir prieš 35 metus, renginyje meninį žodį skaitys aktoriai. Šįmet pasirodys Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai Juozas Bindokas, Vladas Baranauskas, buvusi šio teatro aktorė Olita Dautartaitė, Seimo narys Robertas Šarknickas. Renginio metu veiks aktoriaus ir fotografo Juozo Bindoko fotografijų paroda „To meto atgarsiai“.

P. Višinskio viešosios bibliotekos direktorius profesorius Bronius Maskuliūnas spaudos konferencijoje priminė, kad abu su S. Tumėnu yra kalbininkai ir jiems skauda dėl lietuvių kalbos situacijos.

„Dabar kalbos specialistais pasidarė visi, kas netingi, atsirado įvairiausių interpretacijų, nebežiūrima į dalykinę pusę, į gramatiką. Apie tai mes kalbėsime diskusijoje. Mūsų tauta ir valstybė yra nedidelė. Visi puikiai supranta, kad tautos kalba tokios nedidelės valstybės yra vienas iš valstybingumo išlikimo momentų ir mums labai svarbus“, – sakė B. Maskuliūnas.

Jis priminė, kad neatsitiktinai 1988 metų kalbos šventinis renginys vyko Šiauliuose, nes Šiaulių pedagoginis institutas (ŠPĮ) buvo garsus savo lietuvių kalbos specialistais ir ŠPĮ Lietuvių kalbos katedra. Deja, šiandien lietuvių kalbos katedros nebėra.

S. Tumėnas kvietė į renginį ne tik miesto visuomenę, gimnazijas ir progimnazijas, bet ir atvykti iš viso Šiaulių regiono.