Anūkų ir senelių santykį atskleidė netikėta paroda

Anūkų ir senelių santykį atskleidė netikėta paroda

Anū­kų ir se­ne­lių san­ty­kį at­sklei­dė ne­ti­kė­ta pa­ro­da

Ža­ga­rė­je (Joniškio r.) vy­ku­sia­me „Frin­ge“ fes­ti­va­ly­je ati­da­ry­ta vil­nie­tės me­ni­nin­kės Jus­ti­nos Chris­taus­kai­tės fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­da „Anū­kai, rū­bai, se­ne­liai“. Ke­le­rius me­tus au­to­rė ke­lia­vo per Lie­tu­vą, fo­tog­ra­fuo­da­ma anū­kus, ap­si­ren­gu­sius se­ne­lių rū­bais, taip ne­ti­kė­tai at­skleis­da­ma sa­vi­tą šių kar­tų ry­šį. Kar­tu kraš­tie­tė me­ni­nin­kė Joa­na Ge­la­žy­tė pa­ro­dė frag­men­tą iš sa­vo fil­muo­tos me­džia­gos apie se­no­lius.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Fo­tog­ra­fa­vo anū­kus su se­ne­lių rū­bais

Vil­nie­tė fo­to­me­ni­nin­kė Jus­ti­na Chris­taus­kai­tė kar­tu su kraš­tie­te me­ni­nin­ke Joa­na Ge­la­žy­te prieš dve­jus me­tus ke­lia­vo po Jo­niš­kio ra­jo­ną, fo­tog­ra­fuo­da­ma se­no­lių bran­giau­siuo­sius – anū­kus. Ta­čiau ne bet kaip – tre­čios kar­tos at­sto­vai ren­gė­si se­ne­lių rū­bais ir sto­jo­si prie na­mo du­rų – jung­ties su šia­pus ir ana­pus sim­bo­liu.

Du­rys – la­bai reikš­min­gas ele­men­tas žmo­gaus gy­ve­ni­me: per jas iš­ly­di­mi vai­kai į mo­kyk­lą, su­tin­ka­mi grį­žę jau­nie­ji, tą pa­čią ran­ke­ną daž­nai spau­džia žmo­nės, gi­mę am­žiaus pra­džio­je ir pabaigoje.

J. Chris­taus­kai­tė sa­ko, kad per anū­kus, ku­riuos mo­čiu­tės ir se­ne­liai la­bai my­li, pa­pras­tė­ja ke­lias ir link tų gar­baus am­žiaus žmo­nių. Žiū­rėk, ir pra­si­ve­ria po­kal­biui gy­ve­ni­mo pa­tir­ties, iš­gy­ve­ni­mų, kan­čių už­rūs­ti­nos lū­pos.

J. Chris­taus­kai­tė, ku­rios fo­to­me­ni­nį pro­jek­tą, pra­dė­tą 2013 me­tais, pa­rė­mė Lie­tu­vos kul­tū­ros ta­ry­ba, fo­tog­ra­fa­vo anū­kus ne tik Jo­niš­kio ra­jo­ne, bet ir Ario­ga­lo­je, Kė­dai­niuo­se, Ma­žei­kiuo­se, ki­tuo­se ša­lies mies­tuo­se.

Pa­ro­da jau bu­vo pri­sta­ty­ta sos­ti­nė­je ir dau­ge­ly­je ki­tų mies­tų, o „Frin­ge“ fes­ti­va­lis ją pa­kvie­tė į Ža­ga­rę. Pa­ro­do­je bu­vo eks­po­nuo­jaos nuo­trau­kos, da­ry­tos dau­giau­sia Ža­ga­rė­je, o taip pat ki­to­se Jo­niš­kio ra­jo­no vie­to­vė­se.

J. Chris­taus­kai­tę su Ža­ga­re sie­ja se­ne­liai, ku­rie apie de­šimt me­tų, kol jos ma­mai su­ka­ko 14 me­tų, čia gy­ve­no. Ma­ma pa­sa­ko­da­vu­si, kaip anks­ti ry­tais su drau­gais, pa­si­rin­kę smul­kių ak­me­nu­kų, lėk­da­vo jų pa­lai­dy­ti į mo­kyk­los bend­ra­bu­čio – dvie­jų aukš­tų rau­do­nų ply­tų pa­sta­to prie­šais sto­tį – lan­gus.

Kraš­tie­tė kal­bi­no se­no­lius

Dar la­biau ją su šiuo kraš­tu suar­ti­no bi­čiu­lys­tė su me­ni­nin­ke, ki­lu­sia iš Ga­tau­čių, Joa­na Ge­la­žy­te, ku­ri fo­tog­ra­fa­vo­si su sa­vo mo­čiu­tės iš Ver­šių kai­mo rū­bais. Ji pa­ti dau­giau kaip prieš de­šimt me­tų ėmė fo­tog­ra­fuo­ti se­ne­lius, eks­pe­ri­men­tuo­ti su fo­to­tech­ni­ka. 2011 me­tais Jo­niš­ky­je su­ren­gė pa­ro­dą-ins­ta­lia­ci­ją, ku­ria ty­ri­nė­jo at­min­tį, pa­si­tel­ku­si me­ni­nes prie­mo­nes. Svar­biau­sia gran­dis bu­vo jos mo­čiu­tė. Dar spė­jo ją nu­fil­muo­ti, už­ra­šy­ti pa­sa­ko­ji­mus, pri­si­mi­ni­mus. Praei­ties jung­tis su da­bar­ti­mi pa­si­ro­dė la­bai svar­bi. To­dėl vė­liau grį­žo dar­bo tęs­ti, kal­bin­ti ki­tus gar­baus am­žiaus vie­tos žmo­nes.

Praė­ju­siais me­tais kū­rė­ja Joa­na Ge­la­žy­tė su­ren­gė parodą–performansą „M-E-M-O-I-R“, ku­ria­me, ana­li­zuo­jant au­to­rei ko­lek­ty­vi­nę at­min­tį, per­si­py­nė skir­tin­gų žmo­nių įsi­min­ti­niau­si, svar­biau­si gy­ve­ni­mo pri­si­mi­ni­mai. Šie­met per Jo­niš­kio mies­to šven­tę ji pri­sta­tė vaiz­do ins­ta­lia­ci­ją „Laiš­kai iš tEn“, skir­tą kraš­tie­tei išei­vi­jos ta­py­to­jai ir skulp­to­rei Ele­nai Gaputy­tei (1927–1991) at­min­ti.

Ren­gi­ny­je Joa­na Ge­la­žy­tė pa­ro­dė fil­muo­tą me­džia­gą, ku­rio­je sa­vo gy­ve­ni­mo pri­si­mi­ni­mais da­li­na­si ža­ga­rie­tis Juo­zas Bu­zas. Jis kar­tu su žmo­na taip pat da­ly­va­vo.

Au­to­rės nuo­tr.

Jus­ti­nos Chris­taus­kai­tės fo­totg­ra­fi­jo­se – vie­tos gy­ven­to­jų amū­kai, fo­tog­ra­fuo­ti vil­kin­tys se­ne­lių rū­bais.

Jus­ti­na Chris­taus­kai­tė (de­ši­nė­je) ir Joa­na Ge­la­žy­tė pri­sta­tė fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­dą ir fil­muo­tą me­džia­gą.

Į pa­ro­dą „Anū­kai, rū­bai, se­ne­liai“ su­si­rin­ko tie, ku­riems įdo­mi da­bar­ties ir praei­ties jung­tis.