
Naujausios
Antikorupcinė žvalgyba Šiauliuose: laimi konkursą – atsidėkoji parama?
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi analitinės antikorupcinės žvalgybos tyrimą visose šalies savivaldybėse, nustatė korupcijos rizikas. Landa paprasta: laimi savivaldybės viešųjų pirkimų konkursą – atsidėkoji parama. Kas Šiauliuose laimi viešųjų pirkimų konkursus ir tampa savivaldybės rengiamų švenčių rėmėjais?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Korupcijos landos
STT tyrimo metu nustatyta, kad per šios kadencijos 2015–2017 metus 1 251 juridinis asmuo laimėjo visų Lietuvos savivaldybių vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 1,6 milijardo eurų. Ir per tą patį laikotarpį 1 658 juridiniai asmenys šalies savivaldybėms skyrė per 11 milijonų eurų paramos.
Suskaičiuota, kad 2015–2017 metais savivaldybių administracijų skelbtų viešųjų pirkimų 146 laimėtojai savivaldybėms skyrė daugiau kaip 405 000 eurų ir laimėjo daugiau nei 486 milijonus eurų viešųjų pirkimų vertės.
Analizės metu buvo nustatyta, kad, pavyzdžiui, paramos teikėjai 2015–2017 metais Kauno miesto savivaldybėje yra laimėję viešųjų pirkimų už 316 milijonų eurų, antrą vietą šioje lentelėje užimančioje Marijampolės savivaldybėje – už daugiau kaip 17 milijonų eurų, o Šiaulių savivaldybėje – už daugiau, nei 10 milijonų eurų.
Juridiniams asmenims, teikusiems paramą Šiaulių miesto savivaldybei, teko 23 procentai visų savivaldybės viešųjų pirkimų vertės.
STT tyrime teigiama, kad 2015–2017 metais nustatyta beveik 200 atvejų, kai juridiniai asmenys laimėjo Lietuvos savivaldybių skelbtus viešuosius pirkimus ir teikė joms paramą. O net apie 75 procentus tokių atvejų juridinių asmenų darbuotojai buvo susiję giminystės, santuokos ir/ar svainystės ryšiais su savivaldybių administracijų darbuotojais.
„Situacija, kai mažą dalį viešųjų pirkimų laimėtojų sudarantiems juridiniams asmenims tenka reikšminga viešųjų pirkimų vertės dalis, gali būti vertinama, kaip korupcijos rizikos veiksnys“, – vertino STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
Paremti prašo pats Šiaulių meras
Šiaulių miestas taip pat figūruoja STT tyrime, kai laimimi viešieji pirkimai, o po to tampama stambiais savivaldybės renginių rėmėjais. Kai kuriose pozicijose Šiaulių „korupcijos rizika“ veržiasi ir į „prizines“ vietas.
Ar gali būti, kad Šiauliuose valdžia pati save liaupsina dėl skaidrumo ir „nulinės korupcijos“, tačiau kai kurie sandoriai idealiai tinka STT tyrimuose nustatytoms rizikoms?
Apie tai, kad Šiaulių miesto meras Artūras Visockas prašo verslininkų paremti miesto renginius, o šie „nedvejodami sutinka“, rašyta ne kartą. Tokių naujienų apstu ir Savivaldybės tinklalapyje: „dėl galimybės remti renginius su verslo atstovais taręsis Šiaulių meras Artūras Visockas džiaugėsi, kad nė vienos įmonės atstovai neatsisakė prisidėti prie didžiausios miesto šventės...“
Kitas įrašas: 2017 metų vasarą meras buvusio „Šiaulių plento“ grupės vadovo Alfonso Armalo paprašė „paieškoti galimybių paremti didžiausius miesto renginius“, o A. Armalas „nedvejodamas sutiko“ ir tapo pagrindiniu „Šiaulių dienos 2017“ rėmėju.
2015 metų rudenį, paprašius merui, „Šiaulių plento“ grupės vadovas A. Armalas privačiomis lėšomis finansavo Dubijos gatvėje šalia Šv. Jurgio bažnyčios esančio šaligatvio atnaujinimo darbus.
Visą mero A. Visocko kadenciją nuo 2015-ųjų iki šių metų „Šiaulių plento“ grupė buvo tarp didžiųjų Šiaulių miesto šventės rėmėjų.
Viešai skelbiamoje „Šiaulių plento“ viešųjų pirkimų statistikoje nurodyta, kad 2015–2018 metais pagal sutarčių sumas Šiaulių miesto savivaldybės administracija iš „Šiaulių plento“ pirko darbų už 39,6 milijono eurų.
Užsakymai – savivaldybės įmonės, parama – Savivaldybei
Šios kadencijos Šiaulių miesto valdžia pirmąją Šiaulių gimtadienio šventę rengė jau 2015 metų rudenį. Tarp šventės rėmėjų atsiranda ir UAB „Sauduva“ – viena didžiausių savivaldybės įmonės „Šiaulių vandenys“ vykdomų projektų tiekėjų. Šios įmonės sandoriai su savivaldybės įmone siekė ne vieną milijoną eurų.
Kitas epizodas – 2017 metais Savivaldybės įmonės „Šiaulių vandenys“ tinklų rekonstrukcijos konkursą laimi ir AB Panevėžio statybos trestas (PST). Buvo skelbiama, kad 18 kilometrų vandentiekio tinklų ir 20 kilometrų nuotekų tinklų tvarkymo darbus už 6,7 milijono eurų atliks AB Panevėžio statybos trestas (PST) ir viena latvių bendrovė. Tais pačiais 2017 metais PST tampa šventinio Šiaulių miesto gimtadienio fejerverko rėmėju.
Savivaldybės įmonėje „Šiaulių vandenys“ dirba mero Artūro Visocko sesuo. Dėl šio giminystės ryšio A. Visocką Vyriausioji tarnybinės etikos komisija jau yra pripažinusi pažeidus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus vengti interesų konflikto kitoje istorijoje.
STT savo tyrime dėl galimų korupcinių rizikų, kaip vieną iš būdingų bruožų įvardijo ir giminystės ryšius.
Sutartis – vasarą, parama – rudenį
2016 metų birželį Šiaulių miesto savivaldybė pasirašo sutartį su Vilniuje registruota statybos bendrove „Infes“ dėl Šiaulių sporto gimnazijos. Šia sutartimi „Infes“ per dvejus metus įsipareigojo suprojektuoti ir pastatyti universalios sporto salės pastatą. Sutartyje numatyta darbų kaina siekė beveik 2,85 milijono eurų.
„Infes“ projektuoti ir statyti atėjo laimėjusi supaprastintą ribotą konkursą.
2016 metų rudenį, švenčiant Šiaulių miesto 780-ąjį gimtadienį, vilniečių bendrovė UAB „Infest“ tampa viena didžiųjų miesto šventės rėmėjų.
Savivaldybės įmonės „praturtėja“ prieš rinkimus?
Šiemet, paskutiniais šios kadencijos metais, tarp Savivaldybės rengiamų švenčių rėmėjų, greta „Šiaulių plento“ grupės, Panevėžio statybos tresto ir kitų, kurie pagal pasirašytas rangos sutartis su Šiaulių miesto savivaldybe ar jos įmonėmis dar tęsia darbus mieste, atsirado ir naujienų.
Miesto šventes ėmė remti ir pačios savivaldybės įmonės – „Šiaulių energija“, „Šiaulių vandenys“.
Savivaldybės įmonės, kurios gyvena iš miestiečių mokamų mokesčių už paslaugas, atsiranda vienoje gretoje su stambiomis privataus verslo įmonėmis ir tampa didžiaisiais Savivaldybės rengiamos šventės rėmėjais.
Kyla klausimų, ar iš miestiečių mokesčių gyvenančios savivaldybės įmonės tokios dosnios pasidarė prieš artėjančius savivaldos rinkimus, ar per daug gerai gyvena iš per didelių mokesčių už vandenį ir šilumą?
Nemokamas sklypas + šventės rėmimas?
2018 metais miesto šventės mecenatu tampa RV Transport – UAB „Nostrada“ prekės ženklas. UAB „Nostrada“ šiemet tapo didžiausiu šių metų „Šiaulių dienų“ rėmėju, nors 2017 metais buvo tik šventės draugu.
Savivaldybės tinklalapyje rašoma, kad 2018 metų birželio 29 dieną baigėsi dar vienas Savivaldybės skelbtas Investuotojų atrankos ir valstybinės žemės sklypų nuomos ne aukciono būdu Šiaulių pramoniniame parke konkurso etapas.
Investuotojų atrankos ir valstybinės žemės sklypų nuomos ne aukciono būdu Šiaulių pramoniniame parke komisijoje buvo nagrinėjama ir UAB „Nostrada“ paraiška. Komisija paraiškas įvertino teigiamai ir žemės nuomos sutartis pasirašyta.
Ir UAB „Nostrada“, ir kiti investuotojai Šiaulių miesto biudžeto sąskaita yra atleidžiami nuo nekilnojamojo turto ir nuomos už valstybinę žemę mokesčių dešimčiai metų.
Yra ir daugiau įmonių, kurios, gavo sklypus pramoniniame parke nemokamai ir tapo savivaldybės rengiamų švenčių rėmėjais.
Sklypai Šiaulių pramoniniame parke – ne deficitas. Šiaulių savivaldybė periodiškai ieško investuotojų, kurie užimtų laisvus sklypus, tačiau pritraukti investuotojų sekasi sunkiai. Kodėl? Nepatraukli teritorija, o gal pasiekusi informacija dėl prašymų tapti rėmėjais?
Gedimino SAVICKIO (ELTA) nuotr.
KOMENTARAS
Viešieji pirkimai vyksta neskaidriai
Rugilė TRUMPYTĖ, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus projektų vadovė, kurios veiklos sritys – korupcijos rizikos ir informacijos prieinamumas viešame ir privačiame sektoriuose, „Šiaulių kraštui“ komentavo apie korupcijos rizikas Lietuvoje:
– Matome, kad viešieji pirkimai Lietuvoje vis dar vyksta neskaidriai ir pasitaiko atvejų, kuomet, verslininkų nuomone, technines specifikacijas galima gauti iš anksto.
Mūsų atliktos verslininkų Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse apklausos rodo, kad verslininkai nepasitiki savivaldybėmis, mini kartelinius susitarimus, tačiau kartu pripažįsta, kad ir patys pasinaudotų pažintimis, jei galėtų.
Tai verčia sunerimti, ypač kai žinome, kad per viešuosius pirkimus Lietuvoje kasmet išleidžiama daugiau nei 4 milijardai eurų.
Kaip šias rizikas suvaldo Šiaulių miesto savivaldybė? Šiuo metu Savivaldybės antikorupcinė programa gana abstrakti, neaišku, kokio pokyčio savivaldybė siekia ir kodėl.
Šiaulių miesto savivaldybės antikorupcinėje programoje nėra informacijos apie viešuosius pirkimus, todėl norėtųsi, kad savivaldybė išsikeltų kelis antikorupcinius tikslus, žinotų, kaip matuos savo sėkmę ir skelbtų rezultatus.
TILS nuotr.