Antano Baranausko literatūrinė premija skirta Skirmantui Valentui

Redakcijos archyvo nuotr.
2023 metų Anykščių rajono savivaldybės Antano Baranausko literatūrinė premija skirta mokslininkui – kalbininkui, lingvistui dr. Skirmantui Valentui.

2023 metų Anykščių rajono savivaldybės Antano Baranausko literatūrinė premija skirta Šiauliuose gyvenančiam mokslininkui – kalbininkui, lingvistui dr. Skirmantui Valentui už knygą „Baranauskas, Antanas. Anykščių šilelis = Anykszczũ sziłĕlys“.

Premijos įteikimo ceremonija vyks gruodžio 9 dieną Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre. Iškilmių metu A. Baranausko „Anykščių šilelį“ senąja anykštėnų tarme skaitys pats laureatas, koncertuos Anykščių kvartetas.

Profesoriaus, humanitarinių mokslų daktaro S. Valento kandidatūrą iškėlė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas „už pastarųjų trejų metų naujai atskleistus Baranausko poemos „Anykščių šilelio“ semantikos atradimus, jų akademinę sklaidą, ir poemos filologinį vokalinį įgarsinimą“.

S. Valentas atskleidė naują ir itin originalų literatūrologijos požiūrį į poemos semantiką – remdamasis išsamia moksline literatūra pagrindė anagramos įrašymą į poemos tekstą ir įrodė, kad anagrama (tam tikro žodžio, dažniausiai tikrinio vardo, paslėptas įrašymas į tekstą) sudaro kūrinio semantinę šerdį.

„Pats kūrėjas to nežino, o skaitytojas beveik niekada neįžvelgia. „Anykščių šilelyje“ koduojamas Karolinos Praniauskaitės (1828–1859) vardas, su kuria Baranauskas bičiuliavosi nuo 1855 metų. Tiesa, vėliau man iškilo klausimas, ar moralu atskleisti paslaptį, kurios gal ir pats autorius nenujautė. Todėl šią vasarą nuvažiavau į Seinus ir Švč. Mergelės Marijos bazilikoje prie Vyskupo kapo atsiprašiau už įžūlumą“, – teigia S. Valentas.

Kartu su knyga išleistas diskas su A. Baranausko poema, skaitoma senąja anykštėnų tarme, rekonstruota remiantis paties Baranausko publikuotais tarminiais anykštėnų XIX a. tekstais.

S. Valentas dėkingas „Anykščių šilelio“ įrašo sumanytojams: „Kantriajam redaktoriui Virginijui Gasiliūnui, padariusiam 8 įrašus ir nesuskaičiuojamą skaičių korektūrų, ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovui Gyčiui Vaškeliui, raginusiam imtis šio darbo jau 2009 m.“

S. Valentas gimė Obeliuose (Rokiškio r.), mokėsi Vilniaus, Maskvos ir Austrijos universitetuose, dėstė Šiaulių universitete, čia 2014 metais pelnė Metų mokslininko įvertinimą.

A. Baranausko literatūrinė premija, 2010 metais įsteigta Anykščių rajono savivaldybės, bendradarbiaujant su Lietuvos rašytojų sąjunga, pripažįstama viena solidžiausių tarp Lietuvos savivaldybių literatūrinių premijų.

Pirmasis premijos laureatas – prof. Paulius Vaidotas Subačius už knygą „Antanas Baranauskas: gyvenimo tekstas ir tekstų gyvenimai“.

Paskutinių trejų metų laureatai: Vytautas Martinkus už romaną „Tavo bažnyčios rūsys“, Regina Katinaitė-Lumpickienė už eilėraščių knygas aukštaičių uteniškių tarme „Tapuolia pūkas aky“ ir „Varna su baltu plūksnu“, Vytautas Kaziela už eilėraščių rinkinį „Sapnų slidininkas“.