Iš anksto Seimą rinko daugiau žmonių

Dainiaus LABUČIO (ELTA) nuotr.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė pripažįsta per kitus rinkimus matanti poreikį ne tik didinti rinkimų komisijų narių skaičių, tačiau ir plėsti išankstinio balsavimo vietų skaičių.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė teigia, kad pagrindiniai iššūkiai Seimo rinkimų išankstiniame balsavime buvo rinkėjų srautų valdymas ir saugumo reikalavimų užtikrinimas. VRK pirmininkė pripažįsta per kitus rinkimus matanti poreikį ne tik didinti rinkimų komisijų narių skaičių, tačiau ir plėsti išankstinio balsavimo vietų skaičių.

VRK duomenimis, renkant naują Seimą iš anksto balsavo 7,39 proc. rinkėjų, tai yra 178 tūkstančiai 145 rinkėjai. Šis skaičius dar turėtų padidėti, nes jame dar neatsispindi visi balsavimo specialiuosiuose punktuose ir namuose rezultatai.

2016 metais Seimą iš anksto rinko mažiau rinkėjų: 6,65 proc. – 165 tūkstančiai 901 žmogus.

VRK pirmininkė, paklausta, ką per kitus rinkimus darytų kitaip, pripažino matanti poreikį plėsti išankstinio balsavimo vietų skaičių bei didinti kai kurių balsavimo punktų pajėgumus.

„Turbūt plėstume ar balsavimo vietų skaičių, ar didintume pajėgumus tam tikrose išankstinio balsavimo vietose. Nes vėlgi rinkėjų srautai pasiskirstė netolygiai, matėme, kad ir Lukiškių aikštėje balsavimo vieta buvo tokia patraukli, kad nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro ten būriavosi eilės“, – sakė L. Matjošaitytė.

„Reikėtų mums reikėtų su Vilniaus savivaldybe paieškoti tų išankstinio balsavimo vietų daugiau. Tiesiog didinti pajėgumus, didinti išankstinio balsavimo laikinas patalpas, kad ne tik komisijų narių daugiau dirbtų, bet atitinkamai ir tos patalpos būtų didesnės ir greičiau vyktų visas procesas“, – pridūrė ji.

L. Matjošaitytė taip pat atkreipė dėmesį, kad papildomų iššūkių rinkimų komisijų nariams sukėlė ir apsaugos priemonių dėvėjimas, dažnai liečiamų paviršių nuolatinis dezinfekavimas, saugaus atstumo laikymosi užtikrinimas bei rinkėjų srautų reguliavimas.

Penktadienį prasidėjo balsavimas namuose. Taip pat dar gali balsuoti ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose ir bausmių atlikimo vietose esantys rinkėjai.

Norintys dalyvauti Seimo rinkimuose saviizoliacijoje esantys  rinkėjai dar turi galimybę iki penktadienio vidurdienio pateikti prašymą balsuoti namuose.

Tokią žinią Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) siunčia rinkėjams, kurie izoliuojasi namuose, kuriuose yra deklaravę savo gyvenamąją vietą arba būna kituose namuose, kurių adresas patenka į jo apygardos ribas, ir nespėjusiems laiku pateikti prašymo balsuoti namuose.

Prašymus galima registruoti VRK el. paštu balsuok@vrk.lt arba skambinant telefonu trumpuoju informacijos apie rinkimus teikimo numeriu 1855.

Savo apygardą galima rasti 2020 metų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų apygardų ribų žemėlapyje.

Naują Seimą Lietuva rinks spalio 11 dieną.