Iš anksto balsavo beveik du kartus aktyviau

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose iš anksto aktyviausiai balsavo „Aušros“ apygardos rinkėjai. Spalio 11 dieną rinkimų apylinkėse balsavimas vyks nuo 7 valandos ryto iki 20 valandos.
Šiauliuose „Aušros“ ir „Saulės“ rinkimų apygardose per keturias išankstinio balsavimo dienas balsus pasirinktiems kandidatams ir partijoms atidavė iš viso beveik 6 000 šiauliečių rinkėjų. Rinkėjų aktyvumas Šiauliuose ir beveik visose apskrities savivaldybėse buvo beveik du kartus didesnis nei prieš ketverius metus per Seimo rinkimus. Bet tada balsuota ne keturias, o dvi dienas.

Aktyviausi „Aušros“ apygardos rinkėjai

Šiauliuose ketvirtadienį, paskutinę dieną balsuojant iš anksto savivaldybių balsavimo vietose, ilgesnės eilės nesusidarė nė vienoje iš trijų mieste tam skirtų vietų.

Į Kultūros centrą balsuoti šiauliečiai ėjo nenutrūkstamu srautu, bet ilgai neužtrukdavo. Su „Šiaulių kraštu“ ne vienas pasidalijo, jog eina jau apsisprendę, už ką balsuos. Vieni teigė, jog nekeičia nuomonės, kaip per ankstesnius rinkimus, kiti, jog renkasi naujus kandidatus. Kas pamiršo ateiti su apsaugine kauke, dėjosi balsavimo vietose rinkėjams padėtas kaukes. Traukė savo rašiklius, komisijų nariai prašė dezinfekuoti rankas.

Apygardų komisijų pirmininkai „Šiaulių kraštui“ sakė, jog iki pat vakaro aštuntos valandos maždaug vienodu srautu rinkėjai balsavo ne tik Kultūros centre, bet ir miesto Savivaldybės pastate bei Šiaulių rajono savivaldybės patalpose.

VRK duomenimis, spalio 5–8 dienomis „Aušros“ rinkimų apygardoje balsavo 3360 rinkėjai arba beveik 9 procentai apygardos rinkėjų. „Aušros“ apygardos rinkėjai iš anksto balsuodami buvo patys aktyviausi apskrityje ir aktyvesni nei vidutiniškai šalyje.

„Saulės“ apygardoje iš anksto balsavo 2357 rinkėjai arba 6,5 procento.

Abiejose miesto apygardose rinkėjai per išankstinį balsavimą buvo aktyvesni nei prieš ketverius metus rinkdami Seimą. Tada per išankstinį balsavimą, kuris balsavimo vietose truko dvi dienas, „Aušros apygardoje balsavo 4,3 proc., o „Saulės“ – 3,5 procento rinkėjų.

Šiaulių krašto apygardoje, kurioje daugumą sudaro Šiaulių rajono gyventojai ir yra nedidelė dalis miesto rinkėjų, balsavo 1787 rinkėjai arba per 4,7 procento (per praėjusius rinkimus analogiškoje apygardoje, tik kitu pavadinimu, balsavo 2,6 procento). Šiaulių rajono rinkėjai kol kas mažiausiai aktyvūs apskrityje.

Iš kitų apygardų, kurios jungia apskrities rinkėjus, aktyviausiai iš anksto balsavo Kelmės-Šilalės apygardos rinkėjai – beveik 3 000 arba 8 procentai. Apygardos ribos keitėsi, tad palyginti rinkėjų aktyvumo su praėjusiais rinkimais neišeina,

Žiemgalos vakarinėje apygardoje balsavo beveik 2430 rinkėjų arba per 7 procentai (per praėjusius rinkimus buvo 3,9 proc.), Žiemgalos rytinėje apygardoje – 2470 rinkėjų arba 7,5 procento (per praėjusius buvo 3,9 proc.).

Naujai sudarytoje Radviliškio-Tytuvėnų apygardoje balsavo beveik 2200 rinkėjų arba per 6 procentai, o taip pat naujoje Žemaitijos šiaurinėje apygardoje, kurioje balsuoja akmeniškiai, iš anksto balsavo 4,8 procento rinkėjų.

Šalyje per keturias išankstinio balsavimo dienas iš viso balsavo 178 145 rinkėjai arba 7,39 procento. Aktyviausi buvo vilniečiai Antakalnio rinkimų apygardoje – čia balsavo net 14 procentų rinkėjų. Mažiausiai aktyvūs buvo Panerių-Grigiškių apygardos rinkėjai, kurių balsavo 3,6 procento.

Saviizoliacijoje mažai balsuoja

Šiauliuose dėl pandemijos saviizoliacijoje yra per 800 asmenų. Bet registravosi balsuoti vos per tris dešimtis: „Aušros“ apygardoje – 16, „Saulės“ apygardoje – 17 rinkėjų.

Pas sergančiuosius COVID-19 ar esančius saviizoliacijoje dėl kontakto su sergančiuoju, rinkimų komisijų nariai nuo penktadienio eina grupėmis po du su apsaugine apranga. Lankysis ir šeštadienį.

„Aušros“ apygardų rinkimų komisijos pirmininkė Lina Janauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog apsaugos priemonių netrūksta, sudarytos keturios komandos iš savanorių.

„Saulės“ apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Tomas Laucius informavo, jog sudarytos dvi specialios komandos dėl balsuojančių saviizoliacijoje. Papildomai apsaugos priemonių gauta iš valstybės rezervo.

Šiaulių krašto apygardos komisijos pirmininkė Virginija Remeikienė informavo, jog šioje apygardoje registravosi balsuoti 15 rinkėjų, esančių saviizoliacijoje dėl pandemijos. Čia keturios komandos sudarytos aptarnauti balsuojančius saviizoliacijoje.