Amžinybėn išėjo Šiaulių miesto garbės pilietis Stasys Gliaudys

Redakcijos archyvo nuotr.
Netekome Šiaulių miesto garbės piliečio, pedagogo ir gamtininko Stasio Gliaudžio.
Eidamas 94 metus Amžinybėn išėjo Šiaulių miesto garbės pilietis, pedagogas ir gamtininkas Stasys Gliaudys.

Stasys Gliaudys gimė 1928 metų gruodžio 15 dieną Kelmės valsčiuje. Mokėsi Kelmės gimnazijoje, o ją baigęs − Veterinarijos akademijoje, neakivaizdiniu būdu baigė Lietuvos žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultetą. 1974 metais pradėjo dirbti tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute, Pedagogikos fakultete.

Vienas pats, kartais ir su studentais, gamino herbarus, gaudė, rinko vabzdžius, kaupė kitas mokymo ir vaizdines priemones. Taip buvo įkurti botanikos ir zoologijos kabinetai. Pastarasis 2000 m. tapo Gamtos muziejumi. Jo ekspozicijoje yra unikalių eksponatų, kurių neturi kiti šalies zoologijos muziejai.

S. Gliaudys daug metų tyrinėjo Lietuvos augalus.

1974 metais pradėjo tirti Kurtuvėnų landšaftinio draustinio drugius, kitus vabzdžius, jis atliko išsamius Talkšos ir Ginkūnų ežerų, garsėjančių paukščiais, tyrimus, kurie tapo svarbiu šaltiniu stebint tolesnius šių ežerų paukščių įvairovės pokyčius.

Iš viso S. Gliaudys yra paskelbęs apie 300 straipsnių o 2001 m. išleista jo knyga „Gamtos namuose“.

S. Gliaudys yra Šiaulių universiteto Botanikos sodo įkūrėjas.

Tradicija tapo S. Gliaudžio organizuojamos miško atsodinimo talkos. Jis organizavo talkas tvarkant Varputėnų parką, Bubių piliakalnį, Girininkų kalną, Aukštaitijos nacionalinį parką, Pageluvyje rengiant ekologinį taką.

S. Gliaudys dėjo daug pastangų, kad būtų išsaugotas vertingas priemiestinis Voveriškių pušynėlis, Aukštelkės aukštapelkė, Talkšos ir Ginkūnų ežerų augalija bei paukščiai, Kurtuvėnų landšaftinis draustinis, rūpinosi Sukilėlių kalnelio sutvarkymu.

„Švari gamta − sveika tauta“, − su šiuo šūkiu S. Gliaudys stovėjo prie Šiaulių žaliųjų judėjimo ištakų, dalyvavo pirmuosiuose šio judėjimo renginiuose.

S. Gliaudys − ilgametis Lietuvos gamtos apsaugos draugijos Šiaulių miesto skyriaus tarybos narys ir konsultantas, Kurtuvėnų regioninio parko „Žaliosios mokyklos“ dėstytojas, Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto lektorius.

2008 m. S. Gliaudžiui suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas.

Jo bendražygiai S. Gliaudį vadino kukliu ir paprastu žmogumi, lengvai randančiu su kitais bendrą kalbą. Jis yra pasakęs: „Ieškokime pirmiausia, kas mus jungia, kas bendra, o ne kas skiria, ir mūsų santykiai iškart prašviesės.“