Alkoholizmo priešininkai deda kozirius

Alkoholizmo priešininkai deda kozirius

Alkoholizmo priešininkai deda kozirius

Seimui pateiktas antialkoholinių įstatymų paketas, kuriuo norima leisti prekiauti alkoholiu tik specializuotose parduotuvėse. Ribojimo šalininkai turi kozirį — statistinius duomenis apie tai, kiek gyvybių išsaugota apribojus prekybą alkoholiu. Tačiau iš kitos pusės siūloma legalizuoti naminukės verslą kaimo turizmo sodybose, grąžinti alkoholį į Seimo kavinę ir vėl pratęsti prekybos alkoholiu laiką parduotuvėse iki 24 valandos.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Jau matyti prevencijos vaisiai

Alkoholio prekybos ribojimo šalininkai turi šviežiausius statistinius duomenis apie alkoholio prevencijos politikos vaisius ir tiems, kurie sako, kad draudimais nieko nepakeisi, kad „vyrai gėrė, vyrai gers“, gali besti pirštu į statistikos lenteles.

„Mes net nesitikėjome tokių gerų tendencijų“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Įsigaliojus Seimo priimtoms Alkoholio kontrolės įstatymą sugriežtinančioms pataisoms, nuo 2009— ųjų pradžios, statistikos duomenimis, sumažėjo susirgimų, susijusių su ūminiu alkoholio poveikiu, alkoholinių psichozių, išorinių mirčių, taip pat nusikaltimų, autoįvykių, sukeltų išgėrusių asmenų, žuvusiųjų kelyje skaičius (konkretūs skaičiai pateikiami lentelėse).

Teigiamus pokyčius, anot šių sugriežtinimų iniciatoriaus A.Matulo, pirmiausia lėmė trys standartinės Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) priemonės: alkoholio kainos didinimas dėl akcizo, alkoholio reklamos ribojimas ir alkoholio prieinamumo mažinimas. Teigiamos įtakos šiuo požiūriu turėjusi ir ekonominė krizė.

Kasmet prageriame tiek, kiek gyvena Pakruojyje

Daug naudos, A. Matulo manymu, davė ir Blaivybės metų paskelbimas 2009-taisiais, kai žiniasklaidoje buvo kalbama apie alkoholizmo problemą. „Tada visi sužinojo, kad per 20 pastarųjų metų alkoholinių psichozių skaičius (o tai yra objektyviausias alkoholio daromos žalos rodiklis) Lietuvoje išaugo keliolika kartų — nuo 9,5 atvejų 100 tūkstančių gyventojų iki 128 atvejų 2007-aisiais metais. Tokių alkoholizmo tempų Lietuvoje nėra buvę per visą tūkstantmetį“, — sako A.Matulas.

Dėl tiesioginių ir netiesioginių alkoholio psichozės sukeltų pasekmių, statistikos duomenimis, per metus netenkame apie 5000 žmonių. Tiek panašiai gyvena Pakruojyje — skaičiuojant su moterimis, kūdikiais ir vaikais.

A. Matulą neramina ir kita statistika: dar prieš penkiolika metų mūsų paaugliai, PSO duomenimis, buvo bene mažiausiais vartojantys alkoholio (pagal alkoholio vartojimo kartus per paskutinius trisdešimt dienų), o dabar jie pagal šį rodiklį — vieni pirmųjų pasaulyje.

Sunkiai įveikiama

Nors į šios rudens sesijos dienotvarkę yra įtrauktas visas „antialkoholinio paketo“ (keturių įstatymo projektų — Alkoholio, Tabako kontrolės įstatymo, Administracinių teisių pažeidimo ir Baudžiamojo kodekso — paketas) svarstymas, anot A.Matulo, viskas priklausys nuo to, kaip balsuos Seimo nariai.

„Tai nepaprastai sunku. Daugybė lobistų — alkoholio gamintojų ir prekeivių — kiekvieną dieną vaikšto po Seimą, atvirai bendrauja su įvairių frakcijų atstovais prie Seimo posėdžių salės, o suaktyvėjimas visada matomas, kai į darbotvarkę įtrauktas koks nors su alkoholio įstatymu susijęs projektas“, — teigia A. Matulas. Pavyzdžiui, dabar yra įregistruotas pasiūlymas alkoholio pardavimo laiką vėl prailginti nuo 9 iki 24 valandos (nuo 2009 metų alkoholiu prekiauti leidžiama nuo 8 iki 22 valandos).

„Rimtas pavojus, kai valstybėje nėra nuoseklios politikos. Mes ją bandome vykdyti, bet atskirų Seimo narių pataisomis viskas išbalansuojama, yra tarsi šaudoma — pataikys ar nepataikys, nubalsuos ar nenubalsuos“, — tvirtina A. Matulas. Anot pašnekovo, yra Seimo narių, kurie nuolat registruoja pataisas, siūlančias liberalizuoti alkoholio verslo sąlygas, o kovojant su kontrabanda siūlo vienintelę išeitį — sumažinti alkoholio kainą.

Paketas su sprogstamuoju užtaisu

Šioje rudens sesijoje į vieną vietą suplauks ir griežtinančios, ir liberalizuojačios prekybą alkoholiu įstatymų pataisos.

Bene svarbiausias siūlymas — įvesti specializuotas alkoholio parduotuves ar specializuotus skyrius su atskiru įėjimu ir vaizdo kameromis. Parduotuvės turėtų išlaikyti atitinkamus (siūloma bent 200 metrų) atstumus iki sveikatos ir švietimo įstaigų.

Taip pat siūloma suvienodinti naktinės prekybos alkoholiu nuostatas, o naktį alkoholiu prekiaujančių barais pasivadinusių įstaigų problemą siūloma spręsti draudžiant išsinešti alkoholį iš viešojo maitinimo įstaigų.

Taip pat siūloma asmenims iki 21-erių metų drausti parduoti stipresnius, nei 15 procentų etilo alkoholio koncentracijos gėrimus, drausti vartoti alkoholinius gėrimus varžybų ar kultūrinių renginių metu tose patalpose, kur vyksta šie renginiai, pavyzdžiui, sporto arenų ložėse.

Vadovaujantis įvairių ES šalių patirtimi, į paketą įtrauktas ir siūlymas nuo 2012 metų sausio drausti alkoholiu prekiauti stacionariose degalinėse, o nuo 2014 metų apskritai uždrausti alkoholinių gėrimų reklamą.

Taip pat siūloma taikyti ne tik administracinę, bet ir baudžiamąją atsakomybę pardavėjui, pardavusiam alkoholinių gėrimų nepilnamečiui.

Kita vertus, Seime bus svarstoma ir gausybė priešingų — alkoholio verslą liberalizuojančių pataisų, kaip antai naminukės verslo legalizavimas turizmo sodybose. Nors Vyriausybė nepritarė naminukės legalizavimui, klausimas dar spręsis Seime.

Per 10 litrų kiekvienam

Anot Egidijaus Jankausko, Seimo Sveikatos reikalų komiteto biuro patarėjo, kol pagal alkoholio suvartojimą Lietuva yra viena pirmaujančių valstybių, apie jokį naminukės legalizavimą ar alkoholio verslo liberalizavimą negali būti nė kalbos.

E. Jankausko teigimu, iki šiol nevykdoma dar 1998 metais patvirtinta Lietuvos sveikatos programa, pagal kurią Lietuva jau privalėjo alkoholio suvartojimą sumažinti 25 procentais.

Sveikatos programos duomenimis, 1998 metais vienam gyventojui buvo suvartojama 9,5 litro absoliutaus alkoholio, 2007 metais — 14,3 litro, 2008-iais — 13,2, o 2009-taisiais — 10,2 litro. Nors per trejus pastaruosius metus pavyko sumažinti alkoholio vartojimą trim litrais „ant galvos“, vis tiek geriame daugiau, nei prieš 12 metų.

Verslininkai ginasi

Šiauliuose taip pat bandoma riboti prekybą alkoholiu. Miesto Taryba dar rugpjūčio 19 dienos sprendimu vienbalsiai nutarė devyniuose baruose apriboti prekybos alkoholiu laiką iki 22 valandos, tačiau verslininkai sprendimą apskundė teismui ir toliau prekiauja, kaip prekiavę.

Šiandien Tarybos posėdyje bus svarstoma dėl prekybos alkoholiu laiko ribojimo dar trijuose miesto baruose, kavinėse.

Šiaulių Vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, po rugpjūčio 19 dienos tarybos sprendimo, policija prie minėtų barų vyko apie 30 kartų (dažniausiai dėl girtų asmenų, nedidelio chuliganizmo ir triukšmo) ir pradėjo keturis ikiteisminius tyrimus: jau kitą naktį po tarybos sprendimo prie baro Lyros gatvėje buvo sumuštas apsaugos darbuotojas, J. Basanavičiaus gatvėje esančiame bare dviese sumušė nukentėjusįjį, prie „Suopio“ baro įvyko plėšimas (sulaikyti penki asmenys), prie “Megos“ įvyko vagystė.

Geria ir vaikai

Alkoholio prieinamumą nepilnamečiams rodo tokie faktai: Šiaulių apskrityje per 8 mėnesius neblaivūs nusikalto 39 vaikai ir paaugliai iki 18 metų. Per šešis šių metų mėnesius į policijos komisariatus iš viso buvo pristatyta 916 apskrities vaikų (Šiauliuose 418), atitinkamai per tą patį laikotarpį pernai — 1026 ir 551.

Vidutiniškai nuo 70 iki 75 procentų vaikų į budėtojų dalį pristatomi už alkoholinių gėrimą vartojimą ar pasirodymą neblaiviems viešoje vietoje.

Šiemet surašyti administracinės teisės protokolai 7 įmonėms, kuriose alkoholiniai gėrimai parduoti nepilnamečiams. 95 procentai nepilnamečių nurodė, kad jiems gėrimus perdavė kiti suaugę asmenys.

Statistikos duomenimis, Lietuvoje yra per 16 tūkstančių licencijuotų prekybos alkoholiu taškų, kai tuo tarpu triskart daugiau gyventojų turinčioje Švedijoje — 300.

 

SITUACIJA: Kol kas degalinėse galima ištisą parą įsipilti degalų ne tik automobiliui. Seimui bus teikiamas siūlymas nuo 2012 metų sausio drausti alkoholiu prekiauti stacionariose degalinėse.

KOVA: „Daugybė lobistų — alkoholio gamintojų ir prekeivių — kiekvieną dieną vaikšto po Seimą, atvirai bendrauja su įvairių frakcijų atstovais prie Seimo posėdžių salės“, — Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, tikina, kad kova dėl Lietuvos blaivybės bus sunki.

 

TAŠKAS: Lietuvoje yra per 16 tūkstančių licencijuotų prekybos alkoholiu taškų, kai tuo tarpu triskart daugiau gyventojų turinčioje Švedijoje — 300.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.