Alkoholio kontrolė nejaudina alkoholikų

Alkoholio kontrolė nejaudina alkoholikų

Al­ko­ho­lio kont­ro­lė ne­jau­di­na al­ko­ho­li­kų

Al­ko­ho­lio įsi­gy­ti ga­lės tik nuo 20-ies me­tų. Mai­še­liai, ku­riuo­se bus ne­ša­mas al­ko­ho­lis, ne­ga­lės bū­ti per­ma­to­mi, o par­da­vi­mo lai­kas – ri­bo­tas. Jei­gu tai ne­pa­dės, at­si­ras spe­cia­li­zuo­tos al­ko­ho­lio par­duo­tu­vės. Gąs­di­na­ma, kad žlugs kai­mo par­duo­tu­vės, o po to – ir kai­mas.

Kais­tant si­tua­ci­jai ir po­li­ti­ko­je, ir vi­suo­me­nė­je dėl al­ko­ho­lio kont­ro­lės „Šiau­lių kraš­tas“ iš­va­žia­vo iš­girs­ti liau­dies, o pa­gal Se­ne­ką – Die­vo bal­so. Dėl al­ko­ho­lio ri­bo­ji­mų, at­ro­do, ner­vi­na­si vi­si – tik ne pa­tys al­ko­ho­li­kai.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Ka­vos ar alaus?

Vos ke­li ki­lo­met­rai nuo Rė­ky­vos – Šiau­lių ra­jo­no Ei­no­rai­čių kai­mo par­duo­tu­vės rek­la­ma kvie­čia ka­vos ir alaus. Pir­kė­jus pir­miau­sia „pa­si­tin­ka“ ka­vos apa­ra­tas. Esp­res­so, juo­da, ba­lin­ta ka­va kai­nuo­ja nuo 0,9 iki 1 eu­ro.

Pi­giau­sio alaus kai­na su bu­te­lio de­po­zi­tu – 1,58 eu­ro. Al­ko­ho­lio vit­ri­noms skir­ta di­džio­ji par­duo­tu­vės sie­na ir dar tru­pu­tis trum­po­sios ga­li­nės sie­nos. Bran­ges­ni gė­ri­mai iš­ri­kiuo­ti ei­le „žiū­ri“ į re­tus pir­kė­jus lat­viš­kais, ang­liš­kais, ru­siš­kais ir uk­rai­nie­tiš­kais už­ra­šais.

Kol su par­da­vė­ja Jur­gi­ta maž­daug pus­va­lan­dį kal­ba­mės apie val­džios ren­gia­mą al­ko­ho­lio ri­bo­ji­mą, ne­nu­per­ka­mas nė vie­nas bu­te­lis al­ko­ho­lio ir nė vie­nas puo­de­lis ka­vos. Nu­pirk­ti tik ke­li ke­pa­lai duo­nos, ke­li ba­to­nai, ra­zi­nų, drus­kos, deg­tu­kų.

Duo­nos atė­ju­si po­nia Ri­ta sa­ko, kad čia daž­niau­siai ir per­ka duo­ną – nes ji čia vi­sa­da švie­žia, ži­no­mo vie­tos ke­pė­jo. Kar­tais pri­rei­kia deg­tu­kų, drus­kos, grie­ti­nės. Bet di­die­ji šei­mos ap­si­pir­ki­mai vyks­ta Šiau­liuo­se, kur abu su vy­ru dir­ba ir kas­dien va­žiuo­ja.

„Re­tai per­ku ir tik smulk­me­nas, bet jei­gu kai­me ne­bū­tų par­duo­tu­vės, bū­tų la­bai blo­gai“, – įsi­ti­ki­nu­si Ri­ta.

Vos ke­le­tą mė­ne­sių kai­mo par­duo­tu­vė­je par­da­vė­ja dir­ban­ti šiau­lie­tė Jur­gi­ta pa­sa­ko­jo, kad, pa­bran­gus al­ko­ho­liui, jo ma­žiau per­ka­ma, nors di­džio­ji da­lis par­duo­tu­vės pa­ja­mų iš­li­ko bū­tent iš jo. Jei­gu iki ak­ci­zų pa­kė­li­mo ap­svaig­ti nuo stip­raus alaus ga­lė­jo už eu­rą, da­bar tiek ne­beuž­ten­ka. Šok­te­lė­jo ir stip­raus al­ko­ho­lio kai­na. Net ir pi­giau­sias spi­ri­tuo­tas vy­nas su che­mi­niais prie­dais da­bar kai­nuo­ja per du eu­rus.

„Skun­džia­si, kad bran­gu, bet vis tiek ge­ria. Pab­ran­gi­nus al­ko­ho­lį pir­kė­jų ne­su­ma­žė­jo, jei­gu ir ma­žiau nu­per­ka, bet tie pa­tys. Kas gė­rė, tas ir te­be­ge­ria. Nei juos kai­na su­stab­dė, nei drau­di­mai su­stab­dys. At­si­ras par­duo­dan­čių pro už­pa­ka­li­nes du­ris, at­si­ras „bo­bu­čių“, nes al­ko­ho­lio pa­klau­sa nie­kur ne­dings“, – įsi­ti­ki­nu­si Jur­gi­ta.

Kai­mo par­da­vė­ja ne iš kny­gų ži­no, kad žmo­nės al­ko­ho­lį pra­de­da ger­ti ne­re­tai lyg vais­tus „nuo dep­re­si­jos“, nes ne­su­sit­var­ko su sa­vo psi­cho­lo­gi­nė­mis pro­ble­mo­mis – šią vel­nio ka­ru­se­lę už­su­ko am­ži­ni ne­pri­tek­liai, su­dė­tin­gi san­ty­kiai, ne­tei­sy­bė, so­cia­li­nė at­skir­tis.

„Ge­ria, kad nu­skan­din­tų blo­gas min­tis. O kai jau toks „an­ti­dep­re­san­tas“ virs­ta pri­klau­so­my­be, o žmo­gus li­go­niu – drausk ne­drau­dęs...“ – ver­ti­na Jur­gi­ta.

Ji jau gir­dė­ju­si, kad, pa­bran­gus al­ko­ho­liui, kai kas iš pra­si­gė­ru­sių­jų su­ka į vais­ti­nes, o kas – į ūki­nių pre­kių par­duo­tu­ves.

Trys vai­kai = ke­tu­ri bu­te­liai?

Mo­te­ris ste­bi­si, kad aukš­čiau­sio­ji val­džia ei­na drau­di­mų, su­var­žy­mų, o ne išei­čių ke­liu.

„Bau­džia ne tuos, ku­riems jau tas pa­ts, o tuos, ku­rie sten­gia­si iš pa­sku­ti­nių­jų“, – ap­gai­les­ta­vo mo­te­ris.

Mo­te­ris skai­čiuo­ja, kad vals­ty­bė už tris vai­kus šei­mai mo­ka per mė­ne­sį 46 eu­rus. Žvilg­te­li­me į len­ty­ną už par­da­vė­jos nu­ga­ros – tiek kai­nuo­ja ke­tu­ri 0,7 lit­ro vi­sai ne pra­ban­gaus bren­džio bu­te­liai.

Abie­jų su vy­ru al­gos ne­lei­džia pre­ten­duo­ti į pa­si­ren­gi­mo mo­kyk­lai skir­tus pi­ni­gus. Ga­būs vai­kai lan­ko mu­zi­kos mo­kyk­las, bet už jas tė­vams rei­kia mo­kė­ti.

„Jei ger­tu­me – gy­ven­tu­me sau be rū­pes­čių! Nei vai­kais be­rei­kė­tų rū­pin­tis, nei jų mu­zi­kos mo­kyk­lo­mis!.. Vals­ty­bė pa­si­rū­pin­tų!“ – iro­ni­zuo­ja tri­jų vai­kų ma­ma.

Jos paaug­liai vai­kai stro­pūs ir ga­būs, lan­ko ir bend­ro­jo la­vi­ni­mo, ir mu­zi­kos mo­kyk­las. Ma­ma pa­sa­ko­ja, kad bū­na, kol pa­ruo­šia vi­sus na­mų dar­bus ir iš­moks­ta mu­zi­kos kū­ri­nius, atei­na ir ant­ra va­lan­da nak­ties, o kel­tis – pu­sę sep­ty­nių ry­to.

„Pa­šiur­po­me, kai iš­gir­do­me, kad no­ri dviem sa­vai­tėm il­gin­ti moks­lo me­tus. Tie vai­kai, ku­rie stro­piai ir ge­rai mo­ko­si, ir taip yra be­pro­tiš­kai per­var­gę. O tie, ku­rie ne­si­mo­ko, koks jiems skir­tu­mas – jie vis tiek ne­si­mo­ko ir į mo­kyk­lą net ne­si­tei­kia daž­nai atei­ti“, – sa­kė mo­te­ris.

Kas pir­ma žlugs: „pi­jo­kai“ ar vers­li­nin­kai?

Par­duo­tu­vės sa­vi­nin­kui Man­tui – 26-eri. Li­ko Lie­tu­vo­je, nu­si­pir­ko iš ran­kų į ran­kas ėju­sį kai­mo par­duo­tu­vės vers­lą. Tai jo idė­ja – pa­sta­ty­ti ka­vos apa­ra­tą, kad įro­dy­tų, jog kai­mo žmo­nėms rei­kia vis­ko, tik al­ko­ho­lio – vie­ne­tams.

„Kam žlug­dy­ti, kam ati­mi­nė­ti iš smul­kių­jų vers­li­nin­kų pa­sku­ti­nį gra­šį? Vals­ty­bė tu­ri gal­vo­ti, ne kaip ati­mi­nė­ti iš dir­ban­čių, o ne­ska­tin­ti ge­rian­čių. Gal nuo vai­kys­tės rei­kė­tų pra­dė­ti kur­ti to­kią so­cia­li­nę ap­lin­ką, kad žmo­nės ne­klimp­tų al­ko­ho­ly­je? O ne ra­gin­ti sku­bė­ti nu­si­pirk­ti sa­vait­ga­lį alaus, nes po pie­tų jau ne­be­par­duos vien dėl to, kad kai­me ar mies­to dau­gia­bu­ty­je gy­ve­na trys al­ko­ho­li­kai, o vi­si ki­ti – nor­ma­lūs žmo­nės?.. Kaip ma­žiems vai­kams...“ – svars­to vers­li­nin­kas.

Jis nu­ste­bo su­ži­no­jęs, kad šei­ma iš įvai­rių pa­šal­pų ga­li su­si­rink­ti apie 700 eu­rų. „Fan­tas­ti­ka! Kuo įma­no­ma pa­ska­tin­ti to­kį žmo­gų ieš­ko­ti dar­bo, o ne sė­dė­ti ant so­fos ir gurkš­no­ti alų – neį­si­vaiz­duo­ju. Kaž­kaip at­bu­lai tvar­ko­ma­si mū­sų vals­ty­bė­je ir tai la­bai nu­vi­lia dir­ban­čius žmo­nes“, – sa­kė vy­ras.

Man­tas įsi­ti­ki­nęs, kad įve­dus tvar­ką al­ko­ho­lį par­da­vi­nė­ti tik spe­cia­li­zuo­to­se par­duo­tu­vė­se – vis tiek bū­tų nu­skriaus­ti ne­ge­rian­tys žmo­nės, nes kai­me gal­būt lik­tų vien spe­cia­li­zuo­tos par­duo­tu­vės.

„Bus su­gal­vo­ta, kaip apei­ti įsta­ty­mus, bet ir vėl vis­kas at­si­lieps kai­na. Jau da­bar pu­sę mi­li­jar­do eu­rų lie­tu­viai pa­lie­ka Len­ki­jo­je. Rei­kia, kad pa­lik­tų mi­li­jar­dą ar tris? O gal sie­kia­ma, kad dar dau­giau lėk­tu­vų kil­tų į emig­ra­ci­ją?“ – svars­tė Man­tas.

Už­ra­šą „alus“ keis „mie­lės + cuk­rus“

Pa­ka­pės par­duo­tu­vės sa­vi­nin­kas  Vy­tau­tas juo­kia­si: „Tos mo­te­rys, ku­rių šei­mo­se vy­rai ge­rai, sa­ko, rei­kia už­draus­ti al­ko­ho­lį ir vi­sas juo pre­kiau­jan­čias par­duo­tu­ves su­sprog­din­ti! O tų, ku­rių vy­rai blai­vi­nin­kai, sa­ko – te­gul bū­na šim­tą me­tų!“

Vy­tau­tas ži­no – nie­kam per prie­var­tą dar ne­pa­vy­ko iš­bris­ti iš al­ko­ho­lio: „Nei ver­kian­čios mo­ti­nos, nei vai­kai neiš­mal­da­vo, nei dak­ta­rai ne­pa­gy­dė, nei val­džia už­drau­dė! Juo­kas! Al­ko­ho­lio drau­di­mo įsta­ty­mas ge­rian­tiems žmo­nėms ne­pa­dės!“

Vos vie­ną len­ty­ną  Vy­tau­to par­duo­tu­vė­je uži­ma al­ko­ho­lis. Do­mi­nuo­ja – mais­tas ir pra­mo­ni­nės pre­kės, yra žve­jy­bos reik­me­nų.

„Ne­bė­ra tiks­lo man in­ves­tuo­ti ke­lis tūks­tan­čius ir lauk­ti, kol ateis kas ka­da nu­pirk­ti ko­kio stip­res­nio bu­te­lio. Jei­gu deg­ti­nės bu­te­lį per die­ną nu­per­ka – šven­tė! Ve­ža­si iš Lat­vi­jos, Len­ki­jos. Dėl ak­ci­zo pa­kė­li­mo al­ko­ho­lio pre­ky­ba kai­mo par­duo­tu­vė­se yra kri­tu­si jau da­bar apie 70 pro­cen­tų! Al­ko­ho­lio tie­kė­jai, did­me­ni­nin­kai jau da­bar pa­šiur­pę!“ – pa­sa­ko­jo par­duo­tu­vės šei­mi­nin­kas.

Jis skai­čiuo­ja, kad kai­me su­kū­rė ke­tu­rias dar­bo vie­tas: sau ir trims sam­do­miems dar­buo­to­jams. Jis in­ves­ta­vo į par­duo­tu­vės pa­tal­pas, pre­kes.

Par­duo­tu­vės sa­vi­nin­kas svars­to, kad val­džia, nu­spren­du­si steig­ti spe­cia­li­zuo­tas al­ko­ho­lio par­duo­tu­ves, nu­baus­tų ne al­ko­ho­li­kus, bet į Rau­do­ną­ją kny­gą jau pre­ten­duo­jan­čius kai­mo vers­li­nin­kus, ku­rie ir taip vos vos kvė­puo­ja.

Nu­gir­dę po­kal­bį su par­duo­tu­vės šei­mi­nin­ku pir­kė­jai kva­to­ja­si: par­duo­tu­vėms vie­toj už­ra­šų „Alus“, teks ka­bin­ti už­ra­šus „Mie­lės + cuk­rus“. Pir­kė­jai abe­jo­jo, ar val­džiai leng­vai pa­vyks su­si­tvar­ky­ti su še­šė­li­ne al­ko­ho­lio ga­my­ba ir pre­ky­ba.

„Kas gė­rė – tas ir gers. Sun­ku bus nu­si­pirk­ti par­duo­tu­vė­je – at­si­ras „taš­kai“! Pab­rangs vals­ty­bi­nė deg­ti­nė – iš­si­virs na­mi­nės! Ot pro­ble­mą ra­do! Po­nas Kar­baus­kis el­gia­si, lyg kai­me nie­ka­da ne­bū­tų bu­vęs!“ – šur­mu­liuo­ja pir­kė­jai, per­kan­tys duo­nos, deš­ros, sal­dai­nių, rū­ka­lų, skal­bi­mo mil­te­lių.

Kol pie­tų me­tu apie pus­va­lan­dį kal­bė­jo­mės Pa­ka­pės par­duo­tu­vė­je, pir­kė­jai nu­pir­ko bu­te­lį alaus, bu­te­lį sid­ro ir plast­ma­si­nį bu­te­lį spi­ri­tuo­to vy­ne­lio.

Al­ko­ho­liz­mas – pa­sek­mė, o ne prie­žas­tis

„Žmo­nės nu­skur­din­ti. Kas at­si­me­na, kad 200 gra­mų svies­to ga­ba­liu­kas bū­tų kai­na­vęs be­veik 8 li­tus?! Ka­da pa­pras­ti pie­niš­ki le­dai vai­kui kai­na­vo 3,5 li­to? Ne al­ko­ho­lis yra blo­go gy­ve­ni­mo prie­žas­tis“, – sa­ko par­duo­tu­vės šei­mi­nin­kas.

„Vie­toj to, kad žmo­nėms duo­tų dar­bo – bent pa­ke­les pa­šie­nau­ti, pa­šluo­ti, pa­tvar­ky­ti – da­vė pa­šal­pų. Kas tau pri­pra­tęs gau­ti dy­kai pi­ni­gus no­rės kuo nors už­siim­ti?! Da­bar jie ne tik ne­be­no­ri dirb­ti, bet įkū­rė ir to­kią fir­mą – „Ge­riam ra­tu“. Šian­dien kam pa­šal­pa – ge­ria iš jo, ryt ki­tam už vai­ką su­mo­kės – gers iš jo los­kos“, – ati­ta­ria po­nui Vy­tau­tui į par­duo­tu­vę už­su­kę Vla­das ir Vi­ta­li­ja iš Kel­mės ra­jo­no Pag­ry­žu­vio.

Vla­das tuoj su­vai­di­na „in­ter­me­di­ją“, kaip pa­pra­šo to­kios „fir­mos“ dar­buo­to­jų pa­dė­ti dirb­ti už 40 eu­rų per die­ną. Tas at­sa­kan­tis: „Gal­vą pa­ša­lei?! Už 40 eu­rų dirb­ti vi­są die­ną?! Klau­syk, ge­riau pa­žiū­rėk po­rą eu­riu­kų...“.

Vla­das skai­čiuo­ja – kai­nos ky­la, val­di­nin­kų dau­gė­ja, mo­kes­čiai dir­ban­tiems ky­la: „Tu­rė­da­mas ne­ga­lią aš tu­riu dirb­ti ir mo­kė­ti mo­kes­čius, kad iš­lai­ky­čiau val­ka­tau­jan­čius! Siau­bas!“

Po­kal­bis pa­ma­žu virs­ta mi­tin­gu par­duo­tu­vė­je: kai­mo žmo­nės iš nau­jo­sios val­džios sa­ko­si ne­si­ti­kė­ję tiek baus­mių.

„Kur tai ma­ty­ta, kad va­sa­rą nuė­jus į mies­to šven­tę su sve­čiais prie alaus bo­ka­lo ne­ga­lė­si lais­vai pa­si­kal­bė­ti?! Gė­da ir tiek... Ar nor­ma­lius žmo­nes rei­kia per­se­kio­ti? O pi­jo­kai tik juo­kia­si iš to­kių drau­di­mų!“ – sa­ko Vla­das ir sku­ba į dar­bą.

Al­do­nos var­da­die­nio  neužd­rau­si!

Cent­ri­ne vie­no kai­me­lio gat­ve link par­duo­tu­vės trep­si žmo­gys­ta. Vei­das sa­ky­te sa­ko – tai Al­ko­ho­lio kont­ro­lės įsta­ty­mo pa­tai­sų ad­re­sa­tė.

„Taip!.. Aš al­ko­ho­li­kė!.. Ge­riu nuo jau­nys­tės. Ne­py­kit ant ma­nęs – nu ne kas­dien ge­riu!.. Va­kar bu­vo Al­do­nos var­da­die­nis, tai biš­kiu­ką...“, – mirk­te­li akį, sprag­te­li pirš­tu mo­te­ris.

Va­kar bu­vo ge­rai, o šian­dien blo­gai. To­dėl jai rei­kia iš­ger­ti. Ki­taip nu­mirs. Taip mi­rė jos al­ko­ho­li­kas vy­ras. Taip mi­rė jos suau­gęs vai­kas.

O kas bū­tų, jei­gu kai­mo par­duo­tu­vė­je ne­bū­tų al­ko­ho­lio?

„Al­ko­ho­li­kui taip ne­bū­na, kad ne­gau­tų. Kaip ten sa­ko: kiau­lė pur­vy­ną vi­sa­da ras! Ne­bus par­duo­tu­vė­je, bus ki­tur...“ – tar­si pra­šy­da­ma at­lei­di­mo šyp­so­si mo­te­ris.

Ji pa­sa­ko­ja pa­ti pa­ja­mų ne­tu­rin­ti, bet tu­ri su­gy­ven­ti­nį, sū­nų, tie kai už­dir­ba – ta­da ir ge­ria. Po to ieš­ko, kur gau­ti ir vėl ge­ria. Ir vėl ieš­ko. Ji už­da­ra­me ra­te su­lau­ku­si ir pen­si­nio am­žiaus.

Ar ka­da no­rė­jo mes­ti ger­ti?

„No­rė­jau, po­nia mie­la, no­rė­jau! Tik nei­šė­jo!.. Gal tu­rė­tu­mėt eu­riu­ką? Nors vie­ną eu­riu­ką... nes mir­siu, kaip blo­ga!“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Žmo­nės ver­ti­na, kaip pa­veiks ša­lies gy­ve­ni­mą drau­di­mai: kas pir­miau žlugs – al­ko­ho­li­kai ar į Rau­do­ną­ją kny­gą pre­ten­duo­jan­tys smul­kie­ji kai­mo vers­li­nin­kai?

Vla­das iš Pag­ry­žu­vio ste­bi­si, kad vals­ty­bę pra­de­da­ma tvar­ky­ti ne ge­ri­nant so­cia­li­nę ap­lin­ką ir so­cia­li­nį tei­sin­gu­mą, o įve­dant drau­di­mus, ku­rie al­ko­ho­li­kams – nė mo­tais.

Ei­no­rai­čių kai­mo par­duo­tu­vės par­da­vė­ja Jur­gi­ta sa­ko, kad, pa­bran­gus al­ko­ho­liui, jo ir da­bar nu­per­ka­ma ma­žiau.