Algų išsiilgę Šiaulių politikai nusistatė savo taisykles

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto taryba nusistatė savitas, su įstatymu prasilenkiančias atlyginimo mokėjimo taisykles, tačiau jas stabdo Vyriausybės atstovas.

Lietuvoje plačiai nuskambėjęs čekiukų skandalas neaplenkė ir Šiaulių miesto tarybos narių, kurie jau mina teisėsaugos institucijų slenksčius. Tačiau nuo liepos 1 dienos įsigaliojus Vietos savivaldos įstatymo pataisoms, atrodė, kad ateityje panašių situacijų nebesulauksime. Įstatymas numatė Tarybos nariams fiksuotą darbo užmokestį – 20 procentų mero algos.

Tačiau Šiauliai jau ne pirmą kartą kuria savo taisykles. LR Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskritims Rimvydas Pilibaitis atsiuntė Šiaulių miesto merui ir Tarybai teikimą, kuriame reikalaujama pakeisti Tarybos darbo reglamente atsiradusias neteisėtas nuostatas dėl atlyginimo mokėjimo Tarybos nariams.

Šiaulių taryba patvirtino nuostatą, kad Tarybos nario atlyginimas mažinamas proporcingai jo praleistų to mėnesio Tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir Savivaldybės kolegijos, kurių narys jis yra, posėdžių skaičiui. Tačiau toliau prasideda „šiaulietiški“ variantai. Atlyginimas mažinamas atsižvelgiant į praleisto posėdžio svarbą, Tarybos nario dalyvavimo jame trukmę. Pavyzdžiui, už praleistą Tarybos posėdį atlyginimas mažinamas 20 procentų, už kitus – 10.

Tarybos narys laikomas dalyvavusiu posėdyje, jei jo dalyvavimas truko daugiau kaip pusę viso posėdžio laiko.

„Visais atvejais, taikant Tarybos nario atlyginimo mažinimą, Tarybos nario mėnesio atlyginimas negali būti mažesnis nei 50 procentų nustatyto Tarybos nario mėnesio atlyginimo dydžio“, – rašoma Šiaulių tarybos reglamente.

Vyriausybės atstovas cituoja įstatymą, kuriame nurodoma, kad Tarybos nario atlyginimas mažinamas proporcingai Tarybos nario praleistų to mėnesio savivaldybės tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir savivaldybės kolegijos, kurių savivaldybės tarybos narys yra, posėdžių. Vyriausybės atstovas Šiaulių politikams net išaiškina žodžio „proporcingai“ reikšmę, vadovaudamasis Lietuvių kalbos žodynu.

R. Pilibaitis akcentuoja, kad visi įstatyme nurodyti posėdžiai – Tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir savivaldybės kolegijos – yra lygiaverčiai ir nedalyvavimas juose vertinamas vienoda dalimi. O jei politikas neapsilankė nė viename posėdyje, tai algos ir neturi gauti.

„Taryba turėjo nustatyti Savivaldybės tarybos nario atlyginimo mažinimo tvarką, t. y. procedūras, kuriomis vadovaujantis mažinamas Tarybos nario atlyginimas, bet ne kurti naujas atlyginimo mažinimo taisykles“, – pabrėžiama teikime.

Vyriausybės atstovo teikimas privalo būti apsvarstytas artimiausiame Tarybos posėdyje (bet ne vėliau kaip per 1 mėnesį) ir apie priimtą sprendimą jam turi būti pranešta per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

Šiaulių tarybai nepakeitus savo su įstatymu prasilenkiančio sprendimo, Vyriausybės atstovas gali kreiptis į teismą.