
Naujausios
Akmenės meras pradėjo pinigų dalybas
Naujosios Akmenės ligoninės direktorius Tomas Skučas, laimėjęs šias pareigas antrai kadencijai, su rajono meru Vitalijumi Mitrofanovu susitarė dėl bemaž 5 tūkstančių eurų kompensacijos.
Ją išmokėti nurodžiusiam merui Savivaldybės tarybos posėdyje priekaištauta ir klausta, ar kiekvienas įstaigos vadovas, pasibaigus kadencijai, galėtų pretenduoti į tokias kompensacijas? Ar meras pradėjo pinigų dalybas?
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Atseikėta 5000 eurų
Birželio 30 dieną baigėsi Naujosios Akmenės ligoninės direktoriaus T. Skučo penkerių metų darbo kadencija. Tą dieną jis jau žinojo, kad išsaugojo postą kitam laikotarpiui. Birželio 7-ąją jau buvo laimėjęs Savivaldybės organizuotą konkursą.
Likus vos keletui dienų iki senosios kadencijos pabaigos, vadovas paprašė mero Vitalijaus Mitrofanovo nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu, išmokant 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio kompensaciją.
T. Skučas kompensacijos prašė, nes reikėjo šeimą perkraustyti iš Druskininkų į Palangą.
Birželio 28-ąją mero potvarkiu leista T.Skučui išmokėti bemaž 5 tūkstančius eurų.
T. Skučas įteikė ir kitą raštą dėl naujos darbo sutartį nuo rugsėjo 7 dienos.
Tarybos nariai lyg užsisisuvę burnas
Praėjusią savaitę Savivaldybės tarybos posėdyje Richardas Sudaris paviešino išmokos skyrimo skandalą.
Jo teigimu, iki liepos 1 dienos galiojęs Darbo kodeksas nenumatė galimybių išmokėti kompensacijos asmenims, dirbantiems pagal terminuotas darbo sutartis, pasibaigus darbo sutarties terminui.
R. Sudaris posėdyje citavo profesoriaus teisininko Henriko Dovydaičio aiškinimą: „Darbo kodekso ir kituose įstatymuose nustatytos išeitinės išmokos finansiškai paremti tuos asmenis, kurie praranda darbines pajamas, kai su jais nutraukiama darbo sutartis ne dėl jų kaltės. Išeitinė išmoka yra garantinio pobūdžio, ji nėra darbo užmokestis, atlyginimas už darbą, už gerus rezultatus. Ji skirta įstatymo nustatytais atvejais iš darbo atleistam darbuotojui, kad šis turėtų lėšų pragyventi kol įsidarbins kitoje darbovietėje.“
R. Sudaris piktinosi, kad apie išmokėtą kompensaciją jis nežinojo, nors yra Ligoninės stebėtojų tarybos narys. Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto narių klausė, ar kas nors iš jų girdėjo apie minėtą išmoką? Išgirdo – niekas.
„Ar dabar kiekvienas įstaigos vadovas, pasibaigus kadencijai, galėtų pretenduoti į tokias išeitines kompensacijas?“, – posėdyje paklausė R. Sudaris.
Meras V. Mitrofanovas į šį klausimą neatsakė. Tačiau tylėjo ne tik jis, bet ir visi tarybos nariai, lyg tai būtų menkavertė tema diskusijai.
„Pasinaudota įstatymo spraga“
„Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su R. Sudariu.
– T. Skučas paprašė išeitinės kompensacijos dar tebesitęsiant darbo sutarčiai, vadinasi – "vsio zakono" (viskas teisėta – rus.)?
– Taip, kai būtų pasibaigusi darbo sutartis su T. Skuču, jam nieko papildomai nebūtų galima mokėti. Vengiant to įvyko jo susitarimas su V. Mitrofanovu.
Tačiau yra kitų dalykų. Kreipiausi į Valstybės kontrolę, Ligonių kasas dėl valstybinių lėšų tinkamo naudojimo. Juk pinigai T. Skučui sumokėti iš Naujosios Akmenės ligoninės biudžeto, tai – Ligonių kasų skiriamos lėšos.
– Ar tai vien etikos ir moralės reikalai?
– Savivaldybės administracijoje girdėjau pateisinimų: susitarė du žmonės. Kyla klausimas: tai kaip mes gyvename? Meras ir ligoninės vadovas susitaria slapčiomis. Man V. Mitrofanovas aiškino, kad žmogus gerai dirba, tai reikėjo išmokėti. Kokia nesąmonė. Kas gerai dirba, tam galima premiją skirti, pridėti priedą prie atlyginimo. Bet gal medžioklės draugams galima dar daugiau?
Jei kompensacija mokama, tai visuomenė turi žinoti. Kad galėtume klausti, ar tikrai taip jau puikiai gyvename, ar toje ligoninėje tikrai nieko daugiau nereikia, o teikiamos paslaugos – tokios superinės. Ar T. Skučas tikrai mažai uždirba? Dirba pagal Tarybos patvirtintą darbo grafiką, kai ne kiekvieną darbo dieną gali būti ligoninėje. Kai važiuoja į komandiruotes, net komandiruotės nerašomos.
Ligoninės vadovas nelinkęs teisintis
Vakar T. Skučas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog paprašęs kompensacijos, „kad būtų motyvas toliau dirbti“.
„Įstatymas leido nutraukti darbo sutartį, o aš pasinaudojau galimybe“, – aiškino T. Skučas.
– Kodėl paprašėte 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio kompensacijos, o ne 6 mėnesių ar 1 mėnesio?
– Dėl tokių dalykų tariamasi. Pasižiūri, kiek gali paprašyti pagal situaciją, tiek ir paprašai. Jei pasinaudojant rusiška leksika „vsio zakono“, ar ką matote blogo? Neimu į galvą, kas pasakyta Savivaldybės tarybos posėdyje. Neatsakau už tai, kas ir kaip vyksta Savivaldybės koridoriuose. Ar aš turiu gintis? Ir nežadu teisintis. Vienas dalykas, – niekas man į akis nepažėrė. Suprantu, kad aiškinamasi su meru, tai gal išsiaiškins. Patys turi atsakyti į klausimus.
Antra vertus, mane valdžia apgavo. Prisiprašė antrai kadencijai, kažką pažadėjo, kai išreiškiau norus, o paskui pradeda kažkokias nesąmones klausinėti, rėkauti Tarybos posėdyje. Galiausiai reikia atsakyti į klausimą – ar Skučas reikalingas Akmenei? Kai sužinosime, ar rajonui reikia tokio direktoriaus, viskas susistatys į vietas. Jei atsisakys, bus viskas aišku. Laimėjau konkursą, bet ir direktorių galima atleisti, jei netenkina. Aišku, kad ligoninėje ne viskas gerai, bet ir ne blogai.
Nebuvo jokių asmeninių susitarimų, pasinaudojant draugyste. Mano prašymus girdėjo keli Savivaldybės administracijos darbuotojai. Apie merą kaip žmogų normaliai galvoju, tačiau nežinau, ar mes draugai. Esame abu medžiotojai, tačiau kartu medžioti teko gal vieną kartą.
Meras – pas Šventąjį Tėvą
Iškart po Tarybos posėdžio meras V. Mitrofanovas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad visiems gerai dirbantiems vadovams bus mokamos išeitinės kompensacijos.
Vakar meras neatsiliepė į telefono skambutį. Rajono savivaldybėje paaiškinta, kad išvykęs į Vatikaną, dalyvaus popiežiaus audiencijoje.
Lengvata ir "greitukės" vadovei
„Šiaulių kraštas“ publikacijoje „Atleidimo iš darbo nuobauda nuderėta iki „šalių susitarimo“ (2017 10 25) rašė, kaip buvusiai Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centro direktorei Violetai Griciuvienei pavasarį Akmenės rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo pasirašytu potvarkiu paskirta drausminė nuobauda – atleidimas iš darbo – nepritaikyta. Iš tikrųjų įstaigos vadovė atsisveikino su pareigomis, tačiau kitaip motyvuojant: šalių susitarimu.
Greitosios medicinos pagalbos centro direktorė pasinaudojo tarnybinėmis pareigomis, pilant įstaigos kurą į asmeninį automobilį.
V. Griciuvienė, turėdama nedarbingumo lapelį, atvyko pas merą su pasiūlymu atleisti iš darbo pačios prašymu ir su dviejų mėnesių išeitine išmoka.
„Vyko savotiškos derybos, aiškinau, kad po nustatytų tarnybinių nusižengimų neįmanoma išeitinė išmoka, – sakė V. Mitrofanovas. – Galiausiai pasirinktas kompromisas – nutraukti darbo sutartį pagal Darbo kodekso 125 straipsnį, tai reiškia – šalių susitarimu. Išmoka neišmokėta“.
Tos derybos vyko panašiai tuo laikotarpiu – birželio antroje pusėje, kai Naujosios Akmenės ligoninės direktorius T. Skučas derėjosi dėl kompensacijos sau.
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas (kairėje) ir Naujosios Akmenės ligoninės direktorius Tomas Skučas sutarė elgtis pagal principą „vsio zakono“.
Savivaldybės tarybos posėdyje Richardas Sudaris teigė, kad Naujosios Akmenės ligoninės direktoriui negalėjo būti skirta išeitinė kompensacija.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas tvirtino, kad po nelengvų derybų Violetai Griciuvienei drausminę nuobaudą atleisti iš darbo pakeitęs į darbo sutarties nutraukimą šalių susitarimų.