
Naujausios
Akmenėlių dvare jaučiasi savo vietoje
Šiaulietė Edita Aperavičienė, dar taip neseniai generalinio direktoriaus įgaliotinė Šiaulių durpių įmonėje „Rėkyva“, o šiandien – Akmenėlių dvaro Pakruojo rajone savininkė, energingai mosčioja rankomis: tą kertę dar reikės apeiti, ten – palaistyti. Viskas iki smulkmenų apgalvota. Beveik kiekvieną savaitgalį dvaras pilnas svečių – menininkų, istorikų ir tų, kuriems norisi pajusti 200 metų senumo sodybos aurą. Beveik prieš 12 metų Akmenėlių dvaras buvo ties sunykimo riba.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Idėja virto kūnu
Akmenėlių dvaras tik registro dokumentuose įvardijamas dvaru. Išties tai vokiečių kilmės baronui Teodorui fon der Ropui nuo 1780 metų priklausiusio Pakruojo dvaro palivarkas, vienas iš trylikos.
E. Aperavičienė apie Akmenėlius pirmąsyk išgirdo prieš kiek daugiau negu 12 metų. Tikrai šiaulietei, gyvenusiai viename iš Dvaro gatvės daugiabučių, ilgokai kirbėjo mintis įsigyti sodybą tolėliau nuo miesto, vienkiemyje, kur galėtų klausytis tylos, džiaugtis gamta, atsikvėpti, planuoti darbus, pabūti su savimi ir tiesiog savimi.
Paieškos užtruko. Labai užimtai E. Aperavičienei talkino artimieji – tėveliai ir iš Amerikos atvykusi sesuo. Jie atrado Akmenėlius. Apžiūrėjo visi nuotraukas: vaizdžiai nufotografuotas akmeninis sodybos svirnas tiesiog prikaustė. Ponia Edita apsisprendė – tinka! Ji visada mėgo akmenį.
Paskui gavo dokumentus – įrašas juose: Akmenėlių dvaras. E. Aperavičienės žodžiais, su tuo netikėtu įrašu mintys apie atsakomybę užgriuvo visu svoriu – dvaras juk yra kultūros paveldo objektas!
Vaizdas, kurį „Rėkyvos“ vadovė išvydo atvykusi, nepaguodė. Aplinkui – griuvenos, krūvos žvyro, teritorija skendo aukštuose kiečiuose.
Abejonės neapleido ir tuomet, kai ryžosi užsimerkti prieš nepatrauklų vaizdą ir nuvežti rankpinigius. Padavusi juos, dar dvi savaitės dvejojo: ar sugebės, ar galės šimtus metų skaičiuojančiame dvare viską atlikti iki galo teisingai ir sąžiningai.
„Aš esu ženklų žmogus – jaučiau, kad man to dvaro reikia. Bet kartu žinojau, kad su juo privalau elgtis garbingai – tai didelė atsakomybė. Čia ne tas pats, kas įsigyti naują suknelę, kurią gali kartą kitą apsivilkti ir padėti“, – sako E. Aperavičienė.
Tėvai, ypač ponios Editos mama, buvo pašiurpę. Maldavo klausyti racionalaus balso ir įsigyti paprastą sodybą, na, tokią, kokias perka visi. Tuo tarpu dukra, užuot įsiklausiusi, tarsi dvaro dvasių užkerėta vis kartojo: „Jūs tik pažiūrėkite, kaip čia gražu!...“
Tik dabar, praėjus geram dešimtmečiui, moteris teigia suprantanti, ką tėvai norėjo pasakyti. Kita vertus, sako ji, jeigu visada visi tik racionalaus balso klausytų, gal ir vaikai negimtų.
„Užsibūriau tada. Ir niekada nepasigailėjau“, – sako pareigų akcinėje bendrovėje „Rėkyva“ atsisakiusi ir jau dvejus metus tik Akmenėlių dvare gyvenanti E. Aperavičienė.
Gražu!
Tvarkytis dvaro sodyboje pradėjo nuo pradžių. Pirmais metais nupjovė žolę, išvalė likusių keturių pastatų net lubas siekiančius šiukšlynus, aptvarkė laiko visiškai suniokotus paveldo griuvėsius.
Draugams, netgi geriausiai draugei apie Akmenėlių dvarą nieko nesakė. Visi tik ir spėliojo, kur ji dingsta savaitgaliais, kur pranyksta per atostogas. Kol vieną kartą, po bene poros metų nuo dvaro sodybos įsigijimo, aplankyti užsinorėjusi bičiulė pasielgė ryžtingai: neleido baigti telefoninio pokalbio, kol ponia Edita nepasisakė, kur ją šiuo metu galima rasti. Atvažiavusi nustebo: gražu!
„Ir aš tada nusiraminau: vadinasi, ne man vienai, bet yra ir daugiau žmonių, kuriems čia gražu!“ – šypsosi dvaro šeimininkė. Tada, draugei apsilankius, sodyba labiau panašėjo į statybų aikštelę, o ne šimtmečius menantį dvarą.
Darė viską iš širdies. Prioritetas – išsaugoti tai, kas liko.
„Manau, jei neturi, ką investuoti, geriau neinvestuoti, bet tik negriauk. Tai – nusikaltimas“, – sako moteris. Tokiu principu ji ir vadovavosi keldama dvaro pastatus ir teritoriją antram gyvenimui.
Kas neišliko, ką šimtmečiai ir sovietinio laikmečio požiūris (kolūkio laikais Akmenėlių dvaro pastatuose buvo sandėliuojamos trąšos ir kitkas) suardė, sunaikino, E. Aperavičienė užsibrėžė atkurti. Arba bent sukurti panašią aplinką, kuri atspindėtų XVIII amžiaus dvasią.
Daug skaitė istorinės, archyvinės medžiagos, domėjosi to laikmečio dvarų eksterjero ir interjero tendencijomis. Restauratoriaus ir interjero dizainerio Antano Pužausko ir kitų profesionalų pastangų dėka dvaro statiniai atgijo sendinto mūro sienomis, dažytais trafaretais, senovinėmis arkomis, pasipuošė paveikslais.
Senųjų medžių nejudino, todėl neplačiu keliuku įvažiavus į sodybos teritoriją akis užkliūva už senutėlio ąžuolo. Šeimininkė buvo sugalvojusi šį senelį pradžiuginti aplinkui prisodindama ąžuoliukų. Bet ąžuolas juos globoti greičiausiai atsisakė, todėl nė vienas iš ąžuoliukų neišgyveno.
Senų medžių dvaro sodyboje yra ir daugiau.
Visą kelių hektarų teritoriją šeimininkė apjuosė pušaičių tvora. Jos seniai praaugo savo sodintoją.
Sodybą puošia daugybė gėlių. Ir ne bet kokių, o tik tokių, kurios papildytų dvaro aplinką.
Akį traukia ir kadaise šiukšlių krūvoje skendę senojo klojimo griuvėsiai. Teko nemažai paplušėti ir investuoti, kol aptrupėję sienų fragmentai tapo garbingos istorinės praeities liudytojais.
Atvira žmonėms
E. Aperavičienė sukasi kaip vijurkas. Nepaisant kelių samdomų padėjėjų, šeimos narių, jai net dienos per trumpos.
„Vertinu laiką ir nemėgstu jo gaišti tuščioms kalboms arba žiūrėdama pigius serialus. Net jei nieko neveikiu, aš labai daug galvoju, ieškau, domiuosi. Man patinka žinoti“, – sako dvaro savininkė.
Taip galvodama veikli moteris subrandino ne vieną puikią idėją, kuri atgaivino dvaro sodybą, įpūtė joje daug gyvybės. Jau dveji metai kiekvieną šeštadienį lygiai 14 valandą, Akmenėlių dvare organizuojamos įdomių pašnekesių popietės, kuriose laukiami visi norintys. Temos – įvairiausios, o lektoriai – žinomi istorikai, muzikologai, kritikai, menininkai. Kaskart susirenka kelios dešimtys klausytojų iš visos Lietuvos.
Dažni dvare ir kitokie renginiai.
Štai pernai rugpjūtį čia vyko tapytojo Sigito Staniūno ir kompozitoriaus Pauliaus Kilbausko koncertas-performansas. Menininkas tapė skambant P. Kilbausko kūriniams.
Pernai ir šių metų birželį klojime griaudėjo Pažaislio festivalio koncertas „Pučiamųjų fiesta“.
O rugpjūčio 3–5 dienomis Akmenėlių dvare į kūrybines dirbtuves susirinks Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos artistai. Jie repetuos koncertą smuikui ir orkestrui, pristatys jį pirmą kartą Lietuvoje, vyks fotografijų, juvelyrikos paroda. Dvaro savininkė už palaikymą ir paramą dėkinga geranoriškiems žmonėms. Iš visos širdies jai padeda Kaune gyvenanti bičiulė Raima Canderienė.
Be to, E. Aperavičienė dvare įkūrė žirgyną. Žirgai ir jų trenerė įkvėpė surengti vaikų jojimo varžybas. Jos penktą kartą vyks ir šių metų rugpjūtį.
„Kad jūs matytumėte, su kokia meile vaikai jodinėja!“ – šilta šypsena pražysta ponios Editos akys.
Ji kategoriškai nesutinka, kad Akmenėlių dvaro sodybai priliptų vestuvinio dvaro etiketė. Taip, vestuvėms dvarą nuomoja, bet su sąlyga: kad bus išskirtinai iškilminga puota, nė iš tolo nepanaši į visomis prasmėmis sotų balių, kuriame alkoholis, pigios dainos, vulgarūs juokeliai.
Reikia, nes tai yra gyvenimas
Kodėl poniai Editai viso šito reikia? Tokį klausimą Akmenėlių dvaro šeimininkė ne kartą girdėjo ir iš bičiulių, ir iš nepažįstamų žmonių. Jos atsakymas konkretus: „Reikia, nes tai mano gyvenimas!“
Ir to, anot žavingos moters, reikia ne tik jai, tai turi rūpėti visiems. Įsitikinusi, kad atėjęs laikas perkainoti vertybes ir atsisakyti „nusipopsinimo“, nusipiginimo, nes valstybė, jos žodžiais, kažkodėl skatina nekultūrinius renginius, festivalius, vadindama tai kultūra.
„Žmonės neturi, ką veikti: trinasi kažkur, ieško pigių pramogų, galiausiai laiką leidžia spoksodami į televizorių. Dvasinis badas užvaldo kažkada smarkiai išdraskytą tautą, kuri praradusi savo šaknis. Nerasdami dvasinio pasitenkinimo, žmonės griebiasi alkoholio“, – sako pašnekovė.
E. Aperavičienė, būdama šiaulietė, sako Šiaulių taip ir nepamilusi – pilkas miestas, nykstantis, ir niekam nerūpintis.
„Gyvendama Šiauliuose, jaučiau, kad esu ne savo vietoje. Gyvendama Akmenėlių dvare, esu savo vietoje. Man nelengva, bet aš esu vietoje“, – sako ponia Edita.
Jai svarbi praeitis – tėvų, protėvių gyvenimai.
„Mano babytė turėjo istorinį vienkiemį. Man tai padarė įspūdį, nes tada buvau vaikas, o vaikai viską jaučia širdele. Tiesiog neįsivaizduoju savęs, gyvenančios kooperatiniame namuke“, – sako pašnekovė.
Kažkada skaitė Eugenijaus Skerstono knygą apie senovinius daiktus, paveldą.
„Ten radau mintį, jog tie, kurie įsigyja paveldą, yra bepročiai, nes turi visą gyvenimą aukotis. Ši mintis man visai patinka“, – sako E. Aperavičienė. – Gyvenimas juk ir turi būti semper verum (visada tikra – lot.).
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Edita Aperavičienė ir šeimos simbolis žirgas Favoritas – su didžiausia meile.
Užmirštas Akmenėlių dvaras prikeltas naujam gyvenimui.
Buvusio dvaro klojimo sienos jaukiai apgobia erdvę.
Gyvenamajame name apgalvota kiekviena detalė.
„Čia yra mano gyvenimas, viskas tikra“, – sako Akmenėlių dvaro savininkė Edita Aperavičienė.
Dvaras atnaujintas pagal XVIII amžiaus dvarų interjero ir eksterjero madą.
Dvaras – prieš 12 metų. Atnaujinimui prasidėjus, jis įamžintas nuotraukose.