Aitrus kvapas varė iš patalpų

Aitrus kvapas varė iš patalpų

Ait­rus kva­pas va­rė iš pa­tal­pų

Šiau­liuo­se ant­ra­die­nio po­pie­tę mies­to cent­re, ke­lių įstai­gų pa­tal­po­se, pa­skli­dęs ait­rus, gerk­les gniau­žian­tis kva­pas su­kė­lė ant ko­jų spe­cia­lis­tus. Paaiš­kė­jo, jog kva­pas at­si­ra­do dėl gat­vė­je vyk­do­mos pa­vir­ši­nių nuo­te­kų tink­lų re­no­va­ci­jos.

Ar nė­ra vir­ši­ja­mos oro tar­šos nor­mos, kol kas nie­kas ne­ga­li at­sa­ky­ti. Ran­go­vai ra­mi­na, jog kva­pai ne­pa­vo­jin­gi ir ga­lės tai įro­dy­ti mo­bi­lio­sios la­bo­ra­to­ri­jos ma­ta­vi­mais.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Krei­pė­si į svei­ka­tos ser­gė­to­jus

Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Šiau­lių de­par­ta­men­to Vi­suo­me­nės svei­ka­tos sau­gos kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­ja Si­mo­na Ab­ro­ma­vi­čie­nė „Šiau­lių kraš­tą“ in­for­ma­vo, jog pra­šy­mų pa­dė­ti bu­vo su­lauk­ta iš tri­jų įstai­gų dar­buo­to­jų.

Ne­ma­lo­nių kva­pų ata­ką pa­ty­rė įstai­gos, vei­kian­čios Vil­niaus gat­vės bul­va­re ir ša­lia jo, Tra­kų gat­vė­je.

Skli­do kva­pai ir Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos pa­sta­te, ku­ria­me vei­kia ir Dar­bo rin­kos mo­ky­mo cent­ras, ir mu­zi­kos mo­kyk­la.

„Žmo­nės skun­dė­si jau­čia­mais ašt­riais kva­pais, – sa­kė S. Ab­ro­ma­vi­čie­nė. – Skir­tin­gai juos api­bū­di­no – lyg da­žų, lyg de­gan­čios plast­ma­sės. Ne­dels­da­mi rea­ga­vo­me, spe­cia­lis­tai vy­ko į vie­tą, pa­si­da­li­jo­me in­for­ma­ci­ja su ki­to­mis ins­ti­tu­ci­jo­mis, Sa­vi­val­dy­be, Dar­bo ins­pek­ci­ja, in­for­ma­vo­me apie įvy­kį ir bend­ruo­ju pa­gal­bos te­le­fo­nu 112, in­for­ma­ci­ją ga­vo ir Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja.“

Dar­bo rin­kos mo­ky­mo cent­rui, ku­rio pa­tal­po­se kva­pas bu­vo ypač stip­rus, re­ko­men­duo­ta nu­trauk­ti dar­bą ir iš­si­kel­ti iš pa­tal­pų.

Dar­bo bir­žos dar­buo­to­jai „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, jog la­biau­siai ken­tė­jo pir­ma­me pa­sta­to aukš­te dir­ban­tys: gerk­lės per­štė­jo, gal­vos skau­dė­jo, py­ki­no. Mu­zi­kos mo­kyk­la vei­kia tre­čia­me aukš­te, ten kva­pas bu­vo silp­niau­sias.

Dar­bo bir­žos di­rek­to­rius Ri­mun­das Do­mar­kas „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog ir va­kar ne­ma­lo­nus kva­pas dar bu­vo jau­čia­mas.

„Tris dar­buo­to­jus iš­kė­lė­me į ki­tus ka­bi­ne­tus, – sa­kė R. Do­mar­kas. – To­liau žiū­rė­si­me, kas bus: ar plis, ar iš­nyks. Tar­ny­bos aiš­ki­na­si.“

Nuo tink­lų re­no­va­ci­jos

„Žmo­nės pa­tys įta­rė, jog kva­pų šal­ti­nis – tink­lų re­no­va­ci­ja, nes kva­pas skli­do ir iš šu­li­nio gat­vė­je, – pa­si­da­li­jo ve­dė­ja. – Ran­go­vų pri­myg­ti­nai pa­pra­šė­me stab­dy­ti pro­ce­sus, im­tis prie­mo­nių, kad toks kva­pas ne­besk­lis­tų ir ne­kenk­tų žmo­nėms. Gau­si­me in­for­ma­ci­ją, kas pa­da­ry­ta, ir pla­nuo­ja­me dar šian­dien at­lik­ti oro tar­šos ma­ta­vi­mus.“

Su ran­go­vais iš­siaiš­kin­ta, jog ait­rų kva­pą su­ke­lia per tech­no­lo­gi­nį pro­ce­są iš­si­sky­ru­si che­mi­nė me­džia­ga – sti­re­nas.

„Ran­go­vai ti­ki­na, jog iki tam tik­ros kon­cent­ra­ci­jos jis ne­pa­vo­jin­gas, – sa­kė ji. – Bet sti­re­nas vei­kia cent­ri­nę ner­vų sis­te­mą, dir­gi­na kvė­pa­vi­mo ta­kus, žmo­nės jau­tė gerk­lės per­štė­ji­mą.“

Paim­tų mė­gi­nių ty­ri­mai bus at­lie­ka­mi Vil­niu­je, re­zul­ta­tai paaiš­kės po sa­vai­tės.

Ran­go­vai ra­mi­na

Mies­to cent­ri­nė­je da­ly­je pa­vir­ši­nių nuo­te­kų tink­lų re­no­va­ci­jos dar­bus at­lie­ka Da­ni­jos įmo­nė „Per Aars­leff A/S“. Šiuo me­tu vamz­dy­nas kei­čia­mas Rū­dės gat­vės at­kar­po­je nuo Vy­tau­to gat­vės iki Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ro.

Va­kar Sa­vi­val­dy­bės tink­la­la­py­je ran­go­vai pa­skel­bė in­for­ma­ci­ją, jog dėl vyk­do­mų dar­bų cent­ri­nė­je mies­to da­ly­je esan­čiuo­se pa­sta­tuo­se ga­li bū­ti jau­čia­mas ait­rus kva­pas.

Ran­go­vų in­for­ma­ci­jo­je tech­no­lo­gi­nius paaiš­ki­ni­mus tei­kia įmo­nės „Per Aars­leff A/S“ at­sto­vas iš Da­ni­jos Mor­ten Bo­lund.

„Vamz­dy­nai yra re­konst­ruo­ja­mi vie­to­je po­li­me­ri­zuo­ja­mais vamz­džiais. Kai­ti­nant sin­te­ti­nio pluoš­to me­džia­gą, ku­ri įtrau­kia­ma į re­konst­ruo­ja­mą vamz­dį, at­si­ran­da ait­rus ir grei­tai pa­jau­čia­mas kva­pas, – aiš­ki­na­ma. – Kva­pas jau­čia­mas nuo kon­cent­ra­ci­jos 0,05-0,5 ppm, o leis­ti­na – 25 ppm.“

„Ši me­džia­ga užuo­džia­ma net ir ta­da, kai jos kon­cent­ra­ci­ja yra la­bai ma­ža, ta­čiau nė­ra kenks­min­ga svei­ka­tai, – ti­ki­na ran­go­vų at­sto­vas. – Pats stip­riau­sias kva­pas jau­čia­mas sin­te­ti­nio pluoš­to me­džia­gos kai­ti­ni­mo me­tu, ku­ris trun­ka apie 8–12 val. Bai­gus kai­ti­ni­mą, me­džia­ga yra vė­si­na­ma ir kva­pas ne­be­bus jau­čia­mas. At­lie­kant pa­na­šius pro­jek­tus, mo­men­ti­nis iš­ma­tuo­tas kva­po ly­gis bu­vo 1–2 ppm.“

Pa­sak Mor­ten Bo­lund, ma­ta­vi­mai ro­do, kad esant vi­daus ka­na­li­za­ci­jos sis­te­mos de­fek­tams ar­ba tuš­čioms van­dens gau­dyk­lėms, kva­pas ga­li pa­tek­ti ir į pa­sta­tus, to­dėl ga­li bū­ti jau­čia­mas ne­ma­lo­nus kva­pas. To­kiu at­ve­ju gy­ven­to­jams pa­ta­ria­ma už­pil­dy­ti van­dens si­fo­nus ir vė­din­ti pa­tal­pas.

Ran­go­vas in­for­muo­ja gy­ven­to­jus, jei iš­kil­tų to­kios pro­ble­mos, kreip­tis į dar­bų va­do­vą Pau­lių Mi­ka­laus­kį tel. 8 612 55 849. Jis tu­rė­sian­tis mo­bi­lų ma­ta­vi­mo prie­tai­są ir gy­ven­to­jai ga­lės pa­si­tik­rin­ti šio ne­ma­lo­naus kva­po ly­gį.

„Šiau­lių kraš­tą“ P. Mi­ka­laus­kis va­kar in­for­ma­vo, kas pa­da­ry­ta ne­ma­lo­nių kva­pų sklai­dai ma­žin­ti:"Yra vė­di­na­mi šu­li­niai, pa­sta­ty­tas pa­pil­do­mas ven­ti­lia­to­rius, ku­ris trau­kia iš šu­li­nių orą. Šiuo me­tu vyks­ta nau­jai įtrauk­tų vamz­džių šal­dy­mo pro­ce­sas, tad kva­pas ma­žės ir jo tu­rė­tų iš vi­so ne­lik­ti.“

Ta­čiau vamz­džių kai­ti­ni­mo pro­ce­są, per ku­rį iš­si­ski­ria ne­ma­lo­nūs kva­pai, dar teks kar­to­ti to­liau re­no­vuo­jant tink­lus Rū­dės gat­vės at­kar­po­je nuo Vil­niaus iki Tra­kų gat­vės ir to­liau – iki pat Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės.

„Ki­tą sa­vai­tę tu­rė­si­me mo­bi­lią­ją la­bo­ra­to­ri­ją, at­siun­čia­ma ji iš Da­ni­jos, da­bar ji ka­lib­ruo­ja­ma, ir jei­gu dar bus nu­si­skun­di­mų, ga­lė­si­me atei­ti pa­ma­tuo­ti, pa­ro­dy­ti, ko­kia yra kon­cent­ra­ci­ja ir nu­ra­min­ti žmo­nes“, – sa­kė dar­bų va­do­vas.

Jis tik pa­ts ste­bė­jo­si, kaip re­no­vuo­jant gat­vės pa­vir­ši­nių nuo­te­kų tink­lus kva­pai ga­lė­jo pa­tek­ti į pa­sta­tus? Ten jie skli­do per bui­ti­nių nuo­te­kų vamz­džius.

„Įta­ria­me, jog gal­būt nuo se­nų lai­kų ne­le­ga­liai bu­vo pri­si­jung­ta prie lie­taus nuo­te­kų tink­lų, pra­kti­ko­je daž­niau­siai taip bū­na, – svars­tė P. Mi­ka­laus­kis. – Jei­gu vis­kas na­me yra tvar­kin­ga – tas kva­pas ne­ga­li pa­tek­ti į pa­sta­to vamz­dy­nus.“

Ran­go­vai mies­to cent­re pa­vir­ši­nių nuo­te­kų tink­lus re­no­vuo­ja nuo rug­sė­jo. Tai­ko dvi te­ch­no­lo­gi­jas: vamz­džius kai­ti­na karš­tais ga­rais ar­ba karš­tu van­de­niu.

„Vil­niaus gat­vės bul­va­re ga­rais kai­ti­no­me, ta pa­ti me­džia­ga iš­ski­ria, bet lyg ir ne­tu­rė­jo­me skun­dų, da­bar kai­ti­na­me van­de­niu, nes vamz­džiai yra di­des­nio skersmens, – aiš­ki­no dar­bų vyk­dy­to­jas. – Pa­tys dirb­ti ga­li­me, kai kon­cent­ra­ci­ja yra iki 25 ppm, bet sta­ty­bų aikš­te­lė­se bū­na tik 1–2 ppm.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­re iš lie­taus nuo­te­kų šu­li­nių sklin­da lyg de­gi­na­mos plast­ma­sės kva­pas. Prie vie­no iš šu­li­nių ran­go­vai pa­sta­tė ven­ti­lia­to­rių orui iš­trauk­ti.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės dar­bo bir­žos di­rek­to­rius Ri­mun­das Do­mar­kas sa­kė, jog dėl ne­ma­lo­nių kva­pų ke­li dar­buo­to­jai ir va­kar ne­ga­lė­jo dirb­ti sa­vo ka­bi­ne­tuo­se.