Aidas Jurašius – vienuoliktas literatūros premijos laureatas

Aidas Jurašius – vienuoliktas literatūros premijos laureatas

Ai­das Ju­ra­šius – vie­nuo­lik­tas li­te­ra­tū­ros pre­mi­jos lau­rea­tas

Ak­me­nės ra­jo­no Vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je su­reng­to­je šven­tė­je „Poe­zi­jos ru­duo“ pa­skelb­tas vie­nuo­lik­ta­sis Sta­sės Niū­nia­vai­tės var­di­nės li­te­ra­tū­ros pre­mi­jos lau­rea­tas Ai­das Ju­ra­šius.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

A. Ju­ra­šius yra gi­męs Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je, čia bai­gęs Ra­mu­čių gim­na­zi­ją.

Po fi­lo­lo­gi­jos stu­di­jų Vil­niaus uni­ver­si­te­te dir­ba lais­vai sam­do­mu ver­tė­ju, ap­si­gy­ve­no Klai­pė­do­je.

Kaip ra­šy­to­jas, ku­riam da­bar 39-eri, 2011-ai­siais de­biu­ta­vo kny­ga – ei­lė­raš­čių rin­ki­niu „Lui­so Al­ber­to Sal­vat­je­ros gy­ve­ni­mo ap­ra­šy­mas“.

Vė­liau ėmė spaus­din­ti pro­zą. Kny­ga „Py­pas ir jo nu­ti­ki­mai“ ta­po ket­vir­to­jo Na­cio­na­li­nio vai­kų li­te­ra­tū­ros kon­kur­so ant­ro­sios pre­mi­jos lai­mė­to­ja.

Sėk­min­gai da­ly­va­vo ir ki­tuo­se kon­kur­suo­se. Per­nai A. Ju­ra­šius su no­ve­le „Čia be pa­skui“ lai­mė­jo Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Laz­dy­nų Pe­lė­dos li­te­ra­tū­ri­nę pre­mi­ją. Taip pat prieš me­tus Lie­tu­vos ra­di­jo or­ga­ni­zuo­ta­me dra­ma­tur­gi­jos kon­kur­se „Kvie­čia ra­di­jo teat­ras" skir­tas pa­grin­di­nis pri­zas už pje­sę „Įvai­kin­ti“, o pje­sė „Vyp­so­nė“ įver­tin­ta tre­čią­ja pre­mi­ja. Ta­me pa­čia­me dra­ma­tur­gi­jos kon­kur­se A. Ju­ra­šius yra nu­ga­lė­jo prieš 4 me­tus su pje­se „Sug­rį­ži­mas į sa­va­ną“.

Per­nai iš­spaus­din­ta nau­jau­sia kny­ga „Nak­tis su rak­ti­nin­ku: pa­sa­kos žmo­nėms ir ki­tiems to­li­mo­jo kai­mo gy­ven­to­jams“.

Šio lei­di­nio iš­trau­kų iš­kil­mė­se skai­tė Ak­me­nės gim­na­zi­jos lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros mo­ky­to­ja Ri­ta Rin­gie­nė. Siū­lė skai­ty­to­jams neap­si­gau­ti, kad tai pa­sa­ka vai­kams. Api­bū­di­no ją kaip kū­ri­nį „jei ne su dvi­gu­bu dug­nu, tai tik­rai su marš­ki­nė­liais ar ap­lan­ka­lu“. Pir­ma­sis ap­lan­ka­las ga­li bū­ti su­pran­ta­mas vai­kams pa­šiur­pin­ti, o ki­ti sluoks­niai – la­biau gy­ve­ni­miš­kos pa­tir­ties ar kul­tū­ri­nę pa­tir­tį tu­rin­tiems skai­ty­to­jams.

Iš­sa­miai ana­li­zuo­da­ma vi­są lau­rea­to kū­ry­bą, pe­da­go­gė jį pa­va­di­no „rim­to vei­do po­kšti­nin­ku“. Ka­dan­gi, li­te­ra­tū­ros kri­ti­kų pa­ste­bė­ji­mu, A. Ju­ra­šiaus teks­tai yra so­cia­liai an­ga­žuo­ti, į šiuo­lai­ki­nį pa­sau­lį juo­se žvel­gia­ma su švel­nia, o kar­tais ir dras­tiš­ka iro­ni­ja.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės įstei­gta pre­mi­ja į Ana­pi­lį išė­ju­siai Nau­jo­sios Ak­me­nės kul­tū­ros rū­mų liau­dies teat­ro re­ži­sie­rei S. Niū­nia­vai­tei at­mi­nti įtei­kia­ma nuo 2004 me­tų. Dau­gu­ma lau­rea­tų yra Ak­me­nės ra­jo­no gy­ven­to­jai. Per­nai pir­mą kar­tą ap­do­va­no­tas Lie­tu­vos ra­šy­to­jų są­jun­gos na­rys Vi­das Mor­kū­nas, ki­lęs iš Nau­jo­sios Ak­me­nės.

Vie­nuo­lik­to­jo pre­mi­jos lau­rea­to A. Ju­ra­šiaus pa­ger­bi­mo iš­kil­mė­se R. Rin­gie­nė pa­ste­bė­jo: „Ši­ta pre­mi­ja bręs­ta la­bai gra­žiai. La­bai gra­žiai kar­te­lė yra ke­lia­ma po Vi­do Mor­kū­no, da­bar – po Ai­do Ju­ra­šiaus. Su bet ko­kiu ei­lė­raš­tu­ku šios pre­mi­jos ne­lai­mė­si. Ne­pa­vyks. Aukš­ta kar­te­lė – rei­kės tre­ni­ruo­tis“.

Au­to­riaus nuo­tr.

Vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je su­reng­to­je šven­tė­je „Poe­zi­jos ru­duo“ pa­skelb­tą šių me­tų Sta­sės Niū­nia­vai­tės var­di­nės li­te­ra­tū­ros pre­mi­jos lau­rea­tą Ai­dą Ju­ra­šių pa­svei­ki­no ir jo ar­ti­mie­ji.

Ra­šy­to­jo Aido Ju­ra­šiaus kū­ry­bą ap­tar­da­ma li­tua­nis­tė Ri­ta Rin­gie­nė jį pa­va­di­no „rim­to vei­do po­kšti­nin­ku“.