Abejonių dėl daugiabučio atnaujinimo iki A energinio naudingumo klasės kilti neturėtų

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Aplinkos ministerijos 2022 m. pabaigoje užsakyta analizė atskleidė, kad renovuoti gyvenamąjį daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės finansiškai yra itin naudinga. Tiesa, modernizacijos išlaidos yra šiek tiek didesnės, bet nežymiai, o šiluminės energijos taip atnaujintas pastatas sutaupo iki 8 kartų daugiau.

„Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau.

Kalbant skaičiais, jeigu gyvenate standartiniame 2 kambarių bute, kurio plotas 50,8 kv. m, už C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės renovuotą daugiabutį kas mėnesį turėsite mokėti 71,12 Eur, B – 73,15 Eur, o A klasės – 80,85 Eur“, – pasakoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Skaičiuojama, jog modernizavus pastatą iki A energinio naudingumo klasės, jo šilumos sąnaudos per metus gali sumažėti net 8 kartus. Be to, šiandieninėmis kainomis per 20 metų laikotarpį toks pastatas padėtų sutaupyti net 204 253 Eur, o šiluminės energijos – 1 571 176,8 kWh.

Kas padeda sutaupyti?

Gyvenamojo daugiabučio renovacijai iki A, B ir C energinio naudingumo klasių taikomos šios priemonės: šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas, saulės kolektorių įrengimas, išorės atitvarų šiltinimas, langų ir išorinių durų keitimas, balkonų įstiklinimas, natūralaus vėdinimo sistemos atnaujinimas ar rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas, bendrojo naudojimo elektros inžinerinių sistemų bei apšvietimo atnaujinimas, vėdinamas fasadas.

„A energinio naudingumo klasė yra XXI amžiaus sprendimas – vėdinimas, gryno oro įtraukimas, ventiliacinės sistemos, atsinaujinantys energetiniai ištekliai (pavyzdžiui, saulės kolektoriai vandeniui šildyti ant stogų). Atlikta studija rodo, jog tai nėra žymiai brangiau, negana to – toks daugiabučio atnaujinimas sumažina šilumos sąskaitas iki 8 kartų, lyginant su B klase. Todėl, be išimties, kiekvienas daugiabutis Lietuvoje gali būti atnaujintas iki A energinio naudingumo klasės ir valstybės parama vis labiau bus kreipiama būtent į šią klasę“, – sako S. Gentvilas.

Jį papildo ir Gediminas Šilanskas, analizę atlikusios nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės Pastatų energetikos skyriaus vadovas: „Sutaupymai priklauso nuo esamo pastato būklės, bet jie siekia apie 40–70 proc. esamų sąskaitų.“

APVA kviečia teikti paraiškas

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo vasario 24 d. laukia gyventojų, norinčių atnaujinti savo gyvenamąjį daugiabutį, paraiškų pagal naujausią kvietimą, kurio pagrindinė sąlyga – pasiekti A energinio naudingumo klasę. Kvietimui numatyta skirti 410 mln. Eur, o jo metu nebus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.

Be to, kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti, kuris buvo paskelbtas praėjusių metų pabaigoje, yra pratęsiamas iki š. m. gegužės 31 d. Pagal jį, valstybės parama bus skiriama tik tiems projektams, kurie pasieks B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

„Šis kvietimas išryškina strategines daugiabučių namų atnaujinimo programos kryptis – einame į aukštesnę energinio naudingumo klasę bei prioritetą teikiame kvartalinei daugiabučių namų renovacijai“, – akcentuoja APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Daugiau informacijos apie daugiabučių atnaujinimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

Užs. Nr. 528305

1 1