80 metų, kai JAV nepripažino Baltijos šalių sovietinės okupacijos

Gedimino SAVICKIO (ELTA) nuotr.
Lietuvos sovietinės okupacijos pradžią 1940 m. birželio 15 d. rytą pažymėjo pasienio pareigūno Aleksandro Barausko žūtis čia - Ūtos kaime.
Šiandien – liepos 23-ąją – sukanka 80 metų nuo laikinojo JAV valstybės sekretoriaus Benjamino Sumnerio Welleso deklaracijos dėl Baltijos šalių prievartinio inkorporavimo į Sovietų Sąjungą nepripažinimo.

„Sveikinu visus Lietuvos žmones šalyje ir užsienyje, Jungtinių Amerikos Valstijų lietuvių bendruomenę ir visus strateginės partnerystės tarp Lietuvos ir JAV rėmėjus su Lietuvai ir Baltijos šalims itin svarbia sukaktimi – 80-osiomis Sumnerio Welleso deklaracijos metinėmis. Ši deklaracija vienareikšmiškai pasmerkė Baltijos šalių okupaciją, kurią 1940 metais įvykdė Sovietų Sąjunga, pasiuntė tvirtą signalą tarptautinei bendruomenei, kad JAV niekada nepripažins neteisėtos okupacijos. Ji kartu paklojo pamatus Lietuvos valstybingumo išlaikymui iki pat nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais“, – pabrėžė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Anot premjero, ši deklaracija buvo nepaprastai svarbi 1940 metais, tačiau ne mažiau svarbi yra ir šiandien, ypač matant, kaip kai kurios šalys ne tik bando perrašyti istoriją, neginčijamus faktus pakeisti išgalvotais, bet ir imasi ginkluotos agresijos prieš kitas suverenias ir nepriklausomas valstybes, taip laužydamos tarptautinės teisės normas ir taikių santykių tarp valstybių pamatinius principus.

„Sumnerio Welleso deklaracija yra svarbiausias Lietuvos, Estijos, Latvijos ir JAV draugystės ir savitarpio paramos simbolis. JAV pastangos palaikė lietuvių dvasią sunkiais okupacijos metais, neleido pamiršti mūsų laisvės ir valstybingumo atstatymo siekio pasaulio sostinėse. JAV ir toliau išlieka esminiu Baltijos šalių saugumo garantu“, – teigia užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Vilniuje šia proga numatomi minėjimo renginiai. Prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, vyks Sumnerio Welleso deklaracijos 80-mečio renginys. 

Jis prasidės 16 val. Lietuvos, Estijos, Latvijos ir JAV vėliavų pagerbimo ir himnų ceremonija. Svečius pasveikins prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, prezidentas Valdas Adamkus, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, JAV ambasadorius Robertas S. Gilchristas ir Seimo Tarpparlamentinių ryšių su JAV grupės pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Nuo 15 val. prie M. Mažvydo bibliotekos vyks Šaulių sąjungos, JAV ambasados ir karių, NATO pajėgumų integravimo vieneto ginkluotės ir informacinė ekspozicija, amerikietišku maistu prekiaus maisto vagonėliai. 16.45 val. prasidės Lietuvos kariuomenės orkestro ir Arinos su grupe „Veto Bank“ koncertas. Nuo 18.30 val. bus rodomi amerikietiški filmai. Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje bus atidaryta deklaracijos 80-ečiui skirta archyvinių dokumentų ir fotonuotraukų paroda.

1940 metų liepos 23 dieną laikinai ėjusio JAV valstybės sekretoriaus pareigas Benjamino Sumnerio Welleso paskelbta deklaracija Šaltojo karo metu oficialiai nepripažino Baltijos šalių prievartinio inkorporavimo į Sovietų Sąjungą.

Kaip tik tuo metu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje jau buvo įkurdinti gausūs sovietų kariniai daliniai, prasidėjo represijos prieš „liaudies priešus“, o prievartiniu rinkimų būdu išrinkti Baltijos šalių liaudies parlamentai ėmėsi prašytis į Sovietų Sąjungos sudėtį.

„Šiomis dienomis išryškėjo ydinga įvykių raida, sparčiai artėjanti prie atomazgos, kai trijų nedidelių Baltijos valstybių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – politinė nepriklausomybė ir teritorinis vientisumas sąmoningai ir nuosekliai gali būti sunaikintas vienos iš galingesnių kaimynių.

Nuo tos dienos, kai šių šalių tautos sukūrė nepriklausomas ir demokratines valstybes, Jungtinių Amerikos Valstijų žmonės su giliu prielankumu stebi jų ženklią pažangą kuriant valstybingumą.

Mūsų Vyriausybės politika žinoma visiems. Jungtinių Amerikos Valstijų žmonės prieštarauja bet kokiems grobuoniškiems veiksmams, nepriklausomai nuo to, ar jie yra tiesioginio jėgos panaudojimo, ar tiktai grasinimo ją panaudoti rezultatas. Jungtinių Amerikos Valstijų žmonės taip pat prieštarauja bet kokiam vienos valstybės, kad ir kokios galingos, kišimuisi į kitos suverenios, nors ir silpnesnės, valstybės vidaus reikalus.

Šie principai sudaro 21 suverenios Naujojo Pasaulio valstybės tarpusavio santykių pagrindą.

Jungtinės Amerikos Valstijos ir toliau laikysis šių principų, nes Amerikos žmonės yra įsitikinę, kad jeigu santykiai tarp tautų nebus grindžiami tikėjimu šiais principais, nebus įmanomas ir proto, teisingumo bei teisės viešpatavimas, kitaip tariant, negalėsime apsaugoti šiuolaikinės civilizacijos pagrindų“, – rašoma deklaracijoje, kurios lietuvišką tekstą publikuoja LRT.