500 litų „atitirpo“, nerimaujama dėl milijonų

500 litų „atitirpo“, nerimaujama dėl milijonų

500 litų „atitirpo“, nerimaujama dėl milijonų

Vakar paskelbta, kad banko „Snoras“ ribota veikla bus atnaujinta per 24 valandas. Po pietų su “Snoro“ banko mokėjimo kortelėmis iš bankomatų jau galima buvo išsiimti iki 500 litų. Bet verslo klientai geresnių žinių dar laukia. Šiaulių regione “Snoras“ verslo klientų turi per 1000.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Filialas dirbo

„Snoro“ banko Šiaulių regiono filialo direktorius Vidmantas Šulčius “Šiaulių kraštui“ sakė, jog sunerimę klientai plūstelėjo į filialą trečiadienį, kai tik buvo paskelbta apie banko veiklos laikiną stabdymą. Vakar rytą taip pat netilo skambučiai.

Vakar filialai iš centro sulaukė nurodymo pradėti dirbti, nors išvakarėse filialų darbuotojai buvo perspėti, kad ketvirtadienį ir penktadienį dirbti nereikės.

Po pietų Šiauliuose jau buvo rengiamasi atnaujinti bankomatų veiklą, o nuo 14 valandos jie pradėjo veikti. Filiale sulaukta nurodymo atnaujinti ir terminalų veiklą parduotuvėse, degalinėse.

„Per dieną su viena mokėjimo kortele galima išsiimti iki 500 litų, — sakė V. Šulčius. — Vartotojų poreikių tenkinimas, nors ir iš dalies, atnaujintas. Dėl verslo klientų dar laukiame nurodymų, bet jie taip pat iš dalies per bankomatus, terminalus gali vykdyti mokėjimus.“

Lengviau atsikvėpė

Šiauliečiai būriavosi prie bankomatų, kai tik jų veikla atsinaujino. Rinkosi be didesnės panikos.

Kai kurios Šiaulių įstaigos atlyginimų avansus darbuotojams buvo pervedusios į „Snoro“ banką jo veiklos laikino sustabdymo išvakarėse. Ne visi spėjo pinigus išsigryninti.

Tarp jų — ne vienas Šiaulių miesto lopšelio-darželio „Gluosnis“ darbuotojas. Darželio vyriausioji buhalterė Dalia Laurutienė “Šiaulių kraštui“ sakė pati avanso nespėjusi pasiimti, bet nepanikuojanti: “Visi turime kažkiek grynų pinigų, o tėvų įmokų likutis mūsų sąskaitoje — tik 100 litų.“

Šiaulių rajono savivaldybės 15 darbuotojų avansai buvo pervesti tą pačią dieną, kai banko veikla buvo sustabdoma. Dauguma jų tądien taip pat liko be avansų.

Sodra siūlo atsidaryti kitas sąskaitas

„Sodros“ Šiaulių teritorinio skyriaus vadovas Leonas Strazdauskas “Šiaulių kraštą“ vakar tikino, jog filiale “ramu ir tylu“ — didesnės pensininkų ar socialinių išmokų, pašalpų gavėjų reakcijos nesulaukta.

Tačiau „Sodra“ išmokų gavėjams siūlo atsidaryti sąskaitas kituose bankuose ir informuoti apie tai teritorinius skyrius, nes “finansinės operacijos gali būti stabdomos iki dviejų mėnesių“.

„Neaišku, kiek ta situacija tęsis, o čia tokios pajamos, iš kurių žmogus gyvena šiandien. Ir savo darbuotojams, kurie yra nurodę atlyginimus pervesti į jų sąskaitas “Snore“, siūlome atsidaryti sąskaitas kituose bankuose,“ — sakė L. Strazdauskas.

Ar bus imtasi sankcijų prieš darbdavius, jeigu dėl „Snoro“ banko veiklos ribojimo vėluos mokėti “Sodros“ įmokas, L. Strazdauskas negalėjo atsakyti. Anot jo, “verslas savo problemas išspręs, nes turi sąskaitų ne viename banke.“

ŠRATC-o milijonai įšaldyti

Vienas didžiausių regione „Snoro“ banko verslo klientų — Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC). Centro pagrindinės sąskaitos yra šiame banke.

„Rinkliavos pinigai, kreditinė linija, investicinės lėšos — viskas yra “Snore“, — sakė “Šiaulių kraštui“ ŠRATC-o direktorius Raimundas Jakutis. — Niekam nieko nebemokame, visų prašau laukti.“

Į ŠRATC-o sąkaitą „Snoro“ banke plaukia rinkliavos už atliekų tvarkymą pinigai iš visų regiono savivaldybių. Šių lėšų judėjimas banke yra miljoninis.

Vien per spalį jis sudarė 2,7 milijono litų. Iš viso nuo metų pradžios rinkliavos lėšų ŠRATC-ui savivaldybės pervedė už 16,7 milijono litų. Iš jų atsiskaitoma su atliekų vežėjų bendrovėmis, kreditoriais, lėšas naudoja ir pats ŠRATC-as.

„Savivaldybes perspėjau, kad rinkliavos į “Snorą“ nebepervedinėtų, — sakė R. Jakutis. — Turime dar sąskaitą kitame banke. Įsipareigojimų “Snorui“ neketinu vykdyti, kol banko veikla nebus normaliai atnaujinta.“

Pakibo investiciniai projektai

„Snoro“ banke įšaldyti 800 tūkstančiai litų vien šiauliečių sumokėtos rinkliavos.

„Jeigu pirmadienį bus atnaujintos banko opreacijos, perkelsime šias lėšas į kitą savo sąskaitą, — sakė “Šiaulių kraštui“ Šiaulių miesto savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Regina Janušauskienė. — ŠRATC-ui šių pinigų nebuvome pervedę, nes nebuvo atėjęs mokėjimo laikas.“

Pakibo ir ŠRATC-o investiciniai projektai. Su europine parama vykdomas rajonų sąvartynų uždarymas, įrenginėjamos atliekų surinkimo aikštelės. Darbų vertė 17 milijonų litų, dirba apie dešimt pagrindinių rangovų, su kuriais atsiskaitymas jau stringa.

Plius yra įšaldyti 14 milijonų litų europinės paramos, kurie avansu į ŠRATC-ui buvo pervesti mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginio statybos projektui įgyvendinti.

„Vyriausybė turės spręsti, — mano R.Jakutis. — Ne savo noru tuos pinigus į “Snorą“ įkišome, visą laiką liepė rinktis tą, kas siūlo palankiausias sąlygas. O palankiausias siūlė “Snoras“.

Ligoninė laukia ministerijos sprendimo

Respublikinės Šiaulių ligoninės pagrindinės sąskaitos yra „Snoro“ banke.

Ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius „Šiaulių kraštui“ teigė, jog ligoninė kol kas sunkumų nepatiria, nes turi sąskaitų ir kitame banke. Atsiskaitymai nėra sutrikę.

Ką daryti toliau, tariamasi su Sveikatos apsaugos ministerija, kuri yra ligoninės steigėja. „Manau, bus priimtas bendras sprendimas, nes daug gydymo įstaigų sąskaitų yra įšaldytos “Snoro“ banke, — sakė P. Simavičius.

Bankai jaučia klientų nerimą

Audrius Žiugžda, „Šiaulių banko“ adminstracijos vadovas, redakcijai sakė, jog bankas jaučia žmonių nerimą. Skambučiai netyla.

„Daugelis klausia, kas bus, — sakė A. Žiugžda. — Jau trečiadienį po pietų pas mus plūstelėjo naujų klientų atsidaryti sąskaitas ir persivesti pinigus iš “Snoro“ banko, vieni spėjo, kiti ne. Žmonės išgyvena, kaip gaus pensijas, atlyginimus, verslas sunerimęs, ar galės atlikti mokėjimus.“

„Šiaulių bankas“, pabrėžia A. Žiugžda, yra saugus bankas: “Mūsų finansinė situacija gera, rezultatai gerėja. Lietuvos bankas mus inspektuoja, pažeidimų nėra nustatyta. Mūsų pagrindinis akcininkas yra stipri tarptautinė finansų institucija — Europos rekonstrukcijų ir plėtros bankas.“

Bankininko teigimu, žmonių nerimas suprantamas, bet reikėtų be panikos ir kantriai laukti Vyriausybės ir Lietuvos banko sprendimų.

„Vyriausybės žingsnius dėl “Snoro“ sunku vertinti nežinant visų faktų, — teigė A. Žiugžda. — Bet tai buvo drąsus sprendimas. Iš Lietuvos banko vadovo girdime, kad galbūt buvo ir nusikalstamos veiklos. Gal net anksčiau turėjo būti nacionalizuotas? Manau, dabar bankų veikla tik taps skaidresnė ir liks tik patikimi bankai.“

PINIGAI: Šiauliečiai prie „Snoro“ būriavosi atgauti po 500 litų, kai tik buvo atnaujinta bankomatų veikla.

VEIKLA: Vakar mažieji „Snoriukai“ vėl atvėrė duris klientams.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.