100 metų sukaktis artimųjų apsuptyje

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
100 metų sukaktį švenčianti šiaulietė Stefa Pauplienė su dukra Nijole ir anūkais Rasa bei Tomu.

Gegužės 29 dieną garbingą 100 metų jubiliejų atšventė šiaulietė Stefa Pauplienė. Su ypatinga sukaktimi jubiliatę sveikino Šiaulių meras Artūras, Visockas, Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vilma Melenienė. Sukaktuvininkę Savivaldybės atstovai perrišo jubiliejine juosta, įteikė gėlių ir piniginę dovaną.

Puošniai pasipuošusi jubiliatė Stefa susirinkusius pasveikinti svečius stebino puikia atmintimi. Moteris ne tik savo, bet ir mamos gyvenimo istoriją pasakoja su konkrečiomis datomis ir detaliais faktais Ji papasakojo gimusi 1924 metais Ukmergės rajone ūkininkų šeimoje. 30 hektarų žemės sklypą valdę tėvai augino penkias dukras. Deja, nuo sunkios ligos anksti mirė tėtis, kai jauniausia iš dukrų Stefa dar nebuvo nei metų, o vyriausiai dukrai – 12. Senolė sako turėjusi stiprią mamą, kuri sugebėjo ją ir dar keturias dukras užauginti ir kartu ūkį išlaikyti – išgyventi prezidento A. Stulginskio vykdytą žemės rėžių reformą, vokiečių, rusų okupaciją.

Sukaktuvininkė visą savo aktyvų gyvenimą praleido Ukmergėje. Čia ji ištekėjo, susilaukė sūnaus ir dukros. Stefa prisimena, kaip net 6 metus su vyru statėsi namą, neturėdami nei išeiginių, nei atostogų. Moteris baigė agronomijos studijas, sovietmečiu dirbo vietinės sėklų inspekcijos viršininke.

Moteriai teko išgyventi ne vieną skaudžią netektį. 22 metų tragiškai žuvo jos sūnus, liga pasiglemžė vos pensinio amžiaus sulaukusio vyro gyvybę.

Šiauliuose gyveno senolės dukra Nijolė, arčiau jos 1999 metais ir persikėlė iš Ukmergės. Įsigijusi miesto centre butą šimtametė ir šiandien ten gyvena savarankiškai. Pati nukeliauja apsipirkti į parduotuvę, susitvarko namus, kad dukrai kuo mažiau rūpesčių liktų. Pas ją keltis senolė nenori.

Stefa džiaugiasi savo dviem anūkais: Tomas su žmona Ugne įsikūrė Vilniuje, o anūkė Rasa šeimą sukūrė su amerikiečių ir gyvena Niujorke, JAV, tačiau sukakties dieną abu anūkai buvo šalia savo močiutės.

Prisiminus ilgą savo gyvenimo istoriją šimtametė sako, kad sunkiausias etapas buvo rusams okupavus Lietuvą ir įgyvendinus socialistinę sistemą.

Tačiau nežiūrint nieko, močiutė sakė esanti laiminga ir džiaugiasi savo ilgais gyvenimo metais. Nesiskundžia ir sveikata, tik sako, regėjimas silpsta ir klausa kartais paveda.

Išklausęs senjorės gyvenimo istoriją meras jai perdavė linkėjimus nuo visų Šiaulių miesto gyventojų ir paklausė, ko jiems norėtų palinkėti.

„Linkiu, kad visi darbuotojai savo darbą atliktų tinkamai. Tačiau svarbiausia, kad Lietuvoje būtų taika“, – nedvejodama atsakė Stefa.