Ser­gan­čių­ ty­mais dau­gė­ja

NVSC Šiaulių departamento nuotr.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė: "Artėja ilgasis Velykų savaitgalis ir gyventojams reikėtų pagalvoti, kur vykti, o kur verčiau susilaikyti, nes yra tikimybė užsikrėsti. Situacija Lietuvoje nėra rami, registruojamas protrūkis."
Šiau­lių ap­skri­ty­je šiais me­tais už­re­gist­ruo­ti pen­ki ty­mų at­ve­jai, dar dėl tri­jų at­ve­jų lau­kia­ma la­bo­ra­to­ri­nių ty­ri­mų re­zul­ta­tų. Me­di­kai įspė­ja, kad efek­ty­viau­sia pre­ven­ci­jos prie­mo­nė nuo šios li­gos – skie­pai. No­rin­čių­jų pa­si­skie­py­ti ir iš­si­tir­ti, ar tu­ri imu­ni­te­tą ty­mams, dau­gė­ja. Vak­ci­nos Šiau­liuo­se kol kas ne­stin­ga.

Nuo me­tų pra­džios – pen­ki ty­mų at­ve­jai

Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Šiau­lių de­par­ta­men­to, Užk­re­čia­mų­jų li­gų val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Sat­ke­vi­čie­nė in­for­ma­vo, kad Šiau­lių ap­skri­ty­je pa­sta­ruo­ju me­tu už­re­gist­ruo­ti 5 ty­mų at­ve­jai: po vie­ną – Šiau­lių mies­te ir ra­jo­ne bei Ak­me­nės ra­jo­ne ir du at­ve­jai Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne. Su­sir­go vie­nas vy­ras ir 4 mo­te­rys. Jų vi­sų am­žius tarp 36 ir 50 me­tų. Net trys su­si­rgę yra me­di­kai.

Pir­ma­sis ty­mų at­ve­jis Šiau­liuo­se už­re­gist­ruo­tas ko­vo pra­džio­je, ta­da su­si­rgo vy­ras. Pa­na­šiu lai­ko­tar­piu bu­vo su­si­rgu­si ir rad­vi­liš­kie­tė stu­den­tė, stu­di­juo­jan­ti Kau­ne, bet šis at­ve­jis pri­skir­tas ne Šiau­lių ap­skri­čiai, o Kau­nui.

"Ar­tė­ja il­ga­sis Ve­ly­kų sa­vait­ga­lis ir gy­ven­to­jams rei­kė­tų pa­gal­vo­ti, kur vyk­ti, o kur ver­čiau su­si­lai­ky­ti, nes yra ti­ki­my­bė už­si­krės­ti. Si­tua­ci­ja Lie­tu­vo­je nė­ra ra­mi, re­gist­ruo­ja­mas pro­trū­kis", – sa­ko E. Sat­ke­vi­čie­nė.

Šiais me­tais Lie­tu­vo­je fik­suo­ta per 440 ty­mų at­ve­jų. Dau­giau­sia su­si­rgu­sių (226) bu­vo Kau­no mies­te, Kau­no ra­jo­ne (61) bei Vil­niaus mies­te (62).

Pa­gal am­žių jau­niau­sias Lie­tu­vo­je su­si­rgęs ty­mais – 5 mė­ne­sių kū­di­kis, vy­riau­sias – 78 me­tų as­muo. Dau­gu­mos suau­gu­sių­jų ty­mais skie­pi­ji­mo būk­lė ne­ži­no­ma, o dau­gu­ma su­si­rgu­sių vai­kų bu­vo ne­skie­py­ti.

Dau­giau­sia su­si­rgi­mų ty­mais šie­met re­gist­ruo­ta Uk­rai­no­je, Ka­zachs­ta­ne, Sa­kart­ve­le, Ru­mu­ni­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je, Ru­si­jo­je, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, Slo­va­ki­jo­je, Ita­li­jo­je.

Pa­dau­gė­jo be­si­skie­pi­jan­čių­

Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja me­di­ci­nai Auš­ra Var­pu­čians­kie­nės sa­ko, kad pa­dau­gė­jo suau­gu­sių­jų, be­si­skie­pi­jan­čių­ nuo ty­mų, ypač vyks­tan­čių į Uk­rai­ną ir ki­tas ša­lis, kuriose di­de­lis ser­ga­mu­mas ty­mais. Taip pat tė­vai at­ve­da pa­skie­py­ti vai­kus, ku­rie anks­čiau ne­bu­vo skie­py­ti.

Ne­mo­ka­mai skie­pi­ja­mi vai­kai ir as­me­nys, kon­tak­ta­vę su ser­gan­čiu ty­mais. Vi­sais ki­tais at­ve­jais skie­pas nuo ty­mų Cent­ro po­lik­li­ni­ko­je kai­nuo­ja per 30 eu­rų.

Su­sir­go vie­nas vy­ras ir 4 mo­te­rys. Jų vi­sų am­žius tarp 36 ir 50 me­tų. Net trys su­si­rgu­sie­ji yra me­di­kai.

A. Var­pu­čians­kie­nė sa­ko, kad pa­gud­rau­ti ir ne­mo­ka­mai gau­ti skie­po pa­sa­kant, kad bu­vo kon­tak­tas su ser­gan­čiu ty­mais, ne­pa­vyks. Są­ly­tį tu­rė­ju­sių as­me­nų są­ra­šą su­da­ro Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Šiau­lių de­par­ta­men­tas ir šiuos as­me­nis nu­krei­pia pas šei­mos gy­dy­to­ją.

Kon­tak­ta­vu­siems as­me­nims rei­kia pa­si­skie­py­ti per 72 va­lan­das nuo są­ly­čio su ser­gan­čiu ty­mais. Ne­sus­pė­jus to pa­da­ry­ti bū­ti­na iš­lauk­ti vi­są in­ku­ba­ci­nį lai­ko­tar­pį (21 die­na) ir pa­si­skie­py­ti, jei­gu ne­su­ser­ga­ma.

Dėl ne­mo­ka­mos vak­ci­nos, pa­sak A. Var­pu­čians­kie­nės, pro­ble­mų ne­ky­la. Kiek su­dė­tin­giau pro­gno­zuo­ti, kiek rei­kės mo­ka­mos vak­ci­nos, tad bū­na at­ve­jų, kai die­nai ar dviem pri­trūks­ta vak­ci­nos.

Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re mo­ka­ma vak­ci­na pa­cien­tai ne­skie­pi­ja­mi. Čia skie­pi­ja­mi tik vai­kai ir kon­tak­ta­vu­sie­ji su ser­gan­čiu ty­mais. Šiai gru­pei žmo­nių vak­ci­nos pa­kan­ka. No­rin­tys pa­si­skie­py­ti mo­ka­ma vak­ci­na nu­krei­pia­mi į ki­tas me­di­ci­nos įstai­gas.

Prieš skie­pą – ty­ri­mas

Lie­tu­vo­je nuo ty­mų pra­dė­ta skie­py­ti 1964 me­tais vie­na vak­ci­nos do­ze. 1988 me­tais pri­dė­ta ant­ro­ji ty­mų vak­ci­nos do­zė.

E. Sat­ke­vi­čie­nė suau­gu­sie­siems prieš skie­pi­jan­tis re­ko­men­duo­ja at­lik­ti ty­mų IgG kla­sės an­ti­kū­nų ty­ri­mą, ku­ris pa­ro­do, ar ti­ria­ma­sis bu­vo su­si­dū­ręs su šia in­fek­ci­ja, sir­gęs ja ar skie­py­tas nuo jos vai­kys­tė­je.

Ty­ri­mas yra mo­ka­mas ir kai­nuo­ja iki 20 eu­rų. Ty­ri­mo re­zul­ta­tai pa­pras­tai bū­na po dvie­jų die­nų.

Vie­nos iš to­kius ty­ri­mus Šiau­liuo­se at­lie­kan­čių bend­ro­vių "Re­zus.lt" di­rek­to­rės pa­va­duo­to­ja ko­ky­bei ir tech­ni­nei veik­lai Ni­jo­lė Lia­gie­nė "Šiau­lių kraš­tui" sa­kė, kad jų la­bo­ra­to­ri­jo­je nuo ko­vo 25 iki ba­lan­džio 15 die­nos bu­vo iš­tir­ta be­veik 2 200 žmo­nių dėl ty­mų vi­ru­so IgG an­ti­kū­nų. Nus­ta­ty­ta, kad be­veik 400 iš jų imu­ni­te­to šiam vi­ru­sui ne­tu­ri. Jau­niau­sias tir­tas as­muo bu­vo ket­ve­rių me­tų vai­kas, vy­riau­sias – 83 me­tų.

Pa­sak A. Var­pu­čians­kie­nės, jei ty­ri­mas nei­gia­mas ar­ba an­ti­kū­nų kie­kis la­bai ma­žas, yra ri­zi­ka su­si­rgti ty­mais. Nes­kie­py­tiems, skie­py­tiems tik vie­na vak­ci­nos do­ze ar ty­mais ne­si­rgu­siems as­me­nims re­ko­men­duo­ja­ma sa­vo lė­šo­mis pa­si­skie­py­ti vie­na MMR (nuo ty­mų, epi­de­mi­nio pa­ro­ti­to, rau­do­nu­kės) vak­ci­nos do­ze.

MMR vak­ci­na re­ko­men­duo­ja­ma pa­si­skie­py­ti mo­te­rims, pla­nuo­jan­čioms šei­mos pa­gau­sė­ji­mą, sie­kiant ap­sau­go­ti bū­si­mą nau­ja­gi­mį. Ta­čiau nėš­čių­jų skie­py­ti šia vak­ci­na ne­ga­li­ma ir pa­skie­py­toms mo­te­rims re­ko­men­duo­ja­ma 1 mė­ne­sį sau­go­tis nėš­tu­mo.

Ir vai­kai, ir suau­gu­sie­ji skie­pi­ja­mi ta pa­čia MMR vak­ci­na.

Vai­kai, pa­gal nuo 2002 me­tų ga­lio­jan­tį pro­fi­lak­ti­nių skie­pi­ji­mų ka­len­do­rių, skie­pi­ja­mi dviem MMR vak­ci­nos do­zė­mis – 15–16 mė­ne­sių ir 6–7 me­tų. Vai­kams, ku­rie dėl įvai­rių prie­žas­čių ne­bu­vo pa­skie­py­ti, su­da­ro­mi in­di­vi­dua­lūs skie­pi­ji­mo pla­nai, at­si­žvel­giant į vai­ko am­žių ir skie­pi­ji­mo in­di­ka­ci­jas.