Ka­lė­ji­mo me­di­kai ken­čia pa­vo­jus ir skur­dų at­ly­gi­ni­mą

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Šiau­lių tar­dy­mo izo­lia­to­riaus Svei­ka­tos prie­žiū­ros sky­riaus vir­ši­nin­kė Dai­va Še­mek­lie­nė: "To­kios įtam­pos, ko­kią pa­ti­ria ka­lė­ji­mo me­di­kai, dir­ban­tys lais­vė­je net neį­si­vaiz­duo­ja".
Ba­lan­džio pra­džio­je Šiau­lių tar­dy­mo izo­lia­to­riaus me­di­kai, kaip ir ki­tų ka­li­ni­mo įstai­gų, ga­vo įspė­ja­muo­sius la­pe­lius. Tei­sin­gu­mo mi­nis­te­ri­jos ini­cia­ty­va, lie­pos 1 die­ną vi­si iki vie­no bus at­leis­ti iš dar­bo. At­leis­ti ir vėl priim­ti, tik ne vi­si. Tai bū­si­mos re­for­mos ma­nev­ras, ku­ris tu­rė­tų pa­kel­ti at­ly­gi­ni­mus tar­ny­bą tę­sian­tiems me­di­ci­nos spe­cia­lis­tams. Ta­čiau pa­tys ka­lė­ji­mų me­di­kai reor­ga­ni­za­ci­jos efek­tu abe­jo­ja.

Re­for­ma spe­cia­lis­tų ne­su­lai­kys?

Nu­ma­ty­ta, kad nuo šių me­tų lie­pos 1 die­nos de­šimt am­bu­la­to­ri­nes pa­slau­gas tei­kian­čių tar­ny­bų, šiuo me­tu sa­va­ran­kiš­kai vei­kian­čių pa­tai­sos įstai­go­se ir tar­dy­mo izo­lia­to­riuo­se, bus reor­ga­ni­zuo­tos ir taps Ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­tui pa­val­džios Lais­vės atė­mi­mo vie­tų li­go­ni­nės pa­da­li­niais. Pert­var­ka, anot Tei­sin­gu­mo mi­nis­te­ri­jos, su­ma­žins va­do­vau­jan­čių dar­buo­to­jų skai­čių bei už­tik­rins ra­cio­na­lų lė­šų pa­nau­do­ji­mą, neap­len­kiant ir me­di­kų at­ly­gi­ni­mų.

Šiau­lių tar­dy­mo izo­lia­to­riaus (ŠTI) Svei­ka­tos prie­žiū­ros sky­riu­je šiuo me­tu dir­ba 14 kva­li­fi­kuo­tų spe­cia­lis­tų – gy­dy­to­jų, slau­gy­to­jų, la­bo­ran­tų. Po per­tvar­kos liks ma­žiau. Ar jie pa­jėgs už­tik­rin­ti, kad Tar­dy­mo izo­lia­to­riaus gy­ven­to­jai, ku­rių šiuo me­tu kiek dau­giau nei 400, pa­gal­bą gau­tų "čia ir da­bar"?

Ko­kio­mis nuo­tai­ko­mis prieš nu­ma­to­mą reor­ga­ni­za­ci­ją gy­ve­na ŠTI me­di­ci­nos per­so­na­las ir ką me­di­ci­ni­nes pa­slau­gas ka­li­niams tei­kian­tiems me­di­kams ten­ka iš­kęs­ti už, jų žo­džiais, skur­džius at­ly­gi­ni­mus? Kal­ba­mės su ŠTI Svei­ka­tos prie­žiū­ros sky­riaus vir­ši­nin­ke Dai­va ŠE­MEK­LIE­NE.

– Kol kas abe­jo­nių ir klaus­tu­kų dėl re­for­mos dau­giau nei at­sa­ky­mų. Aiš­ku tik tai, kad nei ma­nęs, nei ad­mi­nist­ra­to­rės, nei kai ku­rių spe­cia­lis­tų, pa­vyz­džiui, kad ir pul­mo­no­lo­go, po per­tvar­kos ŠTI ne­be­liks. Ne­be­liks ir vais­ti­nin­ko – nuo lie­pos 1 die­nos vais­tus vi­sos ša­lies ka­li­ni­mo įstai­gų pa­cien­tams skirs­tys Lais­vės atė­mi­mo vie­tų li­go­ni­nės, esan­čios Pra­vie­niš­kė­se, me­di­kai.

Dek­la­ruo­ja­ma, kad at­lei­dus da­lį me­di­kų, dir­ban­čių vi­so­se ša­lies ka­li­ni­mo įstai­go­se, pa­vyks per mė­ne­sį su­tau­py­ti apie 30 tūks­tan­čių eu­rų. To­kia su­ma li­ku­sie­siems leis­tų at­ly­gi­ni­mą pa­kel­ti ke­lias­de­šimt eu­rų. Drįs­čiau su­dve­jo­ti, kad toks al­gų pa­di­dė­ji­mas pri­vers me­di­kus pa­si­lik­ti dirb­ti, jei lais­vė­je al­gos ke­lis kar­tus di­des­nės, o įvai­rių sri­čių spe­cia­lis­tų trūks­ta.

Be to, ar kas įver­ti­no, kad, pa­nai­ki­nus kai ku­riuos eta­tus, pa­gal­ba vie­to­je ne­be­bus tei­kia­ma ir li­go­nius teks kon­vo­juo­ti? Ar pa­skai­čiuo­ta, kiek išaugs trans­por­ta­vi­mo iš­lai­dos?

Neį­var­dy­siu su­mų, ko­kias už sun­kų ir nuo­la­ti­nio stre­so ku­pi­ną dar­bą gau­na įka­li­ni­mo įstai­gų me­di­kai. Pa­ti­kė­ki­te, čia at­ly­gi­ni­mai skur­dūs ir ab­so­liu­čiai nea­dek­va­tūs dar­bo ri­zi­kai ir kas­die­ną pa­ti­ria­mai psi­cho­lo­gi­nei įtam­pai.

– Lais­vė­je esan­čio­se me­di­ci­nos įstai­go­se dar­bas su­dė­tin­gas – pa­ti 25 me­tus dir­bu pul­mo­no­lo­ge Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je ir ži­nau, kad nea­dek­va­čių li­go­nių pa­si­tai­ko. Ta­čiau to­kių pa­si­tai­ko vos vie­nas ki­tas.

O ka­lė­ji­mų me­di­kų kas­die­ny­bė – nuo­la­ti­niai gra­si­ni­mai, keiks­ma­žo­džiai, rei­ka­la­vi­mai, pro­vo­ka­ci­jos, skun­dai, psi­chi­niai paū­mė­ji­mai. Ka­li­niai čia ta­pę gy­dy­to­jais – tai jie, o nes mes, bai­gę moks­lus, "ži­no", ko­kio gy­dy­mo jiems rei­kia, ko­kių vais­tų, to­dėl rei­ka­lau­ja vais­tų, kad pas gy­dy­to­ją bū­tų nu­ves­ti tą pa­čią mi­nu­tę, kai tik su­gal­vo­jo. Jei ne­prii­ma­mi dėl di­de­lio me­di­kų užim­tu­mo, pjaus­to­si ran­kas, pri­gal­vo­ja ki­tų dras­tiš­kų bū­dų.

Šiuo me­tu Šiau­liuo­se lai­ko­ma 11 vy­rų, nu­teis­tų iki gy­vos gal­vos – to­kiems nė­ra, ką pra­ras­ti, to­dėl grės­mė kas­dien tie­siog al­suo­ja į vei­dą.

Štai šiai die­nai pas izo­lia­to­riaus me­di­kus už­si­ra­šiu­sių­jų – 50–60. Kiek­vie­nas rei­ka­lau­ja bū­ti priim­tas ko­ne tą pa­čią die­ną, kai tik už­si­re­gist­ruo­ja. Bū­ti nu­ves­tam pas gy­dy­to­ją – tai lai­ko pra­lei­di­mo bū­das, pra­si­blaš­ky­mas. O iš tų 50–60 "pa­cien­tų" svei­ka­tos pro­ble­mų tu­ri gal tik 10.

Pa­vo­jai ir įtam­pa – kas­dien

– Ne­ma­žai si­tua­ci­jų, kai pri­žiū­rė­to­jui ten­ka lik­ti už šir­mos ar­ba net už du­rų. Sa­ky­ki­me rent­ge­no pa­tal­pa. Jo­je ka­li­nys lie­ka tik su rent­ge­no la­bo­ran­te. Pri­žiū­rė­to­jas lau­kia už du­rų.

Nu­ma­ty­ta, kad svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­ga ka­li­niui tei­kia­ma tik da­ly­vau­jant pri­žiū­rė­to­jui. Tuo tar­pu mū­sų pa­cien­tai rei­ka­lau­ja lik­ti vie­ni su me­di­ku. Ne­ri­zi­kuo­ja­me.

– Šiuo me­tu Šiau­lių tar­dy­mo izo­lia­to­riu­je lai­ko­ma 18 ser­gan­čių­jų ŽIV. Vais­tus šie žmo­nės pri­va­lo ger­ti kas die­ną – jiems jie iš­duo­da­mi vi­sai sa­vai­tei. Bū­na, kad to­kia li­ga ser­gan­tys as­me­nys su­si­pjaus­to ran­kas – ka­lė­ji­mo me­di­kai pri­va­lo su­teik­ti sku­bią pa­gal­bą, su­tvars­ty­ti. Di­džiau­sias pa­vo­jus sau – juk pirš­ti­nė ga­li ir įplyš­ti.

Bū­na, kad kai ku­riuos iš­ger­ti pri­va­lo­mus vais­tus, daž­niau­siai ra­mi­na­muo­sius, as­me­nys su­ge­ba nu­slėp­ti, ir kas die­ną su­tau­py­da­mi po tab­le­tę bei su­kau­pę krū­ve­lę, iš­ger­ti vie­nu ypu – su­kel­da­mi mak­si­ma­lų, gy­vy­bei ne­tgi pa­vo­jin­gą efek­tą. Ar­ba ra­mi­na­mie­ji su­kau­pia­mi, tu­rint tiks­lą per­par­duo­ti.

Į izo­lia­to­rių at­vež­ti as­me­nys vi­si iki vie­no tu­ri praei­ti me­di­ci­ni­nę pa­tik­rą, ir li­gų ap­tin­ka­ma pa­čių įvai­riau­sių, neišs­ki­riant ir už­kre­čia­mų – nuo tu­ber­ku­lio­zės iki ŽIV.

Dar nar­ko­ma­nai. Sy­kį rei­kė­jo paim­ti krau­jo, o krau­ja­gys­lių tie­siog ne­bė­ra. Ta nar­ko­ma­nė pa­rei­ka­la­vo duo­ti švirkš­tą jai, at­seit pa­ti paims...

Šiau­lių tar­dy­mo izo­lia­to­rius per pen­ke­rius ma­no va­do­va­vi­mo tar­ny­bai me­tus tu­rė­jo­me du psi­chiat­rus – abu neat­lai­kė įtam­pos. Ją at­lai­ky­ti nė­ra pa­pras­ta.

Lai­mei, mū­sų me­di­kams kol kas pa­vy­ko iš­veng­ti rim­tų in­ci­den­tų. O štai Aly­taus pa­tai­sos na­muo­se, Lu­kiš­kė­se bu­vo at­ve­jų, kai me­di­kai bu­vo už­pul­ti.

– Jie pui­kiai ži­no sa­vo tei­ses, bet ne pa­rei­gas. Ži­no vi­sas ins­ti­tu­ci­jas, ku­rioms tu­ri tei­sę skųs­tis ir apie ko­kias lais­vė­je gy­ve­nan­tys žmo­nės daž­nai net ne­gir­dė­ję.

Vais­tų die­ną ki­tą ne­gau­na – skun­das. Pas gy­dy­to­ją čia ir da­bar ne­pa­ten­ka – skun­das. Vais­tų pa­kuo­tę praim­tą pa­duo­da­me – skun­das. Skun­džia­si vis­kuo, ką net sun­ku įsi­vaiz­duo­ti. Ant ma­no sta­lo gu­li šim­tai skun­dų, skir­tų vie­tos ad­mi­nist­ra­ci­jai. O kur dar skun­dai vi­soms įma­no­moms ša­lies tar­ny­boms, ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­tui, mi­nis­te­ri­jai, teis­mams, Eu­ro­pos žmo­gaus tei­sėms! Ter­mi­nas at­sa­ky­ti – 20 dar­bo die­nų.

Vie­nas iki gy­vos gal­vos nu­teis­tas ka­li­nys šiuo me­tu at­si­sa­ko val­gy­ti iš ŠTI in­dų – ne­tin­ka, no­ri po­rce­lia­ni­nių. Val­go jis tik tą mais­tą, ku­ris pa­tie­kia­mas ne ŠTI in­duo­se.

Ki­tas pa­ra­šė skun­dą, nes ne­lei­do­me į įstai­gą at­neš­ti "Dor­meo" pa­gal­vės ir čiu­ži­nio.

– Tei­sin­gu­mo mi­nist­ras, ki­lus pa­si­pik­ti­ni­mo ban­gai, kaž­kaip su­ge­bė­jo vi­suo­me­nę įti­kin­ti, kad ka­li­ni­mo vie­to­se dir­ban­čių me­di­kų at­ly­gi­ni­mai ge­ro­kai di­des­ni ne­gu dek­la­ruo­ja­ma.

O rea­ly­bė yra liūd­na. Ka­lė­ji­mo me­di­kai už­dir­ba ke­lis kar­tus ma­žiau ne­gu lais­vė­je dir­ban­tys. Ir tai tik­rai nė­ra nor­ma­lu.

At­ly­gi­ni­mai ir per­tvar­kos

Įka­li­ni­mo įstai­gų me­di­kų pro­fe­si­nės są­jun­gos "So­li­da­ru­mas" at­sto­vai in­for­muo­ja, kad at­ly­gi­ni­mai įka­li­ni­mo įstai­gų me­di­kams ne­di­dė­ja daug me­tų, kai tuo tar­pu lais­vė­je esan­čių svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų me­di­kams nuo 2016 me­tų pa­di­dė­jo 51 pro­cen­tu.

Anot "So­li­da­ru­mo", 2019 me­tų ru­de­nį lais­vė­je dir­ban­tiems me­di­kams pa­di­di­nus at­ly­gi­ni­mus dar 15 pro­cen­tų, ka­lė­ji­muo­se ga­li ne­be­lik­ti me­di­ci­nos dar­buo­to­jų, nes jie pe­reis dirb­ti į lais­vė­je esan­čias svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gas, ku­rio­se nuo­la­tos trūks­ta dar­buo­to­jų, me­di­kai ne­pa­ti­ria nuo­la­ti­nio pa­cien­tų psi­cho­lo­gi­nio smur­to, tuo tar­pu ka­lė­ji­muo­se yra di­džiau­sia AIDS, ŽIV, he­pa­ti­tu ir tu­ber­ku­lio­ze ser­gan­čių­jų kon­cent­ra­ci­ja Lie­tu­vo­je, o 70 pro­cen­tų nu­teis­tų­jų yra dau­giau ma­žiau pri­klau­so­mi nuo nar­ko­ti­kų.

Nuo ba­lan­džio 1 die­nos nu­tar­ta pra­dė­ti reor­ga­ni­za­ci­ją, įjung­ti pir­mi­nės prie­žiū­ros me­di­kus į ant­ri­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gas tei­kian­čią Lais­vės atė­mi­mo vie­tų li­go­ni­nę Pra­vie­niš­kė­se, at­leis­ti de­šim­ties skir­tin­go­se Lie­tu­vos vie­to­se esan­čių pa­tai­sos na­mų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros ve­dė­jus, ku­rie ne tik baus­mės atė­mi­mo vie­to­se or­ga­ni­zuo­ja svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų tei­ki­mą, bet at­sa­ko į nu­teis­tų­jų skun­dus, pa­nai­kin­ti vais­ti­nes ir vais­ti­nin­kų eta­tus, at­leis­ti dar dau­giau svei­ka­tos prie­žiū­ros dar­buo­to­jų.

Ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­to ir pa­val­džių įstai­gų va­do­vy­bė už­tik­ri­na, kad, įgy­ven­di­nant reor­ga­ni­za­ci­ją, bus ieš­ko­ma ge­riau­sių spren­di­mų. Be to, tei­gia­ma, bus su­tau­py­ta lė­šų.

Šiuo me­tu Šiau­liuo­se lai­ko­ma 11 vy­rų, nu­teis­tų iki gy­vos gal­vos – to­kiems nė­ra, ką pra­ras­ti, to­dėl grės­mė kas­dien tie­siog al­suo­ja į vei­dą.